Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Вистината за смрта на шејх Осаме бин Ладен ја признала неговата жена.
Всушност, кога Обама ја објави смрта на нашиот Шејх, Аллах му го прима неговиот Шехадет, сите шпекулираат што се случило, разни верзии за смрта се прошируваа а Американската дипломатија, смисли план, како повторно да ја измами својата, а потоа на луѓето од целиот свет.

Се сеќавате на снимката каде што пред мониторот во Пентагон или Белата куќа, Обама, Хилари и други стручњаци како ја гледаат снимката или директениот пренос на акцијата, и одеднаш нивните лица се скаменети ... како да не се кога се најголеми лажговци и оние кои што отсекогаш праваат сплетки. Аллах за таквите вели во Куран:

وَمَكَرُوا وَمَكَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَيْرُ الْمَاكِرِي

И неверниците измислуваа сплетки, но Аллах ги отстрануваше, зашто Он е Најдобриот во тоа! (Али имран 54)

قَدْ مَكَرَ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَلِلَّهِ الْمَكْرُ جَمِيعًا ۖ يَعْلَمُ مَا تَكْسِبُ كُلُّ نَفْسٍ ۗ وَسَيَعْلَمُ الْكُفَّارُ لِمَنْ عُقْبَى الدَّارِ

И оние пред нив, секако, правеа сплетки. Па, Аллах е Господар за сите сплетки! Он го знае она што го печали секој душа, а неверниците ќе узнаат за Конечниот дом! (Ер-Рад 42)

مَكَرَ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَأَتَى اللَّهُ بُنْيَانَهُمْ مِنَ الْقَوَاعِدِ فَخَرَّ عَلَيْهِمُ السَّقْفُ مِنْ فَوْقِهِمْ وَأَتَاهُمُ الْعَذَابُ مِنْ حَيْثُ لَا يَشْعُرُونَ

И оние пред нив веќе сплеткареа...па, Аллах ги сруши од темел домовите нивни, и покривот нивни врз нив се сруши, и Он им даде казна од каде што не ја ни усетија. (Ел-Нахл 26)

سْتِكْبَارًا فِي الْأَرْضِ وَمَكْرَ السَّيِّئِ ۚ وَلَا يَحِيقُ الْمَكْرُ السَّيِّئُ إِلَّا بِأَهْلِهِ ۚ فَهَلْ يَنْظُرُونَ إِلَّا سُنَّتَ الْأَوَّلِينَ ۚ فَلَنْ تَجِدَ لِسُنَّتِ اللَّهِ تَبْدِيلًا ۖ وَلَنْ تَجِدَ لِسُنَّتِ اللَّهِ تَحْوِيلًا

Се дуваа по земјата и лошо сплеткареа; а сплеткарењето лошо се оствари само врз оние кои тоа го праваат. Па, што очекуваат, освен вообиченото со народите одамнешни. А во пракса Аллахова не ќе најдеш никаква измена. (Фатир 43)

Намерата на Обама била да го донеси телото на Осама, рахимехуллах, жив или мртов во Вашинтон, и така да му покажат на светот колку се “моќни” и така да се обидаат да го посрамотаат на нашиот Осама, но Обама не сметаше на силата на довата на верниците.

Во недостаток на фотографија и видео на самото место, односно. Во моментот на водењето акцијаи самиот Шејх Осама, Обама и неговата администрација подлегнаа на новата смешна сплетка во која никој на светот не поверува а тоа е , да Осама рахимехуллах дека го погребале по исламските обичаји во море.
Не помогнале ниту нивните скандали за така наречените "Доверливи информации", во влегувањето во куќата во која се наоѓаше Осама и неговите телохранители и фотомонтажни слики во кои никој не поверува па дури ни мало дете.

Последна измислена лага е наводна изјава од бившиот телохранител на емирот на Ал-Каеда, дека Шејх Осама, се разнесе со шехидски појас, и затоа Американците не го покажале неговото тело.
Секако и оваа верзија е лажна и насочена за сокривање на вистината за Шехадетот на нашиот шејх Осама, Аллах му го прима неговиот Шехадет.

Што се случило навистина во пакистанскиот град Абботтабуд во ноќта од 2. мај 2011?

На ова прашање одговорила спругата на шеикот Осама бин Ладен, родена е во Јемен, Амал ал-Сада (Амал ал-Сада),која била заедно со сопругот во времето опсада на куќата.

Амал ал-Сада, ја раскажа вистинската приказна за Шехадетот на Шејхот, и откриле тајната за исчезнувањето на неговото тело.

Ова е нејзината приказна:

-Кога нападот започна, а Американските војници почнаа да се спуштаат од Хиликоптерите за борба против нив се повлекоја браќата кои што беа во куќата во неговотот време. Конфликтот беше тежок и интензивен.
На куќата напаѓаа заедно американски војници и пакистанската армија. Ги имаше многу.Тие брзо се проширија низ дворот и куќата. Започна жестока битка.

Во времето на нападот, Осама беше во својата соба. Тој веднаш зеден Калашников и трчаше до(спрема) прозорецот. Во првите неколку минути го погоди еден куршум во лицето, и тој веднаш тој го постигна(Изговори) Шехадет, ИншаАллах.

И тоа беше вистинска милост за Шејхот од Аллах.

Американците после некое време влегоја во собата и го пронајдоја Шејх осама мртов.
Го зедоа неговото тело и го одведоја во хеликоптер кој што беше полн со морски-спец. Сложба(Услуга).
Потоа се случи нешто што ги шокира на сите!

Во моментот кога хеликоптерот се подигнуваше, односно. како што тој застана за момент во воздухот, експлодира.. 

Вероватно некои од браќата пукаше во хеликоптерот се запали и експлодира во воздух. Потоа остатоците паѓаа на замјата. Сите во хеликоптерот загинаа а нивните тела се испукани во парчиња вклучувај чи ги и шејх Осама.

Американците сакаа да го покажаат телото на Шејхот Осама на целиот свет и така да ја претставаат својата “победа”, но Аллах ги уништи нивните планови.

Ова беше втора милост за Шејхот Осама од неговиот Господар.
Аллах не им го даде во рацете телото на Осама бин ладен. Останале без ништо, така да Американците мораа да излезаат во јавност со нова приказна а во овој случај било дека е погребан во море.

А Аллах е пријател на богобојазливите! (Ел-Џасие 19)

Аллах , субханеху ве те’ ала, го штитеше на Шејхот во животот и го заштити од непријателите после смрта.

Аллаху мој, подариму на нашиот сакан Осама најдобро место во Џеннет! Амин.

Покрај ова раскажување, останува уште и потврда каде се и како исчезнале на 22 американски припадници на специјалните единици, која Американската дипломатија спекулира и ги лаже на семејствата на паднатите(исчезнатите) и денес.

Во еден преглед на оваа вест, Фох тв даде изјава како Талибани исчезнаа во хеликоптер во кој се наоѓа “Група 6” или 22 командоси на Seals (Sea, Air and Land Teams).

Сега сигурно се откри вистината за смрта на Осама и "Мистериозната" смрт на 22 припадници на специјалните сили кои што учествувале во акцијата за опсада куќа на нашиот шејх Осаман, рахимехуллах. Очигледно, тоа  дека не беше во корист на Обама а ни на американската дипломатија во ист момент да ја објави смрта на сите 22 командоси(специјалци). Тоа беше друга по ред од најголемите лаги на Американската дипломатија после 11 септември.


Извор: essunne

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот