Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Nur

avatar
Нови член
Нови член
sellam alejkum..e prasanjeto a onoj koj klajna namaz redovno .samo postot nemoze da go posti za opravdani pricini..dali namazot mu se prifaca?

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
Nur напиша:sellam alejkum..e prasanjeto a onoj koj klajna namaz redovno .samo postot nemoze da go posti za opravdani pricini..dali namazot mu se prifaca?

 

Spored toa sto ni e poznato e, deka covek koj sto ne obavuva namaz, neje musliman. Zatoa sto resul'Allah :saws:veli: "Razlikata medzu muslimanot i mushrikot e namazot - koj sto go ostava, e od niv."

Imaat dosta prenesuvanja, koja prednost donesuva postenjeto vo mesecot ramadan. Za Ludzhe, koi sto se bolni ilio tolku stari, sto ne bi mozhele postot da go izvrshat, ima opravduvanje. No nekoj, koj sto bez nechija pricina ne posti, ke dava odgovornost - zatoa sto postenjeteo e eden od petite islamski shartovi.

Ako nekoj ne posti, mora i dalje da obavuva namaz - namazot nikoja prichina ne go oprostuva, nitu bolest.

Znachi: Nekoj koj sto ne klanja, postot ne mu e priman, zatoa sto nagradata od postenjeto go sleduva samo na muslimanot - a ne na kafirot. Nekoj koj sto klanja no nemozhe da posti, zatoa sto ima nekoja bolest ili slichna pricina, i dalje si ostanuva musliman. A ako bez nikakva pricina ne posti, togash ke dava - naravno - odgovornost na "yaum ul kiyamah".

A Allah naj dobro znae - Allahu Além..


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]http://www.ahlu-sunnah.org

Nur

avatar
Нови член
Нови член
Sellam aleykum moeto prasajne e dali poze da se posti ramazan vo mesezot sheval.prvo sunet.ili treba prvo farzot..posto aku ima covekot farz..mnogu dena za da posti togas ne moze da dostigne sunet da posti..dali nekoj moze da mi odgovori?

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот