Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Верата на Ехли Сунет вел Џемаатот
Во Името На Аллах џ.ш Милостивиот, Самилосен!Фала му на Аллах џ.ш, Господарот на сите светови.

Големиот учител Хуџат ел-Ислам Ебу Џафер ел-Варрак ел-Тахави ел-Мисри (Аллах да му се смилоси) рече:

Ова е презентација на верувањата на Ехли Суннет вел Џемаат, според школата на правниците од оваа религија како: Ебу Ханифа ен-Ну´ман ибн Табит ел-Куфи, Ебу Јусуф Јакуб ибн Ибрахим ел-Ансари и Ебу ´Абдуллах Мухаммед ибн ел-Хасан ел-Шејбани (Аллах да им се смилоси), и она во што веруваат во однос на основите на религијата и својата вера во Господарот на сите светови.


1. Ние велиме во врска со единството Аллахово - oд каде што поради Милоста Аллахова ние цврсто веруваме - Навистина, Аллах е единствен, И Тој нема партнери.

2. Не постои ништо, што му е Нему слично.

3. Не постои ништо, што може Него да го совлада.

4. Не постои друго божество освен Него.

5. Тој е од секогаш вечен без почеток и за секогаш, вечен без крајен.

6. Тој никогаш нема да исчезне или да престане да биде.

7. Ништо не постои и ништо не се случува без Неговата воља.

8. Нема мисла или фантазија која може да Го опфати, и нема разум кој може да Го сфати.

9. Тој се разликува сосема од сите створениа.

10. Тој е жив (хају) и никогаш не умира, вечно дејствен (кајум) кој никогаш не спие.

11. Тој створува без да има потреба од истото, и тој ги згрижува своите створениа без никаква мака.

12. Тој овозможува без да има страв, луѓето да умираат, и тој овозможува без никаква мака истите да воскресат.

13. Тој екзистираше од секогаш, од вечноста со сите негови Својства и пред стварањето на створенијата. Нивното стварање не му додадоа ништо на Неговите Својства а да не било веќе пред тоа негово Својство.
Како што егзистираше Тој во прошлата вечност така Тој и ќе остане да Биде засекогаш.

14. Името "Создателот" не му се препишува само откако створил, ниту му се препишува името "Дизајнерот" одкога му даде лик и форма на создавањето. Тие беа одсекогаш и ќе бидат за секогаш негови Имиња и Својства.

15. Тој од секогаш бил Господ, дури и кога немаше ништо на што би бил Господ, и Тој секогаш беше Создателот, дури и кога го немаше создавањето.

16. На истиот начин на кој Тој е 'Дарителот на живот кај мртвите', откако тој ги донесе во животот за прв пат, го носеше ова име и пред да ги донесе на живот, исто така Тој го носеше и името "Креаторот" пред Тој да има креирано било што.

17. Тоа е така затоа што Тој има моќ да го стори сè, и сè е зависно од Него, сè е лесно за Него, и Тој нема потреба од ништо.

"Нему ништо не му е слично, и тој е се слушниот, и се видниот" (Аш-Шура 42:11)

18. Тој создаде со Своето знаење.

19. Тој им назначи судбини на оние кои Он ги создаде.

20. Тој определи за нив фиксен животен век.

21. Ништо за нив не Му беше непознато и пред Тој да ги створи, Тој знаеше сé што ќе направат тие и пред да бидат створени.

22. Тој им наредил да бидат послушни и им забрани да бидат Нему непослушни.

23. Сé што се случува сѐ случува според неговата одредба и неговата воља. И неговата воља секогаш сѐ остварува. Единствената Воља која што слугите негови ја имаат е таа која што Тој нив им ја одредил. Тоа што Тој одреди тоа и се остварува а тоа што и не е одредено нема да се случи.

24. Тој упатува од Својата праведност на прав пат кого сака, и истите ги штити, и обезбедува од штети поради Неговата великодушност. И од својата Праведност тој го заскитува во погршен правец кого сака, го понижува кого сака, и го изложува на страдањата кого сака.

25. Сите се предмет на Неговата волја, било тоа да е од неговата великодушност или Неговата правда.

26. Тој е далеку возвишен од тоа да има опозиција или еднакви со него.

27. Никој неможе да сѐ спротистави на Неговата одредба, или да ја ревидира неговата одлука, или да ги смени неговите наредби.

28. Ние веруваме во сето ова, и нам ни е познато дека сето ова доаѓа од Него.

29. И ние сме сигурни дека Мухаммед е негов избран Слуга и одбран Пророк и негов Гласник со кого Тој е многу задоволен.

30. И дека тој е последен Божји Пратеник и Имам на богобојазните и најфалениот меѓу сите божји пратеници и најљубениот кај Господарот на сите светови.

31. Секоја изјава за Пророштво после него е чиста лага и измама.

32. Тој е оној кој е испратен на сите џинови и на целото човештво со вистината и правиот пат.

33. Коранот е зборот Аллахов кој без модалитет од него излегува како јазик. Тој му го спушти на својот Пратеник како објава. Верниците потврдуваат дека тој е вистинит, со знаење дека тој е навистина зборот Аллахов и дека тој не е создаден, како што е зборот на створенијата. Кој го чуе Коранот и смета дека тоа е само човечки збор, тој е еден неверник. Аллах го опоменува него и го поучува и му ветува дека ќе го Казни кога вели:

"Јас ќе го изгорам во пеколот" (74:26)

Кога Аллах им ветува дека ќе ги изгори, тие одговараат: "Овие не се ништо повеќе од човечки зборови"(74:25),

тогаш спознаваме дека ова не се човечки зборови но дека се зборови на Создателот на сите светови.

34. Секој кој го опишува Аллах како битие кое е слично на било кој начин со човечкото постанува неверник. Секој кој го сфати ова ќе се воздржи од тоа што го велат неверниците, и ќе знае дека Аллах со сите свои својстава не е како Човекот.

35. Гледањето на Аллах од страна на луѓето во Рајот е точна, без сеопфатна визија и начин на кој нас ние е познат. Како што е речено во книгата на нашиот Господар:

"На тој ден лицата ќе сјајат и ќе гледаат во својот Господар" (75:22-23)

Објаснувањето на овој ајет е таков како што Аллах возвишениот го мисли и како што тој го знае. И се друго што е речено во автентичните хадиси од Пратеникот божји и неговите Сахаби (Да е Аллах задоволен со сите нив) е така како што Тој тоа го мисли и како што тој тоа го знае. Ние не и допуштаме на нашата фантазија да има слобода во претпоставувањето како тоа ќе биде и што ќе биде. Затоа што навистина никој не сие сигурен во својата вера се додека не им се потчини на Аллах возвишениот и на неговиот Пратеник , и за знаењето во врска со двосмислените Ајети потполно ја препушти на тие кои имаат знаење за тоа.

36. Исламот кај луѓето не сигурен се додека тој не е заосновен врз потполно предавање и потчинување.

Секој што сака да има знаење за тоа што е надвор од негоата способност, капацитет и чиј интелект не е задоволен со потчинувањето према Бога тој ќе пронајде дека неговите желби му чинат препрека од чистото разбирање на вистинското Единство на Алах (тевхид), јасната знаност и правата вера. Така тој без цел, помеѓу верата и неверата, демантирањето, прифаќањето и отфрлањето ќе биде распнат. Тој ќе биде предмет на шепотењата (Сатански заводи) и ќе се најде збунет и полн со сомнежи кој нема да биде верник кој прифаќа ниту негирач кој одбива.

37. Верата дека гледањето во Аллах од страна на тие кои ќе бидат во рајот не е во ред, ако тие тоа си го претпоставуваат како ќе биде, или го толкуваат според своите разбирања.

Затоа што објаснението на било кој од ваквите феномени се во доменот на Господа и од Верникот се бара да се одрече од ваквите толкувања и потполно да се потчини.

Тоа е динот муслимански. Секој кој не се зачува од негирањето на атрибутите Аллахови, или од споредувањето на Аллах со нешто друго, тој е залутан и тој не ја сфатил Аллаховата Слава и Величина, затоа што нашиот Господ , прославениот и возвишениот, може да биде опишан само со апсолутното Единство и Уникатност во кои со неговите безкрајни Уникатни својства во никој случај не е сличен со создаденото.______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот