Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!
Возвишениот Аллах пропишал верниците на овој дуњалук да бидат искушени соходно на својот иман. Од С'ада ибн еби Веккаса се пренесува дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем, рекол: ““Веровесниците се луѓе со најмногу искушенија, потоа оние кој ги следеле. Човекот ќе биде искушан содветно со својот иман, па доколку неговиот иман биде поцврст искушенијата ќе бидат појаки (поголеми). Доколку неговиот иман биде послаб и искушенијата ќе бидат помали.“ {Хадиссот го забележува имам Тирмизи а шејх Албани го отценува сахих-веродостоен}

Нема сомнежи дека искрените научници на овој уммет имаат голем удел во овие зборови на Пратеникот, саллаллаху алејхи ве селлем, а оној кој го наследнува суннетот на Аллаховиот Веровесник, саллаллаху алејхи ве селлем, неминовно наследува и непријатели на суннетот. Оваа работа уште пред него ли Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем, започнал со доставање на Објави, го знаеше на Верек ибн Невфел. Тој на Пратеникот, саллаллаху алејхи ве селлем, после што го известил за средбата со Џибраил рекол: „Камо среќа да сум млад и снажен тогаш кога твојот народ ќе те протера.“

Со тоа, преку историјата на исламот готово нема да пронајдеш научници кои не биле езијечни, удрен и затворени на патот доставање на Аллаховата вера. На тој пат е убиен Сиед ибн Џубејр, ученик на Абдуллах ибн Аббас, камшикуван е затворен имам Ахмед. Морничав беше и имам Малкик и затворен Ебу Ханифе. На тој пат во затвор е умрен шејхул ислам ибн Тејмије, рахимехуллаху теала, после што ги проучил зборовите на Возвишениот: „Тие кои што од Аллах стравуваа ќе бидат во џеннетските бавчи и покрај река, на место во кое ќе бидат задоволни, кај Владарот Семоќниот.“

Затворен е и неговиот ученик, вториот шејхул ислам, Ибнул Кајјим ел-Џевзије, рахимехуллаху теала.

Поворка на научниците ставани на искушења од страна на неправедни владари, тагути и тирани се продолжува и денес. Во низа на тие поворки се наоѓа и шејх мухаддис, еден од најголемите алими на овој уммет, шејх Сулејман ел Улван, рахимехуллаху теала, кој пред неколку дена е ослободен од затворот на тагути после што во него поминал девет години без никакви тужби и без никакво судење.

Шејх Улван поред гордиот лав излезе од затвор на тагутите одбивајќи да биде понижен во својата вера. Наиме, саудијската власт пред пет месеци му понудила на шејх Улван да биде ослободен од затворот под услов да носи ракавица на основа која изветената служба би го следела неговата работа и движење, што шејх го одбил. Возвишениот Аллах на шејх Улван поради неговата истрајност и цврстина брзо го почастил со брз излез од затворот.

Да се подсетиме дека шејх Улван е затворен поради зборови на вистината. Затворен е поради сите многубројни фетви во кои отворено со својот јазик и перо ги подржуваше муџахидите на Аллаховиот пат. Неговото знаење го посведочиле научници и имами на овој уммет. Уште пред 15 години кога шејх Улван не имаше ни 30 години, шејх Усејмин контактираше со шејх Улван и прашуваше за веродостојноста на одредени хадиси. Шејх Хамуд ибн Укла еш-Шуајби рекол: „Не сум видел некој поред него, спојувал измеѓу хифза и разбирање.“ Исто така шејх Бин Баз уште во своето време им испраќаше писма на властите во кое бараше шејх Улван да допуштат да држи предавања после тоа што му беше забрането.

Ослободувањето на шејх Улван не се радувале само својата фамилија и неговите ученици туку и целиот исламски уммет кои во овој кризен период во кој се најпотребни храбри и искрени научници кои се двостручуваат зборовите на зборот вистината не стравувајќи на тој пат од никаков прикор. Голем број на шејхови, студенти и обичниот свет веднаш штом слушнале за ослободувањето на шејхот побрзале кон шејховата куќа да го поселамат и заедно со неговата фамилија да ја споделат радоста за неговото ослободување.

Неизмерна благодатност нека биде на Возвишениот Создател што во нашето време дадол научници покрај шејх Улван. Го молиме на Аллах и нас и шејхот на не уцврсти на патот на вистината и да го забрза излезот на останатите шејхови, даии и муџахиди од затворот на тагутите. Амин!

Видеа и слики во кои браќа кај куќата на шејх Улван врз касиде и текбири го слават шејховиот излез од затворор:

[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]

Благодарение на Господарот на излезот на својот шејх од затвор учениците шејхот го дочекале со колење на камила како курбан.Шејховата куќа и двор беа претесни за да би примиле сите кои сакаа да го поселамат и видат.Извор: PUT VJERNIKA

Превод: Ибн Кааб

[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот