Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Новата холандска влада ќе ги забрани бурките

01.10.2010 - 09:57 |
Двете холандски влади на десниот центар кои постигнаа договор за формирање на малцинска влада, се согласиле да се забрани носењето на бурки во таа земја.

Тоа е една од постапките за добивање на парламентарна поддршка на Анти-исламистичката партија на слободата.
Новата влада исто така на основа на меѓупартискиот договор, чии детали ќе се објават денеска ќе ги прошири мерките за прием на имигрантите и ќе го зголеми бројот на полицајците кои ја чуваат безбедноста на лидерите на партијата на слободата, пренесува Ројтерс.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

2 storija on Пет 01 Окт 2010, 5:47 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Сторија:Хоророт на децата невести во Јемен
Рем ал Нумери има 14 години и е разведена.Tаа имала 11 години кога нејзиниот татко ја омажил за постар роднина.По разводот таа е отфрлена од сите.Без поддршка од сопругот или таткото,таа не може да го продолжи школувањето.
Очајничките повици на девојчето да остане дете наишле на неразбирање од таткото-ја присилил да сe омажи со 32 годишен роднина.
-Ми рече-мора да одиш и да се согласиш на бракот.Реков не сакам,но се закани дека ќе ме пресече на половина ако не се согласам-вели Рем.
За неа,теророт и траумата почнале тогаш.И било речено дека мора да спие со нејзиниот сопруг,но таа одбила.Се заклучувала во спалната соба секоја вечер да се заштити,но според нејзините сведочења тој успевал да влезе внатре и ја силувал.По наредбата од нејзините родители да се согласи на бракот тие очекувале таа да го прифати,па дури и да се радува.
-Решија да не ми купуваат невестинска облека додека не се сигурни дека ќе имам секс со мажот,за да не ги потрошат залудно парите.Откако беа сигурни дека тоа се случило ми купија невестински фустан и ми направија забава.Јас фустанот го изгорев,и се обидев да се убијам со жилет-изјави Рем за Си Ен Ен.
Во Јемен прашањето за детски бракови е комплицирано. Пред две години 10 годишната Нујод Али го шокираше светот кога отиде во суд и побара развод.По судењето кое доби на публицитет таа стана херој за оние кои се обидуваа да го свртат вниманието на проблемот на детските бракови во Јемен,каде повеќе од половина од младите девојки се мажат пред 18 години,најчесто за многу постари мажи.
Во 2009 парламентот во Јемен ја подигна границата за стапување во брак на 17 години.Но,цонзервативните парламентарци се спротивставија велејќи дека одредувањето на возрасна граница за стапување во брак е во спротивност со Исламските закони,и затоа претходната одлука на парламентот не стана закон.
Мохамед Абулахум,советник на претседателот на Јемен,се согласува дека таков закон треба да има,но смета дека со дискусијата околу возраста за стапување во брак парламентот избегнува посериозни политички теми.
-Мислам дека треба да постои возрасна граница-рече Абдулахум.Па дури и ако прашате некои од религиозните луѓе дали би ги омажиле своите ќерки на 12 или 13 години ќе ви речат-не.Значи,прашањето се популаризира од политички причини-вели тој.
Шада Насер е адвокатката на Рем,една од најпознатите во Јемен како адвокат за човекови права.таа претставувала неколку деца-невести кои барале развод,меѓу кои и Али.Насер дури смета дека практиката не треба да се нарекува брак.Мислам дека тоа е силување-вели таа.
Надежите на Насер се дека генерацијата на Рем ќе се избори да се изгради нов Јемен во кој децата нема да се присилуваат на бракови.
-Кој може да изгради ваков Јемен?-прашува Насер.-Јас?Не.Овие мали девојчиња можат да го сторат тоа.Но на нив им е потребен закон за семејството-вели Насер молејќи ги сите кои го спречуваат покачувањето на границата на возраст за стапување во брак да имаат милост кон девојчињата.
Познатата активистка за човекови права во Јемен Амал Албаша е исто така згрозена ако практиката продолжи.Нејзината организација помага во борбата работите да се сменат,обидувајќи се да ги убеди луѓето да го разберат хоророт низ кој поминуваат децата невести.
-Знаете,пред само два дена се омажи 9 годишно девојче.Помислете на болката и стравот на ова дете затворено во соба со 50 годишен човек-вели Албаша.Искуството кое детето тука ќе го доживее ќе остане до смртта./CNN


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот