Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 10-Болести на Срцето on Пон 21 Јан 2013, 3:33 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор

[You must be registered and logged in to see this link.]
10-Болести на Срцето


Во името на Аллах, Семилосниот, Милосливиот!


Еселамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху!


Возвишениот Аллах, субханеху ве те ала, рекол:

“Па зошто тие по светот не патуаат, па срцата нивни да го сватат тоа што треба да се сфати, и ушите нивни да го чујат тоа што треба да го чујат; но очите не се слепи, туку срцето во градите.“
(Ел-Хаџџ, 46)


Аллаховиот Пратеник саллАллаху алејхи ве селлем, рекол:

“Во телото има едно парченце месо. Ако е тоа здраво и добро, добро е и целото тело,ако е тоа расипано,расипано е и целото тело, а тоа е срцето”. (Бележи Бухари)

10 Болести на Срцето:

1. Незаблагодарност на Аллах на дадените благодати;

2. Не го следиш суннетот на Пратеникот, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем.

3. Не го практикуваш Куранот Аллаховиот говор;

4. Присуствуваш на Џеназе, но не земаш поука од него;

5. Не се покоруваш потполно на Аллаховите наредби;

6. Сакаш да влезеш во Џеннет но што си припремил за него;

7. Веруваш во смрта, но не се подготвуваш за неа;

8. Ги истражуваш недостатоците-маните на другите, а на своите си заборавил;

9. Не сакаш да бидеш воведен во Џехеннемскиот оган, но со своите дела не се отргнуваш од него;

10. Шејтанот е твој отворен непријател, но ти не се бориш против него.Припремил: Muaz al Islam

Обработка: www,ahlu-Sunnah.org


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот