Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!


1. Тевба-покајание

Доказ за тоа се ајетите кои говорат дека за тоа оној кој ќе се покае нема да биде казнет со џехеннем, како шшто тоа се нагласува во 60. ајет сура Мерјем и 160. Ајет сура Ел-Бекаре.

2. Истигфар-барање опрост

Доколку тевбата во шеријатските текстови се спомени поединечно тогаш таа опфаќа и истигфар и обратно, а доколку се споменат двата изрази тогаш истигфар значи барање заштита од зло кое се случило, додека тевба значи враќање и барање заштита од лошите постапки од кои личноста стравува во иднина.

3. Правење добри дела

Едно добро дело се вреднува десет пати, едно лошо дело се брои само како едно, па тешко оној чиишто лоши дела ќе бидат повеќе отколку добри.

4. Овосветски искушенија

Доказ за ова има хадис кој го бележи Бухари и Муслим, а во кој се споменува дека човекот нема да го убоди ни трн, а Аллах поради тоа да не му ги опрости гревовите.

5. Кабурски азаб- казната може да биде причина поради кој што човекот станува поштеден од џехеннемот.

6. Правење дови и барање опрост за умрена личност.

7. Покајание на севапите на умрената личност како што се севапите од садака, учење Кур’ан, хаџџ и слично на тоа.

8. Тешкотии на Судниот ден.

9. Застапување на оние кој ќе им биде шефа’атот дозволен.

10. Опрост од Аллах без ничиво застапување.


Извор: Акос.ба

Превод: Ибн Кааб

[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Прашање:
„Дали ќе има муслимани во Џехеннем?“

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:Прашање:
„Дали ќе има муслимани во Џехеннем?“

Пред се треба да ни е јасно дека помеѓу поимите: Муслиман и Му’мин имаме разлика. Не е секој Муслиман и Му’мин!

Во Куранот Аллах субханеху ве те ала, на многу места ни кажува кој ќе бидат становници на Џехеннемот. А според зборовите на Аллах, субханеху ве те ала, има многу “муслимани“ кои истите особини ги имаат, за кој Аллах ветил Џехеннем.

Тука сакам, да напоменам, дека Муслиманите грешници, ќе ја укусат џехенемската казна, доколку не се покајат за тоа што го правиле, се додека не се спушти Милоста од Аллах на него. Има еден курански ајет, кој цело време го пребарував не можам да го најдам, кој токму на тоа ни укажува: Во приближно значење на Куранскиот ајет, иншАллах ако некој го знае каде е нека го постави, стои: “Становниците на Џехеннем ќе ги прашаат на Муслиманите што ве доведе во Оган, потоа, Аллах ќе нареди да ги извади Мелекот сите тие кој што има верување во нив, кој претходно верувале во Аллах, да бидат извадени од Џехеннем. Тогаш становниците на Џехенемот т.с. неверниците, ќе кажат, камо и ние да бевме од нив, и ние ќе бевме спасени сега“ ХАЛАЛИТЕ, ИМАШЕ ВАКОВ АЈЕТ И ИМАМЕ И ХАДИС ЗА ОВА НО СУБХАНАЛЛАХ; НЕМОЖАМ ДА ГИ НАЈДАМ. ДОКОЛКУ ЗГРЕШИВ ВЕ МОЛАМ ХАЛАЛИТЕМИ; И ПОПРАВЕТЕ МЕ.

А ВЕРНИЦИТЕ т.с. Му’мините нивно веќно живеалиште му е Џеннет.

Аллах субханеху ве те ала, вели: “А оние кои веруваат и кои работат добри дела Ние ќе ги воведеме меѓу добрите. “ (Ел-Анкебут, 9)

А Аллах најдобро знае!

П.С/ Ве молам, за Ајетот и Хадисот доколку некој го знае нека го наведи во оргинална форма, а јас иншАллах да го корегирам во мојот коментар.

Аллах да му опрости доколку сум направил грешка во тоа што сум кажал.

Сведочам дека нема друг бог освен Аллах и Сведочам дека Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, е Аллахов роб и Аллахов Пратеник!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот