Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 12 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 12 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Вера тоа е живот! on Пет 25 Јан 2013, 12:31 am

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!


Најголеми несреќници се тие кои го пропуштиле богатството на иман и богатството на цврстиот иман.

وَمَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنْكًا وَنَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ أَعْمَىٰ

“Ве мен а’рада ан зикри фе инне леху маишетен данкен ве нахшуруху јевмел кијамети а’ма.“

“А оној кој ќе ја сврти главата од Книгите Мои, тој ќе живее тежок живот и на Судниот ден слепо ќе го оживееме.“ (Превод на значење. Та’ха, 124 ајет)


Само верување во Аллах, Господарот на световите, ја прави душата среќна, ја чисти, развеселува и од неа ја бриши грижата, тагата и немирот. Животот има добар вкус единствено врз верата.

За безбожниците и неверниците единствен спас од тешкотиите и мачниот живот претставува самоубиство. Колку ли само е јаден животот без вера! Како ли страшно и вечно проклетство ги чека на тие кои на Земјата се отргнат од Аллаховиот пат.

وَنُقَلِّبُ أَفْئِدَتَهُمْ وَأَبْصَارَهُمْ كَمَا لَمْ يُؤْمِنُوا بِهِ أَوَّلَ مَرَّةٍ وَنَذَرُهُمْ فِي طُغْيَانِهِمْ يَعْمَهُونَ

“Ве нукаллибу еф’идетехум ве ебсарехум кема лем ју’мину бихи еввеле мерретин ве незерухум фи тугјанихим ја’мехун.“

“И Ние ги превртуваме и срцата нивни и погледите нивни како што не веруваа првпат. И Ние ќе ги оставиме да талкаат во пакоста нивна!“ (Превод на значење. Ел-Енам, 110 ајет)


Навистина дојде време луѓето вистински да се уверат и да поверуваат дека нема друг бог освен Аллах. Наиме, толку искуство сме стекнале, токлу векови поминаа кои нас ни говорат дека неверувањето е лаж, идолатрија проклетство, а пратениците вистината ја кажуваа и, конечно, дава Аллах вистина, Владарот на се. Само Тој заблагодарност заслужува и само Тој се може.

Само со иманот ќе бидеш среќен и спокоен било да си јак или немоќен, било да биде ладно или топло.

مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَىٰ وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً ۖ وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ

Мен амиле салихан мин зекерин ев хуве му’минун фе ле нухјијеннеху хајатен тајјибех, ве ле неџзијеннехум еџрехум би ахсени ма кану ја’мелун.

“Оној кој прави добро, било да биде маж или жени, а верник е, Ние ќе му дадеме да живее убав живот и, навистина, ќе ги наградиме со подобра награда отколку што заслужија.“ (Превод на значење. Ен-Нахл, 97 ајет)


Под изразот “убав живот“ кој се споменува во наведениот стих се мисли на спокој на душите на тие кои чекаат состанок со Господарот, на постојаноста на нивната љубов спрема Создателот, чистота на неговите створенија од зли и штетности, нивната смиреност во тешките ситуации, помирување со судбината и задоволството со нив бидејќи тие се задоволни Аллах да им биде господар, ислам вера, а пратеник и веровесник Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем.

Превод: Ибн Кааб

Од делото: “Не тагувај“

Автор: Аид Ел-Карни

[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот