Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Прашање:

Еселамун Алејкум ве Рагметуллах ве Берекатуху!!

Драги браќа и ценеи сетри, сакам да прашав а се надевам на вашиот одговор.

Дали Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, го видел Аллах, субханеху ве те ала, во ноќта на мираѓ?Последната промена е направена од Muaz al Islam на Пон 14 Јан 2013, 5:04 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Muaz al Islam напиша:Прашање:

Еселамун Алејкум ве Рагметуллах ве Берекатуху!!

Драги браќа и ценеи сетри, сакам да прашав а се надевам на вашиот одговор.

Дали Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, го видел на Аллах, субханеху ве те ала, во ноќта на мираѓ?
Алејкум селам ве рахметулахи ве берикетхуу

Во името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!

Се пренесува од Ибнул-Кајјим во својата книга el-džujuši el-islamijje“ (str.12) од научникот Осман ибн Сеид ед-Дарими дека забележал во својата книга „Kitabu er-ru'je“ дека иџмаата (концензус) на асхабите е на тоа дека Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, не го видел на својот Господар во ноќта на мираџ, додека некои научници од таа иџмаа а го исклучуваат на Ибн Аббаз, радијаллаху анху.

Меѓутоа, вистина е дека ова прашање да ли Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, го видел на својот господар, Аллах, џелле шанху, во ноќа на Мираџ, научниците имаат два става

Прв став: Негирање дека Мухаммед, саллаллаху алјхи ве селлем , го видел на Аллах, џелле шанху.

Овој став се пренесува од Аиша и Ибн Месуд, радијалаху анхума, и на овој став се голем број на научници од овој Уммет.

Бухари забележува во својот Сахих дека Мерсук ја прашал на Аиша, радијаллаху анха, дека Мухаммед, саллаллаху алејхи ве селлм, го видел на својот Господар, па му одговорила: Почнаа да ми трепери(треси) косата од она што ми го рече, а потоа додала: “Кој ти рече дека Мухаммед, саллаллаху алјхи ве селлем, го видел на својот Господар те излажал. Тогаш пручила:До него не допираат очите, а Он допира до очите. Он е Сочувствителен и Известен! (Ел-Енам 103). И уште додала дека го видела на Џебраил, во неговиот вистински изглед два пати.

Имам Муслим забалежува во својот Сахих од Ибн Месуд, радијаллаху анху, дека за зборовите на Возвишениот: И срцето не го изневери она што го виде. (Ен-Неџм 11) рекол: “Го видел на Џебраил, со 600 крилја.

Истотака, забележува Муслим во својот сахих од Ебу Зерр, радијаллану анху, дека го прашал на Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем да ли го видел на својот Господар, па ми одговори: “Нур(светло), како да го видам, а во друго предание се вели: “Видов Нур(Светло).

Втор став: Дека Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем го видел, на Аллах, Џелле шанху .

На овој став е Ибн Аббаз, радијаллаху анху, и неговите ученици, како и Хасан Ел-Басри и Урвета ибн Зубер.

Абдуррезак пренесува од Мамер а тој од Хасан ел-басри дека се заколнал дека Мухаммед, саллаллаху алјхи ве селлем го видел на својот Господар.

Ибн Хузејме пренесува од Увета ибн Зубејр дека бил на овој став и му било дешко кога че му се спомнеше дека тоа го негирала, Аиша радијаллаху анха.

Истотака, на овој став се Кабул-ахбар,Зухри, Ебул-Хасан Ел-Ешари и поголемиот дел на неговите следбеници, како и имам Ахмед.

А од останатите научници имам Невеви и Кади Ијад.

Затоа застапниците на овој став имаат поделено мислење околу тоа да ли Мухаммед, саллаллаху алјхи ве селлем, го виде со своите очи или со своето срце(односно во сон)?

Имам Муслим забележува во својот Сахих од Ибн Аббаз, радијаллаху анху, за зборовите на Возвишениот : “И срцето не го изневери она што го виде. (Ен-Неџм 11) И го виде секако, повторно (Ен-Неџм 13) : Го видел со своето срце (на сон) дава пати.

Додека истотака од него во веродостоен хадис во кој забележува Тирмизи, Несаи и Ибн Хузејме пренесува дека рекол: “Го видел на својот господар.” Значи рекол во општа форма без спомнување срце.

Ибн Аббаз, радијалаху анху вели, во тесфирот за 60 ајет во суре Ел-Исра: “Да, Господарот твој ги опфаќа луѓето! А сонот кој ти го покажавме е само искушение за луѓето, а и стеблото проколнето во Куранот. И ги застрашувавме, а големо насилство нивно само се зголемува! (Ел-Исра- 60):

Тоа се сонови кои што очите не ги гледаат, покажани му се на Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, во ноќта кога има Исра(патување на мираџ).

Од имам Ахмед по ова прашање пренесува двата ставови, односно во едниот став Дека го виде со своите очи а во другиот став со срцето( на сон).

Имам Невеви и Кади Ијад се на ставот дека Мухаммед, саллаллаху алејхи ве селлем го видел со совите очи а не со своето срце.

Одбрано мислење:

Ибн Хаџер вели во (Фетхул-бари 8/608): “Од Ибн Аббаз, радијаллаху анху, дојдоа со едно предание во општо значење(односно, дека смо го видел на Аллах) а во друго предание дека го видел со своето срце( во сон), па обврска општо во преданието во кое се тврди дека Мухаммед, саллаллаху алјхи ве селлм во видел во срце( сон)... потоа ги кажа тие преданиа, а потоа изјави: “Сходно со ова, можно е да се спои меѓу тврдењето на Ибн аббаз и негирањето на Аиша, радијаллаху анху, така да нејзиното негирање виѓање се однесува на очите , а неговото потврдување на гледањето на Мухаммед, саллаллаху алјхи ве селлем, гледање со срцето (во сон), а гледањето фуадо е гледање со срцето а не знаење.

Шејхул-ислам ибн тејмијје во Ел-Фетва 6/508 вели: “ После цитираните ставови и преданиа околу ова прашање: Нема во доказите(шеријатските текстови) нешто што укажува дека Мухаммед, саллаллаху алјхи ве селлем го видел со совите очи, тоа не е потвордено ниту од еден асхаб, ниту во Куранот и Суннетот нешто што укажува на тоа. Туку веродостојни шеријатски текстови повеќе укажуваат на негирање на истото, како што е во Сахих Муслим од Ебу Зерр, радијаллаху анху , дека го прашал на Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем рекол: “Да ли го виде твојот Господар, па му одговорил: Нур (светло), како да го видам....

Одбрано мислење е на она што укажува хадисот од Ебу Зерр, радијаллаху анху, односно дека Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем дека не го видел на Господарот свој со своите очи. Овој хадис би требало да биде аргумент кој што пресудува по ова прашање бидејчи во него е прашан Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, да ли го видел на Аллах, па одговорил: Нур (светло), како да го видам... или во другото предание: Видов нур(светло), што јасно и недвосмислено значи дека не го видел.

Секако, останува дилемата да ли Го видел со своето срце, односно во сон, или не?

Према тоа , нема хадис во кој дошол во смиот текст од Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, дека го видел на Аллах на Мираџ. Во спротивно, да има таков хадис би пресудил по ова прашање.

А Аллах најдобро знае

Користена литература : dzemat-sabah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Шејхул-ислам ибн тејмијје во Ел-Фетва 6/508 вели:
“ После цитираните ставови и преданиа околу ова прашање: Нема во
доказите(шеријатските текстови) нешто што укажува дека Мухаммед,
саллаллаху алјхи ве селлем го видел со совите очи, тоа не е потвордено
ниту од еден асхаб, ниту во Куранот и Суннетот нешто што укажува на тоа.
Туку веродостојни шеријатски текстови повеќе укажуваат на негирање на
истото, како што е во Сахих Муслим од Ебу Зерр, радијаллаху анху , дека
го прашал на Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем рекол: “Да
ли го виде твојот Господар, па му одговорил: Нур (светло), како да го
видам....

Одбрано мислење е на она што укажува хадисот од Ебу
Зерр, радијаллаху анху, односно дека Пратеникот, саллаллаху алјхи ве
селлем дека не го видел на Господарот свој со своите очи. Овој хадис би
требало да биде аргумент кој што пресудува по ова прашање бидејчи во
него е прашан Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, да ли го видел на
Аллах, па одговорил: Нур (светло), како да го видам... или во другото
предание: Видов нур(светло), што јасно и недвосмислено значи дека не го видел.Муаз ,,Овде е одговор на твоето прашање во овј дел от текстот .................


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
БерекАллах Фиик, Акхи.

Еселамун Алејкум ве рахметуллах ве берекатуху!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот