Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
МодераторВо името на Аллах, Милостивиот, Семилосниот!


1. Имам Ебу Ханифе вели: “Слушање на музика е забрането и е грев спрема Аллах. Ова е истотака мислење на сите научници од Куф: Суфијан, Хаммад, Ибрахим, Еш-Шабија и не е познато никој од научниците на Баср да го каже спротивното.( "Ruhul me'ani", 21/68-69)

2. Цитирајчи ги (кажувај чи ги) личностите од кои не се прима сведочење големиот ханефиски правник ел-Касани вели: “ Оној кој што свири на тамбура ја губи титулата на праведен и непристрасни, бидејчи тоа не е халал (дозволено) ниту оној кој што го слуша.( Bidaius-sanai 5/403 od Imâma el-Kasanija.)

3. Запрашан е Имам малик,
што им дозволува од музиката на жителите од Медина? Потоа одговорил: “ Tоа кај нас го прават (слушаат музика) само големите грешници. (Bilježi el-Hallal u "El-emru", str. 158 i el- Dževzi u "El-telbisu", str. 244.)

4. Имам Ес-Шафија вели:
“Доколку сопственикот на робови, ги повика на луѓето да го слушаат неговото пеење тој е безобрзен од кој што не се прима сведочењето. (Bilježi el-Bejheki 10/377 i 380 i u "Šu'abul-iman", 4/282, br. Pred. 5113.)

5. Се пренесува од Абдуллах, син на Ахмед дека рекол:
“Го прашав мојот татко за музиката па ми рече: Од неа доаѓа лицемерство во срцето, а потоа ги спомна зборовите на имам малик кој што рекол дека музикатаја слушаат само големи грешници. Истотака Имам Ахмед вели: “Кој че погледне музички иструменти, како тамбура и слично, нека ја скрши ако има можност за тоа. (Bilježi El-Hallil u "El-emru", str. 136 sa ispravnim lancem prenosilaca, a navodi je i el-Dževzi u "El-Hukm", str. 14. Vidi "Hukmul-gina", str. 84.)

6. Шејхул-ислам ибн Тејмијје вели:
“Согласни се имамите на сите четири месхеби(Ебу ханифе, Шафија, Малик, Ахмед) дека музиката е харам.( "Medžmu'atul-fetava”, 11/291 i 11/313.)

7. Ибнул Кајјим вели: “Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, ги забранил музичките иструменти. ("Igasetul-lehfan", 1/261 od Ibnu-Kajjima.)

8. Ибн Салах вели: “Ова слушање (Односно музика) е харам, по концензус (согласност) на сите мусилани. ("El-ginau fil-islam", str. 199 od Alije el-'Amilija.)

9. Имам Ет-Тебери вели: “Согласни се научниците дека музиката е забранета. (Ibid.)

10. Ел-Мехасиби вели: “Музиката е харам како леш (непријатен мирис), харам е свирење и слушање на музика.( Ibid.)

11. Имам Ен-Неххас вели: “Музиката е забранета по Куран и Суннет.( Ibid.)

12. Ебу Амр Ибнус-Салах ги потврдува зборовите на Ет-Тебери: “Согласни се исламските научници (ел-иџма) дека деф,кавал и игра(свирка) е општо забранета.( Hukmul-islami fil-gina", str. 13. Uzeto iz Hukmul-gina str. 84.)

13. Ел-Фадил ибн Лјад вели: “Музиката е како неморалот. (Bilježi el-Bejheki u "Eš-šu'ab”, 4/280, br. hadisa 5107. Slično ovome kaže i Jezid Ibnul-Velid, ibid br. Hadisa 5108.)

14. Ел-Кафал вели: “Не се прима сведочењето на оној кој што свири и игра.( "El-ginau fil-islam", str. 199.)

15. Ибрахим ибн Месуд вели: “Музиката е батил(невистина), батилот води кон Џехеннем. (bid, uziman iz Hukmul-gina fil-islam str. 84-85.)

16. Ед-Даххак вели: “Музиката е отвор кој што се истурува имотот, предизвикува гнев на Аллах и заробување на срцето.( "Ruhul- me'ani", 21/28.)

17. Абдуррахман Ес-Саид вели: “Музиката и музичките иструменит се харам, за тоа постојат шеријатски докази, и научниците истотака ја забраниле и не известиле за нејзината опасност. ("E-fetavas-Sa'dijje", str. 450-451.)

18. Ибн Салих Ел-Усејмин рекол: “Слушањето на музика, без сомнеж е харам, а тое се пренесува од асхабите и табиниите дека тоа го сметале за предизвикување на лиценерство во човечките срца. ("Fetava šejh Ibnu Salih el-'Usejmin", 2/929.)

19. Ибн Баз вели: “Слушањето на музика е харам, и за тоа постојат докази во Куран и Суннетот. Оној кој ја дозволува музиката и издава такви фетви говори за Аллах без знаење и за тоа че биде прашан.( "Fetava islamijje", 2/307-308.)

20. Шејх Ел-Албани вели: “Знај драг брате, дека хадисите на Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, во кои што се забранува музиката се многубројни. Ги има преку преку десет и пренесени се од Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем. ("Tahrimu Alatit-tareb", str. 36.)


Извор: et-taqwa

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот