Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Не претерувај on Пет 24 Мај 2013, 11:39 pm

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
Во името на Аллах, Милостивиот и Сомилосниот!


Ибн Абдуллах вели: “Најлошото патување е деноноќното јавање. Човек кој тоа го прави мисли како се труди се додека не виде дека се уништил самиот себе си и коњаницата.“

Најлош човек е насилникот, оној кој ќе биде силен во својата власт и кој е неумерен во својата акција. Племенитоста е меѓу отпадот и среброљубието, храброста е меѓу кукавичлакот и лудоста, добрината е меѓу прекумерни благости и прекумерени сериозности, радост меѓу смеа и суровост, трпение меѓу вкочанетост и страв. За претерувањето има само еден лек, а тоа е умереноста која го згаснува на овој оган. За безнадежност, исто така, има лек, а тоа е определување, визија и надеж.

“/5/إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ
/6/اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ
/7/صِرَاطَ الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلَا الضَّالِّينَ“

“Ијјаке на'буду ве ијјаке нестеин./5/
Ихдинас сирател мустеким./6/
Сираталлезине ен'амте алејхим гајрил магдуби алејхим ве лад даллин./7/

“Ние само Тебе Те обожаваме и ние само од Тебе помош бараме!/5/
Упати не по патот вистински,/6/
по патот на оние врз кои ја разлеа Твојата благодат, а не по патот на оние врз кои се разлеа омразата и кои во заблуда скршнаа!/7/“ (Сура-Ел Фатиха)


Извор: “Не тагувај“
Автор: Др. Аид Ел-Карни
Обработка: Ахлу-Суннах


[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот