Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 КОН ПОКАЈАНИЕТО on Чет 28 Мар 2013, 10:49 pm

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!


Браќа мои!
Патот на покајанието е еден од начините и патиштата кои водат кон Аллаховото џ.ш., задоволство и така останува за секогаш.
На сите нас ни е познато дека вратите на покајание се “Тевба“, отворена, а раката на Милостивиот е отворена за оние кои се покајуваат, ноќе и дење.
Зошто да се воздигнуваме и охолуваме? Додека срцата нам ни останат кротки? А Аллах, џ.ш., не повикува нас на “тевба и покајание:


يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا تُوبُوا إِلَى اللَّهِ تَوْبَةً نَصُوحًا عَسَىٰ رَبُّكُمْ أَنْ يُكَفِّرَ عَنْكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَيُدْخِلَكُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ يَوْمَ لَا يُخْزِي اللَّهُ النَّبِيَّ وَالَّذِينَ آمَنُوا مَعَهُ ۖ نُورُهُمْ يَسْعَىٰ بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَبِأَيْمَانِهِمْ يَقُولُونَ رَبَّنَا أَتْمِمْ لَنَا نُورَنَا وَاغْفِرْ لَنَا ۖ إِنَّكَ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ


Ја ејјухеллезине амену тубу илаллахи тевбетен насуха, аса раббукум ен јукеффире анкум сејјиатикум ве једхилекум џеннатин теџри мин тахтихел енхару, јевме ла јухзиллахун небијје веллезине амену меах, нурухум јес 'а бејне ејдихим ве би ејманихим јекулуне раббена етмим лена нурена вагфир лена, иннеке ала кулли шеј 'ин кадир.

О вие кои верувате, направете покајание кон Аллах искрено, за Гоподарот ваш преку вашите лоши постапки помине и да ве воведе вас во џеннетските бавчи, низ кои реки ќе течат, на Денот во кој нема Аллах да го посрамоти Веровесникот и тие кои заедно со него верувале; светлото нивно ќе излезе пред нив и од нивните десни страни. “Господару наш“ - говорејќи тие - “направи го целосно светлото наше и опрости ни нас бидејќи Ти, навистина, се можеш. (Ет-Тахрим, 8 )

Сигурно е дека нас непријателот на човекот (шејтанот) ќе не прицврстуват на патот кон злото преку игра и забава се додека човекот целосно не пристигне до грев, но каква ќе биде неговата состојба кога ќе дојде Мелекот на смртта?
Да погледнеме што дошло во Аллаховата, џ.ш., книга и суннетот на Неговиот Веровесник, саллАллаху алејхи ве селлем, каде што се ветува убава награда на доброчинителите, а казна на грешниците.


Од делото: Од кабур во Џеннет или Џеххенем
Автор: Абдуллах б.Ахмед Али Аллафел ел-Гамиди

[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот