Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 12 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 12 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : 1, 2  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 2]

ibret

avatar
Активен член
Ес селамун алекјум!
Како што можам да приметам ги сповнавме сите групи на Џемаат,но остана само уште една група на џемаат,па би сакал да прашам:
Дали “ Вехабиите односно селефистите како тие самите себе си се нарекуваат спаѓаат во ЕХЛИ СУННЕТ???
Аллах џ.ш да ве награди на сите!!


______________________________________________

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Во името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот![You must be registered and logged in to see this link.]Алејкум селам

Како прво едно треба да се јасно Вехабии не постојат тоа е измислица и никој не се нарекува некако поинаку освен Муслиман:[You must be registered and logged in to see this link.]

. А селефии постојат Секако дека се Ехлу-ус-Суннех вел Џеммат.

Селефи е личност која себеси се пришишува на првите генерации (муслимани), ги следи и умира со нивното верување без разлика на временскиот период. Тој ги следи првите три генерации, односно еден цел народ, кои Аллах и Неговиот Пратеник саллаллаху алејхи ве селлем ги пофалиле и наредиле да ги следиме и не следи слепо како тоа многу го прават.


Имам Мухаммед бин Салих бин ел-Усејмин рхм рекол:

Ехлу-ус-Суннех вел-Џемаах се оние кои се држат за Пратеникот саллаллаху алејхи ве селлам и неговите асхаби, тие се Селефије (Салафијун). (Погледни: Sharh-ul-`Aqîdat-il-Wastiyyah(1/123)


Да ли мора да се следи Селеф-ус-Салих?


Аллах џ.ш вели:

فَإِنْ آمَنُواْ بِمِثْلِ مَا آمَنتُم بِهِ فَقَدِ اهْتَدَواْ وَّإِن تَوَلَّوْاْ فَإِنَّمَا هُمْ فِي شِقَاقٍ فَسَيَكْفِيكَهُمُ اللّهُ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ

Па, ако веруваат во Него, како што вие верувате, ќе бидат упатени, секако! А ако, пак, ги свртат плеќите... та, ќе се најдат далеку од патот вистински! Аллах од нив ќе ве сочува. А Он е Слушач и Зналец! (Ел-Бекаре 137)

На тој начин Аллах субханеху ве те ала многу јасно укажува дека единсвен начин на кој човекот че биде упатен е да се следи Пратеникот саллаллаху алејхи ве селлем и неговите асхаби, првите генерации Селефии. А доколку човекот не го следи на Пратеникот саллаллаху алејхи ве селлем и Селеф, Аллах го спомнува следново:


وَمَن يُشَاقِقِ الرَّسُولَ مِن بَعْدِ مَا تَبَيَّنَ لَهُ الْهُدَى وَيَتَّبِعْ غَيْرَ سَبِيلِ الْمُؤْمِنِينَ نُوَلِّهِ مَا تَوَلَّى وَنُصْلِهِ جَهَنَّمَ وَسَاءتْ مَصِيرًا

Оној кој ќе се одвои од пејгамберот, бидејќи му беше објаснет Патоказот, и кој ќе следи друг пат од оној на верниците, Ние ќе го свртиме онака како што се врти тој: ќе го фрлиме во Џехеннемот. Е, само колку лошо свратилиште е тоа! (Ен-Ниса 115)

Шејх Ахмед ез-Земземи (хафизахуллах) за горе цитираниот ајет рекол:

“Би било исправно во арапскиот јазик кога би се изоставило ова ,” и кој ќе следи друг пат од оној на верниците” Но Аллах го додадол овој израз бидејчи не можеш да го разбираш Куранот и Суннетот освен да побараш размислување од асхабите, гледајчи дека тие живееле со Пратеникот саллаллаху алејхи ве селлем кој беше најдобар учител.

Што вели Ехлу-ус-Суннех за слепо следење на еден имам?

Најдобар толкувач на Куранот меѓу муслиманите е , Абдуллах бин Аббас р.а кој рекол:

Се плашам дека Камења че паѓаат на вас. Јас говорам Аллах вели а вие говорите Ебу Бекр и Омер вели? (Погледни: The Bad Consequences of the Tounge (Loše posljedice jezika) str. 1-6)

Имам Ебу ханифе рхм рекол:

“Не го почитувајте го мојот говор ако кажам нешто што е спротивно на Аллаховата книга или хадисот на Аллаховиот Пратеник саллаллаху алејхи ве селлем. (Погледни: Iqâz-ul-Himam str. 50 od Imâma al-Fulânî)

Имам Малик бин Енес рхм рекол:

Навистина јас сум смртник. Некогаш погрешувам а негогаш не. Затоа секогаш гледај го моето мислење , па ако се согласува со Книгата (куранот) и Суннетот, земе те го тоа! А доколку не се согласува мислењето со Куранот и Суннетот , напушти го тоа!. (Погледни: Jâmi' Bayân-il-`Ilmî (2/32) od Imâma Ibn `Abdil-Barr)

Имам Шафи рхм рекол:

Ако погледнеш нешто во моите текстови што е спортивно на Суннетот на Аллаховиот Пратеник саллаллаху алејхи ве селлем, тогаш говори во склад со Суннетот на Аллаховиот пратеник саллаллаху алејхи ве селлем, а остави го она што јас го кажав. (Погледни: al-Majmû` (1/63) od Imâma an-Nawawî i dr)

Имам Ахмед бин Ханбел рхм рекол:

“Чудно е тоа што народот кој што го познава ланецот на еден хадис и својата сигурност но сепак ги следат на Суфјана (ес-Севриа), иако Аллах вели”:

Повикот на пејгамберот меѓу вас не сметајте го како повикот ваш кој го упатувате еднинадруги. Аллах, секако, ги знае оние меѓу вас кои бегаат кришум. Оние кои се спротиставуваат на наредбата Негова нека бидат внимателни: ќе ги снајде искушение или ќе ги снајде казна болна! (Нур 63)

Знаете ли што е тоа Фитна? Тоа е ширк! Отфрлување на говорот на салалллаху алејхи ве селлем може да предизвика заблуда да се појави во срцето и да на тој начин тоа (Срце) биде уништено.( Погледни: Ispričano od Ibn Battah u "al-Ibânat-ul-Kubrâ" #.97. Također i u al-Masâ'il (3/1355) od Abdullâha bin Ahmada bin Hanbela)

Имам ибн-ул-Кајјим рхм рекол за видовите на тагида (слепо следење на некој имам) кои се забранети:

“Тие се делат на три вида:

- Човекот целосно да се сврте од она што Аллах го објавил и наместо тоа се задоволува со следење на своите претци.

- Да следи слепо некого а не знае да ли може да се зема знаење од таквата личност.

- Да следи слепо откако доказите му се покажаа и јасно е дека доказите го побива мислењето на личноста кој се следи слепо . (Погледни: I'lâm-ul-Muwaqqi'în (2/188)


Учениците големите имам никогаш не ги следеле слепо на своите учители. Постојат многу докази за тоа и еден од тие се учењаците (Алимите) Ебу ханифе, Ебу Јусуф, Ебу Јакуб и Ебу Мухаммед еш-Шејбани рхм кои се спотиставувале на една третина на месхебот на Ебу ханифе рхм.

Еден друг пример е имам ел-Белхи, кој бил ученик кај Ебу Мухаммед и Ебу Јусуфув сулга, ги подигнувал рацете пред и по руку бидејчи тие три Имами (Ебу Ханифе , Ебу Јусуф и Ебу Мухаммед) не ги познавеле доказите за тоа. Иако овие три Имам не ги подигнувале рацете пред и посел руку, тоа не го спречило да го следи Суннетот на Аллаховиот Пратеник саллаллаху алејхи ве селлем. А и имам ел-Музани рхм многу се разликувал од својот имам Шафија.


Кој е ставот на Ехлу-ус-Суннет спрема новотаријата?

-Да се мрзи новотаријата.

-Да се избегнува новотаријата.

-Да се предупредува на следење на нвовотаријата.

-Да се отфрлаат(да се избегнуваат) оние кои прават новотарија и повикуваат во неа. Ова се однесува само на научените.
(Погледни: Fusnota 6 u knjizi "Usûl-us-Sunnah" od Imâma Ahmeda bin Hanbela)


Како Селефот гледал на новотаријата?


Пратеникот саллаллаху алјхи ве селлем рекол: “ Секоја новотарија е заблуда а секој заблуда води до оган. (Ен-Несаи)

Абдуллах бин Умер рхм рекол: “ Секоја новотарија е заблуда, па макар луѓето и че погледнат нешто добро во неа. (Погледни : Abu Shâmah #39)

Имам Суфијан ес-Севери рхм рекол: “ Новотаријата му е драга на Иблис од непослушност и грешење. Човекот се покајува за своето грешење, а не се покајува за новотриите кои ги прави. (Погледни: Sharh Usûl-il-'Itiqâd Ahl-is-Sunnah wal-Jamâ'ah #238 od Imâma al-Lâlakâ'î)

Имам Шафи рхм рекол: “ Подобро му е на личноста да го стретне на Аллах со сите видови на гревови отколку со ширк да го стретне со новотаријата во верата. (Погледни: al-I`tiqâd str. 158 od Imâm al-Bayhaqî)

Имам Ебу ханифе рхм рекол: “ Држете се за хадисите/ на енсариите и патот на Селефите и чувајте се од новотаријата. (Погледни: Sawn-ul-Mantaq wal-Kalâm str.32 od Imâma as-Suyûtî)


Како Селефот се однесувал спрепа Следбениците на новотаријата?


Имам Хасан ел-Басри рхм рекол: Немојте да седете со луѓето кои имаат новотарии во својата вера, немојте со нив да се расправате и немојте да ги слушате.(Погледни: Sharh Usûl-il-'Itiqâd Ahl-is-Sunnah wal-Jamâ'ah #240 od Imâma al-Lâlakâ'î)

Имам Ebu Qulâbah рхм рекол: Немојте да седите со нив (Следбениците на новотаријата), немојте да се мешате со нив, бидејчи јас не сум сигурен дека на вас нема да ве заведат со својата заблуда.(Погледни: ibid. #244)

Имам Фудајл бин Ијад рхм рекол: Немојте да верувате во ниту една новотарија во враска со верата, немојте да барате нивен совет во врска со работа и немојте да седите со нив, бидејчи Аллах че го направи слеп на оној кој седи оној кој воведува новотарија. (Погледни: ibid. #264)

Имам Ибрахим бин Мејсере рхм рекол: ” Оној кој искажува чест (Почит) на еден новотар му потпомогнува за унишување на исламот. (Погледни: ibid. #273)

Абдуллах иб Умер ес-Сархуси рхм вели: “Јадев само еден оброк со еден новотар. Кога тоа го слушнал Ибн-ул-Мубарек, рече: Нема да разговарам со него триесет дена . (Погледни: ibid. #274)

Имам Абдуллах бин ел-Мубарек рхм рекол: Еден новотар има темнина на лицето, па макар лицето би го чистел триесет пати во денот.(Погледни : ibid. #284)

Имам Малик бин Енес рхм рекол: “Како што се само злите Следбениците на новотаријата? Ние не има даваме селам!.(Погледни :Sharh-us-Sunnah (1/234) od al-Baghawî)

Имам Ел-Лејс бин Сад рхм рекол: Кога би ги погледнал следбениците на новотариите да одат по вода нема да прифати ништо од него Затоа Имам Шефи рекол: Тој не кажал доволно. Кога би го погледнал да оди по зракот не би прифатил ништо од него. (Погледни : al-Amr bil 'Ittibâ' wan-Nahî 'anil Ibttidâ' od Imâma as-Suyûtî)

Имам Фудаји бин Ијад рхм рекол: Го стретнав најдобриот народ, сите беа следбеници на суннетот и тие заборавиле да бидат следбеници на новотаријата. (Погледни : ibid. #267)

______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

ibret

avatar
Активен член
Селам алејкум !
Да селефот постои но не како овој денешниов шо го имат во македонија, сигурно не се како овдека шо го објаснувате.
Денешниот селеф во македонија е сосема поинаков и поразличен.
Неможам да го разберам како селефистите клањаат заеддно со ханефија новотари дидатачие“неверници“, како им клањаат Џеназе Намаз и се закопуваат во невернички гробишта, како само во Петок пред Џума намаз клањаат некој суннет и да нередам ги има уште многу.
Ако едните се бидатачии тогаш другите би биле Фетнеѓии, па пресудите сами тогаш.
Нека драги Аллах џ.ш. не упати и зацврсти во Динот.
И муслиманите се браќа, И држете се цврсто за Аллаховото јаже...!
Аллах с.в.т. еманет на сите!!!


______________________________________________

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
ibret напиша: Селам алејкум !
Да селефот постои но не како овој денешниов шо го имат во македонија, сигурно не се како овдека шо го објаснувате.
Денешниот селеф во македонија е сосема поинаков и поразличен.
Неможам да го разберам како селефистите клањаат заеддно со ханефија новотари дидатачие“неверници“, како им клањаат Џеназе Намаз и се закопуваат во невернички гробишта, како само во Петок пред Џума намаз клањаат некој суннет и да нередам ги има уште многу.
Ако едните се бидатачии тогаш другите би биле Фетнеѓии, па пресудите сами тогаш.
Нека драги Аллах џ.ш. не упати и зацврсти во Динот.
И муслиманите се браќа, И држете се цврсто за Аллаховото јаже...!
Аллах с.в.т. еманет на сите!!!Ibret iskreno da ti kaza pogodi vo centar!!!!!!

Ovie koi se narekuvaat "Selefii" vo nasive kraevi i koi se vo isti saff so bidadgiite i klanjaat pozadi tie novotari, i im klanjaat dzenaza, nemaat vrska so Selefizmot, i navistina se fitnedzii.

Dzevad ebu Abdullah

avatar
Модератор
Модератор
Stvarno si pogodil Ibret Allah da te nagradi i upati na vistinskiot pat


______________________________________________

Dzevad ebu Abdullah

avatar
Модератор
Модератор
I ovie Vo Makedonija Pogolemiot broj nemaat vrska so selefizmot.


______________________________________________

Ebu jasin


Нови член
Нови член
ibret напиша: Селам алејкум !
Да селефот постои но не како овој денешниов шо го имат во македонија, сигурно не се како овдека шо го објаснувате.
Денешниот селеф во македонија е сосема поинаков и поразличен.
Неможам да го разберам како селефистите клањаат заеддно со ханефија новотари дидатачие“неверници“, како им клањаат Џеназе Намаз и се закопуваат во невернички гробишта, како само во Петок пред Џума намаз клањаат некој суннет и да нередам ги има уште многу.
Ако едните се бидатачии тогаш другите би биле Фетнеѓии, па пресудите сами тогаш.
Нека драги Аллах џ.ш. не упати и зацврсти во Динот.
И муслиманите се браќа, И држете се цврсто за Аллаховото јаже...!
Аллах с.в.т. еманет на сите!!!

Selam Alejkum Brat navistina imas otvoreno ubava tema ,tema koja e ite kako vo centarot na vnimanietoo..


Pa bi go zamilit bratot DZEVAT ,da ni objasni po detalno za vakvive selefi,koj klanjaat zat novotarii a gordo stojat na selefskiot pravec..

Selam Alejkum

ibret

avatar
Активен член
ES Selamun alejkum!
Dragi brac namerata vo ove dve prasanja
hanefie selefije mi bese so edinstvena cel deka i ednite i drugite se muslimani Elhamdulillah i ja navistina se plasam od Allah dz.s. da kazam deka Hanefiite, Safiite ,selefite, hambelii,takvi kakvi sto se zamene se od Ehli sunnetot i zamene se muslimani, zs i jas sum od site ovie poseduvam po malku.
Zatoa sum protiv da se spusta opsti tekfir vrz ovie grupi na DZEMAAT.
Tie se nasi braca po vera.
Tkfir moze samo personalno, anikako opst tekfir, zasto sepak tie se muslimani spored denesnata ulema.
Allah dz.s. emanet na site nas!


______________________________________________

Dzevad ebu Abdullah

avatar
Модератор
Модератор
ibret напиша: ES Selamun alejkum!
Dragi brac namerata vo ove dve prasanja
hanefie selefije mi bese so edinstvena cel deka i ednite i drugite se muslimani Elhamdulillah i ja navistina se plasam od Allah dz.s. da kazam deka Hanefiite, Safiite ,selefite, hambelii,takvi kakvi sto se zamene se od Ehli sunnetot i zamene se muslimani, zs i jas sum od site ovie poseduvam po malku.
Zatoa sum protiv da se spusta opsti tekfir vrz ovie grupi na DZEMAAT.
Tie se nasi braca po vera.
Tkfir moze samo personalno, anikako opst tekfir, zasto sepak tie se muslimani spored denesnata ulema.
Allah dz.s. emanet na site nas!
Jas inshaAllah se nadevam deka se slozuvame deka denesnite Hanefiite vo Makedonija i posiroko se Novotari.Eve eden text i se nadevam deka za toj sto ima razbiranje i pamet e dovolen dokaz bez ponatamosno razglabuvanje na temata,i vleguvanje vo detali.A za toj sto ne sfaka togas go molam Allah da go nauci ako e iskren vo baranjeto na vistinata-amin


______________________________________________

Dzevad ebu Abdullah

avatar
Модератор
Модератор
Textov e malku podolg ama vredi da se procita

MENHEDŽ IMAMA AHMEDA IBN HANBELA (164-241 H.G.) SPRAM SLIJEĐENJA STRASTI I NOVOTARIJA

Bio
je imam Ahmed Ibn Hanbel, rahmetullahi alejhi, škola u kojoj se učilo
kako da se sačuva od slijeđenja strasti i novotarija, stoga je i
zaslužio mjesto imama (vođe) u vjeri, sa svim svojim drugim prednostima
koje je imao pri sebi ovaj ugledni i časni insan. Živio je imam Ahmed,
rahmetullahi alejhi, u vremenu u prostoru gdje se bila raširila
novotarija, umnožio broj pristalica i sljedbenika strasti i filozofije,
stoga je on sam sebi uzeo za obavezu da bude od onih ljudi koji će
vraćati ka ispravnom putu, ka Kur'anu i Sunnetu, te tako uze i napravi
sebi putni pravac (ar. Menhedž) po kome se nadaleko prepoznavao. Dakle,
menhedž imam Ahmeda je bio obavezna borba protiv svake stvari koja se
uvukla u vjeru a koja nije i nema osnove u ovoj plemenitoj i čistoj od
Allaha, sačuvanoj vjeri, kao i povratak ummeta ka njegovu izvoru vjere, a
istovremeno upozoravajući ih na opasnost novotarija, strasti,
zabludjeli frakcija (ar. Sekti), kao i pojašnjenje njihove zablude i
ispravna puta i pravca na kome je bio Selef (ispravni prethodnici).

Imam
Ahmed, rahmetullahi alejhi, je upotrebio svako dozvoljeno sredstvo i
način kako bi upozorio ljude na opasnost slijeđenja strasti i
novotarija, a njegov putni pravac (menhedž) moguće je prikazati u
sljeđećim stavkama:

-
POJAŠNJENJE ISTINE PUTEM ISPRAVNIH ŠERIJATSKI DOKAZA: Imao je imam
Ahmed običaj da svoj govor i istinu potkrijepi šerijatski validnim
dokazima. Od važniji značajki o kojima je imam Ahmed, rahmetullahi
alejhi vodio računa jeste da kada bi odgovarao na zabludjele frakcije i
nastale novotarije, on ne bi navodio njihove stavove (govor i riječi),
nego bi se zadovoljio pojašnjenjem istine koja bi bila potkrepljena
šerijatski validnim dokazom. Mnogo je razloga zbog kojih nije imam
Ahmed, rahmetullahi alejhi, navodio stavove suprotstavljene strane, od
najvažniji su: da se nebi eventualnim navođenjem njihova govora unijela
smutnja ili šubhe kod ljudi koji su "bolesni srca" ili da nebi "obični"
narod u njihovu govoru zbog svoga neznanja vidio nešto što je "istina"
pa to počeo slijediti ostavivši ispravan govor na kome je bio Selef
ovovga ummeta.

Dakle,
imama Ahmed, rahmetullahi alejhi, je obaveznim naglasio da je dovoljno
prilikom iznošenja istine i pojašnjenja iste samo da se navede istina
koja će biti potkrijepljena govorom iz Kur'ana i Sunneta, i govorom na
kome je bio Selef ovoga ummeta, a nikako da se raspravlja sa zabludjelim
frakcijama i novotarima, i da se ne iznose njihove šubhe (sumnje) i
stavovi na kojima su kako nebih to dovelo do kontraefekta. Upitao je
jedne prilike imama Ahmed, jedan od njegovih učenika kako da postupi
kada se nađe u skupini među kojoj je neko od novtara ili filozofa koji
poziva u svoju zabludu, pa mu je kazao imam Ahmed: "Nemoj sebe stavljati
u takav položaj, obavjesti ih šta je Sunnet i nemoj se raspravljati."[You must be registered and logged in to see this link.]

-
Čvrsto držanje za Kur'an i Sunnet, te traženje od drugih pridržavanje I
učenjE Sunneta: Bio je imam Ahmed, rahimehumullahu, primjer i uzor
ljudima u čvrstom pridržavanju Sunneta Allahova Poslanika, sallallahu
alejhi ve sellem, stoga je imam Ahmed i napisao svoje kapitalno dijelo
"Musned" u kome je skupio hiljade hadisa Allahova Poslanika, sallallahu
alejhi ve sellem, a opće poznato je, onaj ko nauči Sunnet neće Allahovom
voljom zapasti u novotarije (ar. Bid'at).

Rekao
je imam Ahmed: "Nije mi poznato niti jedno vrijeme u kome su ljudi više
bili u potrebi za Sunnetom od ovoga vremena u kome mi živimo!" Pa mu bi
rečeno: A zašto je to tako? Pa je kazao: "Zato što se u našem vremenu
pojavila i rasprostranila novotarija, i onaj ko ne poznaje hadis
Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, bojati se za njega da
ne zapadne u novotariju."[You must be registered and logged in to see this link.]

-
Imao je običaj imam Ahmed da oštro priča i kritikuje svoje drugove kada
bi vidio kod njih nešto što nije u skladu sa Sunnetom iz pažnje i brige
prema njima kako nebih zapali u ralje novotara i sljedbenika strasti.
Rekao je Ibn Dževzi, rahmetullahi alejhi: "Imam Ahmed je kritikovao
svoje drugove (sljedbenike) kada bi vidio kod njih nešto što nije u
skladu Sunneta iz bojazi za njih i brige prema njima, a što jasno
oslikava njegovu čvrstinu i pridžravanje Kur'ana i Sunneta – a ovi
njegovi postupci se svrstavaju u skupinu savjeta u vjeri!"[You must be registered and logged in to see this link.]

-
Također, odlikovao se imam Ahmed svojom otvorenošću za sve i prema
svima, pa tako nije propustio priliku da savjetuje učenjake i tragaoce
za Šerijatskim znanjem (ar. Tulabul Ilm) da se čuvaju novotarija i da
druge na njih upozoravaju. Tako jednom prilikom kazao je: "Obaveza na
islamski učenjacima je da upozore ljude na novotarije i pogrešne
(pokvarene) mezhebe donoseći ispravne i šerijatski validne dokaze koji
će da otklone sumnje i obznane zabludu spomenutih novotarija i mezhebski
pravaca."[You must be registered and logged in to see this link.]

-
I rekao je: "Ono što islamski učenjaci (ar. Ulema) zabrane od šubhi
(sumljivi stvari) jesu grijesi (ar. Munker), dakle učenjaci neće
zabraniti nešto osim ako je to grijeh ili vodi ka grijehu."[You must be registered and logged in to see this link.]

UPOZORIO JE IMAM AHMED NA KNJIGE NOVOTARA: Ružnim je gledao imam Ahmed
osvrćanje na knjige filozofa i njihovo izučavanje, on se je vraćao na
sam izvor Šerijatskog znanja na Kur'an i Sunnet, stoga naći ćemo na
govor imama Ahmeda koji je čak ružnim gledao i vraćanje na neke knjige
od selefiskih autora,
-
pa mu je jedne prilike bilo rečeno: "Šta misliš da li treba čovjek da
piše knjige od Šafije? Pa je odgovorio: "Ne!" Pa mu bi rečeno: A da li
da pišem dijelo "Risala" (Poznato i jedno od najznačajniji dijela imama
Šafije)? Pa je kazao: "Ne pitaj me o novim stvarima!" Na to mu ovaj
čovjek reče: "Al, ja sam već "Risalu" napisao! Na to mu imam Ahmed reče:
"Da Allah sačuva!"[You must be registered and logged in to see this link.]

Ovo
je bio stav imama Ahmeda spram knjiga koje su bile od Selefa, a kada su
u pitanju knjige koje su bile od strane novotara stvar biva veća i
opasnija, a sam on je upozoravao na autore i dijela novotara koja su
bila prisutna u njegovu vremenu, i ne samo to nego je pozivao da se ista
unište i zapale kako ne bih poslje njega pravila smutnju među
muslimanima.

Rekao
je Mervezi: "Jedne prilike rekao sam Ahmedu da sam posudio jednu knjigu
u kojoj su bile loše (novotarske) stvari pa da li da je zapalim ili
ne?" Na to je imam Ahmed kazao: "Da, zapali je! Pa sam je zapalio."[You must be registered and logged in to see this link.]

Od
najupečatljiviji primjera i knjiga na koje je imam Ahmed upozorio jeste
knjiga "Tefsir El-Kelbijj", bio je upitan imam Ahmed o istoimenoj
knjizi pa je kazao: "Ta knjiga je od svoga početka pa sve do kraja sama
laž!" Pa mu bi rečeno: "Da li je dozvoljeno da se pogleda u tu knjigu
(vidi njen sadržaj)? Pa je odgovorio: "Ne!"[You must be registered and logged in to see this link.]

Od
dijela na koja je također imam Ahmed upozorio bila je i knjiga
"El-Mudelisin" od Husejna El-Karabisija. Priča imam Mervezi, jedne
prilike data je knjiga ocu Abdullaha (Ahmedu) a on nije znao od koga je,
te nakon što je pogleda kaza: "Strogo se klonite ove knjige!" Drugom
prilikom imam Ahmed je oštro kritikovao i osudio istoimenu knjigu i
njena autora."[You must be registered and logged in to see this link.]

-
TAKOĐER, OD MENHEDŽA IMAMA AHMEDA JE BILO DA UPOZORI NA OPASNOST
NOVOTARIJA I SLIJEĐENJA STRASTI KROZ PISANA DIJELA: Imam Ahmed,
rahmetullahi alejhi, se smatra među prvima koji su upozorili putem
pisani dijela na opasnost zabludjeli frkacija i novotara. Napisao je
Musanef koji je ustvari odgovor Džehmijama i otpadnicima od vjere koji
su sumnjali (imali šubhe) u nešto od tzv. Mutešabih Kur'anskih ajeta, i
koji su iste protumačili kako ih niko nije tumačio, također napisao je
knjigu "Pokornost Poslaniku" za koju je imam Ibn Kajjim, rahmetullahi
alejhi, kazao: "Negirali su imami Šafija i Ahmed skupini ljudi koji su
odbacili neke hadise Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem,
zato što su se po njihovu ubjeđenju svojom vanjštinom suprotstavljali
Kur'anu, a imam Ahmed je to učinio u svome dijelu "Taatu Er-Resul", tj.
imam Ahmed je kroz ovo dijelo osudio ovu skupinu i zabludu u koju su
bili upali."[You must be registered and logged in to see this link.]

Od
dijela koja se pripisuju imamu Ahmedu, a koja su iz spomenuta
konteksta, tj. odgovora na zablude frakcija i novotara jeste i
"El-Irdža'", te "Nefju Et-Tešbih", no nažalost oba ova dijela danas su
zagubljena (nepoznata).

Napisao je imam Ahmed, rahmetullahi alejhi, mnoga dijela pa čak neka je i
napamet diktirao svojim učenicima (dok je bio u zatvoru) a koja su se
ticala upozorenja muslimana na opasnosti zabludjeli frakcija, novotara,
strasti... od najpoznati dijela koja su bila upućena ljudima u njegovom
vremenu i prostoru jesu i: "Es-Sunne" kao odgovor na Džehmije i
Zenadika, "Risaletu Museded", "Risaletu Abdus", kao i Risalu koju je
poslao halifi Mutevekkilu koja je obrađivala temu da je Kur'an Allahov
govor
koji
nije stvoren, kao i mnogobrojan druga dijela u kojima je upozoravao na
opasnost Haridžija i njihovu zabludu i obaveznost muslimana da se bore i
ubijaju ih."[You must be registered and logged in to see this link.]

Prezirao
je imam Ahmed, rahmetullahi alejhi, rasprave sa novotarima koje bi
iziskivale da se spominju njihovi pokvareni stavovi i dokazi kako bi im
se odgovorilo što bi moglo da dovede do eventualnog odbacivanja dokaza
ili sumnje u ispravnu i jaču stranu, te također što nerijetko rasprava
sa filozofima i novotarima nema za cilj konačnu istinu, nego da se
pokaže nefs i učenost određene osobe ili skupine, zato je ostavljanje
rasprava sa spomenutim grupacijama ili osobama preče.

Zato
nećemo naći predaju u kojoj stoji da je imam Ahmed tražio neku javnu
raspravu ili debatu u kojoj bi iznosio istinu, a ono što se bilježi da
je imam Ahmed u debatama učestovao bilo je to zbog prisile da raspravlja
sa zabludjelom frakcijom Džehmija koji su govorili o stvorenosti
Kur'ana.

Dakle,
nećemo u predajama naći dokaz da je imam Ahmed imao raspravu sa nekim
osim što to navodi Hilal u svome Sunenu da je jedne prilike imam Ahmed
se sučeljio sa Halid Ibn Hadašem o Kaderu (Sudbini).

Ovdje
želim da spomenem neke od sobina kojima se imam Ahmed okitio, a koje su
također bile prisutne i prilikom javnih debata u kojima je morao da
prisustvuje. Jedne prilike rekao je imam Ahmed halifi Mu'tesimu: "O vođo
pravovjernih, daj mi nešto iz Allahove knjige ili Sunneta Allahova
Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, pa da kažem to (da zastupam
to)." Također, mnoge druge predaje koje govore kako i na koji način je
odgovarao zabludjelim frakcijama (ar. Sektama) i na koji način im je
pojašnjavao kako ih je Iblis obmanuo.

Kazali
su neki ljudi koji su doživjeli "El-Mihne" (Ahmedovo iskušenje oko
Kur'ana) da je jedne prilike došao Ibn Ebi Davud obraćajući se imamu
Ahmedu, a ovaj mu se ni ne okrenu niti ga pogleda, tako da halifa
Mu'tesim kaza Ahmedu: "Zar s njim nećeč pričati o oče Abdullahov?" Na to
Ahmed kaza: "Ja njega ne poznajem da je od nosioca znanja (ar. Ehlul
Ilm) pa da s njim pričam (raspravljam)."[You must be registered and logged in to see this link.]

-
OD JASNIH CRTA MENHEDŽA IMAMA AHMEDA BILO JE I ODBACIVANJE I
UDALJAVANJE OD NOVOTARA I SLJEDBENIKA STRASTI: Imam Ahmed, rahmetullahi
alejhi, kada je udaljavao i odbacivao određene ljude ili grupacije on je
to činio uputom Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem,
odnosno putem Sunneta koji je nosio u svojim prsima. Također, pojasnio
je Ahmed da čovjeku nije dozvoljeno da odbaci (nepriča) sa svojim bratom
u vjeri zbog vjerske strane više od tri dana, no kada su u pitanju
zabludjele frakcije ili novotari onda je dozvolio da bude više od tri
dana a svoje mišljenje je potkrepio događajima iz vremena Allahova
Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, odnosno događajem "trojice" koji
su se izdvojili od određena pohoda i bitke sa Allahovim Poslanikom,
sallallahu alejhi ve sellem.[You must be registered and logged in to see this link.]

Upitan
je imam Ahmed o onome ko kaže da je "Lafzu Kur'an Mahluk" (Kur'anske
fraze da su stvorene), pa je kazao: "To je stav i govor Džehma Ibn
Safvana[You must be registered and logged in to see this link.] i s njim se ne treba družiti niti sjediti."

Također,
upitan je bio o Kur'anu, pa je kazao: "Allahov govor koji nije stvoren,
i onaj ko ne misli tako s njim se ne treba družiti niti sjediti."[You must be registered and logged in to see this link.]

Pojasnio
je imam Ahmed da je stroga obaveza na ljudima koji nisu u stanju da
uzvrate na zablude ili novotarije određeni ljudi da se istih klone i da s
njima ne sjede niti se druže, kao i sa vođama frakcija ili novotarija
za koje se zna da se neće povratiti sa svoje novotarije – takve je
obaveza ostaviti i udaljiti se od njih."

Zabilježio
je Ibn Muflih predaju od imama Ahmeda u kojoj je kazao: "Vadžib je da
se odbace ljudi koji su zbog svoje novotarije ili grijeha postali
nevjernici (murtedi) svim ljudima koji nisu u stanju da im adekvatno
odgovore (pobiju šubhe) ili pak oni ljudi koji se boje za sebe da ne bi
upali u šubhe." Dok u drugoj predaji stoji: "Da je obaveza općenito na
svima da odbace gore spomenute ljude i da se ne druže s njima."[You must be registered and logged in to see this link.]

Od
govora koji je iz spomenuta konteksta, tj. opasnosti i prezira
novotarija i slijeđenja strasti jesu i riječi imama Ahmeda, rahmetullahi
alejhi:

-
Pričao je Fadl Ibn Zijad El-Katan (drug imama Ahmeda) da je jedne
prilike imam Ahmed kazao: "Onaj ko odbaci (ne prihvati) hadis Allahova
Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, on je na ivici propasti."[You must be registered and logged in to see this link.]

-
Rekao je imam Ahmed, rahmetullahi alejhi (Allah mu se smilovao):
"Muslimani ne uzimaju (ne trebaju uzimati) nikakvu pomoć u vjeri od
novotara a niti od sljedbenika strasti."[You must be registered and logged in to see this link.]

-
Rekao je Ishak Ibn Ibrahim Ibn Hani': Pitao sam oca Abdullahova o
čovjeku koji poziva u novotariju da li da sjedim s njim? Pa mi je kazao:
"Nemoj sjediti s njim, niti pričati možda se povari (vrati od
novotarije)."[You must be registered and logged in to see this link.]
-
Upitan je imam Ahmed da li se klanja iza čovjeka novotara? Pa je
odgovorio: "Ukoliko je ta osoba novotar koji poziva u novotariju i za
nju se raspravlja (bori), onda za takvom osobom se ne klanja a niti se s
njim priča. Pa samu mu kazao: A ako se nađe pri nekom čovjeku osobine
novotara, no međutim, on se ne raspravlja radi novotarije? Pa mi je
kazao: "On je blaži od prethodnog (njegov slučaj)." Pa sam kazao: Za
njim se može klanjati? Na to je imam Ahmed kazao: "Da!" Ja sam u čuđenju
dodao: Pa zar i ovaj čovjek nije novotar? Imam Ahmed reče: "Naravno i
on je novotar, no ova osoba ne zna pa se možda povrati na istinu, dok
druga osoba poziva u svoju novotariju."[You must be registered and logged in to see this link.]

-
Rekao je Mervezi, upitan je imam Ahmed: Čovjek na putu čuje Ikamet da
li će klanjati s njima u džematu? Pa je kazao: "Klanjaj sve dok se
novotarija ne rasprostrani, a kada se novotarija rasprostrani onda nemoj
klanjati osim iza osobe koju znaš."[You must be registered and logged in to see this link.]

-
Rekao je imam Ahmed: "Učenjaci filozofije su Zenadika (otpadnici od
vjere)." Dok u drugoj predaji stoji: "Filozofi nikada neće uspijeti..."[You must be registered and logged in to see this link.]

-
Prenio je Ebu Haris od imama Ahmeda riječi u kojima je kazao: "Ne
klanja se iz velikog grešnika (ar. Fadžira) niti novotara (ar. Sahibu
El-Bid'a) a niti iza grešnika (ar. Fasika) osim u slučaju da ih se boji
tada će klanjati iza njih, a kod kuće će ponoviti isti namaz."[You must be registered and logged in to see this link.]

-
Bilježi Mervezi predaju od imama Ahmeda u kojoj stoji: "Nemoj sjediti
sa nekim od filozofa (ar. Ehlul Kelam) pa makar i da stane u odbranu
Sunneta."[You must be registered and logged in to see this link.]

-
Prenosi Ibn Betta predaju od Abdullah Ibn Ahmed Ibn Hanbela da je
rekao: Čuo sam oca kako kaže: "Držite se Hadisa i Sunneta, Allah vas
njima okoristio, a strogo se čuvajte rasprava, pretjerivanja i
filozofije i njenog istraživanja jer doista neće uspojeti onaj ko zavoli
filozofiju (ar. Kelam), a svaki onaj koji se upustio u filozofiju,
filozofija nije bila zadnja stvar na kojoj je stao, naprotiv takav je u
novotariju zapao, jer filozofija ne poziva u dobro, i ja ne volim
filozofiju, rasprave i svađe, držite se Sunneta, Fikha i stvari koje vam
koriste, klonite se filozofije, rasprava i debata jer mi smo zatekli
ljude koji ne poznaju ove stvari (nisu to činili), molim Allaha da nas
sačuva od fitni (smutnji) i od svake propasti."[You must be registered and logged in to see this link.]

-
Također zabilježio je Ibn Betta u dijelu "El-Ibane" predaju od imama
Ahmeda da je kazao: "Kada vidiš čovjeka da voli filozofiju onda se
pričuvaj takve osobe."[You must be registered and logged in to see this link.]

-
Smatrao je imam Ahmed, rahmetullahi alejhi, da su novotari i
sljedbenici strasti opasniji po muslimane od samih Jevreja i Kršćana,
tako jedne prilike došao je imamu Ahmedu izaslanik halife Mutevkkila da
ga pita o porpisu potpomaganja muslimana sljedbenicima strasti? Pa je
odgovorio: "Muslimani se s njima ne potpomažu!" Pa mu je izaslanik
kazao: Da li to značu da se s Jeverjima i Kršćanima potpomaže a s njima
ne potpomaže? Pa je imam Ahmed kazao: "Jevreji i kršćani ne pozivaju u
svoju vjeru (nisu daije) dok su sljedbenici strasti pozivaoci u
sljeđenje strasti."[You must be registered and logged in to see this link.]

-
Rekao je imam Ahmed, rahmetullahi alejhi: "Sljedbenici strasti i
novotarija su zabludjeli novotari i oni su neprijatelji Sunneta i
ostavštine Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, oni kažu da
je hadis neispravan i tako indirektno Allahovu Poslaniku, sallallahu
alejhi ve sellem, odgovaraju (suprotstavljaju se)."[You must be registered and logged in to see this link.]

-
Rekao je imam Ahmed, rahmetullahi alejhi: "...Analogija u vjeri je
neispravna kao i mišljenje (ar. Re'j) koji nije zasnovano na dokazima i
ono je i opasnije od analogije, a ljudi koji se bave analogijom i
mišljenjem u vjeri oni su ustvari zalutali novotari..."[You must be registered and logged in to see this link.]

-
Također kazao je: "Osnove Sunneta (ar. Usulu Es-Sunne) kod nas su
čvrsto pridržavanje onoga na čemu su bili drugovi Allahova Poslanika,
sallallahu alejhi ve sellem, kao i čuvanje od novotarija, jer doista je
svaka novotarija zabluda, a u Sunnetu nema analogije (ar. Kijasa), niti
se Sunnetu navode primjeri, i on se ne može spoznati preko razuma (ar.
Akl) a niti putem strasti..."[You must be registered and logged in to see this link.]

-
Imao je običaj imam Ahmed, rahmetullahi alejhi, da kaže kada bi bio
upitan o neki pitanjima (ar. Mes'ele) koja se nisu desila ili koja su
nova: "Poštedi nas tih novi stvari."[You must be registered and logged in to see this link.]

-
Također, kazao je Ahmed, Allah mu se smilovao: "Ja ne pričam ništa
drugo do ono što je u Kur'anu, Sunnetu ili pak što je od govora ashaba i
tabina, a sve mimo toga od govora drugih je ružno i loše."[You must be registered and logged in to see this link.]

Upitan je imam Ahmed o čovjeku koji je preselio a iza sebe je ostavio
napisanu knjigu koja je bila prožeta idejama i govorom filozofa, a za
života je uzeo pozajmicu (dug) od nekoga, da li da se ta knjiga odštampa
i proda kako bi se njegov dug vratio? Pa je kazao, rahmetullahi
alejhi: "Ne", pa mu bi rečeno ali šejh on ima dug?! Na to je Ahmed
dodao: "Pa i ako ima dug ne
-
treba da se ta knjiga štanpa! Čuvši to jedan od učenika imama Ahmeda
upita: A šta da se radi sa tom knjigom? Ahmed, rahmetullahi alejhi kaza:
"Nju treba zakopati u zemlju daleko od očiju ljudi!"[You must be registered and logged in to see this link.]

-
I rekao je Allah mu se smilovao: "Oni dosita hoće (tj. filozofi) da
pokvare nauku o predajam i ostavštini Allahova Poslanika, sallallahu
alejhi ve sellem, a da se prihvate mišljenja i govora filozofa i njihovi
razilaženja i zabluda."[You must be registered and logged in to see this link.]

-
Od Ebu Isa'a Ibn Abdurahmana Ibn Zazana se bilježi predaja da je kazao:
Jedne prilike klanjali smo, a u mojoj blizini je bio imam Ahmed i čuo
sam ga kako dovi: "Gospodaru moj, vrati na lijep način svakog onoga ko
se upustio u filozofiju misleći da je to istina, kako nebi nikoga zaveo
od Ummeta."[You must be registered and logged in to see this link.]

-
Upitan je imam Ahmed, rahmetullahi alejhi, o slušanju Kasida pa je
kazao: "Ja to mrzim (prezirem) i to je novotarija, i s takvim ljudima se
ne sjedi..."[You must be registered and logged in to see this link.]

-
I rekao je šejh Rizkullah Et-Temimi, Ahmed Ibn Hanbel je zbog svoje
strogoće u pridržavanju Sunneta zabranjivao slušanje Kasida Ibn Habbaza o
skromnosti i poticaju, i govorio je: "Okupljanje radi toga je
novotarija!"[You must be registered and logged in to see this link.]

-
Od stvari koje je Ahmed Ibn Hanbel, prezirao jeste i rasprava i pisanje
o novotarima, sljedbenicima strasti i zabludjelim ljudima, tako se
prenosi predaja od Salim Ibn Ahmeda da je kazao: Napisao je neki čovjek
mome ocu pismo u kome je tražio dozvolu da može da piše odgovore na
novotare i raspravlja sa njima, pa mu je imam Ahmed odgovorio riječima:
"U ime Allaha, Milostivog Samilosnog, molim Allaha da tvoju završnicu
učini lijepom i da od tebe otkloni svaku ružnu stvar i zlo, ono što smo
slušali i na čemu smo našli naše prethodnike bilo je da nisu odobravali
niti sjedili sa ljudima koji su zalutali (zabludjeli), stvar se vraća na
prihvatanje istine, te na stanje i završetak na onome što je u Kur'anu i
Sunnetu Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, a nikako nije
riješenje i izlaz u raspravama i ubjeđivanju zalutalih novotara
(griješnika) kako bi im se odgovorilo na njihove zablude i šubhe, jer će
oni pokušati da istinu sakriju i da tebe obmane, a neće i ne misle da
se povrate sa onoga na čemu su, stoga, inša'Allah spas je u ostavljanju
rasprava kao i ostavljanju sijednja snjima u raspravi oko njihovi
zabluda i novotarija."[You must be registered and logged in to see this link.]

-
Rekao je Ebu Davud, pitao sam imama Ahmeda o čovjeku od Ehli Sunneta
koji je stao i priča sa nekim čovjekom od novotarom, da li da ga pustim
da nastavi pričati s njim ili da im prekinem razgovor? Pa mi je kazao:
"Naprotiv, prekini njihov razgovor i kaži mu da je njegov sagovornik
novotar (poduči ga tome ako ne zna), pa ako nastavi dalje da priča sa
njim onda ga pripiši njemu (tj. novotarima)."[You must be registered and logged in to see this link.]

-
Rekao je imam Ahmed, rahmetullahi alejhi, govoreći o opasnosti druženja
i putovanja sa novotarima: "Nemoj niti jednog od njih da pitaš nešto od
vjere, a niti mu budi saputnik tokom putovanja."[You must be registered and logged in to see this link.]

- Također kazao je Allah mu se smilovao: "Ukoliko se neko od novtara razboli nemoj da ga obilaziš!"[You must be registered and logged in to see this link.]

Rekao je Abdullah Ibn Ahmed, rahmetullahi alejhi, pitao sam oca o
čovjeku koji uzme Kur'an i ode na Kabur da uči nešto iznad Kabura, pa mi
je kazao: "To je novotarija!" Pa sam kazao, a kakav je slušaj sa
čovjekom koji je hafiz da li će on kod Kabura da uči? Pa je kazao: "Ne,
nego je na čovjeku kada dođe do Kabura da nazove selam umrlom, dovi za
njega (dovi za umrlog da mu Allah oprosti) i da ode nakon toga."[You must be registered and logged in to see this link.]


[You must be registered and logged in to see this link.] Menhedž imam Ahmed 1/328.


[You must be registered and logged in to see this link.] Sunneh od imama Ahmeda strana 80.


[You must be registered and logged in to see this link.] Menhedž imam Ahmed 1/29.


[You must be registered and logged in to see this link.] Minhadž imam Ahmed strana 136.


[You must be registered and logged in to see this link.] Tabekat 2/279.


[You must be registered and logged in to see this link.] Mesail Ibn Ahmed – Ibn Salih 2/166-167.


[You must be registered and logged in to see this link.] Tabekat 1/160 i Menhedž imam Ahmed strana 150.


[You must be registered and logged in to see this link.] Tabekat 1/344.


[You must be registered and logged in to see this link.] Mugni 2/256.


[You must be registered and logged in to see this link.] Mesail Abdellah strana 145.[You must be registered and logged in to see this link.] Mesail Ibn Hani' 1/62.

[You must be registered and logged in to see this link.] Tabekat El-Hanabile 1/59.

[You must be registered and logged in to see this link.] Menakibu Imam Ahmed Ibn Dževzi strana 24.

[You must be registered and logged in to see this link.] Rivajetan Vel Vedžhan 1/172.

[You must be registered and logged in to see this link.] Menakibu imam Ahmed strana 205.

[You must be registered and logged in to see this link.] El-Ibane 2/579.

[You must be registered and logged in to see this link.] El-Ibane 2/540.

[You must be registered and logged in to see this link.] Menakibu Imam Ahmed strana 214.

[You must be registered and logged in to see this link.] Sunneh imam Ahmed strana 58.

[You must be registered and logged in to see this link.] Sunneh imam Ahmed strana 79-80.

[You must be registered and logged in to see this link.] Risaletu Abdus 1/241.

[You must be registered and logged in to see this link.] Džamiu Ulum Vel Himen Ibn Redžeb El-Hanbeli 1/203.

[You must be registered and logged in to see this link.] Tarihu El-Islam strana 90.[You must be registered and logged in to see this link.] Es-Sune Hilal strana 115.

[You must be registered and logged in to see this link.] Menakibu Ahmed 437.

[You must be registered and logged in to see this link.] Džamiu Ulum Vel Hikem Ibn Redžeb strana 330.

[You must be registered and logged in to see this link.] Jedan od voža frakcije Džehmija.

[You must be registered and logged in to see this link.] Es-Sunne od Abdullaha 1/133.

[You must be registered and logged in to see this link.] Tabekat Hanabile 2/33.

[You must be registered and logged in to see this link.] Tabekat El-Hanabile 2/15.

[You must be registered and logged in to see this link.] Tarihul Bagdad strana 238.

[You must be registered and logged in to see this link.] Mesail Ibn Hani' 2/153.[You must be registered and logged in to see this link.] Tabekat El-Hanabile 1/57

[You must be registered and logged in to see this link.] Turuku Hekemije Ibn Kajjim strana 399.

[You must be registered and logged in to see this link.] Tabekat El-Hanabile 1/218.

[You must be registered and logged in to see this link.] Tarihu El-Islam Ez-Zehebi strana 84.

[You must be registered and logged in to see this link.] Turuku El-Hukumije strana 107.[You must be registered and logged in to see this link.] Tabekat El-hanabile 1/236

[You must be registered and logged in to see this link.] Menakibu Imam Ahmed strana 25.

[You must be registered and logged in to see this link.] Menakibu Imam Ahmed strana 253.

[You must be registered and logged in to see this link.] Tabekat El-Hanabile 2/280.

[You must be registered and logged in to see this link.] Tabekat El-Hanabile 1/344.


______________________________________________

Dzevad ebu Abdullah

avatar
Модератор
Модератор
Sega ako ne se najde vo textot nekoj togas toj e vistinski sledbenik na prvite generacii,taka narecen selefija,a ako pravi nesto od spomnatovo vo textot ili ne se odreknal od tie sto pravat Novotarii,togas toj nee nisto do Novotar i nikako ''selefija''ili ''Hanefija''.Iako Allah vo Kur'anot ne narekol Muslimani i Vernici i nikako podrugo.


______________________________________________

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Новототариите можат да се поделат во две категории. Првата категорија се оние чии што новотарија достигнува неверство, како прекумерна џзехенија (džehmija) кои разговараат за Судниот ден, Аллахово знаење и др.

Втората категорија се оние чии што новотаријата не достигнува неверство, како мутезилиите и ешариите. Што се однесува за првата категорија за неа не се клања намаз и во тоа нема никакво разединување помеѓу исламските учењаци.


А што се однесува до втората категорија на новотарии чии што новотарија не ја достигнува границата на неверство, исламските учењаци по ова прашање за исправноста на намазот имаат две мислења:

Прво мислење: Намазот со таквиот имам на новотаријата е исправен. Овој став го застапуваат ханефиските учењаци, имам шафија, риваетот е од Ахмед и него го одбрал шејх Абдул-Азиз б. Баз, рхм. Својот став го докажуваат со следниве докази:


Прв доказ: Од Убејдуллах б. Абдијја б. Ел-Хијра се пренесува дека отидол кај Осман б. Аффана, р.а, додека тој беше обврзан, во опсада, па му рекол: Ти си, навистина , имам за целиот народ и тие се случи она што го сакаш, а на нас намазот ни го предводи имам со фитна и ние се чуствуваме вознемирени?! Осман б. Аффан, радијаллаху анх , рекол: Намазот е нешто најдобро што го прават луѓето, па, доколу луѓето че го извршуваат како што треба и ти клањај со нив, а доколку погрешно че биде извршуван, избегнувај го неговото зло. (Погледни: Buharija, Knjiga o džematu i imametu, Poglavlje o imametu smutljivca i novotara, 663.)

Рзмислување за доказот
: Осман р.а, дозволувал да се извршува намаз со ваков новотар која кој отиде кај него да го убие и да повикува за единсво на муслиманите, па неговата постапка укажува на дозволување и исправност на намазот кај новотарот.

Втор доказ: Ибну Омер, р.а че клањал со хашебииите и хариџиите во времето на Ибну Зубејра кои што ги убивале на муслиманите. Па му било кажано: Зарем че клањаш со вакви кои убиваат едни со други? Ибну Омер одговорил: Кој вели: Хајје алес-салат, јас че му е одѕвиам! Кој вели: Хајје алел-фелах, јас че му се одѕвијам! Кој вели: Ајде да го убијеме на твојот мрат муслиман и земање на неговиот имот, јас че му кажам: Не. (Погледни: Bejheki, Knjiga o namazu, Poglavlje o namazu iza onoga čija djela nisu pohvalna, br. 5303).

Ибну Омер , р.а, исто така, би зборувал: Седно ми е кој че учествува со мене во намазот. Дџафер б. Буркан го запршал на Мејмун б. Мехран за намазот покрај оној за кој се вели дека е хариџијам , па одговорил: Навистина, ти не му се клањаш на него, туку му се клањаш на Аллах! Ние клањавме со El-Hadždžadžom, а тој бил од хаурија и ерзекија. Џафер изненадно погледнал во него, па Мејмун му рекол: Знаеш ли кој е харуријја ерзеки? Тој е оној ако не се согласуваш со него за едно пршање, за било кој ајет- те прогласува за неверник и че ја извалка твојата крв, а El-Hadždžadžom беше таков. Абдул-Керим ел-Бека рекол: Ги доживеаав десет мина асхаби на Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем, и сите клањаа со неправедни имами. (Погледни: „Fethul-Bari“ od Ibnu Redžeba 5/99.)

Размислување на доказот
: Ибну Омер р.а, и покрај својата богобојазливост и доследно следење на Суннетот клањал со хариџиите кои се навистина новотари, па тоа укажува за дозволување на клањајне намаз со новотар.

Второ мислење: Намаз со таком имам не е исправен. Овој став е од Ебу ханифе и Ебу јусуф, се зборува од Малик, риваетот е од Ахмед и него го одгобриле повечето негови другари. Својот став го докажуваат со хадисот кој го пренесува Џабир б. Абдуллах р.а : ... И грешникот нека не ги води на муслиманите во намазот... А говорот на овој хадис е претходи спомнувањето негово.

Избрано мислење: По разгледување на постоечките мислења и докази на кои тие се засновани, доаѓаме до заклучокот дека тоа е одобрено мислење, а Аллах најдобро знае, да ли е намазот со имамот со новотарија да ли е исправен.

Го одбираме овој став поради следново:

- Овој став се согласува со основа, а основата е неусловеност на правдата и секој оној кој што му е исправен намазот кога го клања сам, исправе е и кога кога друг го преводи како имам.

- Ставот за неипставноста на намазот со новотар доведува до големи штети, а тоа е отсуството на од џемаетот а кај поединци и оставање на намазот во целост. (Погледни: „El-Muhtarat el-dželijje“ od Ibnu Sa'dija, str. 42.)


А Аллах најдобро знае!


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

ibret

avatar
Активен член
Selam alejkum!
Nsto nabrzina pregledav od ovie dva posta ,a sakam da se nadovrzam na prethodnata tema za hanefiite, a ova so selefot go postavivi so namera da se ukaze na toa deka netreba da se izbrzuva so iskazuvane na tekfir i odbivnost od bratot musliman se dodeka kaj niv ne se vidi ocigleden sirk.
Tokmu zaradi toa proglasuvanje na opst tekfir e raskomaduvanje na dzematot na ummetot, a sekoj iskren vernik koj se plasi od Allah s.v.t. ne bi go napravil toa , ne bi izbrzal za takov sud .
Tokmu zaradi toa zastanav vo odbrana na hanefiite koj i ja sum del od toj dzemaat.


______________________________________________

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
A be Ibret sto si zapnal za tekfir!!
Znaes li sto e Tekfir?
Svesen li si deka Tekfirot e od Asl din?
Svesen li si deka ako ne spustid Tekfir na nemusliman go gubis imeto na Islam znaci stanuvas Kjafir?
Dali si svesen deka Tekfirot e ibadet?

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
ibret напиша: Selam alejkum!
Nsto nabrzina pregledav od ovie dva posta ,a sakam da se nadovrzam na prethodnata tema za hanefiite, a ova so selefot go postavivi so namera da se ukaze na toa deka netreba da se izbrzuva so iskazuvane na tekfir i odbivnost od bratot musliman se dodeka kaj niv ne se vidi ocigleden sirk.
Tokmu zaradi toa proglasuvanje na opst tekfir e raskomaduvanje na dzematot na ummetot, a sekoj iskren vernik koj se plasi od Allah s.v.t. ne bi go napravil toa , ne bi izbrzal za takov sud .
Tokmu zaradi toa zastanav vo odbrana na hanefiite koj i ja sum del od toj dzemaat.


Znaes li deka od Aslu Ddin e da se Ima Opsti Tekfir na site nemuslimani znaci NEMUSLIMANI, a za poedinacen tekfir ima prepreki i treba znaenje.
Tuka nikoj ne tekfiri MUSLIMANI tuku se spusta Tekfir vrz osnova na Darot.
Opsto e poznato kakva e sostojbata vo Makedonija samo glupav i inaedzija prkosi na vistinata, Makedonija e Darul Kufr, vrz nea se spusta opsti Tekfir vrz site nejzini gragani, a im se dava ime na musliman samo na onie koi isharet dini Islam.
Nie mozeme da se razdelime samo vrz opisot na znacite na Islam ama ne mozeme da se razdelime vrz osnova na toa dali e taa zemja Darul Islam ili Darul Kufr. idzma na muslimanite e da se spusti Tekfir vrz takva drzava koja e Darul Kufr.

A ako ti so ova ne se slozuvas togas tebe tvojot mene mojot din.
Ima Sudni den nemoj da se sekiras.

Pa pripremaj kako na Allah ke mu objasnis zosto si gi narekol muslimani onie koi kaj Allah subhane ve te ala se kjafiri i musrici, a jas ke odgovaram zosto sum gi narekol KJAFIRI i kraj na raspravija.

Go molam na Allah subhane ve te ala, da ne upati na prav pat.


I ova ti celo vreme te gledam potenciras a jas i moite braka samo saburavme, bidejki ne sakame da povtorno vlezime vo raspravija bidejki sme svesni deka ovaa mesela treba dobro da ja proucat mnogumina, i ke saburame insaAllah, a ti Ibrete samo sakas celo vreme da ja razplamtis, koj ti e nietot ne znam ama ako povtorno bide burna raspravija, da znaes ti si kriv.

Kako sto brakata MONOTEIZAM i TALIB-UL-HAQQ si otidoa ke otidat i drugi bidejki ne mozeme da saburame na luge koi ne sakaat da prifatat dokazi i na toa zgora ni se suprostavuvaat so neosnovani dokazi.

Dzevad ebu Abdullah

avatar
Модератор
Модератор
Allah da te nagradi brate za ubavoto kazano


______________________________________________

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:Znaes li deka od Aslu Ddin e da se Ima Opsti Tekfir na site nemuslimani
znaci NEMUSLIMANI, a za poedinacen tekfir ima prepreki i treba znaenje.
Tuka nikoj ne tekfiri MUSLIMANI tuku se spusta Tekfir vrz osnova na Darot.
Opsto
e poznato kakva e sostojbata vo Makedonija samo glupav i inaedzija
prkosi na vistinata, Makedonija e Darul Kufr, vrz nea se spusta opsti
Tekfir vrz site nejzini gragani, a im se dava ime na musliman samo na
onie koi isharet dini Islam.
Nie mozeme da se razdelime samo vrz
opisot na znacite na Islam ama ne mozeme da se razdelime vrz osnova na
toa dali e taa zemja Darul Islam ili Darul Kufr. idzma na muslimanite e
da se spusti Tekfir vrz takva drzava koja e Darul Kufr.

Еселамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху!!!

Драги браќа, несакам дебатава да ја однесам во друга насока и несакам да ме сватите погрешно, иншАллах со Аллахова дозвола ке се потрудам да кажам нешто поврзано со оваа тема.

Колку што можев да го сватам на Братот Ибрет, сигурно братот мисли на општ теквир на група на луѓе, незнам како го имате вие сватено.

Брате Келиметул-Хакк во овој цитиран тој коментар пише дека ако во една држава која што е Дарул Куфр треба да се спушти општ текфир на сите граѓани. Значи тука станува збор за сите припадници на таа држава и кафирите и оне кој се препишуваат на Ислам кој веруваат во Аллах. Брате, јас би се сложил со тебе да ја наречеш државата за неверничка држава која што е во Дарул Куфр, но не би се согласил со тоа дека на сите граѓани мора да му спуштиш опш текфир.

Зашто го велам ова, во примеров со Македонија, ако спушти некој надворешен граѓанин од друга држава опш текфир на сите граѓани од таа држава, а во случајов сме и ние граѓани на Македонија значи текфирот спаѓа и на нас, зашто е општ а не ограничен. Ако ние се трудиме да го стекнеме Аллаховото задоволство и се трудиме да сме послушни Аллахови робови, а воедно некој нас не потекфира општо дека сме припадници на држава која што е во Дарул Куфр, таквиот човек кој дава таков текфир погрешил.

Да се подсетиме на хадисот на Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, ков во приближно значење вели: „Кој потекфира на некој Мусиман, а погрешил во неговиот текфир, текфирот се враќа на оној кој текфира“.

Овој хадис нас многу ни е познат, па затоа мислам да текфираш на една држава сите граѓани можеш самиот себеси да си наштетиш.

Да се надоворзам на твојот коментар, ако даваш општ теквир и како што спомна дека тој текфир спаѓа на сите граѓани, а да се одвојат вистинските верници како Муслимани, сепак тука не е општ текфир, зашто гледаме дека веќе се прави одвојување на делот од сите граѓани.

Ако се текфираат сите ханефии во РМ со општ текфир, може да се погреше, зашто не знаеме какви може да бидат. Ако одредена група која се препишува на Ханефискиот месхеб а нема ништо од него, и која заслужува општ текфир на таа група тогаш неможе овој текфир да ги опфати и останатите кој се различни од нив. Мислам дека ме разбирате што сакам да кажам.

Затоа јас сепак вака го сватив ова што го кажувате, можеби грешам, Аллах да ми опрости.

Аллаху Алем!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

ibret

avatar
Активен член
Selam alejkum!
Sekoj so sovjot hak i dela ce izleze pred Allah dz.s.
Ostanitemi so zdrvje i vo emanet na Allah dz.s.
Ce se vidime insallah ako ne ovdeka na denot na vistinata sigurno!
Ocigledno ne pripadzam ovdeka ,cinite mi halal akove navedov na nesto pogresno ili ve navrediv so nesto!!


______________________________________________

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ibret напиша: Selam alejkum!
Sekoj so sovjot hak i dela ce izleze pred Allah dz.s.
Ostanitemi so zdrvje i vo emanet na Allah dz.s.
Ce se vidime insallah ako ne ovdeka na denot na vistinata sigurno!
Ocigledno ne pripadzam ovdeka ,cinite mi halal akove navedov na nesto pogresno ili ve navrediv so nesto!!

Сабар Селамет,,Аџооо,,Местот тие овде и никаде на друго место не само тебе и на сите други,овде сме да се подучуваме на чисти и изворен Ислам(Селеф е салих)..Што се однесува на вакви такви Ханефии,вехабии и слично на тоа ,Никој никого не не обрзал да ги следиме Македонските ханефии или нешто сличноо...


Должнос е да следиме Куран и Сунет..Потсети се на последниот Говор на Ресулелах с.а.в.с Што ни остава во аманет.....

Друго Ако не се согласуваш со одредени ставови незначи дека, тука е Крајот Иншаллах че продолжиме со дебатирање на одредени теми ........

А што се Однесува до Текфир,,,Брача оставетего овој пропис за во други , времиња,,

Темата Аџо ИБРЕТ е убава и нека рзбрета таквите селефи кадее им је патот ,,Може ли дабидеш и едното и друготооо.....


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:A be Ibret sto si zapnal za tekfir!!
Znaes li sto e Tekfir?
Svesen li si deka Tekfirot e od Asl din?
Svesen li si deka ako ne spustid Tekfir na nemusliman go gubis imeto na Islam znaci stanuvas Kjafir?
Dali si svesen deka Tekfirot e ibadet?

Сабар Акхии,,Иншаллах со добар Ахллах че дојдеме до заедничката цел ,а нашата цел е да се дојде до вистината самооо(секој што незнае иншаллах че научии).....


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Селамуналејкум ве Рахметуллах!!!!

Бисмиллах, Елхамдулиллах,Елхамдулиллахир-Раббил'алемин, Весселаму Вессалат Мухаммед ибн Абдуллах салаллаху алејхи весселлем!!!!

После благодарноста на Господарот на сите светови и салаватот на Неговиот Миленик Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем, прво што би сакал да го замолам на Возвишениот Аллах субхане ве те ала, да ни даде знаење, разбирање,сабур со самите себе си и сабур прам другите, да ни даде речит говор, говор кој ќе можат другите да не разберат, како што беше Неговиот Миленик Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем, да ни даде берекет, да не заштити од проклетиот шејтан и од неговата војска, да не заштити од страстите наши и злото на душите наши, Аллахумме амин!!!!


А потоа:Драги мои браќа,членови на форум било муслимани или немуслимани, присутните гости на форум било да сте со добар ниет или некои кои само дошле туку така и до оние кои шпионираат за извештајните служби нека Селам до оние кои прифатиле Хакк и се покорни Аллахови робови и поздрав до другите со добри намери.


Се надевам дека ќе се окористиме сите.


Овие две Теми (Вехабии-селефии и Ханефии во РМ) се мислам најпупуларни во Македонија во последните 10 до 15 години некаде побргу некаде покасно, некаде со жестоки расправии некаде сега почнува, и мислам дека уште долго ќе бидат како во потесни кругови или по кафеани или Џамии или на ниво на цела држава кроз самата ИВЗ на РМ.


Во самиов Форум имаше на овие теми и доста пишувано, браќата Монотеизам и Талиб-ул Хакк покушаа во неколку наврати да објаснат, јас тогаш мислев дека не треба да се мешам им оставив ними да ја објаснат овие месели бидејќи сум убеден дека имаат поголемо знаење од мене.


Една од меселите кои гледам дека не ја имаат тука многумина сватено е спуштање на пропис врз држава на Куфр односно Дарул Куфр и спуштање на пропис врз нејзините жители.

А втората месела која многу мислат дека ја имаат сватено е самиот пропис на Текфир, било да се работи за општ или поединачен.

И третата месела која јас мислам лежи целиот проблем на самиот старт и дека сите други месели ги врзува и дека многумина баш тука имаат проблем на приваќање на оваа месела и спроведување во дело а тоа е меселата на ОДРЕКНУВАЊЕ од ШИРКОТ-ТАГУТОТ-МУШРИКОТ/КЈАФИРОТ, а тоа е воедно и Првиот РУКН НА ШЕХАДЕТОТ - КУФР ВО ТАГУТ!!!!!Продолжуваме иншаАллах!!!

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
ادْعُ إِلِى سَبِيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَادِلْهُم بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ إِنَّ رَبَّكَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَن ضَلَّ عَن سَبِيلِهِ وَهُوَ
أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِينَ

"На патот на Господарот твој, со мудрост и убави совети повикувај и со ними на најубав начин расправај! Твојот Господар знае за оние кои скршнале од патот Негов, а Тој ги знае оние кои се на вистинскиот пат." (ен-Нахл,125)


Со овој ајет сакам да се подсетам самиот себеси дека треба со убави и мудри зборови и советида повикуваме, и наште расправии да бидат со најморални и најубави својства.

А зарем Аллаховите зборови кои ги објавил во ноќта на Кадр(Лејлетил Кадр) и ги спучтил до првото небо кој потоа 23 години мелек Џибрил алејхиселам ги доставувал до Аллаховиот Пратеним Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем, зарем тие зборови не се најубави и најмудри и било кој други зборови, зарем начинот на кој доставуваше Мухаммед салаллаху алејхи вес селлем не е најубав и најмудар, зарем оние кои го следеа почнувајќи ос неговите Сахаби и оние после ним како Величанствената Улема која го понела товарот после ним нели се ите убави и мудри.
Го молам на Аллах субхане ве те ала, да ги следам ними и да ми даде особини кои ќе бидат онака како штој ќе биде задоволен со мене, амин!!!


А Потоа: Аллах субхане ве те ала вели во Куран во неколку ајети:


لاَ إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ فَمَنْ يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَيُؤْمِن بِاللّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَىَ لاَ انفِصَامَ لَهَا وَاللّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ

„Во вера не е дозволено да со сила се натера, правиот пат јасно се разликува од заблудата,оној кој чини куфр во Тагут, а верува во Аллах, се фатил за најсилните врска .." (ел-Бекаре, 256)


وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِي كُلِّ أُمَّةٍ رَّسُولاً أَنِ اعْبُدُواْ اللّهَ وَاجْتَنِبُواْ الطَّاغُوتَ فَمِنْهُم مَّنْ هَدَى اللّهُ وَمِنْهُم مَّنْ حَقَّتْ عَلَيْهِ الضَّلالَةُ فَسِيرُواْ فِي الأَرْضِ فَانظُرُواْ كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُكَذِّبِينَ


„Ние испративме Пејгамбери на секој народ, обожавајте го само на Аллах, а оддалечете се од Тагутот.... "(ен-Нахл,36)


قَدْ كَانَتْ لَكُمْ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ فِي إِبْرَاهِيمَ وَالَّذِينَ مَعَهُ إِذْ قَالُوا لِقَوْمِهِمْ إِنَّا بُرَاء مِنكُمْ وَمِمَّا تَعْبُدُونَ مِن دُونِ اللَّهِ كَفَرْنَا بِكُمْ وَبَدَا بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةُ وَالْبَغْضَاء أَبَدًا حَتَّى تُؤْمِنُوا بِاللَّهِ وَحْدَهُ إِلَّا قَوْلَ إِبْرَاهِيمَ لِأَبِيهِ لَأَسْتَغْفِرَنَّ لَكَ وَمَا أَمْلِكُ لَكَ مِنَ اللَّهِ مِن شَيْءٍ رَّبَّنَا عَلَيْكَ تَوَكَّلْنَا وَإِلَيْكَ أَنَبْنَا وَإِلَيْكَ الْمَصِيرُ


"Вие имате прекрасен пример во Ибрахим и на оние кои беа со него, кога ќе им речеа на своите луѓе: Ние се одрекнуваме од вас и од сето она што вие го обожувате освен Аллах. Неверници сме во вас , помеѓу вас и нас ќе биде очигледно непријателство и омраза, засекогаш, се додекане поверувате само во Аллах..... "(ел-Мумтехине,4)


اتَّخَذُواْ أَحْبَارَهُمْ وَرُهْبَانَهُمْ أَرْبَابًا مِّن دُونِ اللّهِ وَالْمَسِيحَ ابْنَ مَرْيَمَ وَمَا أُمِرُواْ إِلاَّ لِيَعْبُدُواْ إِلَـهًا وَاحِدًا لاَّ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ سُبْحَانَهُ عَمَّا يُشْرِكُونَ


„Ги земаат нивните свештеници и нивните калуѓери за господари покрај Аллах, а и на Иса, синот на Мерјем. Им беше наредено да обожаваат само еден Господ! Славен нека е Он, над она што му здружуваат“ (ет-Тевбе 31)وَمِنَ النَّاسِ مَن يَتَّخِذُ مِن دُونِ اللّهِ أَندَاداً يُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللّهِ وَالَّذِينَ آمَنُواْ أَشَدُّ حُبًّا لِّلّهِ وَلَوْ يَرَى الَّذِينَ ظَلَمُواْ إِذْ يَرَوْنَ الْعَذَابَ أَنَّ الْقُوَّةَ لِلّهِ جَمِيعاً وَأَنَّ اللّهَ شَدِيدُ الْعَذَابِ

„Меѓу луѓето има и такви кои, покрај Аллах, прифатија други кипови, љубејќи ги како што се љуби Аллах. А оние на Аллах и на оние кои веруваат намераваат, секако, да ги измамат, но не усетуваат дека самите себеси се лажат, колкава е само моќта која Нему му припаѓа! А Аллах, навистина, е Силен Казнувач.“ (ел-Бекаре 165)


وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَرَى عَلَى اللَّهِ كَذِبًا أَوْ كَذَّبَ بِالْحَقِّ لَمَّا جَاءهُ أَلَيْسَ فِي جَهَنَّمَ مَثْوًى لِّلْكَافِرِينَ

„И кој епоголем зулумќар од оној кој измислува лага врз Аллах, или кој ја смета лажна Вистината а вќе таа им дојде? Нели во Џехеннемот е престојувалиштето на неверниците.“(ел-Анкебут 68)


وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلاَئِكَةِ اسْجُدُواْ لآدَمَ فَسَجَدُواْ إِلاَّ إِبْلِيسَ أَبَى وَاسْتَكْبَرَ وَكَانَ مِنَ الْكَافِرِينَ

„И кога на мелеките Ние им рековме: Паднете му на сеџда на Адем-сите паднаа на сеџда а Иблис тоа не го направи, тој одби се изохоли, беше меѓу неверниците“ (ел-Бекаре 34)


وَدَخَلَ جَنَّتَهُ وَهُوَ ظَالِمٌ لِّنَفْسِهِ قَالَ مَا أَظُنُّ أَن تَبِيدَ هَذِهِ أَبَدًا
وَمَا أَظُنُّ السَّاعَةَ قَائِمَةً وَلَئِن رُّدِدتُّ إِلَى رَبِّي لَأَجِدَنَّ خَيْرًا مِّنْهَا مُنقَلَبًا
قَالَ لَهُ صَاحِبُهُ وَهُوَ يُحَاوِرُهُ أَكَفَرْتَ بِالَّذِي خَلَقَكَ مِن تُرَابٍ ثُمَّ مِن نُّطْفَةٍ ثُمَّ سَوَّاكَ رَجُلًا
لَّكِنَّا هُوَ اللَّهُ رَبِّي وَلَا أُشْرِكُ بِرَبِّي أَحَدًا

„И влезе во бавчата своја. Меѓутоа, направи грешка, говорејќи: Мислам дека ова ќе остане за навек. И му рече другарот негов, разговарајќи со него: Не веруваш ли во оној кој те создаде од земја, потоа од семе, а потоа те создаде како човек? Но, Он, Аллах, е Господарот мој. На Господарот мој не Му здружувам никого.“ (ел-Кехф 35-38)

مَا خَلَقْنَا السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَمَا بَيْنَهُمَا إِلَّا بِالْحَقِّ وَأَجَلٍ مُّسَمًّى وَالَّذِينَ كَفَرُوا عَمَّا أُنذِرُوا مُعْرِضُونَ

„Ние ги создадовме и небесата и земјата и она што е меѓу нив само со вистина и со одреден рок. А оние кои не веруваат се рамнодушни кон она со што се опоменуваат“ (ел-Ахкаф 3)


ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ آمَنُوا ثُمَّ كَفَرُوا فَطُبِعَ عَلَى قُلُوبِهِمْ فَهُمْ لَا يَفْقَهُونَ

„Ете, тоа е заради тоа што веруваа а потоа не веруваа, па се запечатија срцата нивни и не сваќаа“ (ел-Мунафикун 3)
Во хадисот кој го бележи имам Муслим во својот ’Сахих’, се кажува дека Аллаховиот Посланик салаллаху алејхи ве селлем рекол:

“Оној кој ќе каже ’ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ’ и ќе направи куфр (неверство) во се она што се обожава покрај Аллах, неговиот имот и крв се забранети.“


Да би се постирале сите ајети хадиси врзани за овие месели ни треба многу време и простор, а јас сум сигурен во форумов има многи постови и видео клипови на оваа тема.

Затоа би сакал да нагласам за трета точка која според мене е и клуч на многу работи и несогласувања меѓу нас.


Куфр во Тагут:


Ако погледнеме во многу ајети Аллах субхане ве те ала, не опозорува и ни дава до знаење дека без одрекнување од све она што се обожава од лажните божанства и одрекнување на оние кои го прават тоа, не може да се биде верник во Него субхане ве те ала.


Значи самиот шехадет во првиот дел се состои од правење на Куфр во све што се обожава мимо Аллах- ЛА ИЛАХЕ.... значи не нема божанство-ИЛАХ.
Се поставува едноставно прашаше дали би постоело некое божанство за обожавање ако нема кој да го обожава нормално не тоа е сето тесно поврзано.

Улемата рекла за едно златно правило и го нарекла триаголник кое едно без друго не постои.


А тоа е ШИРК - ТАГУТ - МУШРИК.Зошто потенцирам на оваа месела некои ќе речат што има врска со ова досега напишано:

Валлахи има, бидејќи за да се возпостави овој пропис значи Куфр во Тагут и она што повлекубва со него неминовно е да се одрекнеме во многу случаи од своите најмили, значи од родителите, родбината, децата , жената, пријателите и т.н.

Од тука многу покушаваат со некакви си фетви или сами докази од Куран да докажат спротивно или нешто од самиот Рукн на Шехадетот да го изменат.


Велам со Курански ајети а понекогаш и со Хадиси бидејќи често се користат ајети и хадиси кои немаат врска со оваа месела или не се докажува на тој начин со ними.


Сакам да напоменам дека одрекнувањето до Тагут и Мушриците/кјафирите кај многу е исто така погрешно сватено или пренесено, од ними да се одрекнеш БЕРАА, не значи да се биде одма најголем душман со ними да се искаже најголемото непријателство спрам ними, Не Валлахи не поготово ако ти се блиски баш тогаш врз тебе доажа уште поголема обврска да ги повикуваш, и никогаш да не си им рекол дека не се муслимани не чиниш грев, ама ако не ги повикуваш и не им укажуваш на грешките тогаш им чиниш Зулум и грешен си.

Чак според Улемата ако си задоволен што се на Куфр сам паѓаш во Куфр поради задоволството.

Продолжуваме иншаАллах!!!


Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Верата се дели на два темели:


Прво: Правење ибадет само на Аллах с.в.т.а. Единствениот, кој нема ортак, подтикнување на другите да го прават, пријателување врз основа на тоа и убедување дека оној што нема да го прави тоа направил куфр (неверување во Аллах с.в.т.а.).


Второ: Забранување на ширк во обожавање на Возвишениот Аллах с.в.т.а. стално опоменување на другите за тоа, правење непријателство и омраза врз основа тоа и прогласување на неверник кој ќе го стори тоа (ширк).И ова е Асл-дДин Ислам кој ќе дојде на судниот ден без да го има при себе ова тешко ли си нему.

Ова е тоа што се бара од еден Муслиман:

Имаме НЕГАЦИЈА и АФИРМАЦИЈА.Имаме оддалечување и строгост прам Ширкоткако негација и верување и повикување како афирмација.

Имаме ел ЕЛ ВЕРА и ВЕЛ БЕРА. Имаме љубов и мрзење во име на Аллах.

Имаме повикување на ДОБРО и спречување на ЗЛО.

Имаме ТЕКФИР на оние кои не веруваат и ТЕКФИР на оние кои при себе имаат Ширк.


Од тука гледаме дека Текфирот не нешто што како другите го толкуваат бегај од него, туку ТЕКФИРОТ е дел од оваа Возвишена вера. Дел кој без него нема Ислам. Дел кој е ибадет.


Текфирот не значи да прогласиш МУСЛИМАН за НЕВЕРНИК.

Текфирот е пропис кој се спушта врз оние кои не се муслимани.

Текфирот не значи убивање.

Текфирот не енешто кое ако го имаш при себе го губиш името Ислам туку ако не го имаш при себе го губиш името на Ислам односно МУСЛИМАН.

Аллах субхане ве те ала ни дава еден од најубавите примери во Куранот за оваа месела или пропис:

قَدْ كَانَتْ لَكُمْ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ فِي إِبْرَاهِيمَ وَالَّذِينَ مَعَهُ إِذْ قَالُوا لِقَوْمِهِمْ إِنَّا بُرَاء مِنكُمْ وَمِمَّا تَعْبُدُونَ مِن دُونِ اللَّهِ كَفَرْنَا بِكُمْ وَبَدَا بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةُ وَالْبَغْضَاء أَبَدًا حَتَّى تُؤْمِنُوا بِاللَّهِ وَحْدَهُ إِلَّا قَوْلَ إِبْرَاهِيمَ لِأَبِيهِ لَأَسْتَغْفِرَنَّ لَكَ وَمَا أَمْلِكُ لَكَ مِنَ اللَّهِ مِن شَيْءٍ رَّبَّنَا عَلَيْكَ تَوَكَّلْنَا وَإِلَيْكَ أَنَبْنَا وَإِلَيْكَ الْمَصِيرُ
"Вие имате прекрасен пример во Ибрахим и на оние кои беа со него, кога ќе им речеа на своите луѓе: Ние се одрекнуваме од вас и од сето она што вие го обожувате освен Аллах. Неверници сме во вас , помеѓу вас и нас ќе биде очигледно непријателство и омраза, засекогаш, се додекане поверувате само во Аллах..... "(ел-Мумтехине,4)Во денешно време многу се зборува за Текфир, некои го негираат тоа целосно, а некои се плашат да го спроведат кога тоа треба . Ова се случува поради непознавање на основите на исламот, тоа е причината зошто денес се прошири идејата на Ирџа‘а, по која тие се поведоа многу научници и студенти дa'ии. Така, денес Тагутизам, Куфр (неверување), и оние кои повикуваат во секуларизмот и демократијата најде заштита на нивните активности кај научниците, да‘иите (проповедниците) и студентите. Tагутите се облекоа во одела на муслиманските водачи и зиндиците (еретиците) облекоа одела наскромност и оние што воспоставуваат ред. Новотарите облекоа облека на ехли суннет вел џема‘а, а грешниците и неправедните облекоа облека на праведните и богобојазните.И ако покрај сево ова ќе кажеме дека јас не Теквирам или не сакам да се бавам со Текфир треба да се запрашаш Јас, Ти и секој еден до каде е нашиот Иман.

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Дарул Куфр или Земја на Куфрот!!!


Секое едно место или држава во која или кое надвледее една работа таква станува и истата земја место.
Ако во една земја или место надвладее Тевхидот на Куфрот/Ширкот таквата земја се здобива со име или статус на земја на Исламот - Дарул Ислам.
Под ова се подразбира законодавството, власта, снагата-куветот и ова е минималното. Тевхидот односно следбеници на Тевхидот во Дарул Ислам ја имаат силата во свои раце: Законодавството е Шеријат, Власта како полиција, војска, кадии, муфтии, сето тоа е во рацете на муслиманите и тие го извршуваат според начелата на Исламот-Шеријатот. Под куветот се подразбира исто да им се даде заштита на сите муслимани во неа и другите муслимани од светот да ги прима и заштитува.


Во спротивност е Дарул Куфр, без оглед на бројноста на муслиманите во неа.
Во Дарул Куфр Куфрот/Ширкот надвладееле над Тевхидот.
Законодавството,власта и силата се во рацете на следбениците на Куфрот.
Куфрот во било кој облик не се спречува и се шири, власта ја држат робови на Тагутот и тој е врховно законодавно тело, било да е закон или персон.

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Прописот за таа земја е да сите нејзини жители се немуслимани освен оние кои Аллах им се смиловал.

Што значи ова за примерот Македонија:

Муаз напиша:

Брате Келиметул-Хакк во овој цитиран тој коментар пише дека ако во една држава која што е Дарул Куфр треба да се спушти општ текфир на сите граѓани. Значи тука станува збор за сите припадници на таа држава и кафирите и оне кој се препишуваат на Ислам кој веруваат во Аллах. Брате, јас би се сложил со тебе да ја наречеш државата за неверничка држава која што е во Дарул Куфр, но не би се согласил со тоа дека на сите граѓани мора да му спуштиш опш текфир.

Зашто го велам ова, во примеров со Македонија, ако спушти некој надворешен граѓанин од друга држава опш текфир на сите граѓани од таа држава, а во случајов сме и ние граѓани на Македонија значи текфирот спаѓа и на нас, зашто е општ а не ограничен. Ако ние се трудиме да го стекнеме Аллаховото задоволство и се трудиме да сме послушни Аллахови робови, а воедно некој нас не потекфира општо дека сме припадници на држава која што е во Дарул Куфр, таквиот човек кој дава таков текфир погрешил.Под општи Текфир се подразбира да се сите граѓани на Р.М. немуслимани, а јас реков во предходниот пост:

Makedonija e Darul Kufr, vrz nea se spusta opsti Tekfir vrz site nejzini gragani, a im se dava ime na musliman samo na onie koi isharet dini Islam.

И мислам дека раздвоив, освен оние кои исхарет дин Ислам т.е. оние на кои Аллах субхане ве те ала им се смиловал.

Сега гледам дека на прв поглед се генерализираат сите граѓани ама ставив изузеток и тоа е битно значи дека прописот не го спуштив на муслиманите. Тука се наоѓаат сите муслимани односно оние кои Аллах им се смиловал.

И реков дека можеме да се разделиме во прашање на знаците на Ислам да кај некого самиот намаз бива знак на Ислам а кај некого бива подполно исхарење на дини Ислам, кај некого доволно е да се слушне селам од некого и да му се просведочи Ислам кај некого не и. т.н.

Тука мислам дека е јасно!!!

Општиот Текфир на една држава со изузеток на оние кои Аллах им се смиловал !!!!!Муаз напиша:

Да се подсетиме на хадисот на Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, ков во приближно значење вели: „Кој потекфира на некој Мусиман, а погрешил во неговиот текфир, текфирот се враќа на оној кој текфира“.


Ајде да погледнеме каде важи овој хадис:


Дали оној кој ќе рече за еден муслиман дека е кјафир прописот ако не така се враќа врз него.
А ако се тука генерализира тогаш според тебе Омер ибн Хатаб според овој хадис е кјафир, сите наеме со случката со асхабот кој сакал да ги обавести на Курејшиите со писмо преку жена му:

Пренесува Имам Бухари дека Хатиб ибн Ебу Балта’а Аллах нека биде задоволен со нив, им напишал писмо на становниците од Мекка кажувајќи им дека ќе бидат нападнати од муслимани. Ова од него било одвратно дело и голем грев. Кога ова дошло до Омера Аллах нека биде задоволен со него, му рекол на Аллаховиот Посланик с.а.в.с : “ Дозволи ми да му ја пресечам главата на овој ДВОЛИЧЕН ( Кафир ).“ Аллаховиот Посланик с.а.в.с не му одговорил на Омера дека е текфировец, хариџија дека текфира муслимани и дека со тоа постанал кафир, нити нешто друго грубо не му рекол, како што тоа денес работат денешните браќа “ДЕМОКРАТИ“, туку му се обратил со фини зборови, потсетувајќи го дека Хатиб е еден од учесниците на битката на Бедр, и му рекол:

“ А што знаеш, Омере, можеби Аллах погледнал во учесниците на Бедр и им рекол : ’ Правете што сакате, Јас веќе ви Опростив!? ’ “Еве што вели ибнул Кајјим ел Џевзије:

Ибн Кајјим рахимехуллах, кажува дека кога некој обвини некој муслиман за лицемерство или неверство, со грешка или љубомора према Аллаховата вера – таквиот не ќе биде кафир, ниту пак грешник, туку е награден за својот нијет.

Валлахи има доста докази за тоа дека хадисот не се зема туку така, него треба објаснување.
А јас и моите браќа никаде не рековме за некого кој ги исполнува сите норми за муслиман дека е кјафир.


А сега би ве прашал тебе Муаз и на сите другите врз која основа има давате на луќете пропис на Ислам во Р.М.?

Ако ради името кое го носат многу носат имиња на муслимани а чинат Ширк и Кфр.

Ако е заради намазот колку има во Р.М кои се припишуваат на Ислам а колку се од оние кои клањаат.
А од ними само колку има кои чинат Ширк, немојте да викате не им гледате во срцата Чинење на Ширк Македонија е толку јавно само инаеџија и глуп не сака да признае.

А сега да те прашам исто така Муазе и да знаеш намерно тебе ти се обраќам:

Дали си запознат дека во твоето Лабуништа јавно ва самите џамии се повикува во Ширк ако речеш не тогаш како тоа џамиите таму се поделени на џамија од ДУИ или ПЕИ или некоја си друга.

Како тоа не си ги запознал твоите сограѓани кои колку што знам јас заедно клањаш со ними во исти саф во џамиите, како тоа не знаеш каква акида има имамот позади клањаш.
Кога јас од Октиси и живеам во Австрија знам за тамошните оџи какви се.

Како сега ќе се налутиш знам ама заради Аллах и што ти сакам добро и обавеза ми е да ти кажам и не сакам да на Судниот ден бидам прашан зошто не сум ти рекол, а ја користам оваа прилика сите да се подучиме, и се колнам во Возвишениот дека сакам само добро за сите и со најискрени намери сакам да се подучиме, како тоа кога знаеш дека има една скупина која се одделила од тие новотари и имаат свој месџид не им се придружиш бидејќи ги знаеш добро, како тоа кога на самиов форум имаш постирано еден куп теми кои се против ним самите ОЏИ и ти си со ними те прашувам како?

Ако грешам поправи ме и не ти мислам нити тебе нити нуикого друг тука на форумов само сакам да се поправиме сите ние, никој не е безгрешен, сите грешиме.

Се надевам дека иако Муазе ти се обратив тебе нема да се најдеш навреден туку ќе ми дадеш искрен одговор на прашањата.

Го молам на Возвишениот Аллах да не упати на прав пат и да не зближи во иднина на Хакк.

Аллахумме амин!!!!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 2]

Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот