Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Суфиски зикр? on Саб 02 Фед 2013, 1:21 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Бисмиллахи Р‘Рахмани Р‘Рахим!

Прашање: Моето прашање да ли е погрешно ако нашиот имам прави зикр на начин како тоа што го праваат суфиите (колку што ми е познато мене), занчи после јација намаз нашиот имам и уште неколку браќа остануваат во џамијата за да праваат зикр со зори(мрак) (не знам зошто но ги исклучуваат светлото(сиаличките). Ме интересира да ли е вистина дека... дека мора да се прави зикр во дивжење како што тоа го праваат дервишите и како што нашите имами тврдаат дека мора да се биде во движење во моментот кога се прави зикр (на левото и десното рамо). Јас стварно сум збунета по тоа прашање, многу истражував за тоа но секогаш наоѓав разни информаци потоа се чуствуваав уште по збунета. Можете ли да ми објаснете за вредноста на зикр во халка(круг) и зошто тоа арапите не го праваат. Аллах да ве награди, ви благодарам.

Одговор: Пред одговорот на самото прашање треба да се каже дека генерално суфиите се заблудена секта , од праведноста мора да се признае дека сите суфии не се на ист степен на далалет(заблуда). Некои само праваат новотарски зикрови во круг додека други се во поголема заблуда следејчи ги одредени тарикати(правци) а трети се со својство во заблуда во акаидата(верувањето) таквите се во поголема заблуда дури и од Христијаните и Евреите.

Во почетокот на суфизмот суфиите се нарекувани побожни и захиди кои што се појавиле после првите три генерации на муслиманите како рекција посветеност на овој свет неговите задоволства и украси, а потоа исчезнал после муслиманските освојувања. Потоа во суфизмот се претстави идејата на остатоците на Евреите, христијаните, меџусиите, будистите, грчката филозофија и други други странски култури ги става тие мешавини и се обидува се облечи во исламска облека.

Така настанаа суфиските тарикати за на крајот да настане идејата итихад ( дека се што постои тоа е од Аллах) и Хулул ( дека Аллах се соединал со своето битие со Неговото створеније) со нивните главни преставници Ибн Халаџ, Ибнул-Фарид, Ебу Језид, Бестамијем и Ибн Ареби кои со својата акаида излегоја од верата со кој што дошол Мухаммед,саллаллаху алјхи ве селлем.

Суфиите се обидуваат на луѓето со убав ахлак и концентрација на исламот на чистење на душата од гревовите и тоа на начин како што тоа не го правел Пратеникот,саллаллаху алјхи ве селлем, ниту асхабите ниту селефот од овој Уммет.

Она во што се суфиите познати тоа се нивните зикрови во халки (крогови).Имено, суфиите ги измислиле повеќето адаби, форми и зикрови кои што ги извршуваат во халка(круг) кои што сами по себе се отценувани по вредностите и по себапот, а за тоа немаат никаков доказ во Шеријатот. Секако и тие продложуваат да ги изнесуваат доказите од Куран и Суннет за новотаријата која што ја праваат, па така за своите зикрови и халки(крогови) изнесуваат општи докази од Куранот и Суннетот во кои се охрабрува на зикр кога далечина нормален човек би паднал. Па така кај некои од нивните зикрови се делат на неколку форми:

-Зикр со јазикот Ла илахе иллеллах мухаммедун ресулуллах, кој што е дозволен во Шеријатот,

-Зикр со срцето Ла илахе иллеллах, кој што е дозволен во тарикатот( суфискиот правец)

-Зикр со душата Иллеллах, кој што е дозволен во Хакикат

-Таен зикр Аллах, кој што е дозволен во Мафифету

-Зикр Ху, кој што е дозволе во Курбету.

-Зикр мезкур( оној кој што се спомнува) највознишено име, кое што е дозволен во Вахдет.

Секако дека ваквата поделба на зикрот и неговото практикување нема никаква основа во верата со која што е испратен Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем.

Ете доволно е да побараш од нив упориште( темел) во Шеријатот за правење зикр со зборовите Аллах Аллах или Ху Ху, со тресење на главата во прилика на правење зикр, одење во круг, танцување слично. Такво нешто никој не го правел од селефот од овој уммет а да не зборуваме дека тоа нема ниту во Куран ниту во Суннетот, ниту тоа го правеле асхабите.

Според нивното толкување дека зикрот за обични муслимани е Ла илахе иллеллах, а зикрот за посебните муслимани е Аллах Аллах, и зикрот за посебни муслимани е Ху ху, а Аллаховиот Пратеник,саллаллаху алјхи ве селлем, кој што е испратен да ни ја објасни верата и да ни покаже како да живеме во веродостојниот Сахих хадис: Најдобри зборови после куранот се четири зборови, а четирите работи се од Куранот: “СунханАллах, Велхамдулиллах, Ве ла илахе иллеллах, ВАллаху екбер, а во друг хадис вели: “Најдобар зикр е Ла илахе иллеллах.

Према тоа, правење зикр во мракот, во халки(крогови) и во движење како тоа што го праваат суфиите е чиста новотарија а и со самата припадност на суфиите, нивните тарикати, дервишите, нивното толкување на верата не е дозволено бидејчи тие од својата вера изградија нешто што нема основа(подлога) во чистиот Куран и Суннетот, ниту во ханефискиот месхеб.

Чудно е да имаш различни информации и уште да сте збунета за суфиите и дервишите, тоа може исклучиво(едиснвено) да се случи ако вистината ја бараш кај нив самите или кај оние кои што самите не се ослободиле од новотаријата и погрешната акаида(исламското верување). Во истражувањето на муслиманите мора да се внимава од каде и од кого се земаат информациите, особено ако се работи за исламската акаида како основно верување на еден муслиман. Ве биллахи тевфик.Одговор: mr. Zijad Ljakic!

Обработка : Ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот