Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 OSNOVI NA ISLAMOT (2) on Чет 30 Сеп 2010, 3:52 pm

hidzab

avatar
Модераторка
Модераторка
Моралот зафаќа важно место во учењето на исламот. Една од важните цели на исламот е да го опреми човекот со здрав и чист морал.
Исламот нè учи да се ослободиме од сите лоши душевни особини, какви што се: омразата, ароганцијата, зависта, дволичноста итн. Од друга страна, тој бара од нас да се снабдиме со чувства на љубов и почит кон сите луѓе.

Исламот нè учи дека да му посакуваш на својот брат тоа што си го посакуваш на себеси е својство на добриот верник.

Според исламското учење, треба да се работи сè што е добро и од лична и општествена корист.

Во исламот постојат забранети дела, од кои издвојуваме:
- убивање невин човек;
- лаги;
- неморал;
- крадење;
- самоубиство;
- конзумирање, продавање и служење алкохол, наркотици итн;
- конзумирање свинско месо;
- навредување на родителите, непочитување и негрижа кон нив, итн.


Сè на сè, на човекот му е забрането да работи лошо, иако е можно некогаш да погреши. Затоа во исламот постои покајанието, кадешто човекот Му се враќа на Бога барајќи прошка за гревовите што ги направил.

По ова може да се заклучи дека богатиот не е поблизок до Бога од сиромавиот, ниту белецот е поблизок од црнецот, туку најблиски до Аллах се верниците и богобојазливите.

Во Куранот се вели: „О луѓе, навистина ве создадовме од еден маж и една жена, ве направивме народи и племиња само за да се запознавате.“ (Ел Хуџурат, 13)

2 Re: OSNOVI NA ISLAMOT (2) on Пет 01 Окт 2010, 9:03 am

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
hidzab напиша:...

Allah subahanahu wa Tealá da te Nagradi so al-Firdaus!!!http://www.ahlu-sunnah.org

3 Re: OSNOVI NA ISLAMOT (2) on Пет 01 Окт 2010, 1:45 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка


salam alaykum wr wb sestro,

mashaAllah Allah date nagradi so site ubajni vo dunjalok i na ahirat.. amin preubav text....mashaAllah.

wa alaykum salam wa rahmatullahi wa barakatuhu______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

4 Re: OSNOVI NA ISLAMOT (2) on Сре 24 Ное 2010, 12:08 am

Sextasy


Нови член
Нови член
Према мене секое убиство треба да е забрането а не само она “Убивање на невин човек“.
Невин човек е секој за себе си, и секој човек е онолку виновен колку што не е виновен. За се има причина и за нештото што го направил има причина. КАко што имаме лева и десна стран так човекот е ВИНОВЕН и НЕВИНОВЕН. Е сеа ако некој ја изневерил жена му , ете виновен е што потреба јас да го убијам? Тогаш иде дека јас сум уште поеќе виновен пошто убивам. Не може некој мене да ми суди, оставете го тоа на Алах (³) :Последната промена е направена од LAUTKA на Сре 24 Ное 2010, 2:40 pm. Мислењето е променето 3 пати. (Reason for editing : Vo meshan Del, ne je dozvoleno da se Koristat Shmeshkovci.)

5 Re: OSNOVI NA ISLAMOT (2) on Сре 24 Ное 2010, 12:17 am

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
Sextasy напиша:Према мене секое убиство треба да е забрането а не само она “Убивање на невин човек“.
Невин човек е секој за себе си, и секој човек е онолку виновен колку што не е виновен. За се има причина и за нештото што го направил има причина. КАко што имаме лева и десна стран так човекот е ВИНОВЕН и НЕВИНОВЕН. Е сеа ако некој ја изневерил жена му , ете виновен е што потреба јас да го убијам? Тогаш иде дека јас сум уште поеќе виновен пошто убивам. Не може некој мене да ми суди, оставете го тоа на Алах (³)

Kako prvo: Dobre ni dojde na Forum i As salamu aleykum wa rahmetuAllah wa Barakatuhu.

Kako Ftoro: Te molam inshAllah da mi pishuvash na Privat i da se soglasime na toa, da go izmenish Nikot tvoj - JazakAllah Khair i Fala na primanjeto na ovaa Poraka.

Tvoeto Mislenje neje glupo ili slichno - no Allah subahanahu wa Tealá ni ima naredeno, so Govor od Muhammad , deka onoj, koj sto pravi Zina, treba da se Ubije so Kamenja.

Znachi: Taja Stvar e ostavena na Allah subahanahu wa Tealá i negovata Odluka na toa e poznata.

Ipak: Allah subahanahu wa Tealá da ne shtiti od takvi sluchaji - Amin!

http://www.ahlu-sunnah.org

6 Re: OSNOVI NA ISLAMOT (2) on Сре 24 Ное 2010, 2:43 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Sextasy напиша:Према мене секое убиство треба да е забрането а не само она “Убивање на невин човек“.
Невин човек е секој за себе си, и секој човек е онолку виновен колку што не е виновен. За се има причина и за нештото што го направил има причина. КАко што имаме лева и десна стран так човекот е ВИНОВЕН и НЕВИНОВЕН. Е сеа ако некој ја изневерил жена му , ете виновен е што потреба јас да го убијам? Тогаш иде дека јас сум уште поеќе виновен пошто убивам. Не може некој мене да ми суди, оставете го тоа на Алах (³) :


ајде добре дјде ,БАЦЕ,,чуствувајсе удобно и смирено ,,во врска со твојоф пост или ,,правото на судење,,

тоа е легитимно и одобре но од Аллах џ.ш и неговиот Пратеник с.а.в.с,,
како и што има прописи на судење и не се суди спорет сопствено убедување,,туку според куран и сунет или ,,ШЕРИАТ,,

ако Шериатот дозволува судење ,,во случајоф прељубата,,ако Шериатот вели да се каменува и че се каменува така како што препорачува законот,,ти или јас што че ја изведиме Шериатската казна нене прави да сме грешници затоа што сме ја извршиле казната кој ја наредил и пропишал Семочниот Аллах џ.ш и преку неговиот Пратеник с.а.в.с на протиф ти или јас сме чувари или спроведувачи на Аллаховиот закон а никако убијци како што наведe во постот..

судот токму му припаџа на Аллах џ.ш. но ние не му пресудуваме на некого дали че оди џенет или џехенем,тоа е само право на Створителот..

него ние судиме на неговите ЛОШИ ДЕЛА,,

,,А што пак ако немало Шериатски суд ,што би било по земјава,,

,,ХАОС,,АНАРХИЈА,БЕЗРЕДИЕ,,и сега според тебе што е подобро да се суди или да се остави насилникот да шета по земјава и да го чека Судниот Ден???


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

7 Re: OSNOVI NA ISLAMOT (2) on Пет 31 Дек 2010, 3:25 am

AlexanderPope


Нови член
Нови член
LAUTKA напиша:

ајде добре дјде ,БАЦЕ,,чуствувајсе удобно и смирено ,,во врска со твојоф пост или ,,правото на судење,,

тоа е легитимно и одобре но од Аллах џ.ш и неговиот Пратеник с.а.в.с,,
како и што има прописи на судење и не се суди спорет сопствено убедување,,туку според куран и сунет или ,,ШЕРИАТ,,

ако Шериатот дозволува судење ,,во случајоф прељубата,,ако Шериатот вели да се каменува и че се каменува така како што препорачува законот,,ти или јас што че ја изведиме Шериатската казна нене прави да сме грешници затоа што сме ја извршиле казната кој ја наредил и пропишал Семочниот Аллах џ.ш и преку неговиот Пратеник с.а.в.с на протиф ти или јас сме чувари или спроведувачи на Аллаховиот закон а никако убијци како што наведe во постот..

судот токму му припаџа на Аллах џ.ш. но ние не му пресудуваме на некого дали че оди џенет или џехенем,тоа е само право на Створителот..

него ние судиме на неговите ЛОШИ ДЕЛА,,

,,А што пак ако немало Шериатски суд ,што би било по земјава,,

,,ХАОС,,АНАРХИЈА,БЕЗРЕДИЕ,,и сега според тебе што е подобро да се суди или да се остави насилникот да шета по земјава и да го чека Судниот Ден???
Затоа постои закон малце подруг од Шеријатот каде дури и казната да е смртна, се врши на похуман начин, но во најголемиот дел земји таа е забранета и постојат други казни за нечија вина. Велите Бог е семоќен и милостив, простува, зошто тогаш кога он простува вие да судите? Ниеден не е безгрешен, затоа и Исус рекол тој што нема грев да го фрли првиот камен-и види, никој не фрлил.
ПС дај ми го делот од Куранот каде Аллах вели дека Убивањето на виновен човек со каменување е дозволено? И за каква вина ОН го дозволува тоа, велам ОН, не талибанците или иранскиот претседател.

8 Re: OSNOVI NA ISLAMOT (2) on Пет 31 Дек 2010, 3:47 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
AlexanderPope напиша:
LAUTKA напиша:

ајде добре дјде ,БАЦЕ,,чуствувајсе удобно и смирено ,,во врска со твојоф пост или ,,правото на судење,,

тоа е легитимно и одобре но од Аллах џ.ш и неговиот Пратеник с.а.в.с,,
како и што има прописи на судење и не се суди спорет сопствено убедување,,туку според куран и сунет или ,,ШЕРИАТ,,

ако Шериатот дозволува судење ,,во случајоф прељубата,,ако Шериатот вели да се каменува и че се каменува така како што препорачува законот,,ти или јас што че ја изведиме Шериатската казна нене прави да сме грешници затоа што сме ја извршиле казната кој ја наредил и пропишал Семочниот Аллах џ.ш и преку неговиот Пратеник с.а.в.с на протиф ти или јас сме чувари или спроведувачи на Аллаховиот закон а никако убијци како што наведe во постот..

судот токму му припаџа на Аллах џ.ш. но ние не му пресудуваме на некого дали че оди џенет или џехенем,тоа е само право на Створителот..

него ние судиме на неговите ЛОШИ ДЕЛА,,

,,А што пак ако немало Шериатски суд ,што би било по земјава,,

,,ХАОС,,АНАРХИЈА,БЕЗРЕДИЕ,,и сега според тебе што е подобро да се суди или да се остави насилникот да шета по земјава и да го чека Судниот Ден???
Затоа постои закон малце подруг од Шеријатот каде дури и казната да е смртна, се врши на похуман начин, но во најголемиот дел земји таа е забранета и постојат други казни за нечија вина. Велите Бог е семоќен и милостив, простува, зошто тогаш кога он простува вие да судите? Ниеден не е безгрешен, затоа и Исус рекол тој што нема грев да го фрли првиот камен-и види, никој не фрлил.
ПС дај ми го делот од Куранот каде Аллах вели дека Убивањето на виновен човек со каменување е дозволено? И за каква вина ОН го дозволува тоа, велам ОН, не талибанците или иранскиот претседател.

Александаре, затоа викам, како прво да се учи исламот.

Во Куранот (2.104) пишува, да му сме послушни на порокот господов. Во тоа одма се фклучуваат неговите пренесувања, каде што ни дава пример, по која прилика да се извршува каменувањето. Каменувањето не значи дека се извршува без неговите прописи и тоа неје така едноставно.

За Иран можам слободно да ти кажам, дека Ахмединеџат и неговите ајатоли не се муслимани, по пропис на Куранот и суннетот!

За примерот твој, што го донесе од Исус, би требало малку по глабоко да инвестираш време, за да погледнеш, дека тоа го пишува само во една од вашите повеќе библии.

Види сега, што кажува Исус (а.с.) во Лукас 19, 27:

„А моите противници, што не сакаат да им бидам крал, донеситеги и отепајтеги пред моји очи!„

Интересно е, како сите Пороци Господови имале права линија, со камењување и со други осуди, а исус, по ваш вид, излега од таја линија. Тоа е абсурд и тотална илузија.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

9 Re: OSNOVI NA ISLAMOT (2) on Пет 31 Дек 2010, 6:39 am

AlexanderPope


Нови член
Нови член
Abu Al-Amin напиша:
Александаре, затоа викам, како прво да се учи исламот.

Во Куранот (2.104) пишува, да му сме послушни на порокот господов. Во тоа одма се фклучуваат неговите пренесувања, каде што ни дава пример, по која прилика да се извршува каменувањето. Каменувањето не значи дека се извршува без неговите прописи и тоа неје така едноставно.

За Иран можам слободно да ти кажам, дека Ахмединеџат и неговите ајатоли не се муслимани, по пропис на Куранот и суннетот!

За примерот твој, што го донесе од Исус, би требало малку по глабоко да инвестираш време, за да погледнеш, дека тоа го пишува само во една од вашите повеќе библии.

Види сега, што кажува Исус (а.с.) во Лукас 19, 27:

„А моите противници, што не сакаат да им бидам крал, донеситеги и отепајтеги пред моји очи!„

[You must be registered and logged in to see this link.]Интересно е, како сите Пороци Господови имале права линија, со камењување и со други осуди, а исус, по ваш вид, излега од таја линија. Тоа е абсурд и тотална илузија.
Не се повеќе библии, туку повеќе преводи - а има 2 завета. Инаку, види
што вели овде:
Љубете
ги своите непријатели и молете се за оние кои ве прогонуваат.

(Христос во Матеј 5:44)

Не противете му се на злото, туку ако некој те плесне по
твојот десен образ, сврти му го и другиот. Ако некој сака да се суди со
тебе и да ти ја земе кошулата, остави му ја и наметката..

(Христос во Матеј 5:39,40)

Никому не враќајте зло за зло.
(1 Солунјаните 5:14)

Ако е можно, доколку зависи од вас, бидете во мир со сите
луѓе!

(Римјаните 12:18)

Не одмаздувајте се, туку дајте му место на Божјиот гнев.
(Римјаните 12:19)

Ако твојот непријател е гладен, нахрани го, ако е жеден, напој
го.

(Римјаните 12:20)

Не оставај да те победи злото, туку победи го злото со добро.
(Римјаните 12:21) (значи ако некој убие некого - ти не си тој што треба да му судиш и ти да го убиеш-злото не се искоренува со зло.)

Тогаш Исус му рече: Врати го мечот на своето место, зашто сите
што се фаќаат за меч - од меч ќе загинат.

Христос во Матеј 26:52)

Јас ве испраќам како овци меѓу волци. Затоа бидете мудри како
змии и безопасни како гулаби

(Христос во Матеј 10:16)


Љуби
го својот ближен како себеси!

(Христос во Марко 12:31)


Значи ти постираше еден мал исечок што може да доведе до конфузија ако не се прочита целиот. А мое мислење е дека различните религии всушност прават поделби без разлика на тоа што проповедаат. Мислам дека светот би бил многу подобро место за живеење без религии (иако тогаш луѓето би се делеле на други основи), објективно гледано (ни како христијанин, нит како муслиман).
[You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this link.]Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот