Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 17 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 17 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Еслемамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху!!!

Драги браќа и ценети сестри, одамна слушнав за еден хадис од Мухаммед саллАллаху алејхи ве селлем, каде што станува збор за Џеннетлиите кој што нема да полагаар сметка. Во Хадисот стануваше збор дека ќе бидат 70.000 Џеннетлии. ИншАллах ако сакате наведете го Хадисот со се ланес на пренесувачи и кој го забележува. БаракАллах Фиик!

Аллах субханеху ве те ала, да не направи да бидеме дел од нив.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
Muaz al Islam напиша:Еслемамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху!!!

Драги браќа и ценети сестри, одамна слушнав за еден хадис од Мухаммед саллАллаху алејхи ве селлем, каде што станува збор за Џеннетлиите кој што нема да полагаар сметка. Во Хадисот стануваше збор дека ќе бидат 70.000 Џеннетлии. ИншАллах ако сакате наведете го Хадисот со се ланес на пренесувачи и кој го забележува. БаракАллах Фиик!

Аллах субханеху ве те ала, да не направи да бидеме дел од нив.

[Ас саламу алејкум ве рахметуАлах ва баракатуху]
[Бисмил'лахи Р'рахмани Р'рахим]

Сета благодарност му припаџа на Аллах субаханаху ве теала!

Хадисот кој што го бараш гласи вака:

Пренесува ибн Аббас радихуАллаху Анх, дека пејгамберот рекол: „70.000 од мојот уммет ке поминат во рајот, сето тоа без испит. Тие се тие, кои што никогаш не бараат рукија - што никогаш не веруваат во некојси лоши предзнаци - што не потребуваат каутеризација (желездо), како и тие, што имаат само во Аллах поверење.„

[муслим број 220; бухари број 6472]


Наведените луџе ке поминат во рајот, без никаков испит, според перфекцијата во нивниот таухид (апсолутниот монотеизам), според нивното поверење во Аллах и независноста од луџето.

Ако има побарување за по детално објаснување на самиот хадис, ке се обидам да го објаснам - имено - да постирам изјави, како се сваќа/тефсира пренесувањето. Мислам, дека доволно е ова, за твоето прашање да се одговори!______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
БаракАллах Феек, Акхи Аллах да те награди со Џеннет. Аллах да не направи од таа група која ќе влеземе без полагање на сметка.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб

El-Ulemauverastaulenbija


Нови член
Нови член
Ke bidat poveke 5.900.000 na sekoja 1000ka Allah ke dade po 1000

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
El-Ulemauverastaulenbija напиша:Ke bidat poveke 5.900.000 na sekoja 1000ka Allah ke dade po 1000

иншАллах убаво е да донесете некој Аргумент од Куран или Суннет, за потврда на ова што го кажавте.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
Благодарам за твојот коментар.

Само една кратка забелешка - овој е исламски форум - и обичај е, додека е некој муслиман, да даде селам. Сепак, добре ни дојде!

El-Ulemauverastaulenbija напиша:Ke bidat poveke 5.900.000 na sekoja 1000ka Allah ke dade po 1000

Неје коректно тоа што го напиша! Има други хадиси кои што имаат додаток од ресулАллах со зборовите [со приближен превод]:

„..и од тие 70.000 ке има уште секој по 70.000 зад него...„

(овој хадис е забележан од ат-Тирмизи и Имам Ахмед-Ханбали)

Тоа значи, 70.000 ке одат без рачун и испит во рајот, а по секој поедничен од тие, ке имаат уште 70.000.

Хадисот неје сахих, според некои научници - други го сметаат како хасан, затоа што зборовите „...70.000 од мојот уммет ке поминат во рајот, сето тоа без испит...„ се скоро во сите познати хадиси забележани (со истите зборови или слични) - само последниот дел „..и од тие 70.000 ке има секој по 70.000 зад него...„ неје секаде забележан - Аллаху Алем. Но можеме експлицитно да погледнеме, која Рахма ја има Аллах субаханаху ве теала кон неговите службеници - верници муслимани.

Значи, ако рачунаме реално, би морале да донесеме заклучок, дека ке бидат „4.900.000.000„!

А Аллах нај добро знае.


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот