Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Станува збор за Шитската страница ([You must be registered and logged in to see this link.] на босански јазик која е целосно пополнета со омраза спрема хадиските збирки на Имам Бухари и Муслим, рахимехуллаху, и сите оние кои што тврдаат дека овие две хадиски збирки содржаат(се состојаат) од Сахих(веродостојни) хадиси.

Исто така, ги оспораваат сите хадиси кои што се КОСААТ СО НИВНИОТ РАЗУМ( на пример дека хазрети Аиша имала 9 години кога се омажила за Пратеникот го побиваат со ИСТОРИСКИ наводни разбирања низ призмата на НИВНИОТ РАЗУМ, а при тоа ги отфрлаат хадисите во кои Аиша јасно рекла дека се омажила за Пратеникот кога била мала...ПОТОЧНО: Тие во 21. Век тврдаат дека ПРЕНЕСУВАЧОТ на тој хадис ПОГРЕШНО ГИ ЗАМЕНИЛ 2 ЗБОРОВИ!

После толку научници(алими) на хадиската наука кои што напишале планина со киниги и поминале многу долг пат за да слушнаат само еден хадис, и кој на тој пренесувач го отценале за ВЕРОДОСТОЕН, ни доаѓаата нас ШИИТИТЕ и тврдаат дека тој пренесувач занемал 2 зборови! Може да се случи да некои од тие стручњаци(научници) не ги забалежал тие “грешки” но на сите ДА ИМ СЕ СЛУЧИ ДА ПОГРЕШААТ, во тоа не може да не убедите.

Експертите(научниците, алимите) кој цел свој живот го оставиле грижејчи се за умметот да му оставаат што повече исправдни хадиси, и тие во 21. Век заборуваат за "пропусти”…Зошто ги одбиваат? Затоа што НИВНИТЕ мозоци тоа не сакаат да го сватаат, дека Аиша се омажила со само 9 години! Залудни се сите докази кога нивните мозоци тоа не го сватиле и ти можеш до утре да цитираш разни хадиси, не вреди...)

Кога докажуваат на СЛАБОСТА на одреден пренесувач на хадисите, користаат мислење од ОДРЕДЕНИ хадиски експерти(научници)- (кои оставиле силна патека во хадисот, како со тоа би им ги замачкале очите на народот), а игнорирааат мислењето на МНОЗИНСТВОТО И НАЈЦВРСТИТЕ(поцврсти и од оние кои што ги спомнаат тие) хадиски експерти(научници) по прашањето за критика на пренесувачот.

Значи, спомнуваат дека тој и тој хадисики експерт рекол за ова тоа и тоа, а при тоа НЕ СПОМНУВАЈЧИ ГО ПОЗИТИВНИТЕ мислење многу во поголем број и делеку признати експерти од истата таа област.

Понатака, дури иако научниците за пренесувачот за некој хадис го отцениле за исправен, тие го одбиваат(го отфрлаат) така што спомнуваат дека тој пренесувач наводно направил нешто лошо поради што не треба да му се верува, а со тоа не спомнувајчи го изворот ниту пак неговата исправност(веродостојнот на хадисот) ниту од каде ја зеле таа информација, иако во текот на докажувањето на други работи нон стоп како држаат некои избори (во 99% тоа се слаби информации, кои се сите освен нив-шиитите кои што ги одбиле)

Да не зборувам за Неколтурни и Слабост на овој нивен др. Аднан Ибрахим кој за Имам Бухари рхм, вели: “Па тој не е Бог?!”

Извор:essunne
Обработка:Ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот