Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Прашање:

Еселамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху!!!

Почитувани драги браќа и ценети сестри, ме интересира кои се прописите за давање на зекат доколку имаме злато. Колку што знам се дава 2.5% од тежината на златото, но дали вредноста на износот кој треба да го дадеме како зекат во името на Аллах, треба да биде во злато, или можеме да ја дадеме во друга противвредност?

БаракАллах Фиик


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
Muaz al Islam напиша:Прашање:

Еселамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху!!!Почитувани драги браќа и ценети сестри, ме интересира кои се прописите за давање на зекат доколку имаме злато. Колку што знам се дава 2.5% од тежината на златото..

Така! 2,5 % е шериатскиот пропис за давање на зекает за злато (како и за сребро)!

но дали вредноста на износот кој треба да го дадеме како зекат во името на Аллах, треба да биде во злато, или можеме да ја дадеме во друга противвредност?

Како прво да забележеме, дека имаат два ставови во врска со давање на зекает, додека самото злато или сребро се носи како украс.

За жената е носењето на злато и сребро дозволено. За мажот е само сребро дозволено, а злато не!

Множината на Алимите го имаат тој став, дека додека златото или среброто се носи како украс засебе, не треба да се дава зекает. Како докас го донесуваат следниов хадис:

„Во врска со украс, нема зекает.„

Но ал-бејхаки рече, дека предходниот хадис неможе да се најде како „марфу-хадис„ во книгите. [Ма'рифатус вел-атар 7/9 број 2505]

Фториот став, и во исто по јакиот, е, дека и за украс кој што се носи на самото тело треба да се даде 2,5% зекает. Како доказ се носи следниов хадис:

„Таткому од дедото на Анр ибн шујба р.А. пренесува, дека пошла една жена со нејзината черка, која што имала златни белезии на нејзините раце, кај Аллаховиот пратеник . Тој ја праша: „Дали даваш зекает за овие?„ Таја одговори: „Не.„ Тој е рече: „Дали би сакала, Аллах на судниот ден да ти стави две белезии од оган?„ Таткому од дедото на Анр ибн шујба р.А. кажува даље: „Жената после тоа ги одтргна двете белезии и му ги фрли на пејгамберот и му рече: „Овие се за Аллах и Неговиот пратеник.„

[Ова е ханефискиот стаф, кој што се користи како доказ - и тој е нај јакиот и нај исправниот]

Ова служеше како кратко објаснување, без детално навлегувањео во истото. Но сега да се обратиме на вредноста, која што треба да се даде како зекает:

Злато:

Нисабот на златото стои кај 20 миткал! Значи, ако го постигниш имајството на 20 миткал во време од една година, треба да дадеш 2,5 % зекает!

20 Миткал има една тежина од 85 грама злато! Значи, ако имаш во време од една година нај малку 85 грама злато, треба да дадеш зекает. За се што е по долу, не треба да се даде зекает!

Сребро

Нисабот за среброто стои кај 5 Укаји - тие се 200 исламски дирхами. Во тоа постои конзус меџу исламските учењаци! 1 Укај има вредност на 40 Дирхами! 5 Укаји имаат вредност на 200 Дирхами! Во тежина се тие 595 грама!

Значи - ако имаш во време од една година нај малку 595 грама сребро, мораш да платиш 2,5 % зекает. Се што е по долу од тоа, не треба!

Плачање за зекаетот:

За плачањето на зекает, се мерува тежината на златото или среброто и се споредува со неговата актуална вредност и се одзема 2,5 % од целосната вредност - зекаетот може да се одплати со тукашната девиза.

Извор: За предходниот текст ја користев книгата „Фикх ал-Зекаат„ од Мухаммад ал-Мухтар еш-Шенкити и ги избрав само нај битните прописи за твоето прашање.

БаракАллах Фиик

Ва феек барак'Аллах!


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Аллах субханеху ве те ала, да ти подари секое добро и на овој свет и на Ахирет. Аллах да ти подари Џеннет, Џеннетул Фирдеус!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот