Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Начинот на животот на муслиманите јасно се разликува од животот на неверниците и нивните обичаји.Како муслимани, ние ја чуваме нашата чест и не се вклучуваме во непристојни дела.


За нас љубовта не е сексуалната похота, задоволување на страстите и учествување на “Ниско” работење инспириран од шејтанот.

Христијанскиот (Грегоријанскиот) верски календар во текот на годината развојот го збогатил со многу различни пагански празници и христијански прослави кои што го одврачаат на човекот од робовање на Аллах субханху ве те ала.

Валентиново(денот на вљубените) е еден од овие празници, во кој се повеќе муслимани да го споделат.

Многу го гледаат овој дена како една безопасна забава, прилика за исполнување на љубов и плигог( спрема) на брачениот другар и партнер, разменувајчи љубовни честитки, поклонувајчи цветови, јадејќи со светло од свечи и ткн.., не свачајчи дека потеклото на овој празник и неговата денешна прослава се косаат со учењата и начелата на исламот.

Оваа прослава датира од времето на грчкиот паганизам, во спомен на грчкиот светец, кој што се викал Валентин. Валентин е уапсен и подоцна е погубен(убијен) затоа што во тајност ги венчал на паровите, спротиставувајчи се на наредбата од римскиот цар.


За време на неговиот престој во затвор, свети Валентин се заљубил и на саканата успеал да и испрати љубов порака. Последица на овој настан, кога Римјаните преминале во христијанството, одлучиле овој ден да се прославува во спомен на маченикот на љубовта. "

Овој е еден заблуден и кривичен празник, кој ги оправдува грешните дела како мешање на мажите и жените, промовирање на слободниот сексуален однос, безобразен сексуален говор па дури и блуд и прељуба.

За жал, многу муслимани се излажани за емулација на новиот концепт на "љубов", кој е промовиран преку романтичните филмови, песни и во светот. Афирмација на прославување на Валентино (денот на вљубените) му ја отвора вратата на шејтанот кој манипулира со однесувањето на оние кои што го прославуваат, охрабровајчи ги да го оставаат исламскиот идентитет, препуштање(задоволувајчи ди) на страстите, славјчи ги предбрачените односи или други гревови.

Ако погледнеме во Куранот и Суннетот нема да најдеме промовирање на случни пролави, би сватиле дека тие се целосно забранети. Аллах им наредил на верниците и на верничките да ги оставаат овие лоши дела, така што муслиманите мораат да ја избегнаат секоја ситуација која што може да го доведе до овој грев. Затоа, во исламот не е дозволено мешање на мажите и жените и задржување на погледот како тоа што го рекол Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем,:


“ Очите праваат блуд, а блодот на очите му дава страстен поглед(на жена која што не ти е дозволена). (Бухари).

Понатака, Аллах , Славен нека е и Возвишен вели:

“Кажи им на верниците да го соборат опулот свој и да ги чуваат страмните места свои. Ете, тоа е почесно за нив. Аллах, навистина, е Известен за она што го работат! (Ен-нур 30)

Нашиот начин на животот јасно се разликува од животот на неверниците и нивните обичаји .Како муслимани, ние ја чуваме нашата чест и не се вклучуваме во непристојни дела. За нас љубовта не е сексуалната похота, задоволување на страстите и учествување на “Ниско” работење инспириран од шејтанот.

Поконкретно, постојат различни водови на љубов а највозвишена од нив е љубов спрема Аллах и барање на Негово задоволство. Вистинската љубов е таа која че те одведе до опростување на гревовите и задоволство на Аллах субханеху ве те ала, како што Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем вели: “Кога Аллах ќе го засака на својот роб, ќе го повика на Џебраил алејхи селам, и ќе му рече:
“Го сакам тој тој и тој, па и ти засакај го! Потоа и Џемраил алејхи селам ќе го заска. После тоа (Џебраил алјхи селам) ќе им открие на жителите на небесата: “Аллах го сака тој и тој роб, па и вие сакајте го. Жителите на небесата ќе го засакаат, а потоа и жителите на земјата. (Бухари и Муслим)

Како муслимани, мораме да сватиме дека начинот на кој живеме и им одулуваме на нашите потреби е одреден од Аллах а не од самите нас, нашите обичаи или обичаите на народот со кој живеме. Нашите чувства и нашите дела, колку нас ни изгледаат безначајни, мораат да бидат во склад со исламските прописи, бидејчи за нив че одговараме.
Оној кој ќе го постигне ова, ќе заслужи гарантирана среќа како што Возвишениот Аллах вели:

“Ете, тоа се границите Аллахови. Оној кој е послушен на Аллах и на Пратеникот Негов ќе влезе во џеннетските бавчи низ кои реки течат.Во нив за навек ќе останат. Ете, тоа е победа голема! А оној кој е непослушен на Аллах и на Пратеникот Негов, кој ги преминува границите Негови, ќе влезе во огнот. И во него за навек ќе остане . За него има казна срамна. (Ен-ниса 13-14)

Заклучок: муслиманите не смеаат да подлегнаат на шејтановите тошепнувања. Напротив, ние треба да се стремиме да се постигне највозвишената љубов-љубов спрема Аллах, Створител на небесата и земјата!

Извор : Iz časopisa The Islamist, Februar 2009.
Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот