Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Застани и размисли! on Пон 27 Мај 2013, 4:41 pm

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
Во име на Аллах, Милостивиот и Сомилосниот!


Слушни неколку хадиси и размисли за нивните пораки.

“Кога некого Аллах ќе го засака го искушува. оној кој ќе биде задоволен ќе добије задоволство, а оној кој ќе се налути ќе добие лутина.“

“Веровесниците имале најголеми искушенија, потоа со ред луѓето кои највеќе им наликуваат. Човекот ќе биде искушуван според неговата вера. Ако е стабилен и цврст верник, тогаш и искушенијата на кои ќе биде ставен ќе бидат јаки. Ако е слаб верник, ќе биде искушан според тоа. Само кога по земјата би чекорел без гревови, човекот ќе помине на искушенија.“

“Чудна ли е состојбата на верникот!! Секоја работа која му се случува, тоа е за него добро. Тоа може само верникот. Ако му се случи некаква веселба или нафака, тој се заблагодарува на Аллах, и ќе му биде добро. Ако го снајде некоја несреќа, тој се стрпува, и повторно ќе му биде добро.“

“Знај, кога сите луѓе би се собрале да стекнат некаква корист, никаква корист не би стекнале освен оние кои Аллах веќе ти ги пропишал. Кога сите луѓе би се собрале да ти наштетат, никаква штета не би вкусил освен оние кои Аллах ти ги пропишал.“

“Меѓу добрите луѓе се ставаат на искушенија прво најдобрите меѓу нив, па со ред.“

Автор: Аид Ел-Карни
Извор: pokajanje
Обработка: Ахлу Суннах

[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот