Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор


--------------------------------------------------------------------------------

1.Во сите свои намери,предајмусе на Аллах џ.ш.искрено и целосно а своето зборување и однесување, чувајсе од лицемерство.
2.Следиго сунетот со зборови,дела и свое то однесување.
3.Биди богобојазлив ицврсто одлучисе дека че ги извршуваш сите наредби на Аллах џ.ш. а ќе го избегнуваш да го правиш иоа што Тој ти го забранил.
4.Покај се искрено пред Аллаџ џ.ш. и моли Го да ти прости(истигфар).
5.Во сите свои постапки во мислите и во срцето биди со Аллах џ.ш.
6.Посвети им се целосно на верските прописи. Самиот збор Ислам, кој е изваден од арапскиот ,, И с т и с л а м ,, значи покорност (послушност).Не обидувај се се да спознаваш со својот разум, бидејќи разумот е ограничен и тој не мозе да ги надмине границите,како што е и самиот вид ограничен и ја има својата крајна граница преку која не мозе да помине.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
7.Дружисе со учени луѓе и убаво однесувајсе кон нив.
8.Слушајги вазовите(предавањата)и учи од нив.
9.Нека ти биде итикадот во согласност со Кур`анот и Сунетот и чувајсе од верувањата и зборовите со кои се излегува од динот-верата.
10.Неследи никого слепо. Испитаја исправноста на она што те повикува.
11.Не толкувајго Кур`анот според своето разбирање, потпри се на веродостојни тефсирски кажувана(толкувања).
12.Биди трперлив во стекнувањето на знаење.Учиги и другите,бидејчи најдобриот еоној што ја бара науката(знаењето),и што ги учи другите.
12.Биди секогаш прв во правење на добри дела. За нив ке бидеш награден од Аллах џ.ш.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ЗА ХИГИЕНАТА
1.Влегувај во толет со левата нога,а пред да влезеш проучи: Еузу биллахи минешшејтанир раџим. Не зборувај во тоалетот.Од таму излези со десната нога и проучи:Гуфранек.
2.Не врши нужда по патишта и на места каде што луѓето се одмараат.Тоа нив ги вознемирува!
3.При вршењето не врти се кон Кибла, ниту спротивно од неа!
4.Не врши ја малата нужда стоејќи , за да се заштитиш од мокраќата.
5.По малата нужда употреби хартија или камен или изми се ако можеш.
6.Со десната рака не го чисти носот и не миј се по нужда со таа рака. И ниту една нечиста работа не ја прави со десната рака.
7.Сунетисај ги децата додека се мали.Сунетот е еден од исламските прописи.
8.Земај абдест и настојувај абдестот да го задржиш што подолго време.
9.Не легнувај пред да земеш абдест.
10.Абдестот отпочнувај го со :Бисмиллах.
11.Пред земање на секој абдест и пред да се клањаш, исчисти ги забите со мисвак или со четкичка за заби.
12.При секое земање абдест, добро измиј ги устата и носот , со исклучок кога постиш.
13.Добро измиј ги сите делови на телото. Помини со мокра рака по брадата и помеѓу прстити на рацете и нозете.
14.Абдестот се започнува од десната страна.
15.Истриј ја целата глава. (мест)
16.Истриј ги ушите и од надворешната и од внатрешната страна.
17.По секој абдест ако си во можност клањај два реката (нафиле).


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ЗА ГУСУЛОТ
1.Не дозволувај си себеси , аи не дозволувај им на жената и децата, да го одложите капењето по џунубот како не би го испуштиле намазот.
2.Ако си џунуб и се додека си во таа состојба не влегувај во џамија.
3.Не дозволувај им на женскиот дел од семејството да оди на плажа или базен за да не се открива пред другите.
4.Земи абдест пред да се бањаш.
5. Изми го секој дел од своето тело.
6.Полиј ја главата со вода, направи нијет за гусул , а по тоа капењето започниго од десното,па левото рамо, миејќи ги три пати.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ЗА НАМАЗОТ
1.За време на учењето на езанот,не зборувај и неправи ништо. Настојувај да повторувашпо муезинот онака како што епренесено во сунетоѕ.
2.Донеси салават за Пејгамберот а.с.по езанот.
3.По езанот додека не кланаш не излегувај од џамија со исклучок на голема потреба...
4.Учи го Езанот ов џамија самиот за себе доколку не си во џамија...
5.Проучи икамет за секој фарз.
6.Mоли му се на Аллах џ.ш. помеѓу Езанот и Икаметот да ти даде што сакаш од овоземското или од Ахиретот за себе и за сите останати муслимани...
7.Помогај во изградбата на џамии на местата каде се тие потребни ,со својата лична работа или материјално.
8.Не одложубај го кланањето на намазот надвор од неговиот вакат(време).
9.Настојувај намазот да го клањаш во неговото право време со џемаатот во џамија, а особено јација и сабах.
10.Подолго задржи се на местото кадешто клањаш сабах и икиндија.
11.Не јади од она што има непријатна миризба како што се лук, кромид или праз и не пуши за да не ги вознемируваш другите.
12.Инсистирај кај децата што наполниле седум година да клањаат, а со дест години принудувај ги.
13.Редовно клањај ги сунетите пред и по фарзот.
14`Нафиле` клањај во својата куќа.
15.По фарз намазот обавувај го редовно зикрот(теспих).
16.Клањај џеназе намаз.
17.Клањај го редовно ноќниот намаз.
18.Внимавај сафовите да бидат рамни и збиени,без празнина помеѓу.
19.Учи ги редовно довите Субхане на почетокот на намазот и изговарај Амин по имамот а кога си во Руку учи го познатиот Зикр како и во Сиџуд.

--------------------------------------------------------------------------------


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ЗА ПОСТОТ
1.Постиго месец Рамазан заради Аллах џ.ш., цврсто надевајчи се во Неговата награда.
2.Поминувајги Рамазанскитеноќи во ибадет,особено ноќта на Лејлетул Кадар.
3.Шест дена пости од месецот на Шеввал.
4. Постиго деветиот и десетиот ден од месец Мухарем(Ашура).
5.Колку што можиш повеќе постиво месецот Шабан.
6.Пости во понедалник и четврток.
7.Постиги белите денови од секој месец а тоа се:13,14,и 15 ден од Хиџретските месеци.
8.Предупредија женати да не пости Нафиле во твое присутство,а без твоја дозвола.
9.Одложувај го Сахурот до последен час (вакат),а не одлагај со Ифтарот.
10.Јади само халал храна.
11.Кани ги на Ифтар комшиите и пријателите , бидејќи Рамазан е масец на дарежливоста.
12.Со радост давај Садакатул-фитр(фитре).
13.Минувај ја ноќта меѓу двата Бајрама во намаз и во други ибадети.
14.Учи ги погласно Текбирите на Бајрам и во деновите на Текбир Тешрик.
15.Доколку имаш можности, коли курбани секоја година.
16.Не продавај ништо од Курбанот.
ЗА ХАЏОТ
1.Ако си во состојба ,оди на Хаџ и на Умра.Не одложувај ги.
2.На патот на Хаџ , от тоа што го имаш дели што повеќе.
3.Чувај се од тоа да не одиш на Хаџ со харам богатство.
4.Изговарај го гласно Текбирот за време на Хаџот.
5.Во Харемот на Мекка ,во Медина и во Кадус (Месџид-ул-акса)настојувај да клањаш што повеќе намази.
6.Прави што можеш повече добри дела во деновите на Хаџот(10 дена од Зулхиџе).
7.Колку што можиш пиј повече од земзем водата.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ЗА КУПОПРОДАЖБАТА
1.Настојувај што порано да се ослободиш од работа.Чувај се од безделничење иод мрзливост.
2.Чувајсе од недозволена купопродажба според Шеријатот и избегнувајги сете работи кои се поврзани со каматниот систем.
3.не фали се со својата стока.Пушти го купувачот сам да ја процени.
4.Избегнувајги сомнителните работи.
5. Кога мериш биди точен со вагата.
6.Не лаж во купопродажба, насочувај исправно.
7.Со продажба не наштетувај никому и не бараја веќе побараната девојка.
8.Не собирај стока за поскапо да ја продадиш кога ќе ја снема од пазарот.
9.Биди искрен и чесен и не колни се за лага.
10.Биди од доверба и чувај се од измама.
11. Не свикнувај се да должиш. Доколку земаш на заем правиго тоа со намера долгот што побрзо да го вратиш.
12. Не одолжувај со врачање на долгот, доколку имаш можност да гго вратиш, бидејчи е зулум долгот да не го вратиш на време.
13.Долгот на умрениот мора брзо да се врати.Ако му мислиш добро на умрениот.
14.Чувај се од криво сведочење иод крива заклетва како не би оштетил друг.
15.Не дозвволувај да земаш камата.
16.Неземај ништо туѓо дури и времено додека не го прашаш стопанот.
17.Исплати го работникот додека пота не му се исушил.
18.Не уништувај ништо од својот имот без причина.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ЗА БРАКОТ
1.Скротувај го својот поглед.Нека не ти талка без контрола,бидејќи тој еотровна шејтанова стрела.
2.Не поминувај помеѓу две жени застанати на пат.Заобиколи ги.
3.Оженисе што порано можиш,бидеичи оженетиот чле го сочува погледот иполовиот орган.
4.Барај жена верник.(муслиманка).
5.Небрзај со развод.Од сите дозволени нешта на Аллах џ.ш. најомрзен му е разводот.
6.Не навикнувај се да ја плашиш жената со развод.
7.Воздржувај се од блуд.
8.Ако те побара некој верник за жена омажисе и небарај голем мехар.
9.Објавија женидбата и прославиго тој ден според своите можности.
10.Исплати и го мехарот на својата жена,извршувај ги своите должности и однесувај се убаво кон неа.
11.Запознј ја својата жена со правата и дол=ноститена брачниот другар,за да може доследно да ги извршува своите должности.
12.Не приоѓај и на својата жена додека ево хајс и нифас.
13.Биди правбичен кон своите жени . Не дозволувај никаков облик на неправда кон нив.
14.Чувај се од тоа да не заборавиш некој од оние за кои си должен да ги издржуваш.
15.За своите деца изабери убави исламски имиња.
16.Не давај им никаква предност на машките деца над женските деца.
17.Со подароците што им ги даваш не дели ги децата.
18.Восписвоте деца исламски.Кога че наполнат седум години,натерај ги да ги извршуваат сите глави верски обврски иза секое од нив обезбеди посебно место за спиење.
19.Кога че станат полнолетни о=ениги и ома=и ги своите деца.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ЗА ХИЏАБ 1
1. Нареди им на своите жени шериатски прописно да се покриваат со цел да го сочуваат својот интигритет ,чистичаи ред во средината во која живеат.
2. Нареди им на своите жени да се покриваат од сите оние со кои им е дозволено да склопат брак, како што се синот од чичкото, од вујкото иод братот на својот маж(деверот),бидејчи жените денес се навикнати да не се покриваат пред нив.
3.Предупреди ги своитежени да не излегуваат со проѕирни чорапии во боја.
4.Предупреди ги своите жени сами да не излегуваат во чаршија.
5.Не дозволуваим на своите жени да купуваат свечи за гробови и турбиња, бидејчи тоа е спротивно на исламското учење.
6. Не дозволувај им да оставаат јадење во турбиња,бидејчи тоа езабрането.
7.Не дозволувај им на своите жени да одат на џеназе.
8.Научиги своите жени идеца да ги чувааттајните на своите мажи иродители.
9.Предупредиги своите жени и ќерки да не ги вознемируваат своите мажи.
10.Предупреди ги своите жени да не се дружатѕ со непокори жени.
11.Предупреди ги своите жени гласно да не зборуваат и да не се смеат по патот и улица.
12. Предупреди ги своите жени да не стојат на врата ида не зборуваат со гостите кои ги испрачаат.
13. Објасниим на своите жени дека треба што повече да седат дома,бидејчи домот за нив е создаден ида не излегуваат без дозвола


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ЗА ОБЛЕКАТА
1.Не оди голодлав бидејчи тоа не е пристојно за муслиманите.
2.Нека не ти паџа облеката под глуждовите и не оди вообразено.
3.Облекувај се како што се облекуваат муслиманите и не имитирај ги безбожниците ирасипаните.
4.Не дозволувај им на домашните да носат кратка,тесна и провидна облека под која се оцртува телото.
5.Кога се облекуваш почни од десната страна, а кога се соблекуваш од левата страна.
6. Не носи свила и злато бидејчи тоа им е забрането на машките.
7.Немој со својот изглед да личиш на жените. а на своите жени не дозволувајим да се однесуваат како мажи.
8.Облеката нека не ти биде многу свечена ниту многу бедна.
9.Кога че облечиш ново проучи за неа одредена дова идај садака.
10.Пушти брада,бидејчи Аллаховиот Пејгамбер има речено“ Скратувајте ги мустачите и пуштите брада“.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ЗА ИСХРАНАТА
1.Биди смирен и задоволен со малку и настојувај да јадеш од она што си го заработил
2.Не јади ништо од она што не е халал.
3.Започнувај го јадењето ипиењто со Бисмиллах и кога че завршиш заблагодариму се на Аллах џ.ш. со Елхамдулиллах.
4.Јади и пиј иоодавај со десна рака.
5.Јади од пред себе.
6.Не се пренајадувбај.
7.Создавј навика ка членовите од твоето семејство заеднички да седнувате на софра.
8. Ако си повика кај некого за ручек или вечера должен си да одиш.
9.Не оди таму каде што не си повикан.
10.Не употребувај златни и сребрени садови, бидејќи тоа е строго забрането.
11.Почести го својот гостин, небиди скржав или расипаник.
12.Кога одиш кј некого нагости не барај премногу.
13.Убаво и по пропис со бисмиллах колиги животните што се дозволени за колење. Не мачи ниту едно живо суштество.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ЗА ВЛАСТА
1.Чувај се од имаретот(власта) иод положајот,бидејчи тоа ево многу слуќаеви пропаст за човекот.
2.Ако ти се додели попложба(функција)биди праведен идоследен .
3.Изабери добри советници и советувај се со нив.
4.Чувај се од секаков зулум(неправда).
5.Не примај мито по никоја цена.
6.Покорувај им се на наредбите на одговорните и бидои доследен на еманетот кој тие доверен.
7.Никако не помагај на оној што ево лага ,ниту на оној што прави неправда.
8.Небарај задоволство од луѓето кои се во лутина на Аллах џ.ш.
9.Биди употен и не плаши се од критики. Не барај пофалба.
10. Чувај се од лажно сведочење и не одбегнувај го праведното.
ЗА КРИВИЧНИОТ ЗАКОН
1.Не ласкај и немај страв од никого кога постапуваш по Аллаховите одредби.
2.Барај да се прави добро, апопречувај да се прави лошо и биди стрплив во она што че ти се случи.
3.Внимавај зборувањето да не тие во спротивност со делото.
4.Не заземај се за оној што еказнет си шеријатска казна-ожпресуда,
5. Настојувај да ги покриеш недостатоците на муслиманот, а не да ги бараш.
6.Избегнувај ги сите големи имали гревови.
7.Не игнорирај ги малите гревови,бидеј чи тие ќе те заведат за да правиш ипоголрми.
8.Чувај се од пиење на алхохол и дружење и седење со тие што пијат.
9.Одбегнувај го блудот.Навистина тоа е одвратно дело ија предизвикува лутината на Аллахџ.ш.
10ч Чувај се од хомосексуалност.
12. Внимавај да не обиеш некого. Убиството е еден од најголемите гревови.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ДОБРОТВОРСТВОТО ИВНИМАНИЕТО КОН РОДИТЕЛИТЕ
1.Прави им добро на родителитеи чувај се од груб и некоректен однос кон нив.
2.Посетувај гироднините и не заборавај ги
3.Однесувај се убаво кон сиракот и настојувај да го радуваш со подароци.
4.Постапувај убаво со своите комшии.Н е нанесуваим штета и стрпливо поднесувајго од нив што евенѕуално би те снашло од нив.
5.Настојувај и љубовта и омрзата кај тебе да бидат во името на Аллах џ.ш.,бидејќи тоа е еден од најголемите знаци на иманот.
6.Дружи се со верник и пристоен пријател.Чувај се од лошо друштво.
7.Не седи со грешници и не слушај им ги зборувањата.
8.Сади дрва кои даваат плод за да ти користат тебе ина другите.
9.Ако некому нешто му подариш,не барај и не очекувај тој да ти возврати.
10.Биди постојано подготвен да излегуваш во пресрет на потребитена муслиманите.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ЗА МОРАЛОТ
1. Искажувај ја почитта кон името на Аллах џ.ш. така што секогаш кога ке го споменеш додади Џеллешануху.
2.Секогаш кажи го салаватот за Аллаховиот Пејгамбер а.с.
3. Кога ке се спомене името на некој од асхабите или познатите алими(учењаци) и евлиите речи: Радиијаллаху анху..Меѓутоа дека не е секој што има турбе евлија. Не е евлија ни тој , чие името често му се споменува.
4. Биди страмежлив и избегувај ги непристојностите и дрскоста. Страмежливоста носи секое добро.
5.Обраќај им се на луѓето со зборови што ги разбираат.
6.Чувај се од непристојни и грди работи.
7.Биди културен и однесувај се убаво.Најдобриот меѓу луѓето е оној кој најдобро се однесува.
8. Контолирај ја лутината и запри ја во себе..
9.Биди едноставен и внимателен.Избегнувај ја грубоста, а и избрзувањата.
10. Имај ведрина насмевка и убави зборови . Внимавај да не си намуртен.
11.Не упаѓај во збор, со што ке го прекинеш соговорникот.Прво сослушај го и кога ќе заврши можеш и ти да зборуваш.
12. Не шепоти кога си во друштво.
13. Имај добро и убаво мислење за другите.Секое сомнебање е еден вид на грев.
14.Изговарај го селамот како што е пренесен во суннетот `Есселаму алејкум` . Не поздравувај се со знаци, рака или со глава, со исклучок ако тоа се прави како потврда на селамот.
15.Избегнувај однесување да очекуваш луѓето да ти стануваат.
16. Ракувај се со луѓето(машки) бидејки со ракувањето се простуваат гревовите.
17. Не загледувај преку ѕидот во ничии двор. Тоа можеш да го правис само доколку ти се допушти.
18. Не прислушкувај и не спионирај.
19.Ако се плашиш за својот иман подобро осами се!
20. Не дозволувај да не зборуваш со некој, освен доколку тоа е заради Аллах џ.ш.
21.Не зборувај лошо за никого.
22.За ништо и за никој не вели проклет да е.Тука спаѓаат и предметите и животните.
23.Строго внимавај да не наведеш некого во зина(блуд). Тоа е еден од најголемите гревови.
24.Не заплашувај го својот брат муслиман и не нанесувај му штета.
25.Настојувај да ги помириш скараните, дури и со помошта на дозволене лага.
26.Ако некој ти се извини, прими го неговото извинување и настојувај да го оправдаш пред тој да се извини.
27.Никому не му ставај погрдни додатоци на името и инкому не му се обраќај со погрдно име.
28.Не прекажувај со намера да скараш некого.
29.Чувај се од озборувања (гибет). За друг не зборувај така, што може тој да не го сака тоа.
30.Не исмејувај никого , и не валкај ничија чесност.
31.Не слушај го тоа што не е дозволено да се зборува.
32.Не пишувај го тоа што е забрането да се зборува или слуша.
33.Имај добро мислење за другите. бидејќи сомнежот е дел од гревот.
34.Зборувај само тоа што е врено или молчи.
35.Биди со чисто срце.На никој не му завидувај и никого не мрази.
36.Биди скромен. Не биди вообразен и горделив пред кого и да си.
37.Не восхитувај се од себеси и од своите остварувања.
38.Не фали се и не препишувај ги заслугите за свои и кога ги имаш, особено не кога тие не се твои.
39. Не обраќај м усе на блудникот , грешникот и неверникот со пофалини зборови.
40. Биди искрен и избегнувај лага.Лажењето е еден од поголемите гревови.
41.Не колни се во ништо ,освен во Аллах џ.ш. и не колни се често без оглед на тоа што можеби си искрен.
42.Никого не потценувај. Меѓу луѓето нема разлика, освен со изклучок на богобојазливоста и на вистинската состојба на работите и по она како тие ке завршат.
43.Остранувај ги работите што ти пречат.
44.Не седнувај на пат. ниту во кафеани или простории во кои има забранети забави (кина, клубови и сл.)
45.Исполнувај ги своите ветувања.Немој да се поигруваш и да лажеш.
46.Не оди кај гатари, и видовњаци. Не верувај во нивните кажувања за да не ти пропаднат сите направени добри дела.
47.Не цртај лик на човек или животно бидејки сликарите кои тоа го прават на судниот ден ке бидат казнети со најтежшка казна.
48.Не искажувај почит кон слики, така што ке ги закачуваш на ѕидот или ке ги чуваш со особено внимание.Со тоа ги попречуваш мелеките да ти влегуваат дома.
49.Не играј карти и останати игри од слична природа кои не се корисни.
50.Не пеј и не слушај песни (стихотворби) кои ги пеат грешниците и тие што не се придржуваат до верата.
51.Не слушај музика и не купувај било сто од музички инструменти , дури не и фрула.
52.Не забавувај се со голубарството.
53.Не држи птици во кавези.
54.Не спиј на балкон без ограда.
55.Не спиј на стомак.Така спие шејтано , а Аллах џ.ш. го лути таквото спиење.
56.Не седнувај на линијата меѓу Сонцето и сенката.
57.Кога се прозеваш , покриј ја устата со надланката на левата рака.Не прозевај се гласно.
58.Тој што ке кивне ако каже `Елхамдулилах` а ти речи` Јерхамукеллах`(Нека ти се смилува Аллах џ.ш.) а тој треба да рече: Јердикумуллах ве јуслиху белекум`. (Нека те упати Аллах џ.ш. и нека ти даде секое добро)
59.Не верувај дека може нешто да ти донесе несреќа и не припишувај ја никој вистинската моќ и причина , освен на Аллах џ.ш.
60.Не држи куче, со исклучок на лов и за да те чува.
61. Избегнувај од тоа да свиркаш да аплаудираш. Тоа се обичаи на немуслиманите.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ЗА КРАЈ
1.Биди скромен на овој свет и барај го Ахиретот.
2.Неземај од овој дуњалулук повеќе од колку што ти треба. Во спротивно си оној што зема месо од пцовисано животно.
3.Прави се повеќе добри дела ,особено кога времињата се тешки,а народот дезорентиран.
4.Биди истраен во правење на добри дела,бидејќина Аллах џ.ш. најомилено му е она дело кое редовно ипостојано се извршува,дури итоа дело да е незначително.
5.Биди задоволен со она што ти го доделил Аллах џ.ш. и немој да се жалиш.
6.Не копнеј по богатството на другите, па ќе те засакаат и че бидеш богат.Ако си скромен на овој свет,ќе те засака Аллах џ.ш.
7.Не огледувај се на оној што есо верата под тебе ,туку огледај се на оној што е со верата над тебе.
8.Барај ја аа заработувачка што е халал.
9. Не јади ништо штое украдено. Во спротивно си соучесник во гревот.
10. Јадењето нека ти бибе халал,за да ти е довата кабул.
11.Биди како пчела.Таа се храни со убавото и доброто, а остава убаво идобро.
12.Помеѓу себе и харамот повлечи перде од халал.
13.Не зборувај за работи штио не те интересираат,тоа езнак на неисправниот иман.
14.Биди човек од доверба.Тој во кој се нема доверба,тој нема вера.
15.Биди Богобојазлив и чувај се од дрскоста кон НЕГО.
16.Биди трперлив во искушението, а благодарен во изобилств.
17.Не плашисе од она што че те снајде, и не тагувајшто она што че те одмине од овој свет.
18.Неноси записи иамајлии,бидејќи тоа е строго забрането.
19.Сакај ги своите браќа муслимани заради Аллах џ.ш.кој пак тебе ќе те засака.
20. Посетувај ги болните и олеснувај им.
21.Биди подготвен за смрта пред таа да настапи.
22. Се поќесто мисли на смрта.
23.Клајнај џеназе намаз и испрати го умрениот до гробот.Посетувај ги гробиштата често за да се потсетиш на смрта што тебе те чека.
24.Не седи на гробовите,спречувај ги и другитетоа да не го прават и не дозволувај да им се кршат коските на умрените.
25.Не украсувај ги гробовите инад нив ништо не гради.
26Побарај пахмет за омрениот од Аллах џ.ш.
27.Не оплакуј ги умрените и не дозволувај и другите да го прават тоа.
28.Не ОСТАВАЈ НИШТО ЛОШО НА ОВОЈ СВЕТ.
29.Биди муттекија ќе бидеш Аллахов евлија.
30.Не биди вообразен за да не станеш еден од најлошите суштестав кајАллах џ.ш.
31.Постојано молиму се на Аллах џ.ш.за да ти подари џенет.Барај заштита од Него од џехнемскиот оган.
32.Нека зборовите“ЛА ИЛАХЕ ИЛ-ЛЕЛЛАХ“бидат она што нај искрено ги изговараш и нека ти бидат последни зборови што ќе ги изговориш при заминување од овој свет


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот