Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор

   Само на Аллах се потпираме.Нему сите работи му се враќаат. Целосно сме убедени во Неговото ветување, задоволни со Неговата одредба.За Него најубави мисли имаме, спас само од Него очекуваме. Човечко потпирање на Господарот во секој ситуација, верување во добар завршеток(крај), една од најубавите особини на верникот и еден од највозвишените плодови на верувањето.

Со овие чуства верникот е секогаш свесен дека има Заштитник, некој кој што се грижи за него, на кого се потпира, помага и бодри.

Кога Ибрахим, алејхи селам, е фрлен во оган, рекол: “Аллах ние е Доволен. Е, само каков Закрилник е Он!” Поради таквиот негов чин Аллах оганот го направил ладен и безопасен. Кога Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем и неговите асхаби се сочиле со многубројна, подобро опремена и јака војска од неверниците, сите тогаш повикале:

“Аллах ние е Доволен. Е, само каков Закрилник е Он! Па, се опсипаа со бериќетот и добрината Аллахова; злото не ги допре. Го следеа задоволството Аллахово. А Аллах поседува добрина голема. (Али Имран 173-174)

Самиот човек не може да се справи и да се бори против случувањата, спротиставувајчи се и отфрлајќи ја на темнината(злото), бидејќи тој е слбо и немоќно створеније. Тоа може да се промени само кога ќе се потпри на својот Господар, убеден да е Тој негов заштитник и кога ќе му се довери на Аллах.

Знај дека тајната на успехот на сиромавиот и немоќниот роб на чии рамена се ставени сите проблеми и несреќа лежи во куранските зборови: Па, врз Аллах нека се порпираат верниците! (Али имран 122)

Оној која сака посакува себеси добро нека се потпри на Силниот, Моќниот Господар кој се поседува. Тоа ќе го спасни од несреќи и ќе го спаси од очај(тага).

Затоа, нека вашиот слоган биде: “ДОВОЛЕН НИ Е САМО АЛЛАХ, ТОЈ НАВИСТИНА Е ПРЕКРАСЕН ЗАШТИТНИК.”

 Доста ти е што во Господарот твој имаш упатувач и поддржник. (Ел-Фуркан 31)Шејх  Аид ел-Карани

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот