Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 11 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 11 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
МодераторБисмиллахир-рахманир-рахим

Шејх Мухаммед Салих ел- Мухедџид вели:
“Ако суфите ја зборуваат вистината,нека се покорат на Аллах и Неговиот Пратеник,саллаллаху алејхиве селлем,и нека се придржуваат на она што Аллах го пропишал...Далеку е,далеку на она што се надеваат.”
(Фетава фил аљиде Шејх Мухаммед Салих ел Мунедџид)

Имам Шафија вели:
”Aко човек на почетокот на денот го прифати суфизмот не би дочекал пладне а веќе да не го видам како лудак.”
(Телбис)

Имам Укајли вели:
“Аллах,Аллах,чувајте се од слушање на нивниот говор.Тие се еретици-отпадници од верата,кои составиа партали,волна,безумни и невернички дела.Јаденје,пиење,игра,песна и запоставуванје на шеријатските прописи.Еретиците не се осудувале да го отфрлат Шеријатот се додека не дојдоа суфите.“ (Ибид)

Шејхул-Азар,Абдул-Хамид Махмуд вели:
“Сите суфи и филозофи,уште од Питагора и Платона до денот денешен прокламираат еден ист правец,заедно го потврдуваат и целосно се во него уверени(Убедени).“(Ел Кешф,75)

Хафиз Ибн Хадџер вели:
“Нивното посакано треба спротивно да го земате,и да го шитате лошото наместо најубавото.” (Ел Фетх,2/513)

Имам Ел Бика’и вели:
“Оној кој верува дека некој има пат кон Аллах,Аззе ве Џелле,не следејќи го Пратеникот, саллаллаху алејхи ве селлем,тој е неверник и пријател на шејтанот,према мисленјето на целата улема(идџма’а).“ (Ел Дžам’иу ли ахками Ел Кур’ан,11/16)

Сите фракции и носители на разни идеологии во овој уммет ќе бидат во оган освен една


Прашање:
Добро знам дека ислам е една вера,но ќе ви бидам захвална и благодарна ако ми ги појасните нај ваžните разидуванја на исламските секти!

Одговор:

Одговорот на твоето прашање,почитувана сестро,бара многу простор и како тема за една поширока студија.Просторот со кого располагаме не е доволен за неговото елабориранје.

Сепак,накратко можеме да го кажеме следното:
Аллаховиот Пратеник,саллаллаху алјхи ве сллем.,уште од порано ни објаснил дека овој уммет ќе се раздели и разединува како што се случило со претходните народи.

Во веродостојниот хадис кој го пренесува Ебу Давуд од Ебу Хурејре р.а.,се кажува дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем.,рекол:
Евреите се разделија на седумдесет и една група (фракции); и Христијаните се разделија на седумдесет и две групи,а мојот уммет ке се раздели на седумдесет и три групи.”
(Ебу Давуд,Китабус-сунне197/4,4596 )

Авф б.Малик, радијаллаху анху.,вели дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем.,рекол:

Евреите се разделиа на седамдесет и една фракција.Една од нив е во Џеннет,а седумдесет ќе бидат во Џехеннем.Христијаните се разделија на седумдесет и две фракции.Седумдесет и една фракција ке бидат во Џехеннем,а една во Џеннет.Се колнам во Оној во чија рака е мојата душа,мојот уммет, навистина,ќе се расдели на седумдесет и три фракции.Една од нив ке биде во Џеннет,а седумдесет и две ке бидат во Џехеннем.
Асхабите рекоа:”Аллахов Пратенику,кои се тие?´
Аллаховиот Пратеник,саллаллаху алјхи ве селлем,одговори:” Џемаат(заедницата на муслиманите).´” (Ибн-Маџе,3982)


Овде под поимот џема’ат се подразбира она на што биле Аллаховиот Пратеник саллаллаху алјхи ве селлем.,и неговите асхаби, радијаллаху анху.,во погледот на веруванјето (акиде) и делата (амела).

Некои од тие фракции кои му се припишуваат на исламот и го поврзуваат со него,таквите си залутале во правецот на верувањето(тевхид) во Аллаха , џеле шанху.,и Неговите убави имиња и својстава на совршенството.Така некои од нив велаат дека единсвено нешто што постои е Возвишениот Аллах а се друго е сенка на постоењето,или дека Аллах , џеле шанху.,е инкарниран (отелотворен) во Своите створенија (присталиците на пантеизмот–вахдетул-вудџуд).

Нека е Взвишен Господарот на световите од нивните тврдења! Славен е Возвишениот Господар кој е над небеса кои ги сторил,воздигнат изнад Аршот и одвојен од Своите створениа.

Некои од тие фракции си залутале во доменот на иманот па си го одвоиле делото од иманот,та си рекле дека иманот не се зголемува нити се намалува.

Она што е вистина е дека иманот го сочинуваат зборовите и делата,дека се зголемува со правење на добри дела,а се намалува со правење на гревови.

Некои од нив залутале со истерување на починителот на големиот грев од верата говорејќи за него дека вечно ќе биде во Џехеннем. Исправно е дека починителот на големиот грев кој не направил ширк и куфр не излегол од рамките на исламот.

Некои фракции залутале во рамките на када’а и кадер (Аллаховата .,одредба), велад дека човекот присилен на своите дела. Исправното мислење е секако дека човекот има слободна желба(вољја)
врз основа на која ќе полага рачун(сметка) и ќе ги сноси последиците и одговорноста за своите дела.

Некои од фракциите залутале и погриешиле во рамките на Кур’анот, велад дека тој е створен, иако тоа е Аллахов објавен говор кој не е створен.
Некои од фракциите залутале во погледот на асхабите на Аллаховиот Пратеник саллаллаху алјхи ве селлем .

Ги прогласиле за неверници врз отворен напад на нивните личности преку навреди и проколнувања.

Она што е вистината е тоа дека тие се другари на племенитиот Аллахов Пратеник,саллаллаху алјхи ве селлем .,кои си беа сведоци во времето во кое е спуштена Објавата.

Тие се поучените и најпобожните дел на умметот, се бореле поради Аллах, џелле шанху онака како што треба да се бораат и со нив Аллах, џелле шанху ја помогна оваа вера. Нека е задоволен Возвишениот Аллах, џелле шанху со нив!

Вака е случајот и со останатите фракции кои одступиле и скренале од правиот пат на исламот и кои во Аллаховата вера се обидоле да внесаат разни новорарии. Секоја од фракциите(сектите) е со она што исповедува, следејќи го патот на шејтанот и постапува спротивно од зборовите на
Возвишениот Аллах:

Ова е мојот пат, навостина, е вистински пат-та, следете го! Не следете ги другите патишта па да ве одалечаат од патот Негов. Ете, тоа ви го остави така да биде за да бидете богобојазливи! (Ел-Ен’ам,153)

Го молиме на Возвишениот Аллах да не направи прави(вистински) следбеници на суннетот кои се спасени од џехеннемскиот оган и да не воведе во Џеннет, заедно со добрите луѓе. Нека е Аллахов благослов и спас на Аллаховиот Пратеник Мухаммед, саллаллаху алјхи ве селлем!


Извор: Одговор за исламското верување - Мухаммед Салих Мунедџдџид - стр.40

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот