Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 15 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 15 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 2 of 2]

Келиметул-Хакк


Талиб
Талиб
Прописот за таа земја е да сите нејзини жители се немуслимани освен оние кои Аллах им се смиловал.

Што значи ова за примерот Македонија:

Муаз напиша:

Брате Келиметул-Хакк во овој цитиран тој коментар пише дека ако во една држава која што е Дарул Куфр треба да се спушти општ текфир на сите граѓани. Значи тука станува збор за сите припадници на таа држава и кафирите и оне кој се препишуваат на Ислам кој веруваат во Аллах. Брате, јас би се сложил со тебе да ја наречеш државата за неверничка држава која што е во Дарул Куфр, но не би се согласил со тоа дека на сите граѓани мора да му спуштиш опш текфир.

Зашто го велам ова, во примеров со Македонија, ако спушти некој надворешен граѓанин од друга држава опш текфир на сите граѓани од таа држава, а во случајов сме и ние граѓани на Македонија значи текфирот спаѓа и на нас, зашто е општ а не ограничен. Ако ние се трудиме да го стекнеме Аллаховото задоволство и се трудиме да сме послушни Аллахови робови, а воедно некој нас не потекфира општо дека сме припадници на држава која што е во Дарул Куфр, таквиот човек кој дава таков текфир погрешил.Под општи Текфир се подразбира да се сите граѓани на Р.М. немуслимани, а јас реков во предходниот пост:

Makedonija e Darul Kufr, vrz nea se spusta opsti Tekfir vrz site nejzini gragani, a im se dava ime na musliman samo na onie koi isharet dini Islam.

И мислам дека раздвоив, освен оние кои исхарет дин Ислам т.е. оние на кои Аллах субхане ве те ала им се смиловал.

Сега гледам дека на прв поглед се генерализираат сите граѓани ама ставив изузеток и тоа е битно значи дека прописот не го спуштив на муслиманите. Тука се наоѓаат сите муслимани односно оние кои Аллах им се смиловал.

И реков дека можеме да се разделиме во прашање на знаците на Ислам да кај некого самиот намаз бива знак на Ислам а кај некого бива подполно исхарење на дини Ислам, кај некого доволно е да се слушне селам од некого и да му се просведочи Ислам кај некого не и. т.н.

Тука мислам дека е јасно!!!

Општиот Текфир на една држава со изузеток на оние кои Аллах им се смиловал !!!!!Муаз напиша:

Да се подсетиме на хадисот на Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, ков во приближно значење вели: „Кој потекфира на некој Мусиман, а погрешил во неговиот текфир, текфирот се враќа на оној кој текфира“.


Ајде да погледнеме каде важи овој хадис:


Дали оној кој ќе рече за еден муслиман дека е кјафир прописот ако не така се враќа врз него.
А ако се тука генерализира тогаш според тебе Омер ибн Хатаб според овој хадис е кјафир, сите наеме со случката со асхабот кој сакал да ги обавести на Курејшиите со писмо преку жена му:

Пренесува Имам Бухари дека Хатиб ибн Ебу Балта’а Аллах нека биде задоволен со нив, им напишал писмо на становниците од Мекка кажувајќи им дека ќе бидат нападнати од муслимани. Ова од него било одвратно дело и голем грев. Кога ова дошло до Омера Аллах нека биде задоволен со него, му рекол на Аллаховиот Посланик с.а.в.с : “ Дозволи ми да му ја пресечам главата на овој ДВОЛИЧЕН ( Кафир ).“ Аллаховиот Посланик с.а.в.с не му одговорил на Омера дека е текфировец, хариџија дека текфира муслимани и дека со тоа постанал кафир, нити нешто друго грубо не му рекол, како што тоа денес работат денешните браќа “ДЕМОКРАТИ“, туку му се обратил со фини зборови, потсетувајќи го дека Хатиб е еден од учесниците на битката на Бедр, и му рекол:

“ А што знаеш, Омере, можеби Аллах погледнал во учесниците на Бедр и им рекол : ’ Правете што сакате, Јас веќе ви Опростив!? ’ “Еве што вели ибнул Кајјим ел Џевзије:

Ибн Кајјим рахимехуллах, кажува дека кога некој обвини некој муслиман за лицемерство или неверство, со грешка или љубомора према Аллаховата вера – таквиот не ќе биде кафир, ниту пак грешник, туку е награден за својот нијет.

Валлахи има доста докази за тоа дека хадисот не се зема туку така, него треба објаснување.
А јас и моите браќа никаде не рековме за некого кој ги исполнува сите норми за муслиман дека е кјафир.


А сега би ве прашал тебе Муаз и на сите другите врз која основа има давате на луќете пропис на Ислам во Р.М.?

Ако ради името кое го носат многу носат имиња на муслимани а чинат Ширк и Кфр.

Ако е заради намазот колку има во Р.М кои се припишуваат на Ислам а колку се од оние кои клањаат.
А од ними само колку има кои чинат Ширк, немојте да викате не им гледате во срцата Чинење на Ширк Македонија е толку јавно само инаеџија и глуп не сака да признае.

А сега да те прашам исто така Муазе и да знаеш намерно тебе ти се обраќам:

Дали си запознат дека во твоето Лабуништа јавно ва самите џамии се повикува во Ширк ако речеш не тогаш како тоа џамиите таму се поделени на џамија од ДУИ или ПЕИ или некоја си друга.

Како тоа не си ги запознал твоите сограѓани кои колку што знам јас заедно клањаш со ними во исти саф во џамиите, како тоа не знаеш каква акида има имамот позади клањаш.
Кога јас од Октиси и живеам во Австрија знам за тамошните оџи какви се.

Како сега ќе се налутиш знам ама заради Аллах и што ти сакам добро и обавеза ми е да ти кажам и не сакам да на Судниот ден бидам прашан зошто не сум ти рекол, а ја користам оваа прилика сите да се подучиме, и се колнам во Возвишениот дека сакам само добро за сите и со најискрени намери сакам да се подучиме, како тоа кога знаеш дека има една скупина која се одделила од тие новотари и имаат свој месџид не им се придружиш бидејќи ги знаеш добро, како тоа кога на самиов форум имаш постирано еден куп теми кои се против ним самите ОЏИ и ти си со ними те прашувам како?

Ако грешам поправи ме и не ти мислам нити тебе нити нуикого друг тука на форумов само сакам да се поправиме сите ние, никој не е безгрешен, сите грешиме.

Се надевам дека иако Муазе ти се обратив тебе нема да се најдеш навреден туку ќе ми дадеш искрен одговор на прашањата.

Го молам на Возвишениот Аллах да не упати на прав пат и да не зближи во иднина на Хакк.

Аллахумме амин!!!!

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
И на крај би нагласил како Улемата го објаснува значење на „Селеф“ кој од таму доаѓаат Селефиите и во задно време како ги нарекуваат неверниците и новотарите „Вехабии“.


Јазичното значење на зборот „селеф“ е оди или помина.
Терминолошки означува секоја добра работа.

Исто така овој збор ги обваќа сите наши предходници кои живееле пред нас како нашите : Татковци, Дедовци и останатата родбина која не претекна во години и во добрина.

Затоа првите генерации о Исламот се наречени „ЕС-Селефу Ес-Салиху“ добри или исправни предходници.


Некои од Улемата „ЕС-Селефу Ес-Салиху“ ги ограничува на првите три генерации, според хадисот кој се наоѓа во Бухаријината збирка на хадиси, дека рекла Аллаховиот Пратеник салаллаху алејхи ве селлем :
„ Од мојот Уммет најдобра генерација је мојата, потоа оние после, а потоа оние после ними, а потоа оние ои ги следат до Судниот Ден“.


А во времето на Шејх Мухаммед ибн Абдувеххаб, кој покрена една реформа за враќање на верување и пракса на на исправните генерации кои некои се нарекои селефисти или некои ја нарекоја идејата Селефизам, па така душманите ги арекоја таквите покрај останатите лаги Вехабији.

За ова движење иншаАллах ќе напишам посебна тема, да би виделе дека овие во Македонија кои се нарекуваат селефисти немаат никаква врска со ними а камо ли со исправните предходници од првите генерации во Исламот.

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
LAUTKA напиша:

Сабар Акхии,,Иншаллах со добар Ахллах че дојдеме до заедничката цел ,а нашата цел е да се дојде до вистината самооо(секој што незнае иншаллах че научии).....

До тебе Лаутка и до тебе Ибрет навистина тука ја претерав и барам халал, немам право на вакви прашања и на ваков начин, јас на Ибрет не го знам лично и по постовите сватив дека е постар од мене, сепак требаше да ми биде јасно дека не треба да му се спротиставам така.

Халалете уште еднаш!!!

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:
А сега да те прашам исто така Муазе и да знаеш намерно тебе ти се обраќам:Еселамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху!!!


А
сега би ве прашал тебе Муаз и на сите другите врз која основа има давате на
луќете пропис на Ислам во Р.М.?


Нормално дека не даваме на никого име како Муслиман,
ако тој прави јавен или тајен Ширк, на Аллах субханеху ве те ала, нормално дека
името не го прави човекот Муслиман. Муслиман лично за мене, како што се
возвративте на мене, а иншАллах се надевам и другите ке се вклучат во
дискусијава, претставува оној Аллахов роб, кој е послушен на својот Господар,
кој го има Тевхидот верувањето онака како што е пропишано од Аллах субханеху ве
те ала. Муслиман за мене е оној кој оди по прописите пропишани од својот Господар-Аллах
субханеху ве те ала, оној кој што го зема Суннетот на Мухаммед, саллАллаху
алејхи ве селлем, како негов начин на однесување. Муслиман за мене е оној кој
пред се што постои му е Аллах субханеху ве те ала, и Неговиот Пејгамбер,
саллАллаху алејхи ве селлем. Муслиман за мене е оној кој што обавува намаз и ги
извршува сите Аллахови наредби со цел да го стекне Аллаховото задоволство а за
истите да биде иншАллах награден.


Дали
си запознат дека во твоето Лабуништа јавно ва самите џамии се повикува во Ширк
ако речеш не тогаш како тоа џамиите таму се поделени на џамија од ДУИ или ПЕИ
или некоја си друга.


Брате, ако некој незналица ги именувал така Аллаховите
куќи, поради своето непознавање на Верата, ако многу луѓе се измешани во
политика и подари омразата која што ја имаат меѓу себе, се именувале со тие
партиски имиња, и незналиците ги именувале Аллаховите куќи со такви имиња,
иншАллах ке бидат прашани на Судниот ден за тој раздор што го направиле меѓу
луѓето и давање на Аллахова куќа такво име кое што не му доликува. Друго во
врска со ова прашање, јас можам да ти укажам дека, џемаатот кој што обавува во
ове џамии намаз, е истиот кој што обавувале и пред 10 или повече години во тие
џамии. Ако одредени луѓе обавувале намаз во едната џамија, тие обавувале намаз
секогаш во истата џамија. Се стекнува една навика помеѓу луѓето кој обавуваат
намаз во една џамија и тие остануваат за секогаш тука. Но има и такви кој што
поради тие политики вече навистина ги одвоиа џамиите поради намазот но сепак
оставам се на Аллах да му пресуди. Но има и такви џемаатли кој што поради
подолгото извршување на намазот во една џамија тој стекнал навика да обавува
таа џамија намаз, без да ја одвојува останата. Незнам дали ме свачаш.

Како тоа не си ги запознал твоите
сограѓани кои колку што знам јас заедно клањаш со ними во исти саф во џамиите,
како тоа не знаеш каква акида има имамот позади клањаш.
Кога јас од Октиси и живеам во Австрија знам за тамошните оџи какви се.


Јас сум ги познал луѓето и ги знам, и секаде да
појдеш ширум светов има такви луѓе во секоја џамија. Па поради одредени
личности неможеш да се отргнеш од џамијата. Го молам на Аллах субханеху ве те ала,
доколку заслужуваат милост нека му се смилова, доколку не заслужуваат, нека ги
уништи.


П.С: Јас го молам на Аллах субханеху ве те ала, да
ми опрости. Го молам секогаш на Аллах субханеху ве те ала, да ги спои луѓето во
еднна група и да бидат на Вистината. Аллах да биде со нас задоволен. Аллах е
оној кој упатува па, Аллах нека не упати на Вистината. Секогаш го молам на
Аллах нека ги измени ситуациите кој се присутни во денешно време меѓу луѓето.
Аллах нека ни подари милост на сите оне кој заслужуваат од Аллаховата милост.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:

До тебе Лаутка и до тебе Ибрет навистина тука ја претерав и барам халал, немам право на вакви прашања и на ваков начин, јас на Ибрет не го знам лично и по постовите сватив дека е постар од мене, сепак требаше да ми биде јасно дека не треба да му се спротиставам така.

Халалете уште еднаш!!!

Халлах акхи нека тие а убеден сум дека и од Ибрет чимаш халалок ...

Да се надоврзам на твоите постови кој ги приложи на темава..

Аллах џ.ш да те награди со најубава награди и во цел се согласувам и стојам зад твоите објаснувања..Но би те замолил дека навистина за одредена група на членови ,сипатизери ,муслиани кој не читаат и следат ова кој го објасна ти а и предходно беше објасето од ченовите на овој Форум..
Навистина неможат да го свата или не сакаат или не се дојдени до теа дереџе за да би го разбрале сето ова...

Уштеднаш Халлал и селам до тебе и се надевам дека нема да бидат овие твои последни постови ,че бидеш тука меџунас и понатаму...

Аллах џ.ш да не зајакне и упати на правиот пат на сите Иншаллах и на тие кои потешко го разбираат ова конечно да им стане јасно вече...

Селам Алејкум .........


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
И до тебе Акхи Муаз,,,

Сакале ние сме се сложиме или не Ситуацијата во нашите места е такваа кака што ја објасни Братот погоре..Џамиите се поделени по партиски линии не само тамо туку на секаде во македонија,,Верските лидери во македонија не ги бираат Муслиманите туку потиличките субјекти кај нас,(поглавар,муфти,па дури и самите имами)..
Што се однесува за политика и ислам немаат никави додорни точки,тоа го има доживеано бидечи сум од основањето на Пеи тамо па до ден денес замо сега малу сум по пасивен о д фактот што нема хаир од политика и тоа е работа која те изваја од Динот...Влегоф тамо сметајчи дека че се подобри општата економска ситуација на Мојот (торбешки нарот)ама се излажаф ова го спомнувам поради што беа спомнати двете парти кои доминираат во лабуништаа и навистина ,реалноста е тааа џамиите станаа место на препукување на политичка база,и според овдешниве Ханефи појавата на вехабиите друг муабет нема во џамиите ...А кога некој Имам те нарече или не нарече Вехабија ,,замисли тој што е,, следи партија послушен е на таја партија,(зошто партијата го донесла на финција)

Едно да ние јасно Исламот нее само во џамија Исламот е систем на уредување на живото во сите сегмети од животот ..така што Куфрови се права и надвор од џамија на секаде незначи овој клања и крај тој е Мелек...Тука да не се залажуваме и ова треба да ни е јасно на сите.....

Халалете ако ненамерно некој сенајде овде навреден ама ние мораме да стоиме зад вистината Едно е Што се следи денеска а пак сосема друго е вистината и бидите сигурни,,Вистината секогаш че се оделува од невистината,,

Селам Алејкумм


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

suhamet


Нови член
Нови член
sto se vexabi a sto selfii

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
suhamet напиша:sto se vexabi a sto selfii

Прочитаја темама од почеток че видиш убаво смирено со размислување че сватиш Селам Алејкум...


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

34 elhamdulila on Чет 01 Aвг 2013, 5:47 pm

emran40


Нови член
Нови член
Dzevad ebu Abdullah напиша:Stvarno si pogodil Ibret Allah da te nagradi i upati na vistinskiot pat

 elhamdulila masalah

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 2 of 2]

Отиди на страна : Previous  1, 2

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот