Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор

 
Во името на Аллах, Мислотивиот, Сомилосниот!


Работи со кои се расипува постот се:

1.Јадење и пиење.

2. Сексуален однос. Кој ќе биде во сексуален однос во денот на рамазан ќе мора да го надополни (напости) и даде откуп, а ќе ги избегнува забраните на постот во текот на денот во кој што го направил тој прекршување. Исто се однесува и на жената. Откупот се рефлектира во ослободување стоки на муслиманите, а ако не може тогаш мора постојано да пости два месеци, а ако не може тогаш ќе нахрани шеесет сиромави, а ако и тоа не може тогаш откоп со него паѓа за разлика од останатите откупи.

3. Излегување на крв хајз и нифас,

4. Одпадништо од исламот, бидејќи Возвишениот вели:
“А тебе и на оние пред тебе објавено е: Ако направиш ширк, твоите дела сигурно ќе пропаднат, а ти изгубен ќе бидеш.“

5. Ако се намерува  да се прекине постот, како што се вели во Ел-Кафију. Исто се однесува ако е неодлучен во одлуката.
 
6. Постот се прекинува со намера повратување на хадисот:
„Кој ќе се принудува на повраќање нека напости, а кој ненамерно ќе повратине треба да напости.“ (Пренесуваат петмина)

7. Постот се расипува со излегување на бела течност од машкиот полов орган ако излезе со допирување, а ако излезе сама тогаш нема да биде расипан. Постот е прекинат и со ејакулација во сите ситуации, освен ејакулација во сон, бидејќи таа не е намерна.

8. Постот се прекинува со употреба на она што влегува во внатрешноста на телото.  Во Ел-Мугниј стои:„Постачот го прекинува постот со се што намерно ќќе внесе во своето тело или во внатрешноста на телото како на пр. глава или грло. 1 Што се однесува на инекција, постои посебно појаснување кај современи научници кои велат дека нема непријатности за инекции кои не се хранливи, но подобро е да не се користат освен оној кој е во страшна вонредна ситуација.“

Обработка: Alhu-Sunnah
Автор: Абдуррахман б. Абдулкерим ел-Убејјид
Од книгата: Начела на исламско живеење - современ пристан на исламското верување, шеријатски прописи и морални норми


 [You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот