Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Прашање:

Еселамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху!!

Дали е исправно муслиманот да даде од својот имот садака на немуслиман т.с. неверник? Дали со таа поделена садака на муслиманот му се впишува добро дело?

БаракАллах Фиик!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Muaz al Islam напиша:Прашање:

Еселамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху!!

Дали е исправно муслиманот да даде од својот имот садака на немуслиман т.с. неверник? Дали со таа поделена садака на муслиманот му се впишува добро дело?

БаракАллах Фиик!Еселаму Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху!!Бисмиллах ал рахман ал рахим

Исламски правници имаат поделено мислење околу давањето на доброволно садака на кафирите. Причината за ова разединување меѓу научниците е на тоа што сакадака сама по себе давањето на имитот во сопственост на некој друг поради награда (себапи) да ли муслиманот има награда ако садаката му ја даде на кафирот?

Една група на научници е на ставот дека општо е дозволено да се дава садака на кафирите, седно дали тие се зимијје (кафири кои плчаат дзизј и живеат во муслимснските земји), или оние кои се под договор за невојување против муслиманите, или кафири кои се во војна против муслиманите. Ова е ставот на ханбелискиот месхеб, официонален став на шафија (по некои научници внатре во месхебот) и став на Мухаммед Шејбани од ханефиите.

Доказите со кои го докажуваат овој став се:

-Зборовите на Возвишениот: “ и со храна нахрануваа, и покрај тоа што ја сакаа, и сиромав, и јетим, и затвореник. -Ел-Инсан 8 -

Ибн Кудаме вели: Во тоа време никој затвореник не бил освен кафир.

-Мутефекун алејхи хадис во кој Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем рекол: “
Во секое свежо битие е награда.”

Некои научници, како ханефискиот научник Хаскефија, праваат разлика помеѓу кафирите во чии што земја која што е дозволено да се дава садака и сите други кафири на кои што не е дозволено да се дава садака.

Додека шафискиот научник Шурејбини го наведува ставот на научникот Езреиј дека дозволата за давање садака на кафирите не се однесува на кафири кои се во борба(војна) против муслиманите, туку дека се однесува на земјата, на оној кој е со договор за невојување, кафирски роднина, за кафир за кој што се надеваме дека че прима ислам, кафир кој што е заробен кај муслиманите и слично.

Одбраното мислење по ова прашање, а Аллах најдобро знае, е последното мислење,
Односно дека е дозволено да се дава садака на сите видови на кафири освен оние кои што се во војна со муслиманите. Со тоа оваа треба да се ограничи, како тоа што го наведуваат некои научници, дека ако знаеме дека со таа садака му помогнуваш на кафирот во правење на гревови спрема Аллах, како на пример со таа садака да купи крст, алкохол и слично, тогаш не е дозволено да му се дава садака бидејчи тоа претставува помагање во грешење (правење на гревови).

А што се однесува за правење добро спрема кафирите, тоа за нас ни дојде објасување во куранскиот ајет во кој што Возвишениот вели: Аллах не ви забранува, во однос на оние кои не се борат против вас и верата, и кои не ве истеруваат од домовите ваши, да им правите добро и да бидете кон нив во рамнотежен однос. Аллах, навистина, ги сака оние кои имаат рамнотежен одност! (Ел-Мумтехина ајет 8 Ибн Кесир вели во својот Тесфир наведувајчи пример за кого се однесуваат зборовите “во однос на оние кои не се борат против вас и верата, и кои не ве истеруваат од домовите вашикако жена и телесно слаби.

Истотака, во хадисот во кој што го забележува Бухари во својот Сахих од Есма, радијаллаху анха, дека е дошла нејзината мајка која била многубошка, па го прашала на Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве сллем, да ли да ги одржавам родбинските врски со неа, Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем е одговорил:Да одржувај ги родбинските врски со својата мајка. А нема сомнеж дека овој вид на одржување на родбинските врски со родителите е правење доброчинтсво спрема нив.

Према тоа, дозволено е да е поделиш садака на таа жена и да е правиш добро помогнувајчи е на разни начини, со тоа да не се премине во билзина и пријателивање туку да бидеш на растојанија (дистанца) со неа.

Ве биллахи тевфик.Mr. Zijad Ljakić

Припремал: islam nur


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот