Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 11 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 11 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 СУННЕТИ НА ПОСТОТ on Пет 05 Jул 2013, 12:18 am

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
 

 

Во името на Аллах, Мислостивиот, Сомилосниот!Во суннетите на постот влегуваат десет нешта:

1. Сехур (Сифир). Во Бухари и Муслим стои: „Станете на сифир бидејќи во него е благослов.“
2. Забрзување со ифтарот и одложување на сифирот до последните моменти.
3. Да се ифтари со свежи или суви урми.
4. Покана на постачите на ифтар, бидејќи во тоа е секое добро, а и дова на мелеките и постигнување награди.
5. Добро снабдување, доброчинство, послушност, учење Кур’ан, добри дела, бидејќи добрите дела во месецот рамазан се двојно повеќе во однос на другите месеци. Во Сахих-Бухари стои: „Пратеникот саллАллаху алејхи ве селлем, беше најдарежлив во рамазан.“

6. Постачот е должен да ги чува своите органи од безделничење и невистини. Суннет е да се каже на оној кој го навредува додека пости:„Јас постам.“

7. Ифтарска дова. Суннет е да се каже во прилика на ифтарот: „Аллаху, за Тебе постив и со Твоја снабдувачка ифтарисувам. Возвишен нека Си и благодарност нека ти е. Аллаху, прими од мене бидејќи Ти си оној кој се слуша и се знае.“

8. И’тикаф. Тој е еден од темелните суннети на постот, а се гледа во постојан престој поради покорност на Аллах џелле шанух. Во хадисот стои: “Аллаховиот Пратеник саллАллаху алејхи ве селлем, десетте последни денови ге поминуваше во и’тикафу се додека Аллах не го усмртил, а позади него во и’тикафу престојуваа неговите жени.“ (Муттефекун алејхи)  
Услов е и’тикаф да се извршува во џамија во кои редовно се клањаат заедничките намази, потоа да не постои потреба за капење, а потребно е претходно да се донесе нијјет. И’тикаф се рсипува со неоправдано излегање од џамија или со нијјет на излегување дури и ако не излезе, како и сполниот однос или ејакулацијата. Возвишениот вели:
“А ако сте во И’тикаф по џамиите, тогаш, не ви е дозволено да легнете со жените ваши.“ (Ел Бекаре, 187)
И’тикаф не се расипува поради голема и мала нужда или целосна обврска на чистота, или излегување поради носење на јадење или пиење. Меѓутоа, нема никого да посетува ниту ќе се интересира со нешто друго покрај и’тикафа.
9. Теравих намаз. Теравих намаз е суннет поради што повеќето клањаат во рамазан и вложуваат труд во последните десет дена во барањето на ноќта Кадар. Во Сахидул-Бухари се вели: “Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, кога ќе се појавија последните десет дена од рамазан се воздржувал од сексуален однос, цел ноќ бил разбуден и го станувал на своето семејство. Лејлетул-кадр према преданијата е веројатно во последните десет дена од рамазан, а најпотврдената е дваесет и седмата ноќ. Суннет е во таа ноќ да се кажува: “Аллаху, Ти опростуваш, сакаш да опростуваш, па , опрости ми мене”

10.  Пожелно е да се учат што повеќе дови во рамазан, бидејќи стихот на довата дојде на крајот од стиховите на постот. Возвишениот вели: 

[b style="color: rgb(51, 51, 51); "]“И кога ќе те прашаат робовите Мои за Мене па, Јас сум, навистина, блиску. И се оѕвивам на довата на молителот кога ќе Ме замоли. Па, нека ми се оѕвијат, и нека во Мене веруваат за да бидат упатени.“ (Ел Бекаре, 186)[/b]

Овој ајет поттикнува на вложување труд во учење на дова кога ќе се потполни број и прилика на секој ифтар.
Автор: Абдуррахман б. Абдулкерим ел-Убејјид
Од книгата: Начела на исламско живеење-современ пристап на исламското верување, на шеријатските прописи и моралните норми
Превод и обработка: Ahlu-Sunnah

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот