Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
Во името на Аллах, Милостивиот и Сомилосниот!


Некои луѓе без дозвола го земаат твојот телефон и ги читаат пораките кои се наоѓаат во него. Еден мој пријател беше на вечера со еден судија. Сите присутни биле познати шејхови. Мојот пријател седнал со нив и разговарал. Му сметаше телефонот кој се наоѓаше во неговиот џеб па го извадил и го ставил на столот кој се наоѓал покрај него. Шејхот кој бил покрај него учествуваше во разговорот со него. Од навика, шејхот го зедол мобилниот и го подигнал. Кога погледнал во него, неговото лице се променило и го вратил на неговото место. Мојот пријател ја сокрил насмевката. Кога излезе, влегов со него во колата. Неговиот мобилен телефот стоеше покрај мене и јас го пофигнав, како што тоа го направи шејхот.. Кога погледнав во него, се засрамив. Знаеш ли поради што? Некои луѓе имале обичај да напишат нешто на екранот: свое име, или “Споменувај го Аллаха!“ и слично на тоа. Меѓутоа, мојот пријател напишал: “Врати го телефонот, о ти кој се залагаш со тоа што не те засега!“ Многу има овакви луѓе кои се мешаат во туѓи приватни работи. Нив сосема нормално им е да седат во твојата кола и потоа ја отворат фиоката пред себе и гледаат што има внатре! Слична е ситуацијата со жена која ја отвара ташната на друга жена  да би зела кармин или сенка за очи. Можеби таквиот ќе те повика и праша кај си, па му одговориш: “Одам некаде“, а тој прашува: “Каде? Кој е со тебе?“ Една група на луѓе која со која се дружиме се однесува со нас на ваков начин, па како се однесуваме ние со нив? Најважно е да не го изгубиш. Обиди се да го избегне судирот со него. Настојувај никој да не се налути на тебе. Биди паметен во пронаоѓање излез од ситуации така да не дојде до проблеми. Немој да бидеш несовесен во поглед на стекнување непријатели и губење пријатели, какви и да бидат причините. Еден од најдобрите начини за однесување спрема нападниците е да се одговори на поставеното прашање или во целосност да се премине на друга тема, така да тој ќе го заборави своето прашање. Например, кога би те прашал:“Колку заработуваш месечно?“ речи му љубезно и со насмевка: “Поради што, ми пронајде ли интересна работа?“ Ќе рече: “Не, само сакам да знам.“ Речи: “Платите станаа проблем овие денови, мислам дека е поради наголемувањето на цените на нафтата.“ Ќе рече: “Каква врска има нафтата?“ Ти речи му: “Нафтата управува со цените, зарем не гледаш дека војните се водат поради неа?“ Ќе рече: Не, не е точно. Војните имаат други причини. Светот денес е полн војни...“ и ќе го заборави првото прашање. Што мислиш? Зарем не се извлече паметно од ситуацијата?

Извор: “Уживај во животот“
Автор: Др.Мухаммед Ел-Арифи[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот