Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 НАСМЕВНАТО ЛИЦЕ И УБАВ ГОВОР on Нед 16 Дек 2012, 2:35 am

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!


Насмевка при состанок со братот и благ говор донесува љубов и ги јакни меѓусебните односи, затоа што насмевката во душите на луѓето станува осетување на блискост и задоволство , тоа им дава до знаење дека ги сакаш и дека им посакуваш добро . Тоа е насмевка! А што е тек со убаво опходување и благ говор, или, пак, со поклон и правење услуга!?
Вистината ја кажал Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. велејќи:                                                                    

“Ништо од добрите дела не потценувајте, па макар и својот брат да го сретнеш ведрен и насмевнато лице.“ (1)

Вели саллаллаху алејхи ве селлем:                                                                    

“Чувајте се од оганот па макар и со половина датули (урма), а кој ни тоа нема да го пронајде тогаш со убави зборови.“ (2)

Исто така: “Вие на луѓето не можете да ги задоволите со своите имоти, но некои имаат од вас секогаш насмевнато лице убаво опходување.“ (3)

Нека знае секој брат дека убавото и благо опходување спрема своите браќа , поред тоа што е дел од човечката природа, е и суннет на Пратеникот Мухаммед саллаллаху алејхи ве селлем кој нас ние обврска да следиме.

Аллах на племенитиот Пратеник му дадол најубав опис велејќи:

“затоа што ти си, навистина, со најубави чуда.“ (5)

За него исто така рекол:

“Само со Аллаховата милост ти си благ спрема нив.“ (6)

Тие зборови на Возвишениот: “а спрема верниците благ биди.“ (7)

Благост и сомилост спрема браќата , потпа опрост и преминување преку нивните грешки се особини на искрените.

И да не заборавиме драги браќа дека убавото опходување е особина и пат на секој искрен и добар муслиман. Прво, затоа што убавото опходување е клуч на секое добро, второ затоа што тоа представува една од вратите џеннетски. Аллаховиот Пратеник саллаллаху алејхи ве селлем е запрашан што е тоа што луѓето највеќе ќе ги воведе во џеннет, па одговорил:             

“Богобојазност и убаво опходување.“

Запрашан е и за тоа што на луѓето највеќе ќе ги воведе во оган, па рекол:“Уста и сполен орган.“ ( 8 )

Се’ид ез-Зубејди рекол:“Ме импресионира човек кој ќе сретнам, а тој весел и отворен. Во истовремено Го молам на Аллах да меѓу муслиманите бидат малку од тие кои кога ќе сретнам радосни лица тој ми возврати со намуртено лице и уште после тоа ми преговара.“

Превод: Ибн Кааб

-----------------------------------
(1) Го бележи Бухари бр. 5727, Поглавје за едеб; наслов: Хиџра, и Муслим бр. 256, Поглавје за доброчинство, меѓусебни врски и адаби; наслов: Забрана на избегнување преку три дена без шеријатски оправдана причина.
(2) Го бележи Муслим бр. 2626, Поглавје за доброчинство, меѓусебни врски и адаби; наслов: Препорака за сочувување на заедницата и доброчинство спрема нејзините членови.
(3) Го бележи Бухари бр. 1351, наслов: Вардете се од оганот па макар и со половина урма и мала садака; и Муслим бр. 1016 Поглавје за зекат: Сочувување од оганот па макар и со убави зборови.
(4) Го бележи Ебу Ја’ла бр. 6550, том 11, од Ебу Хурејре не споменувајќи ---убаво опходување.---
(5) Сура-Ел Калем, 4.
(6) Сура-Али Имран, 159.
(7) Сура-Хиџр, 88.
( 8 ) Го бележи Тирмизи бр. 362, Поглавје за доброчинство; наслов: Предание кои говорат за опходувањето со луѓето


[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот