Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!


{ هُوَ الَّذِي بَعَثَ فِي الأُمِّيِّينَ رَسُولاً مِّنْهُمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ}

“Меѓу незнабошците Он испрати пејгамбер од нив: да им ги кажува ајетите Негови, и да ги очисти, и да ги поучи и во Книгата и во Мудроста ...“ (Превод на значење Ел-Џуму'а, 2)

{كُنتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ}

" Вие сте најдобрата заедница за луѓето која се појави: наредувате добро, одвраќате од зло.“ (Превод на значење Али Имран, 110)
 
Од Ебу Мес'уда Укбета б. 'Амира ел-Енсарије, радијАллаху анху, се пренесува дека Аллаховиот Пратеник, саллАллаху алејхи ве селлем, рекол:

"من دل على خير فله مثل أجر فاعله."

“Кој ќе укажи на добро, му припаѓа награда како и на оној кој ќе го направи.“ (Муслим, 1893)

Од Ебу Хурејре, радијАллаху анх, се пренесува дека Аллаховиот Пратеник, саллАллаху алејхи ве селлем, рекол:

"من دعا إلى هدى كان له من الأجر مثل أجور من تبعه لا ينقص ذلك من أجورهم شيئاً، ومن دعا إلى ضلالة كان عليه من الإثم مثل آثام من تبعه لا ينقص ذلك من آثامهم شيئاً.ً"

“Кој повикува (упатува) ќе има награда слична на оние кои ќе го следат без да им се намали нешто нив од нивната награда. Кој повикува во заблуда ќе има сличен грев на грешките од сите оние кои кои ќе го следат без нешто да се намали од нивните гревови.“ (Муслим, 2674)

Од Ебу Умаме ел-Бaхилија, радијАллаху анху, се пренесува дека Аллаховиот Пратеник, саллАллаху алејхи ве селлем, рекол:

"إن الله وملائكته وأهل السماوات والأرض حتى النملة في جحرها ليصلون على معلمي الناس الخير."

“Навистина, Аллах, Неговите мелеки, жителите на небесата и Земјата, па, дури и мравката во своето живеалиште донесуваат салават (доват и бараат опрост) на оние кои ги подучуваат на луѓето кон добро.“  (Тирмизи, 2685; и вели дека е хасен-сахих. Шејх Албани, рахимехуллах те'ала, го отценил веродостоен во “Сахихут-тергиба“, 1/36. и “Сахихул-Џами'а“, 1883)

Коментар:

Подучување луѓето на верски прашања и повикување кон добро дело е веровесниците кои Аллах, субханеху ве те'ала, токму ги испратуваше за тоа. Затоа е највеличествен повик и работа тоа. Севишниот Аллах за тој повик ги избрал Своите најдобри созданија, па, оној кој ќе се упати на нивниот пат подучувајќи ги луѓето за нивната вера, упатувајќи ги на добро, исто така, ќе постигне огромно добро, голема награда, бидејќи со тоа се шири знаење, наредува добро и одвраќа од зло на Земјата, воспоставува Аллахов доказ против луѓето.

Корист:

- Подучување другите кон добро е работа на веровесниците.

- Вредност подучување луѓето на верски прашања, бидејќи оној кој подучува на шеријатско знаење или повикува кон упатство му припаѓа награда како и сите оние кои ќе се отповикаат на тоа.

- Големината на наградата на оној кој ги подучува луѓето кон добро, кога Севишниот Аллах ќе го спомене тој Свој роб, а жителите на небесата и Земјата бараат опрост за него бидејќи тој е причина за ширеше знаење на Земјата.

- Вредност на да'ветот - повикување кон Аллах, наредување на добро и одвраќање од зло.

Извор: stazomislama
Обработка: Ахлу-Суннах


[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот