Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]

Прашање : Еселаму алејкум ве рахметуллахи ве верикетху. Извршувам стажирање во едно училиште, наскоро се ближи 8 март. Ме интересира како да постапам во ситација кога че им честитам на истите... Аллах да ве награди!.

Одговор: Алејкум селам. Прославувањето на Денот на жената 8 март, неговот честитање и обележување е забрането за муслиманите во било која форма. На забраната истото укажува многу работи, како следниве:

-забрана за прославување на сите видови празници(од кој е и денот на жените) освен Барјрам.
-забрана за воведување на новотарија во верата(односно новотарски празник),
-всушност дека верата ислам е потполна(комплетна) со престанување на објавата на Куранот.
-прославување на овој ден претставува забрането имитирање на кафирите,
-давање на внимателност на жените на ваков начин не била пракса на Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, ниту асхабите ниту слефиите од овој Уммет,
-во одвојувањето само на еден ден( од 365 дена) во годината кога на жените им се укажува чест давање на подароци и цвечиња всушност е понижување за жените бидејчи таа заслужува како мајка, сопруга и сестра да се води за неа грижа(со подароци, убави зборови и и убави манири(ракување) секој ден во годината, а тоа е она со што дошол исламот, секако ставајчи ја жената на местото кое е по природа(на кое е и створена) е одговара.

Од друга страна, сокро нема разединување меѓу современите научници, од оние научници чии што мислење зе зема во предвид, дека прославување и обележување на овој ден како дена на жената не е дозволено поради погоре спомнатите причини.
А што се однесува за прашањето како жената да се радува и да им одговори на оние кои е честитаат 8 март(ден на жената) или дури и е понудува и поклони(подароци) и цвет, одговорот е следниот.

Како прво: Таа треба да знае и да е јасно со прославувањето и обележувањето на 8. Март, Односно. Дека не е и е дозволено да очествува во обележувањето на тој ден во било која форма, без разлика да ли честитањето било од нејзината страна или од страна некој друг кој што го обележува тој “празник”.

Како второ:
Оние кои што очекува да е честитаат(како на пример деца во училиште) на време стави до знаење дека таа не го обележува овој празник и дека не сака да е честита ниту да е донесува поклони(подароци) а ако е можно и потребно да ги објасни причините за истиот став.

Секако, ова е и деветската прилика момент(можност).
А на оние од која што не очекувала ниту пак имала можност да им објасни својот став по ова прашање, во прилика на честитањето на 8 март или во давањето поклони(подароци и слично) од некој од нив да даде убав, мудар и поучен ИЗГОВОР, по можност да биде истворемено и ненавредлив, да не ја прифача таа честитка ниту може да ги прима тие подароци.

На пример, кога некој че е рече: “Среќен нека тие е 8 март”(нудејчи е поклон или не) одговори: “Го молам на Аллах секој ден во годината да ми биде среќен” или “Мене секој ден ми е среќен во кој мојот Господар е задоволен со мене” и на тоа слично. Исто така поклонот(подаркот) треба да се одбије.

Секако, очекувај лош, злонамерен и непријатна рекација, но така е во првите моменти на практикување на било кој пропис на кој што околината(општеството) не е навикнато. Ве биллахи тевфик.

Одговор: mr. Zijad Ljakić
Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот