Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!

Кромидот е невероватна намирница која нас може да ни помогне во лечење на многу болести. Освен што можеме да го користиме во јадењата како нас би ни го подобрил вкусот, кромидот најдобро е да се јаде суров. Суровиот кромид содржи сулфурни соединенија и важни витамини кои нас ни се важни за нашето здравје.

Ако готвиме кромид, важните хранливи материи и витамини се губат. Меѓутоа, многу личности не можат да замислат  да јадат суров кромид, но кога ќе дознаат за следниве невероватни предности на овој чуден зеленчук, нивното мислење сигурно ќе се промени. Па, да погледнеме...

1. Лекува запек

Влакненцата во суровиот кромид помагаат да исчезнат токсините и тврдите честички на храна кои ќе заглауваат во цревата. Ако страдате од запек, јадете суров лук.

2. Лек за болки во грло

Ако страдате од настинки, кашлица и болки во грлото, пијте сок од свеж кромид. Додадете  мед на овој сок.

3. Проблеми со крварење

Крварете од кај носот? Јадете суров кромид. Ова е исто така едноставен и ефикасен домашен лек за лекување на хемороиди. За лекување на крварење од кај носот, пресечете го суровиот кромид и мирисајте го некое време.

4. Контролира дијабетис

Ова е една од здраствените предности на суровиот лук. Ако го консумирате суров, кромидот го зголемува производството на инсулинот. Тогаш, ако сте дијабетичар, имате добра причина редовно да јадете свеж суров кромид.

5. Го штити на срцето

Редовното консумирање на суровиот кромид го штити на срцето од коронарна срцева болест. Кромидот го контролира високиот крвен притисок и ги отвара блокираните артерии.

6. Го контролира нивото на холестеролот

Овој зеленчук има многу добри здравствени придобивки за дебели луѓе и срцеви болесници. Суровиот кромид го контролира на холестеролот и го намалува лошиот холестерол (LDL) во крвта, пренесува порталот Cure.ba.

7. Го спречува растот на клетките на ракот

Кромидот е богат со сулфурни соединенија. Сулфурот го штити на организмот од рак на стомакот, дебелото црево, дојката, белите дробови и простата. Таа =исто така помага за лекување на уринарниот систем.

8. Лекува анемија

Сулфурното масло и органските сулфиди доведуваат до солза кога сечиме кромид, и тие влегаат во ноздрите. Тоа масло нам ни помага во лечењето на анемија.

Извор: Акос.ба
Обработка: Ахлу-Суннах


[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот