Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
 
 
Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!Научник Ибн Еби Лејла го споменува својот разговор со намесникот на Куфа кој се викаше Иса ибн Муса, а беше познат по национализмот (истакна арапската нација). Ме праша:“Кој е најголем феких (научник) Басре?“-реков:“Хасан Ел-Басри и Мухаммед ибн Сирин.“ “А кои се тие?“, праша. “Робови.“ ,реков.

“А кој е најголем феких на Мекка?“ - “Ата ибн Еби Реббах, Муџахид, Се'ид ибнЏубејр и Сулејман ибн Јесар.“,реков. “А кои се тие?“, праша. “Робови.“, одговорив. “А кој е најголем феких на Медина?“, налутено праша. “Зеид ибн Еслем, Мухаммед ибн Мункедир и Нафијј ибн Еби Нуџејх.“, одговорив. “А кои се тие?“, праша.“Робови.“, реков. Па му поцрвена лицето од лутина и праша: “А кој е феких на Јемен?“ “Тавус и Ибн Мунеббих.“, рекол. “А кои се тие?“, праша. “Робови.“, реков.

Скокна од своето место од лутина и праша: “А кој е феких на Шам?“ - “Мекхул.“, реков. “А кој е тој?“, праша. “Роб.“, реков. Па се зголеми неговата лутина, му поцрна лицето и праша. “А кој е феких на Куфе?“, и вАллахи, дека не се плашев од неговата лутина, јас би рекол Аммар ибн Еби Сулејман и Хакем ибн Утбе, па реков Ибрахим Ен-Нехаји и Амр Еш-Шаби.“ - “А кои се тие?“, праша. Па реков: “Арапи.“, па рече: “Аллаху екбер!“


Извор: el-tewhid

Обработка: ahlu-sunnah

 

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

iskhak_bg

avatar
Нови член
Нови член
В основата на расизма стои национализма! Исляма казва НЕ на национализма! Затова не трябва да се делим на араби, турци или китайци и да си мислим, че едните са над другите. В този ред на мисли ще споделя няколко думи от прощалното хутбе на Мухаммед (с.а.с.):

Арабинът не превъзхожда неарабина, нито неарабинът превъзхожда арабина; нито чернокожият превъзхожда белокожия, нито пък белокожият превъзхожда чернокожия, освен с богобоязливост и добри дела. Запомнете, че мюсюлманинът е брат на мюсюлманина, и че всички мюсюлмани са братя.

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот