Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор

 

Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!


Кога Џебхатун нусра станала толку силна?

Една од причините е слабеење на другите групи. Џебхатун Нусра добива предност со својата идеологија. Ние не сме само бунтовници, ние работиме тоа во што веруваме. Ние не се бориме само против тиранинитем Бешар ел-Асад е само дел од нашите борби. Другите групи се само реакција на режимот, додека ние се бориме со визија.

Која е таа визија?

Ние се бориме да би го воспоставиле тоа што Аллах му го објавил на Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем. Ние се бориме луѓето да не обожуваат нокој друг освен на Аллах. Ние не веруваме во апсолутна слобода. Ние веруваме во слобода која ја дефинирал Аллахвиот закон. Аллах нас не создал и Тој знае што е најдобро за нас.

Каква иднина гледате во Сирија – или дали воопшто имате представа како ќе изгледа Сирија во иднина?

Ние сакаме исламска иднина. Не сакаме држава со граници, ние сакаме халифет за сите муслимани во светот. Сите муслимани треба да се соединат.

Сирија беше долго позната по секташки погледи. Како гледате на другите секти (религии)?

Другите вери се заштитени во исламска држава. Мухаммед саллАллаху алејхи ве селлем, за комшија имаше Евреј, и секогаш беше добар спрема него. Но силата и власта мора да бидат во рацете на верниците, а не во рацете на неверниците.

Што ќе биде со другите сунити кои се „умерени“ од вас?

Ние ќе воспоставиме шеријат над нив.

Што ќе биде со алевитите?

Аллах знае што ќе биде со нив. Постои разликамеѓу неверниците  во основа и отпадниците од исламот. На крајот на краиштата ние мораме да ги казниме. Дури и „сунитите“ кои (не сакаат шеријат, туку) сакаат демократија се неверници како и сите шии. Не се работи за тоа кој е лојален на режимот а кој не е, се работи за вера. Шеријатот пропишал дека невините не смеат да се казнат а криминалците мораат да се казнат, тоа е она што ние следиме.

Дали сте изгубиле или добиле борци после објавувањето на заклетва на верност  кон Ал-Каида?

Ние сме со сите кои го представуваат исламот на вистински начин, било тоа да е Ал-Каида или некој друг. Да постоеше подобра група, ние би им дадоле заклетва. Ефектот кој се постигнал со објава на заклетва, е тој сега да знаеме кои се наши пријатели и кои се наши непријатели. Добрите луѓе ќе ни се придружат нас, а лоши луѓе нас ќе не напуштат.

Многу, можеби повеќето Сиријци не го делат вашето мислење. Колку вас тоа ви значи?

Би било одлично кога сите Сиријци би биле на нашата страна но неверниците не се важни. Ибрахим и Сара самите се соочувале со сите неверници, но правеа вистинска работа. Бројот не е од клучно значење.

Кои други бунтовнички групи ги гледате како прифатливи? Ахрар еш-Шам, друга селефијска група ја критикуваше вашата врска со Ал-Каида?

Мисли дека се само 5% бунтовници против исламските држави. Ахрар еш-Шам се мешавина од „Исламисти“ и луѓе кои го сакаат на Аллах, но не сме сигурни која е нивната цел. Ние сме на јасен пат, како што Пратеникот саллАллаху алејхи ве селлем го направил јасен. И други групи имаат исправно верување но ние сме единствена група која се определила.

Дали разликите ќе доведат до конфликт, како што се случило на некои места? И како ќе реагираат ако западните сили одлучат да се вооружат други бунтовнички групи?

Ако оружјето стигне до луѓе кои се борат против Асад и Хизбуата тогаш тоа е во ред. Ако тоа оружје би го користиле против нас, тогаш тоа е проблем. Ние ќе избегнуваме борба со други групи колку што ќе можеме. Западот сака да владее со Сирија.

Колку е тешко да се стане член на Џебхатун-нусре?

Ние ги проверуваме оние кои сакаат нас да ни се придружат. Пред се, тие мора да бидат посветени на идејата на Џебхатун-нусре. Второ, секој мора да има препорака (од некој од организацијата). Третто, мора да се подложат на обука и едукација во кампот, и мора да се даде заклетва на верност кон емирот.

Дали во иднина планирате да се изврши операција против Западот?

Не постои трајно пријателство или трајно непријателство. Ние ќе сториме она што е во најдобар интерес на муслиманите. Наша прва должност е борба против неверниците кои се блиску до нас тука во окупираните муслимански земји. Што е следна должност, ќе се одлучи подоцна.

Дали контактирате со сиријскиот режим?

Ако е во интерес на муслиманите, за прашање на гас или вода, тогаш нема проблем. Тие нешта се во рацете на емирот.

Вашата присутност помага на режимот кој долго време се обидува да ја представи опозицијата како екстремистичка. Што мислите за тоа?

Режимот можеби од тоа има корист но на крај, ние ќе им покажеме на сите луѓе, на Сиријците и останатите, пат, вистински ислам.

Кои се вашите ставови во врска со жена?

Жената во исламот има посебна улога. Таа е почитувана како жена, сестра, мајка и ќерка. Таа е скапоцен камен кој треба да го чуваме и пазиме.На Западот жената имаслобода но се искористува и не почитува. Жената се користи како реклама. Ние немаме проблем со тоа дека жената има работа во согласност со нејзината интелигенција и способност. Но не работи кои ја понижуваат на жената. Накитот на жената е дозволен, но не и на машкото, и не премногу. Жената може да се шминка но само за својот маж.

Дали некои исламисти ги сметате радикалисти, како талибанците на пример?

Постојат луѓе кои се посветени на исламот и оние кои не. Никој кој е посветен на исламот не е радикален. Не сретнавме никого од талибанците а да не беше добар муслиман, бидејќи тие ја бранат својата вера и држава од окупација, протерувајќи го непријателот и применувајќи го Шеријатот.

Дали сте ја студирале верската наука?

Ја прочитав Библијата и многу еврејски и исламски книги. Мојот разум и моето срце ми рекоа да прифатам Кур’ан и суннет. Исламот е различен (од другите религии) бидејќи поседува комплетен начин на живот, друштво, политика и економија – тоа е комплетен систем.
 
 
Извор: Economist
Обработка: Ахлу-Суннах
 
 Последната промена е направена од Ibn Kaab на Сре 07 Aвг 2013, 4:16 am. Мислењето е променето 1 пати

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
БерекАллах Фиик Акхи за трудот. Аллах да ти подари Џеннет Џеннетул ел-Фирдеус! Амин.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
Muaz al Islam напиша:БерекАллах Фиик Акхи за трудот. Аллах да ти подари Џеннет Џеннетул ел-Фирдеус! Амин.


 Ве фикхум Барек Аллах Акхи,на довата. cheers

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот