Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Последните зборови на Омер Мухтар

[You must be registered and logged in to see this link.]
Омер Мухтар, емир на муџахедините во Либија, го предводел џихадот против италијанските колонизатори од 1920-1930 година. Имал 70 години кога бил тешко ранет и заробен од страна на колонизаторите.

Дијалог во неверничкиот суд, 1931 година, помеѓу “судијата“ и Омер Мухтар:

- Дали се бореше против италијанската држава:

Омер: Да

- Дали ги охрабруваше луѓето да се борат против
Италија?

Омер: Да

- Дали си свесен за казната?

Омер: Да

- Колку години се бореше против Италија?

Омер: 20 години

- Дали се каеш за она што си го направил?

Омер: Не

- Дали ти е јасно дека ќе бидеш погубен?

Омер: Да

Судијата прокоментирал:

- Тоа е тажен крај за човек како тебе.

Кога ги слушнал овие зборови, Омер Мухтар одговорил:

Напротив, тоа е најдобриот начин да се заврши мојот живот!

По ова „судијата“ сакал да го ослободи и да го протера од државата, доколку ги
повика муџахедините да прекинат со џихадот. Во тој миг Омер Мухтар ги рекол
своите славни зборови:

Мојот кажипрст, кој во секој намаз сведочи дека нема друг бог освен Аллах и дека Мухаммед (саллАллаху алејхи ве селлем) е Аллахов Пратеник, не може да напише зборови на заблуда и лага, и ние не се предаваме. Ние или победуваме или умираме!

Извор: Пут Вјерника

Превод: Muaz al Islam

Лектура: Hatidža

Обработка: www,Ahlu-Sunnah.org


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот