Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Haqq

avatar
Администратор
Администратор


Братот "islam nur" ми даде еден линк на фејсбук, каде што го пишува следново:Вехабиски шејх МУхаммед бин Абдуллатиф: Ние сме вехабиски џемаат!!!

Мухаммед бин Еш шејх Абдул Латиф бин Абуир Рахман вака изјавува:

وصار بعض الناس : يسمِّع بنا معاشرِ الوهابية ، ولا يعرف حقيقة ما نحن عليه، وينسب الينا، ويضيف إلى ديننا ما لا ندعوا اليه

„Неки луѓе , без да ги знаат нашите мисли и нивниот хакикат, нам вехабиите(вехабискиот џемаат) не критикуваат, тоа што ние повикуваме во нашата вера, ни препишуваат работи кои не се наши“...

извор: Ибнлу Касим Ен Неџди: Ед Дурерус Сенијје, том 1 , стр 556.

Тогаш немојте да вели дека немаа вехабии!!! Smile

Ова е ЛАГА!!! Коректионт превод е вака:

„И некои од луѓето слушаат за нас само „Вехабии„, но тие не се свесни во што повикуваме - и тие исто така ни нарекуваат нешто во религијата, во кое што не повикуваме...„

Понатака одговара на сите лаги и повикува јасно во тевхид итк.

Во самата фетва на ниту едно место не кажува шејхот, дека е вехабија, или дека припаднува под вехабиски џемает -туку опишува онака, како што не нарекуваат другите - со зборовите „вехабии„ или „вехабисти„, без знаење, во што повикуваме!

Еден насихат до лажовците: „Учитего Арапскиот јазик и немојте да ширите фитна - навистина, Аллах субаханаху ве теала се Гледа и се Знае - а Судниот ден е реален, каде што ќе даде секој одговорност!„

А Аллах субаханаху ве теала е нај Мочниот и нај Исправниот Судија!


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]http://www.ahlu-sunnah.org

Muwehhid

avatar
Модератор
МодераторАллах да те награди, а пука примаат оние обдарените со разум....


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот