Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 МУХАММЕД С.А.В.С...................... on Чет 11 Jул 2013, 3:10 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
КОЈ Е МУХАММЕД А.С.

Колку  и да се зборува за личноста на Мухаммед а.с. не ќе биде доволно и достојно на неговата вредност што тој ја има во животот на луѓето.
 
Мухаммед –Аллаховата милост нека биде на Него,пред  се е Аллахов избраник за Негов пратеник меѓу луѓето.Преку Него  Единствениот Господар на Овој и Идниот свет Аллах го достави своето упатство-говор,Куранот,до целото  човештво.
 
Мухаммед а.с. не беше случајно избран за извршување на ова голема и тешка задача,поради самиот факт  што ваквата мисија бара човек кој ќе биде совршена и соодветна личност кадарна да ја достави оваа порака до светот и да го повика целиот свет во следење на оваа упатство.Токму единствената  таква личност беше Мухаммед а.с.Тој беше сплот на сите совршени човекови својства,совршен човечки карактер,со чист и совршен човечки морал кој беше и ќе остане совршен пример за сите генерации до Судниот Ден.
 
Беше личност која  никогаш не излажала во својот живот,го одржувал ветеното и го чувал она што ќе му беше доверено уште пред да биде избран за Аллахов пратеник.Неговите сонародници го нарекоа Ел-Емин-искрениот,доверливиот.
 
Беше личност која  секогаш се држеше на страната на правдата,беше праведен и се трудеше секогаш да правдата си го најде местото во друштвото на луѓето.Тој во една прилика ќе рече: Помогнете му на оној што му се чини неправда и на оној што чини неправда.Лугето околу него рекоа:добро Аллахоив пратениче! Знаеме како да му помогнеме на оној кого му е направено неправда,но како да му помогнеме на оној кој чини неправда-неправедниот?Рекол Мухаммед а.с. спречете го да не ја чини неправдата!
 
Беше хумана и солидарна личност.Немаше човек кој ќе имаше некоја потреба и ќе побараше од Него помош а да не ја добие содветно на неговата потреба.Тој во една прилика ќе рече:Аллах секогаш ќего помага човекот ,се додека тој го помага својот  брат.
 
Беше личност која секогаш ја зборуваше вистината и ништо не можеше да го поколеба во однос на неа.Тој секогаш велеше:Кажи ја вистината,па макар и да е горка,па колку и да е горка!
 
Беше храбра и силна личност која не се плашеше од  ништо освен од својот Господар Аллах.Па неговите другари ни пренесуваат дека кога тие се плашеа од нешто се засолнуваа кај него.
 
Беше личност која беше исполнета со милост и лубов кон другите.Неговата милост и лубов кон другите луѓе беше поголема и посилна од лубовта кои тие ја имаа кон себеси.Во една прилика тој вели:Бидете милостиви вие што сте на земјата(еден кон друг)за да ви се смилува Оној што е на Небото!
 
Беше издржлива и трпелива личност.Со денови и месеци се случуваше да нема што да зготви за јадење,се хранеше со вода и малку хурми.Но исто така беше трпелива личност и во притисоците и тортурите што му ги  зададоа неговите сонародници како резултат не неприфаќањето и спротивставувањето на неговиот повик.А тој кон нив се однесуваше со невидена благост и милост,па ќе речеше:Оставете ги,сепак тие не знаат!
 
Беше личност која малку зборуваше но во Неговите зборови се криеше големо знаење.
 
Беше лишност која целосно му беше посветена на Аллах ,и само Него му беше искрено покорна,и само Него го веруваше и  обожаваше како единствен Господар на светот и како единствен Господар кој заслужува да биде обожаван.
 
Овие беа само неколку својтва ако успеав нешто га кажам за оваа совршена личност,без  да  му го изгубам  неговиот сјај,а тој сепак ќе остане Личноста која ги содржи сите совршени својства на еден избраник и Аллахов пратеник кадарен за да ја изврши најтешката задача ,а тоа е да го достави оваа упатство до сите луѓе.
 
Тој е круна на достигнувањето на човечкото совршенство.!
 
А што содржи тоа упатство со кое беше задолжен Мухаммед а.с. да го  повика светот во негово следење?
 
Мухаммед а.с. се појави во време кога светот речиси целосно го изгуби вистинското и исправното верување и вера во Господ.Луѓето почнаа да веруваат во идоли и кипови,личности и властодржци,моќници и богаташи,и така се појави идолопоклонството, кое подразбира потчинување и покорување  на луѓето од страна на моќните луѓе.
 
Токму во една ваква средина дојде Мухаммед а.с. да ја обнови вечната порака на Вистинскиот Господар на луѓето која им ја испраќаше секогаш преку неговите пратеници на сите народи, секогаш кога тие ќе ја заборавеа оваа вистина,а таа  вистина и вечна порака и повик е:Да луѓето се ослободат од потчинетоста и поробувањето кон  луѓето и да се посветат и му бидат покорни единствено  на вистинскиот Господар и нивни Створител Аллах џ.ш.
 
Со оваа порака Господарот на Световите преку Неговиот пратеник Мухаммед а.с на светот му даде до знаење дека луѓето меѓу се бе се еднакви и никој нема право да владее со другиот,да го покорува и потчинува,туку тоа единствено право Му припаѓа само на Створителот.
 
Луѓето треба да му бидат покорни и послушни само на Нивниот Вистински Створител и Господар Аллах џ.ш.
 
Тоа е Негово екслузивно право.
 
Преку ова упатство  Мухаммед а.с. на луѓето им даде до знаење дека сите други божества се лажни и невистинити кои на себе си си го припишуваат тоа право што не им припаѓа и не го заслужуваат,и дека таквите божества  не им се во прилог и од корист на луѓето. 


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот