Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Сличноста на Шиите и Евреите!!!Шиите во многу работи се слични и се идентификуваат со Евреите во поглед на следење на страстите и барања.

Иато така слични се со Христијаните во поглед на аберациите, незнаењето и во следење на страстите, као и во останатите работи кои се одликуваат Христијаните од Ахлакот и Етиката.
Колку ли се слични со Евреите од една страна и од друга страна со Христијаните, така да светот кроз историјата ги опишува само со такви својства.


Од сите , Шиите, најдобро ги познаваат Ша‘би и други учени од Куфа.


Се пренесува дека рекол Ша‘би :

„Несум видел поглуп од Хабешиите, да се птици би биле како оние кои лежат на јајца, а да се копнени животни бибиле како Магариња. Се колнам во Аллах да барав од нив куќа наполнета со злато, а за возврат да излажам на Алија, би ми дале. Ама се колнам во Аллах, никогаш не би излажал на Алија.“


Пренесува ебу Хафс ибн Шахин(ебу Хафс Омер ибн Ахмед Багдади, умрел 385 п.х.) во книгата „Ел-лутфу фис-сунне“:

„Не извести Мухаммед ибн еби Касим ибн Харун со ланец се до таткото на Абдуррахман ибн Малик ибн Мегула дека рекол: Кажал Шаби:

Ве опозорувам на припадниците кои ги следат своите заблудели копнежи. Најлоши меѓу ним се Рафидиите. Тие во Ислам не влегле од страв и љубов према Аллах, туку од омраза према Муслиманите. Алија радијАллаху анху, ги палеше и ги бркаше. Од ними е Абдуллах ибн Себе‘. Тој е Евреин од Сан‘а кој е избркан во Сабат. Потоа Абдуллах ибн Јасер кој го избрка во Хазир. Доказ за тоа што идеологијата на Рафидиите е како идеологијата на Евреите.

Евреите : „ Кралството не може да биде исправна освен по водство на фамилијата на Давуд“

Рафидите: „Имаметот не може да биде исправен освен во случај на Алиино потомство“

Евреите:„ Нема борба на Аллахов пат се додека не се појави Месих Деџал и се додека од небо не се спушти сабја“

Рафидиите:„Нема борба на Аллахов пат се додека не се појави Мехди и дури не се слушне глас од небото“


Евреите:„ Го одгаѓаат својот намаз дури не се видат ѕвезди“

Рафидиите:„ Го одгаѓаат Акшамот додека не се видат ѕвезди“

А Аллаховиот Пратеник салаллаху алејхи ве селлем рекол :„ Мојот Уммет ќе биде на фитра све додека не го одгаѓаат Акшамот до појавата на ѕвездите“ (ебу Давуд, ибн Маџе и Ахмед во Муснедот)Евреите:„ Малку се вртат од својата Кибла“
Рафидиите:„Исти така“

Евреите:„ Во своите молитви климаат со главата“
Шиите Рафидии:„ Исто така“

Евреите: „Во молитвата ја пуштаат облеката така да та биде под глуждовите на стапалата“
Рафидиите :„Исто така“

Евреите:„Го извртуваат Тевратот“

Рафидиите:„Исто така“

Евреите:„Кај ними жената не треба после разводот или смртта да чекаат ИДДЕТ“

Рафидиите:„ Се со исти став“

Евреите:„Викаат дека Аллах им пропишал 50 Намази“

Рафидиите:„ Се со исти став“

Евреите:„На Верниците не им кажуваат јасно и гласно селам, туку велат Ессаму алејкум во певод нека е смрт на вас“

Рафидиите:„ Го прават истото“

Евреите:„Не јадат Јагули и мерхамии и месо од плеќите“

Рафидиите:„Исто така“

Евреите:„Не го сматраат дозволено потирањето по Местви“

Рафидиите:„Исто така“

Евреите:„Веруваат дека имотот на сите луѓе им е халал-дозволен“

Рафидиите:„Исто така“

Аллах субхане ве те ала во тој контекст вели:
وَمِنْ أَهْلِ الْكِتَابِ مَنْ إِن تَأْمَنْهُ بِقِنطَارٍ يُؤَدِّهِ إِلَيْكَ وَمِنْهُم مَّنْ إِن تَأْمَنْهُ بِدِينَارٍ لاَّ يُؤَدِّهِ إِلَيْكَ إِلاَّ مَا دُمْتَ عَلَيْهِ قَآئِمًا ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ
قَالُواْ لَيْسَ عَلَيْنَا فِي الأُمِّيِّينَ سَبِيلٌ وَيَقُولُونَ عَلَى اللّهِ الْكَذِبَ وَهُمْ يَعْلَمُونَ

Во превод на значењето:„Така е тоа, бидејќи тие(Евреите)велат-немаме грев за она што имго чиниме на неуките- и за Аллах свесно зборуваат лага.....до крајот на ајетот“

Евреите:„На сеџда паѓаат со горниот дел од темето “

Рафидиите:„Исто така“

Евреите:„Не одат на сеџда се додека не климнат повеќе пати со главата како руку‘у“

Рафидиите:„Исто така“

Евреите:„Го мрзат на Џибрил алејхи селам, викаат тој е наш непријател меѓу мелеките“

Рафидиите:„Исто така, Викаат дека Џибрил алејхи селам згрешил во доставување на објавата наместо на Алија му ја доставил на Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем“

Со Христијаните се исти во тоа што на своите жени не им даваат Мехр, туку се насладуваат без да им дадат Мехр. Шиите се женат исто така заради насладување –Мут‘е , и се со став дека Мут‘а бракот за дозволен.

Потоа и Христијаните и Евреите се подобри во една работа од Шиите:

Прашани се Евреите кои се најдобри луѓе од нивниот Миллет –вера? Одговараат дека тоа се Пријателите на Муса алејхи селам!

Прашани се Христијаните кои се најдобри од нивниот Миллет-вера? Одговараат тоа се Хаваријјуните на Иса алејхи селам!

А ког би ги прашал на Рафидиите кои се најлоши луѓе од нивниот Уммет? Одговараат Асхабите на Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем! Наредено е да се чини истигфар за ними а тие ги пцујат и вреѓаат!!


Минхаџу ес-Сунне, Ибн Тејмијје рахимехуллах!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот