Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 НОЌТА КАДР on Нед 28 Jул 2013, 7:25 pm

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор

 
Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!


Ноќта Кадр е подобра од било кои други ноќи во текот на годината. Доказ за тоа се ајетите:

إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ

Инна ензелнаху фи лејлетил кадр.

Кур’анот Ние, навистина, започнавме да го објавуваме во ноќта Кадр!

وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ

Ве ма едраке ма лејлетул кард.

А знаеш ли ти која е таа ноќ Кадр?

لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ

Лејлетул кадри хајрун мин елфи шехр.

Ноќта Кадр е подобра од илјада месеци. (Ел-Кадр, 1-3)

Т.е делата направени во таа ноќ, како што се намаз, учење на Кур'анот, споменување на Аллах, подобри се од илјада месеци во кои не се наоѓа ноќта Кадр.

Пофалба исчекување ноќта кадр

Пожелно е да се исчекува ноќта Кад во дессете последни непарни денови од рамазанот. Се пренесува дека Аллаховиот Пратеник, саллАллаху алејхи ве селлем, последните дессет денови го зголемувал ибадетот исчекувајќи ја ноќта Кадр. Ние веќе споменавме хадис во кој стои дека Аллаховиот Пратеник, саллАллаху алејхи ве селлем, кога би влегол во последните дессет дена од рамазанот, ги поминувал ноќите во ибадет, ги разбудувал домашните и ја преврзувал наметката. (т.е. Немал сексуален однос, туку се посветувал на ибадетот)

Која е таа ноќ кадр?

Научниците имаат различни мислења за ова прашање:

- тоа е дваесет и првата ноќ,

- тоа е дваесет и треттата ноќ,

- тоа е дваесет и петта ноќ,

- тоа е дваесет и девета ноќ,

- тоа е секоја непарна ноќ во последните десет дена од рамазанот,

- повеќето сметаат дека тоа е дваесет и седма ноќ;

Ибн Омер, радијАллаху анху, вели дека Аллаховиот Пратеник, саллАллаху алејхи ве селлем, рекол: „Кој ја бара тоа нека го направи во дваесет и седмата ноќ.“ (Ахмед со веродостоен низок пренесувач)

Убеј ибн Ка'б вели: „Жими Аллах, освен Кого друг бог нема, таа се наоѓа во еден рамазански ноќ, и јас знам која е таа ноќ. Тоа е ноќ за која Веровесникот, саллАллаху алејхи ве селлем , нас ни наредил да ја поминеме во ибадет, а тоа е дваесет и седма ноќ. Нејзин знак е дека тоа утро сонцето ќе излезе целосно бело без своите зракови.“ (Муслим, Ахмед, Ебу Давуд и Ет-Тирмизи кој вели дека е веродостоен)

Поминување ноќта кадр во намаз и упатување дова

Ебу Хурејре, радијАллаху анху, пренесува дека Веровесникот, саллАллаху алејхи ве селлем, рекол: „Оној кој ноќта Кадр ќе ја помине во иман и надеж во Аллаховата милост, нему сите предходни гревови ќе му бидат опростени.“ (Бухари и Муслим)

Аиша, радијАллаху анха, вели дека на Аллаховиот Пратеник, саллАллаху алејхи  ве селлем, му рекла: „О Аллахов Пратенику, кога би знаела која ноќ е ноќта Кад, што да кажам во неа?“ - „Речи: Аллахумме иннеке а'фуввун тухиббул-афве фа'фу анни.' (Аллаху, Ти навистина многу опростуваш и сакаш да опростиш, па опрости ми).“ (Ахмед, Ибн Маџџе и Ет Тирмизи, кој вели за овој хадис дека е веродостоен)

Извор: el-tewhid
Обработка: ahlu-sunnah

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот