Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 ПОСТ ВО РАМАЗАН on Нед 21 Jул 2013, 12:12 am

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
 
 
Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!

Шеријатскиот став во врска со постот: постот во рамазан е задолжителен, и тоа е потврдено со Кур'ан суннет и иџма (консензус). 


Кур'ан: 

Возвишениот Аллах дека Тој рекол: 

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ

Ја ејјухеллезине амену кутибе алејкумус сијаму кема кутибе алеллезине мин кабликум леаллекум теттекун.

О верници, пропишан ви е постот како што им беше пропишан и на оние пред вас за да бидете богобојазливи.  (Ел-Бекаре, 183)


في شهر رمضان قد بدأ نشر القرآن الكريم، إلى أن التوجيه للشعب ودليل واضح على ضلال وتمييز الخير من الشر. من منكم في هذا الشهر هو في المنزل،


Шехру рамаданеллези унзиле фихил кур'ану худен лин наси бејјинатин минел худа вел фуркан, фе мен шехиде минкумуш шехра фел јесумх...

Месецот Рамазан е месец во кој е објавен Кур’анот како Патоказ за луѓето, јаснотии по Показот и Одделувач на вистината од невистината. Па, кој од вас ќе се најде во тој месец - нека пости...  (Ел-Бекаре, 185)

Суннет:

Аллаховиот Пратеник, саллАллаху алејхи ве селлем, рекол: “Исламот е изграден на пет столбови: сведочење дека нема друг бог освен Аллах и дека Мухаммед е Аллахов Пратеник, извршување намаз, давање зекат, рамазанскиот пост и аџилак во Каба.“

Талха ибн Убејдуллах вели дека некој човек го прашал на Веровесникот, саллАллаху алејхи ве селлем: “О Аллахов Пратенику, кажи ми што ми наредил Аллах од постот?“ - “Пост во месецот рамазан,“ одговори тој. “Дали има нешто друго освен тоа?“, праша човекот, а Пратеникот му одговори: “Не, освен ако сакаш доброволно да постиш.“

Иџма (Консензус):

Умметот се сложил дека месецот рамазан е  задолжително да се пости, потоа дека постот е еден од столбовите на исламот, кој е општо познат, и секако кој тоа го негира е неверник и излегува од дини-ислам (верата - ислам).

Извор: el-tewhid
Обработка: ahlu-sunnah

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот