Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Прашање: “Честа е појавата да некои мајки ги проколнуваат своите деца, било да направи мало нешто или било каков значаен прекршок, предизвикувајќи омраза кај децата спрема родителите. Каков е ставот на исламот за проколнувањето?

Одговор: “Проколнувањето на децата спаѓа во гоемите гревови. Истиот случај е и со оној кој го проколува на оној, кој што тоа не го заслужил.Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, рекол: “Проколнувањето на верникот е како неговото убиство.”(Бухари, поглавје: “Етика”, 6105. И Муслим, поглавје: “Иман”, 110)

Исто така се пренесува дека Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, рекол: “Вреѓањето(навредување) на муслиманот е голем грев, а негово убиство е куфур.”(Бухари, поглавје: “Иман”,48. И Муслим, поглавје: “Иман”64)

Ќе спомнеме уште еден хадис во кој Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, рекол:”Навистина на судниот ден проколнувачите нема да бидат шехиди или луѓе за кои ќе се посредува.”(Муслим, поглавје: “Доброчинство и родбински врски”, 2598)

Должност му е на секој кој што го прави тоа, да побрза со покајание на Аллах, субханеху ве те’ала, и да води сметка за својот јазик не навредувајќи ги на своите деца.

Му се пропишува да го моли на Аллах, субханеху ве те’ала, за своите деца и да Го моли да ги упати на Правиот пат и да го направи добар.

Сопругот(родителот) треба да советува и да ја предупредува на својата сопруга(жена) за опасноста од проколнувањето и вреѓањето(навредувањето) на децата и другите(луѓе).

Ако советот не биде од корист, треба да се преземе вториот чекор, а тоа е игнорирање на сопругата во околкава мера се додека сопругот не виде дека тое е потребно и корисно.

Покрај сето тоа, не треба да заборави на своите деца, упатувајчи ги на добро, се додека не стане морална и исламски воспитани деца.

Одговор:Шејх Ибн Баз,-"Китабуд-де'вети"

Обработка:Ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот