Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Re: Забрана да прима ислам on Пон 17 Дек 2012, 1:35 am

sara28


Нови член
Нови член
sakam da prasam dali e grev msliman da ima dete so pravoslavna a pravoslavnata da saka da veleze vo islam a toj da ja odbiva i isto taka dali e grev da ja tera na abortus ve molam za odgovor

2 Забрана да прима ислам on Пон 17 Дек 2012, 2:17 am

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
sara28 напиша:sakam da prasam

Добре ни дојде на форум!

Како прво да го анализираме твоето прашање:

dali e grev msliman da ima dete so pravoslavna..

Никаква грешка нема во тоа, ако има некој муслиман дете со православна - додека тие се во валиден, на исламски начин, брак. Дозволено Муслиман да земи жена, која што е една од „ахл-ул-китаб„ - имено: Евреинка или Христијанка!Ако е детето родено, додека тие двајца не се на исламски начин венчани, се гледа тоа како зина! Тука нема разлика меџу муслиман со не-муслиманка, или муслиман со муслиманка. Харамот (Гревот) е еден - зина.

a pravoslavnata da saka da veleze vo islam a toj da ja odbiva

Види! Никој не смее да го спречува некого, исламот да го прими. Пејгамберот според тоа повикувал во ислам, во таухид, во монотеизам - за неверниците, или, верниците од другите религии, да го примаат Исламот. Никој неје во стање тоа да го забране и не смее да го забране - ова важи за било која врста на човек, дали Мајка, дали татко, дали сестра, дали брат итк.! Во куранот е забележано:

...зошто го забрануваш...она што Аллах ти го дозволи? 66:1

Причината на наведениот ајет е друга, но пораката е една, дека не смее никој нешто да забрани, што Аллах субаханаху ве теала го дозволил!

Ако е забрани тој да го прими на исламот, треба да се одтргни од него и да бара помош од Аллах субаханаху ве теала - некој, кој што го забранува тоа, од кога го стигнале доказите, неје Муслиман - затоа што ја негира објавата Аллахова и воисто, целиот труд на ресулАллах - зборот „лаИллах ИлаАллах - Мухаммеден ресулАллах„ да биде над се!

i isto taka dali e grev da ja tera na abortus ve molam za odgovor

Абортација е според специални ситуации, дозволено. На пример, ако има опасност за мајката, ако има мајката некоја болест итк. -

Во куранот пишува:

„И немојте да ги убивате вашите деца...навистина, убивањето е големо дело...„ 17:31

Во сурето 6:151 исто кажува, да не се убиваат децата, и невините души. Мислам, дека според ова, самиот човек може да донеси резуме за Абортација.

Ако си спозната со англискиот јазик, погледнија следнава фетва, која што се слага со абортација:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Нај доброто е, а тука постои иџма меџу Алимите во исламот, дека мајката да го прими искушењето и да се обиди да го износи на Бебето! А наградата ке ја добие од Аллах субаханаху ве теала.

На крај да спомнам, дека Исламот неје нешто ново - исламот е пораката, која што ја донесле Ибрахим (Абрахам), Муса (Мозес), Иса (исус), како и Мухаммад ! Сите се бореле за исто! Дека никој не смее да се обожава освен Едниот, Единствениот Господ, Аллах субаханаху ве теала!

Секој кој што чуствува љубов кон исламот е добредојден - со примање на исламот е човекот како нов роден - и, со Аллахова дозвола, сите гревови се опростени!

Мислам, дека одговорот е доволен и јасен! А силата е единствено кај Аллах - и Тој се нај добро знае!


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот