Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Исламски став за Хороскопот on Чет 06 Дек 2012, 7:18 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Бисмиллах ал рахман ал рахим


Прашање: Ес-селаму алјкум. Лично знам дека читањето на хороскоп и предвидување на работи кои че се случат во иднина се работи кои Возвишениот Аллах џ.ш ги забранил и дека единсвено само Тој знае што че се случи во иднина. Од таа причина престанав да читам хороскоп. Но, тоа што ме интересира а тоа е прашање за соновите, да ли е дозволено нивното толкување или не? Сунував, во една прилика, свое киднапирање. Во друг сон ја видов една од моите тетки, која јадеше , и во исто време ме гушкаше. На интеренет мрежите најдов интернет страница во која што ги толкуваат соновите. Тука го прочитав толкувањето за зворот киднапирање, во одговорот се вели дека, че се најдам во лоша позиција. А за прашањето за другиот сон, загрнувањето на мојата тетка, одговорот гласи дека че го изгубам својот (мојот) верник. Да ли ваквото толкување е вистина? Ќе ве молам, ако може, да го прокоментирате сето ова! Аллах да ве награди со најдобра награда!

Одговор: Благодарност му припаѓа на Аллах џ.ш, хороскоп, Астрологија и предвидувањето на судбината се џахилјетски работи кои што исламот остро ги осудил и ги окарактеризирал како ширк (припушување партнер- содругар,(друг бог) на Возвишениот Аллах) Причината за таквиот став по ова прашање е сметањето дека некој друг освен Аллах џ.ш, може понудува (дава) или да донесува било какво добро, затоа окажувањето на зависноста и љубов спрема некое мизерно суштество (створение), а не спрема Аллах џ.ш, тоа верување во лажни тврдења на гатачи и сихирбази дека знаат за настани кои што че се случат во иднина, како на тој начин би ги оплачкале (ограбиле) на луѓето и би го искривиле нивното верување. Потврда за изнесениве зборови имаме во зборовите на Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, кој што ги пренесува Ибн-Аббаз р.а: “Кој учи нешто од астрологијата, тој вече влегол во водите на Занимавање со сихр (црната магија), со одредувајне на додавање на други работи. (Хадисот го бележи Ебу Давуд во својот Сунен со сигурен ланец на пренесувачи)

Во друг хадис кој што го пренесува Имран б. Хусејн, дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем рекол: “ Не припаѓа кај нас оној кој што че ги зема одредени појави како лоши предзнаци и злобни, или на некој да се прави; ниту пак оној кој што че му се гата или ќе бара му се гата; ниту оној кој што се занимава сихр(Магија) или бара да се прави на други. (Хадисот го пренесува Беззар со добар ланец на пренесувачи).

Кој че тврди дека познава нешто што че се случи во блиска или во далечна иднина, таквата личност спаѓа во категоријата на Гатачите, дирекно или индирекно. Аллах џ.ш само за Себе го зел знаењето за она што че се случи во иднина. Возвишениот Аллах џ.ш вели: Кажи: Тајната што е на Небесата и на Земјата ја знае само Аллах.. (Ел-Немал 65)

Ги советувам на сите оние кои што се занимаваат со овој вид на активност да се покајат искрено на Возвишениот Аллах и да побараат опрост за направените гревови. А потоа, нека се потпрат на Аллах џ.ш во сите прашања со прифачање на каузалистички- последички фактори. Треба целосно да ги напуштите овие џахилјетски работи и да бидеш што подалеку од нив, да не оди во добир (средба) со луѓето со кои што се занимаваат со тоа и во никој случај да не верува во она што го кажуваат. Така на најдобара начин че ја искажеш својата послушност на Возвишениот Аллах и на Неговиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, и че ја сочуваш својата вера и својот иман.Одговор: Odgovori o islamskom vjerovanju - Muhammed Salih Munedždžid - 26 str.

Обработка: Ahlu-sunah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот