Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 3]

emir muhminin


Нови член
Нови член
selamun ajlejkum braca jas ne sakam da bidam uporen wo toa sto go mislam ama mislam deka treba site da ja znaeme vistinata i samo vistinata i nisto drugo kako prvo mi postirawte nesto od nekoja siitska kniga koja prw pat slusam za nea deka nema razlika od allah dz.s i ali r.a estagfurlah jas se ograduvam od owa mislenje na nekoja kniga . sureto ihlas kazuva nesto drugo mislite deka siitite ne citaat kuran nema alimi koi mozat da odat protiv kuranot jas wo toa ne weruvam ednas postiraw deka ali r.a e roden i zatoa ne moze da bite bog sifatite na allah dz.s ne moze nikoj da gi ima oswen allah dz.s so towa da zawrsime zatoa wtoro siitite ne weruvaat vo kuranot vo koj kuran togas veruvaat jas mislam nemaat drug kuran site se baziraat na ovaj kuran sto go imame nema drug kuran za pojavuvanjeto na imam mehdi kako napisawte ce izleze od nekoja pestera zar moze da bide tolku dolgo vo taaa pestera vo koja mi postirawte tuka ima nesto drugo da li meshebot ebu hanife vo koj uste pripadzam veruvaat deka ce dojdi imam mehdi da veruwaat sega da razjasnime ebu hanife meshebot weruwa deka imam mehdi ce se rodi ali siitite veruvaat deka e roden i e vo gajbot dali e taka da razjasnime malku siitite veruvaat deka isceznal vo 5 godina od negovoto radzanje i ne e wo nekoja pestera vo koja mi postirawte sega dovadza prasanjeto kako moze covek da zivi tolku godini vo gajbot imame primer pak se wracame na kuranot nitu go ubivte nitu go razapnawte nie go vodignawne se odnesuva na isa.a.s kade poslanikot idziz a.s. hzr a.s i nesto sto ne mozeme da kapirame sto e so sejtanot lanet na nego kade e sejtanot a egzistira se tie godini

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
emir muhminin напиша:selamun ajlejkum braca jas ne sakam da bidam uporen wo toa sto go mislam ama mislam deka treba site da ja znaeme vistinata i samo vistinata i nisto drugo kako prvo mi postirawte nesto od nekoja siitska kniga koja prw pat slusam za nea deka nema razlika od allah dz.s i ali r.a estagfurlah jas se ograduvam od owa mislenje na nekoja kniga . sureto ihlas kazuva nesto drugo mislite deka siitite ne citaat kuran nema alimi koi mozat da odat protiv kuranot jas wo toa ne weruvam ednas postiraw deka ali r.a e roden i zatoa ne moze da bite bog sifatite na allah dz.s ne moze nikoj da gi ima oswen allah dz.s so towa da zawrsime zatoa wtoro siitite ne weruvaat vo kuranot vo koj kuran togas veruvaat jas mislam nemaat drug kuran site se baziraat na ovaj kuran sto go imame nema drug kuran za pojavuvanjeto na imam mehdi kako napisawte ce izleze od nekoja pestera zar moze da bide tolku dolgo vo taaa pestera vo koja mi postirawte tuka ima nesto drugo da li meshebot ebu hanife vo koj uste pripadzam veruvaat deka ce dojdi imam mehdi da veruwaat sega da razjasnime ebu hanife meshebot weruwa deka imam mehdi ce se rodi ali siitite veruvaat deka e roden i e vo gajbot dali e taka da razjasnime malku siitite veruvaat deka isceznal vo 5 godina od negovoto radzanje i ne e wo nekoja pestera vo koja mi postirawte sega dovadza prasanjeto kako moze covek da zivi tolku godini vo gajbot imame primer pak se wracame na kuranot nitu go ubivte nitu go razapnawte nie go vodignawne se odnesuva na isa.a.s kade poslanikot idziz a.s. hzr a.s i nesto sto ne mozeme da kapirame sto e so sejtanot lanet na nego kade e sejtanot a egzistira se tie godini

Па како да ги знаеш тие книги, додека тврдиш, дека си припадник на ебу ханифа рахимуАллах?

Како прво - ако се опишуваш на некој месхеб, би требало да го обработиш тој месхеб и да ја научиш неговата акида - а досега, како тш те гледам, си специализиран само на шиитското верување - во исто му даваш на тоа, предност пред се, наместо да се обидиш за постираните сунетски докази внимателно да ги читаш и воедно да размилиш!

И баш според ова сум сигурен, дека ти не си следбеник на ахлу-суннах вел џемаат, него на шиа рафида! Или како што тие самите се нарекуваат „следбеници на ехлул бејт„ - а вистината е, дека ништо немаат заедно со нив!

Верувањето на ахлу-суннах вел џемаат е тоа, дека ал-имаму ал-махди ке стигне кратко време пред денот (крај на веков). И даље веруваме, дека тој ке биде од ехлул бејтот - но мухаммед никогаш не рекол, дека тој 200 години после смртта ке биде роден и ке се сакрие во оголен во една пештера итк. - тоа неје наше верување.

И за да разчистиме тотално:

Ние ништо немаме против фамилијата на ехлул бејт (еузубиллах) истот така не ја негираме вистината за имам мехди (еузубиллах), дека тој ке дојде! Но ние што негираме е, кога 12. Имами добиваат Аллахови својства (без грешни; ги конторлираат на сите атоми од универѕумов; знаење од сакриеното; предност кон другите пејгамбери итк.)

И да! Во куранот се однесува твојот наведен ајет за иса алејхис салам - но каде се обраќа куранот за 12.'те имами? Каде се обраќа куранот за имам мехди итк?

Баш според оваа приќина не можеа голем број на рафијдиската улема да се сомире со тоа и рекоа, дека куранот неје дополнат - или - од страна на ебу бекир, омер и осман (итк.) скратен, за вистината на имамите да се сакрие.

Ние од ехлу суннет вел џемаат веруваме тоа што Аллах субаханаху ве теала ни го вети, дека на куранот ке го штити до крај на светот! Вклучливо, штитење од измена итк.!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

emir muhminin


Нови член
Нови член
selamun alejkum braca i sestri wnimatelno go procitaw twojot post no nisto ne postirase so dokazi mi objasnuwas za meshebot ebu hanife jas sum roden vo toj mesheb ne treba da se dokazuvame koj kolku vredi jas se potrudiw da objasnam nesto sto sekoj covek treba da ja znae wistinata i samo vistinata nisto drugo da se naredat faktite i dokazite i da odlucime ne odednas mi postirawte deka sum pripadnik na skoloto na siitite jas wo moeto prwo postiranje se izjasniw na sto veruwam . minapisawte braca deka im dawam prednost na siitite jas wo nikoj slucaj ne dawam nekumu prednost bez da go istrazim toa .sturo vewuwanje ne prawam deka se pridruvam na kuranot go znaete ajetot deka ne treba da sledime nesto slepo sto ne go znaeme .islamot kako celina e za sekoj ne za nekoja odredena grupa koj saka go prifaca koj ne saka ne go prifaca ne mozeme tuka nisto allah dz.s e toj sto upatuwa i sto gi stawa vo zabluda newernicite . prvo da ne ideme protiv kuranot kuranot e jasen za sekogo . kako wtoro napisawte za imamite gi nema vo kuranot braca dali wo kuranot pisuva za namazot i kako treba da se klanjame go nema towa ni go objasni resulallah wo kuranot pisuwa i klanjajte namaz ali kako treba ni go objasni resulallah . sega za znaenjeto na skrienoto dali moze da se znae pak ce prasam kade isa a.s idriz a.s hzr.a.s demek se vo gajbot vo drugo mesto ne mozat da bidat neli e taka . ajetu kursi objasnuwa mnogu dobro .

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
emir muhminin напиша:selamun alejkum braca i sestri wnimatelno go procitaw twojot post no nisto ne postirase so dokazi mi objasnuwas za meshebot ebu hanife jas sum roden vo toj mesheb ne treba da se dokazuvame koj kolku vredi jas se potrudiw da objasnam nesto sto sekoj covek treba da ja znae wistinata i samo vistinata nisto drugo da se naredat faktite i dokazite i da odlucime ne odednas mi postirawte deka sum pripadnik na skoloto na siitite jas wo moeto prwo postiranje se izjasniw na sto veruwam . minapisawte braca deka im dawam prednost na siitite jas wo nikoj slucaj ne dawam nekumu prednost bez da go istrazim toa .sturo vewuwanje ne prawam deka se pridruvam na kuranot go znaete ajetot deka ne treba da sledime nesto slepo sto ne go znaeme .islamot kako celina e za sekoj ne za nekoja odredena grupa koj saka go prifaca koj ne saka ne go prifaca ne mozeme tuka nisto allah dz.s e toj sto upatuwa i sto gi stawa vo zabluda newernicite . prvo da ne ideme protiv kuranot kuranot e jasen za sekogo . kako wtoro napisawte za imamite gi nema vo kuranot braca dali wo kuranot pisuva za namazot i kako treba da se klanjame go nema towa ni go objasni resulallah wo kuranot pisuwa i klanjajte namaz ali kako treba ni go objasni resulallah . sega za znaenjeto na skrienoto dali moze da se znae pak ce prasam kade isa a.s idriz a.s hzr.a.s demek se vo gajbot vo drugo mesto ne mozat da bidat neli e taka . ajetu kursi objasnuwa mnogu dobro .


Пред да се обратам на твојот текст, едно да расчистиме!

Кој што вика, дека ние, од ахлу-суннах, не сме ги сакале на ехлул бејтот, е лагач голем!!! Со тоа имплицира, дека ние ги гониме, ги мразиме и што знам јас! Ние од ахлу-суннах го свативме таухидот (апсолутниот монотеизам), без да им даваме на Алловите створенства Негови атрибути - или пак - да им се молиме на истите за помош! Ако сега викаш, дека никогаш не си видол, или дека, не познаваш такви шии, јас ке ти кажам, дека јас познавам такви шии!!! А Аллах ми е сведок!

Да ти се обратам на твојот текст:

Логиката која што ја користиш е прав батил! И според ова уште повеќе го потврдуваше моето мислење, дека си шиа! Секогаш кога водам ваква дискузија (за имамите итк.) и кога им викам, дека за имамите никаде не пишува во куранот, дојдуваат тие (шиите) баш со тоа, како и ти - дека и намазот неје опишан во куранот, него објаснат од ресулАллах . Но без разлика - биди што сакаш и каку што сакаш - иншАллах ке дискутираме само со докази!

За да ти биде по јасно сега: 12'те Имами не се од темелот на исламот - ако би било така, сигурно немаше Аллах субаханаху ве теала во куранот да ги остави без спомнување. Како може Тој, субаханаху ве теала, да ни опишува, кој борби ќе завршат со победа или изгуба - а од друга страна на Имамите, во кои што верувањето e поважно него намазот, не ги спомнува?

Ма и ке се корегирам во ова - според шиите, како што веќе наведов, е сегашниов куран „скратен„ - не само скратен, него цели сурина се избришани или скриени. Наравно баш тие делови, каде што се забележани нивните имами - а сурината се викаат, по нивно тврдење, СУРЕ АЛ-ВИЛАЈАТ; СУРЕ АЛ-НУРЕЈН! [Забележано од Хусејн мухаммед такиј ал-ноори ал-тубруси; Исто така од Ал-Кхои во ал-менхаџ ал-бараа фи шарх нахј ал-балагах; како и од Муллах бакир ал-маџлизи во неговата книга тдахкират ал-аиммах.]

Значи шиите се спротивуваат на тоа, дека Аллах субаханаху ве Теала ке го штити на куранот, како што е во суре ал-хиџр (суре 15) број 9 забележано? Дали се сега тие според тебе муслимани?

Не ме свати: Шиите викаат, дека имамите имаат знаење од ствари, кои што само Аллах субаханаху ве теала може да им го внесе тоа знаење - и дури дека тие се по добри од пејгамберите, освен Мухаммад . Изворот го наведув на старата тематика.

Сега јас не те разбирам, по која причина ги споредуваш на 12'те имами со пејгамберите а.с.? Иса а.с., како што е во куранот потврдено, е воздигнат - али која улога игра тоа со 12'тиот имам ал-мехди? Не те разбирам!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

emir muhminin


Нови член
Нови член
selamun alejkum braca i sestri fala vi za wozratniot post wnimatelno go procitaw twojot post i se nadewam ce dojdeme do odredena tocka kade moze da debatirame sega kako prvo jas objasniw wnimatelno so fakti mislam ako ne se dowolni faktite pak so taaa stara provokacija se sto postiraw gi narece batil sto nhe pripadza wo islamskata kultura ako imas dowolno dokazi da ja razbies temata za koja postirawme bujrum sekogas gi sporeduwas imamite so atributite na allah dz.s jas rekow i potwrduwam deka i siitite citaat kuran drug kuran nemaat weruwaat vo ovoj kuran na koj site weruvaaat . sega da se wratime na temata i tie weruwaat vo sureto ihlas mnogu dobro sureto ihlas oblasnuwa deka atributite na allah dz.s ne moze nikoj da gi poseduva sega sakas da znaes za skrienot imam mehdi imame hadis kade veli deka ce dojdat dwanaeset imami i site ce bidat od plemeto kurejs . zar ne treba da weruvame wo ovoj hadis da potwduvam deka meshebot ebu hanife weruva deka ce dojde imam mehdi odnosno ce se rodi . siitite weruvaat deka se rodil sega ce debitirame malce akademski so dokazi brate ne taka na slepo . sitite weruvat deka se rodil 255 gidina posle hidzra a isceznal vo 260 godina posle hidzra vo mestoto nareceno samara istrazi malce vo ,knigite i mislam deka faktite se jasni deka e roden ako ne e roden zasto togas mestoto samara bese 5 godini blokirano ne smeese da wleze nikoj vo kucata na imam askeri po siitski jas mislam ako ne e roden zasto trebase da se blokira kucata na askeri nemase potreba dali e taka so drugoto postiranje so dokazi ce ti dokazm deka e roden e selamun alejkum

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Во името на Аллах, Семилосниот, Милосливиот!!!

Цело време те читам и зборуваш ќе зборуваме или дебатираме со факти но никаде не гледам никаков факт освен твое мислење. Ако сакаш да дебатираш со факти бујрум довед Курански Ајети, Хадиси, Мислење од Исправните исламски научници итн.

За имам Мехди, да секој верува дека ќе се појави, кога ќе има неправда како што има сега неправда и нереди, и со неговото владење ќе совладае правда.

Друго, за тоа дека бил роден, првпат слушам од тебе, тоа не ми се верува дека се уште е роден, Аллаху е’алаем.

Ги молам браќата доколку знаат подобро во врска со тоа нека наведат нешто повече.

Сега јас би ти препорачал доколку сакаш нешто повеќе да научиш за имам Мехди, да ја спуштш книгата Kraj Svejta од Шејх, д.р. Мухаммед ал-Арифи, Аллах да биде задоволен со него. Линк за спуштање [You must be registered and logged in to see this link.]

Повеќе можеш тука да прочиташ, од страна 153-171.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
emir muhminin напиша:selamun alejkum braca i sestri fala vi za wozratniot post wnimatelno go procitaw twojot post i se nadewam ce dojdeme do odredena tocka kade moze da debatirame sega kako prvo jas objasniw wnimatelno so fakti mislam ako ne se dowolni faktite pak so taaa stara provokacija se sto postiraw gi narece batil sto nhe pripadza wo islamskata kultura ako imas dowolno dokazi da ja razbies temata za koja postirawme bujrum sekogas gi sporeduwas imamite so atributite na allah dz.s jas rekow i potwrduwam deka i siitite citaat kuran drug kuran nemaat weruwaat vo ovoj kuran na koj site weruvaaat. sega da se wratime na temata i tie weruwaat vo sureto ihlas mnogu dobro sureto ihlas oblasnuwa deka atributite na allah dz.s ne moze nikoj da gi poseduva


Е таке бе алтан, е сега сме во стање да дискутирamе, по што ни даде некои мислења, во кои што веруваш и од кои што можеме да отвориме асална тема - за верувањето кон куранот, дека тој неје оргиналниот, ти дадов докас - исто и за атрибутите, на кои што им ги нарекуваат (на 12'те имами) - од шиитските книги (ете ти факти) - и тие, кои што ти викаат, дека НЕЈЕ ТАЧНО ова што го пишувам, или немаат доволно знаење од нивната религија (шиитска,)или верувај дека те излажале, со нивната омилена такија - знаеш што е такија? Такија е ЛАЖЕЊЕ, ЛИЦЕМЕРСТВО - еве што викаат шиитските признати афторитети:

„Мухамед ал-мусави забележува во неговата книга „тарикх ал гхаиба ал-кубра, од ајатолата ассадук со неговата книга „икмал аддиен„, од ал-амили со книгата „васаил аш-шиа„, од табрази со „илам алвара„ од имам ар-Рида, дека рекол: „Нема религија за оној, кој што нема страв, и нема верување за тој, кој што нема такија. Најдобрите од вас се оние, кои што користат такија! Кој што ке ја остави такијата, пред да стигне каим (мехди), неје од нас!„

emir muhminin напиша:sega sakas da znaes za skrienot imam mehdi imame hadis kade veli deka ce dojdat dwanaeset imami i site ce bidat od plemeto kurejs . zar ne treba da weruvame wo ovoj hadis da potwduvam deka meshebot ebu hanife weruva deka ce dojde imam mehdi odnosno ce se rodi .

12'те имами во хадис:

Никој не негира, дека не бил роден некој, кој што се викал мехди - имаат илјадници имиња „мехди„ низ светов - но ние не веруваме, дека „тој мехди„ е „тој„ што го опишуваат шиите, него во тој, што го опишува ресулАллах !

А каде е забележан тој хадис што го наведе? Мислам, за 12'те имами? Кога пишуваш нешто, донесиги и изворите - зтаоа што е тоа доказ! Но нема проблем, еве јас кеи поможам:

Хадисот од бухари, муслим, ахмед итк. на арапски:


صحيح البخاري
- كتاب الأحكام - باب الإستخلاف
يكون إثنا عشر أميراً ‏، فقال : كلمة لم أسمعها ‏، ‏فقال أبي ‏: ‏إنه قال : ‏‏ كلهم من ‏قريش

Во превод:

Пренесува џабир ибн самура: „Го слушнав на Аллаховиот пратеник кога рече: „Ке имаат 12 исправни лидери после мене.„ После тоа рече една реченица, која што не ја слушнав добро. Таткоми рече, дека пејгамберот додаде: „Сите од нив ке бидат од куреишите.„!

Сега стоп - да го анализираме предходниот хадис: Во тој хадис пишува експлицитно лидери. Е сега опишимиги ти мене, кој биле тие лидери, кои што биле после пејгамберот на власт од шиитските имами? Оти хадисот ни опишува, дека тие ке бидат калифи, значи лидери на муслиманската власт! Беше ли џафер ас-садик калифа? беше ли ар-рида калифа? беја другите после нив калифи? Не! Само Али (за околу пет години) и неговиот син хасан (за околу 6 месеци) радихуАллаху Анхум, беја калифи - во самиот хадис никаде не пишува „ИМАМИ„ - ете ти уште еден доказ дека те излажале тие, од кои што земаш знаење - со такија, лаги и интриги!

Нормално би требало да е доволно ова објаснување - но еве уште еден по јасен хадис, кој што ке го потврди мојот коментар на хадисот:

Арапски:

في مسلم عن جابر قال: سمعت رسول الله صلى الله عليه وآله وسلم يقول: ( لايزال الإسلام عزيزاً إلى إثني عشر خليفة ) ثم قال كلمة لم أفهمها ، فقلت لأبي: ما قال؟ فقال : ( كلهم من قريش ) وفي لفظ آخر ( لا يزال أمرالناس ماضياً ما وليهم إثنا عشر رجلاً )

Пренесува џабир ибн самура: „Го слушнав на мухаммед , кога рече: „Религијава ке биде „азизан„ (во превод: прекрасна, вредна) до крајниот век и до времето, кога ке извладееат 12 калифи. После тоа рече една реченица, која што не ја слушнав добро. Таткоми рече, дека пејгамберот додаде: „Сите од нив ке бидат од куреишите.„! (сахих муслим број 4477, 4478, 4480-4483)

Заклучок: Во Бухари е забележано, дека ке бидат тие 12 лидери - лидери на муслиманите, кои што ке владееат - но не во спиритуална мисла, како што сакаат шиите да го објаснат на тој хадис! Во сахих муслим е експлицитно забележано, дека тие ке бидат владари! Абу бакр, Омар, осман радихуАллаху Анхум беја од курејшите и беја владари!

Значи? Јасна работа, за оној кој што сака навистина хакк! Нели?

emir muhminin напиша:siitite weruvaat deka se rodil sega ce debitirame malce akademski so dokazi brate ne taka na slepo . sitite weruvat deka se rodil 255 gidina posle hidzra a isceznal vo 260 godina posle hidzra vo mestoto nareceno samara istrazi malce vo ,knigite i mislam deka faktite se jasni deka e roden ako ne e roden zasto togas mestoto samara bese 5 godini blokirano ne smeese da wleze nikoj vo kucata na imam askeri po siitski jas mislam ako ne e roden zasto trebase da se blokira kucata na askeri nemase potreba dali e taka so drugoto postiranje so dokazi ce ti dokazm deka e roden

Имам мехди:

А сега иншАллах, ке ти го опишам на шиитксиот имам мехди, во кој што заблудните шии веруваат:

Забележано во ал-кафи од кулаини том 1 страна 397/398, речено од абу џафер ас-садик (рахимуАллах):

„Кога ке стигне каим (мехди), ке владее со законите на давуд а.с. и сулејман а.с. - тој нема да биде прашан по докази.„


Значи, имам мехди нема да владее со куранот и суннетот на ресулАллах ? Да не има нешто случањо врска со верувањето на ибн саба - евреинот, кој што го пропагира шиитството? Види што пишува даље, а ти и понатаму тврди, дека шиите не ги негираат на чесните асхабии радихуАллаху Анхум (со клевети калнатици итк.):

„Тој (мехди на шиите) ќе ги изгори на абу бакр и омар, како што муса а.с. го изгоре на телето (кипот кој што го направиа одпадниците еврејски), на кој (телето/кипот) што го зедоа како придружник до Аллах. Пепелот нивни ке го фрли во морето. И на секого ќе го убие, кој што го сака на Абу Бакр и Омер. Шиите дневно се молат, да излезе мехди и да ги одмазде (ревонжира) на асхабиите.„

[забележано во Ашиах вараџа од тубази 139; тафсир ал-бурхан 3:220; мухтазар аддарајат 191; ассират ал-мустаким 2:252 - сите извори се шиитски признати книги]

Значи, како што гледаме, никаде неје спомнато нешто за исламот и мухаммед - него за тие пејгамбери, во кои што веруваат евреите, исто како што веруваше и пропагерот на шиитската секта ибн саба! Даље го потврдува тоа, што ти го кажувам цело време, дека шиите ги мразат на чесните асхабии!

Јас не верувам во некој имам мехди, кој што ке ги одкопа на Асхабиите (абу бакр и омер радихуАллаху Анхум) и кој што ке ги запали на истите, затоа што ресулАллах ни кажува, дека имам мехди ке биде како него, исправен и милостен и дека ке владее со куран и суннет! Пејгамберот никогаш, во неговото време, не дозволувал умрените да бидат на некојси начин (на пример со одесчување на нивните глави, раце или со горење), понижени - него ги закопувал во земјата онака, како што е ред за мртов човек.

Самара или Џамкарани?

Како прво, секаго дека ги сакаме доказите (или како што викаш ти, фактите) од твоето тврдење. Знаеш дека шиитските пренесувања базираат на сонови и приказни? Така е забележано, дека шиитскиот шеих хасан ибн мутлих џамкарани го сонувал на имам мехди, кој што му наредил да ја изгради џамија од „џамкарани„ - и даље вика, дека имам мехди бил тука, сакриен во бунар и дека ке излезел, кога ќе добие дозвола од Аллах...итк. итк. итк. - (Табарази тури во надџм ул-тхакиб страна 383-88) - како го објаснуваш сега ова?

Биди искрен и донесувај секогаш ДОКАЗИ - докази во смисла, на ИЗВОРИ! Затоа што слушнав, читав итк., неје доказ за нас!

Кое тие следното прашање, кое што те мачи? Само те молам: Немој да ми нарекуваш пак сега, дека не сум донесол факти - ако предходните докази (за моето пишување) не се факти - тогаш навистина незнам, како да ја продолжиме оваа дискузија о кој се тие факти, на кои што ги бараш.

emir muhminin напиша:e selamun alejkumПоследната промена е направена од Abu Al-Amin Muhammad на Пет 30 Ное 2012, 3:02 am. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Abu Al-Amin Muhammad напиша:Берекеллаху фиике, Акхи, за прекрасното објаснување. Аллах да те награди со Џеннет, Џеннет ел Фирдеус.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

emir muhminin


Нови член
Нови член
selamun alejkum braca i setri kako prvo fala za wozwratniot post i go postuvam twojot post sto se potrudi da mi objasnis za imam mehdi kako prvo ne mi objasni zasto vo vreme na hulafatot na abasitite potocno na abbas bila kucata na imam askeri blokirana celi 5 godini vo site knigi e nawedeno toa jas se raduvam deka se potrudi od siitskite knigi da izvadis citatt deka imam mehdi ce naprawi ova ili ona da go ostawime towa za nego site weruvame deka ce bide pod direktiwa na allah dz.s . sega da se wratime na hadisot deka ce dojdat prawednite 12 wladari ajde sega da gi izbroime koi bile pravedni wladari ebu bekir r.a omer .r.a osman r.a ali.r.a hasan r.a posle muawija ili jezid ili posle marwan ibn jezid dajte ljuge zaglawiwme malce kaj muawija naprawil vojna protiw ali r.a od znaenje ili neznaenje dajte sega dokazi bitkata na kamelata se sluci kade zaginal zubejr r.a wo koja bitka zaginal dajte citajte malce sega da widime borba medju muslimani halifatot sega od sura preodja vo nasledstwo muawija go postawil za halifa na jezid halifatot preodza vo nasledstwo neli birawme halifa so sura deka pisuva vo kuran diskutirawme vo ovaa tema no sto prawime sega nema sura preodja vo nasledstwo i towa prawedni vladari brat zaglawi malce daj dokaz za muawija i jezid deka bile prawedni halifi edniot povel vojna protiv alir.a a drugiot protiw hussein brat mi postirase deka husein go ubile kufjanite jas znam deka shimr ne bil vo vojskata na kufjanite bil vo vojskata na jezid i zaludno e da gi prawdas dojdowme do tocka kade ne mozeme da izbroime pet halifi a kamoli 12 dajte naprajte malce razlika ne deka jas gi pravdam nekoi no dokazite se tie i jas rekow deka ce donesam dokazi za imam mehdi odgoworete zosto bila kucata na askeri celi pet godini blokirana ne smeese nikoj da wleze wnatre

emir muhminin


Нови член
Нови член
Prenosi Dzabir ibn Samura: “Cuo sam Poslanika s.a.v. da je
rekao: ‘Bice dvanaest zapovjednika….’ Dalje nisam cuo. Otac mi je
kasnije rekao da je Poslanik bio dodao, ‘Svi oni ce biti iz plemena
Kurejs.’

1. Sahih el-Bukhari (engleski prijevod), hadis broj 9.329, odjeljak pod naslovom Kitabul Ahkam

2. Sahih el-Bukhari (na arapskom), hadis broj 4:165, Kitabul Ahkam

Poslanik s.a.v. je rekao: “Vjera (islam) ce trajati sve do Casa (Dana
sudnjeg); u njoj cete imati dvanaest halifa, i svi oni ce biti iz
plemena Kurejs.”

1. Sahih Muslim, (engleski prijevod), odjeljak DCCLIV, dio 3, str.1010, hadis br. 4483;

2. Sahih Muslim (na arapskom), Kitab el-Imaara, 1980 Saudijsko Arabijsko izdanje, dio 3, str. 1453, hadis br.10

Sta sunijska ulema kaze

Ibn el-’Arabi: “Nabrojali smo dvanaest emira (vodja) poslije Poslanika
s.a.v.. To su bili: Ebu Bekr, ‘Umar, ‘Uthman, ‘Ali, Hasan, Muavija,
Jezid, Muavija ibn Jezid, Marvan, ‘Abd el-Malik ibn Marwan, Jezid bin
Abd el-Malik, Marvan ibn Muhammed ibn Marvan , Es-Saffah … Poslije ovih
bilo je dvadest i sedam Abasidskih halifa. Sada, ako uzmemo u obzir
samo dvanaest od njih doci cemo samo do Sulejmana. Ako uzmemo doslovno
znacenje imamo samo pet njih, i njima dodamo cetiri Pravedne halife, i
‘Umara bin ‘Abd el-’Aziza … Ne mogu da razumijem znacenje ovog hadisa!”


1. Ibn el-’Arabi, Sharh Sunan Tirmidhi, 9:68-69

Qadi ‘Iyad el-Yahsubi: “Broj halifa je veci od toga. Ograniciti njihov
broj na dvanaest je pogrjesno. Casni Poslanik s.a.v. nije rekao da ce
biti samo dvanaest i da nece biti mogucnosti za vise. Zbog toga je
moguce da ih moze biti vise.”

1. El-Nawawi, Sharh Sahih Muslim, 12:201-202;

2. Ibn Hajar el-’Asqalani, Fath el-Bari, 16:339

Jala el-Din el-Suyuti: (Od Poslanikove smrti pa) do Sudnjeg dana moze
biti samo dvanaest halifa. I oni ce nastaviti djelovati po istini cak i
da njihovi dolasci nisu odmah jedan iza drugog. Vidimo da od tih
dvanaest, cetiri su Pravedne halife, onda Hasan, pa Muavija, pa Ibn
Zubejr, i napokon ‘Umar bin ‘Abd el-’Aziz. To je osam. Preostaju
cetiri. Moguce da Mehdi, Abasidski halifa, bude ukljucen, jer je on
medju njima bio kao i ‘Umar bin ‘Abd el-’Aziz medju Umejadima. I Tahir
‘Abasi ce biti ukljucen jer je bio pravedan vladar. Tako su samo
dvojica preostala da dodju. Jedan od njih je Mehdi jer je on iz
Ehlulbejta.”

1. El-Suyuti, Tarikh el-Khulafa, str.12;

2. Ibn Hajar el-Haytami, El-Sawa’iq el-Muhriqa, str. 19

Ibn Hajar el-’Asqalani: “Niko nema puno znanja o ovom hadisu iz Sahih
Buharija. Nije ispravno reci da ce ti imami biti prisutni samo u jednom
vremenu.”

Ibn el-Jawzi: “Prvi halifa plemena Umeja bio
je Jezid bin Muavija i zadnji Marvan el-Himar. Njihov ukupan broj bio
je trinaest. Uthman, Muavija i Ibn Zubejr nisu brojani jer su oni bili
Poslanikovi ashabi. Ako iskljucimo Marvana bin el-Hakama, zbog toga sto
se ne zna da li je on bio ashab ili ne, ili sto je bio na vlasti i
pored toga sto je Abdullah ibn Zubejr imao podrsku naroda. Tada mozemo
doci na broj dvanaest. … Kada je halifat izasao iz ruku Umejada nastao
je veliki nemir, sve dok se Abbasidi nisu ucvrstili na vlasti. Od tada
se prvobitno stanje potpuno promijenilo.”

1. Ibn el-Jawzi, Kashf el-Mushkil, navedeno u Ibn Hajar el-’Askalani, Fath el-Bari 16:340 od Sibta ibn el-Jawzi

El-Nawawi: “To moze takodjer znaciti da ce dvanaest Imama biti na
vlasti za vrijeme nadmocnosti vjere islama, vremena kada ce islam biti
dominantna vjera. Ove halife ce za vrijeme svoje vladavine proslaviti
vjeru islam.”

1. El-Nawawi, Sharh Sahih Muslim, 12:202-203

El-Bayhaqi: “Broj dvanaest se moze izbrojati do perioda Walida ibn ‘Abd
el-Malika. Poslije toga nastao je haos i nemir. Onda je dosla Abasidska
dinastija. Ovo je povecalo broj imama.”

1. Ibn Kathir, Ta’rikh, 6:249; El-Suyuti, Tarikh el-Khulafa, str. 111

Ibn Kathir: “Svako ko slijedi el-Bayhaqi-ja i slaze se s njegovom
tvrdnjom da Dzema’a (tj. Zajednica) uzima za dvanaest halifa one koje
su dosle prije Walida ibn ‘Abd el-Malika, prijestupnika, spada u onu
grupu koja je kritikovana u hadisima koje smo naveli. Ako prihvatimo
halifat Ibn Zubejra prije ‘Abd el-Malika ukupan broj bit ce sesnaest, a
ne dvanaest kako bi trebao biti u periodu prije ‘Umara ibn ‘Abd
el-Aziza. Na ovaj nacin Jezid ibn Muawiya bi bio ukljucen a ne i ‘Umar
ibn ‘Abd el-’Aziz. U svakom slucaju, dobro je poznato da vecina uleme
prihvata ‘Umara ibn ‘Abd el-’Aziza kao istinskog i pravednog halifu.”

1. Ibn Kathir, Ta’rikh, 6:249-250

Zbunjeni?

Sada ce nam drugi sunijski ucenjaci pojasniti ko su zaista ta
dvanaestorica Poslanikovih nasljednika, halifa, emira ili imama: Cuveni
el-Dhahabi pise u svojoj knjizi Tadhkirat el-Huffaz, dio 4, str. 298,
kao i cuveni ucenjak Ibn el-Hadzar el-’Asqalani u svojoj knjizi
el-Durar el-Kaminah, dio 1, str. 67 da je Sadruddin Ibrahim bin
Muhammad bin el-Hamawayh el-Juwayni el-Shafi’i (ili samo el-Juwayni)
bio veliki ucenjak u nauci o hadisima. Ovaj isti el-Juwayni prenosi od
Abdullaha ibn Abbasa (r) da je Poslanik s.a.v. rekao: “Ja sam prvak
svih poslanika a Ali ibn Ebu Talib je prvak svih nasljednika poslanika,
i nakon mene broj mojih nasljednika bice dvanaest, prvi od njih je Ali
ibn Ebu Talib a posljednji Mehdi.”

El-Juwayni takodjer
prenosi od Ibn ‘Abbasa (r), a on od Poslanika s.a.v.: “Zaista je broj
mojih halifa, mojih nasljednika i Allahovih dokaza Njegovim stvorenjima
dvanaest. Prvi od njih je moj brat a posljednji od njih je moj sin.”
Upitali su ga: “O Allahov Poslanice, ko je tvoj brat?” Poslanik s.a.v.
je odgovorio: “Ali ibn Ebu Talib.” A kada je bio upitan o sinu,
Poslanik s.a.v. je rekao: “To je el-Mehdi, onaj koji ce ispuniti zemlju
pravdom i pravicnoscu nakon sto bude ispunjena nepravdom i tiranijom.
I, tako mi Onoga koji mi je naredio da upozorim i da obradujem, cak da
ostane samo jedan dan prije Sudnjeg dana, Svemoguci Allah ce produziti
taj dan sve dok el-Mehdi ne bude poslan; onda ce narediti da Isa, sin
Merjemin, takodjer, dodje i klanja iza njega. Zemlja ce biti
osvijetljena njegovom svjetloscu, a njegova moc protezat ce se od
istoka do zapada.”

El-Juwayni, takodjer prenosi da je
Poslanik s.a.v. obavijestio: “Ja, Ali, Hasan, Husejn i devet Husejnovih
potomaka smo (od Allaha) ocisceni i bezgrijesni.”

1. El-Juwayni, Fara’id el-Simtayu, Mu’assassat el-Mahmudi li-Taba’ah, Beirut 1978, str. 160

emir muhminin


Нови член
Нови член
Во Surah (Еден Нур, 55) вели:

"Алах
ни ветил на оние меѓу вас кои веруваат и чинат добри дела на земјата
безбедно гувернери прашам, како на оние пред нив, и дека тие мора да ја
зајакне својата вера, оној кој ги сака, и дека сигурно ќе bezbijednošću замени страв, тие само ќе се поклонат пред мене, а не јас одржа стан. "

Ова ветување не само што се најде во Куранот отколку во Zeburu и објавени како Hazrat Иса Сите
религии се согласуваат дека ова ветување еден ден ќе се оствари, и дека
Спасителот да дојде, но тие се разликуваат за тоа кој тоа лице ќе биде.

Имамот Али во Nahjul Belaga наведени карактеристиките на имамот Махди владеењето на кои ние ќе споменеме некои од нив. Еден
од нив ќе биде воведувањето на само законот во човечкото општество, и
надвор од луѓе извршуваат страст за постигнување на световна цели. Куранот
јасно кажува дека, ако сите предводена од нашите страсти и запоставени
настава, целата заедница ќе бидат изведени пред лицето на пропаст. Во Surah (Ал верници, 71) се вели:

"Да
се ​​биде верен на желбите на нивните предизвикувачи, тие би се качил
на редоследот на небесата и на Земјата и она што е во нив ..."

Значи,
тоа зборува за правдата и правичноста токму она што го задржува небото
и земјата, а тајната е во тоа што правдата е всушност една, додека
човечките страсти и многу различни, постојат онолку колку што има луѓе.
Затоа, ако природата и космосот регулирани со нив, јас навистина може да дојде до пропаст. Затоа,
првиот чекор ќе треба да се преземат Мехди спроведување на законот, и
дека законот кој Аллах (SWA) даде по што е создаден сè што постои.

А општествен систем може да се смета здраво само кога површината на која е да се биде силен и здрав. Основа
на закон мора да биде Куранот, за разлика од претходниот закон кој
луѓето прават за нивните потреби и аспирации, и толкуваат Куранот за
нив. Причината за полагање на Куранот како основа е дека Куранот се вели дека е оној кој на луѓето од најдобар начин. Јасно е дека најдобриот пат по средината, и укажува на тоа дека Куранот себе. Ова значи дека време, далеку од сите испади и аберации.

Човековата
мисла и сите креации на човековиот ум во врска со политиката,
економијата, екологијата, и така натаму., Ќе биде поднесена до ниво
прифатливо за сите луѓе. Но, причината зошто велам дека начинот на кој ова не е законодавецот на начините на кои луѓето се користи за да се од порано. Тој ќе ве праша за вашата најблиска закон најдалеку од себе, тоа е, прашуваат зошто тие се повредени. Дури
и оние најблиску до вас ќе се казни за лоши дела, и тоа ќе биде
природно за оние кои не се затвори, а потоа губат храброста да се
направи нешто лошо.

Друга карактеристика на владеењето на имамот Махди е воспоставувањето на мир во светот. Hadrat Али изјави дека во последните светски војни постојано се до појавата на имамот Махди. Овие војни имаат три карактеристики:

Прво, има еден континуиран карактер. Оној кој се покорува на други, наскоро казни со законот на природата која тој исто така нападнати од други. Сè што правиме ние секогаш се враќа кон природата, како ехо, ширење планина (Mewlana Руми). Оној кој напаѓа, јас наскоро стана предмет на напад, создавајќи една верижна реакција која никогаш не завршува.

Второ, во тие војни, човековите права не се почитуваат, ниту има некој друг разлика кој и колку луѓе умираат во нив.

Трето, тие се од таква природа што нивните слатки почетоци и краеви се многу горчливо. Тоа ќе трае толку долго дека луѓето ќе станат уморни од нив. Затоа Мехди воспостави она што сите го сакаат и тоа е мирот.

Третата карактеристика на владеење имамот ќе се шири доктрина Сите мажи ќе стане многу образовани. Тоа ќе биде осветлена Куранот, и ќе биде спроведено вистински да ги слушнат неговите tafsir. Тие ќе се разбудат оваа желба за наука, како и желбата за храна на човекот кој ја спаси Sofra наутро. Првите
чекори во оваа општа ширењето на науката ќе бидат насочени кон
познавањето на Бога, светот, човек, и на секоја од овие ставки во
вкупниот поредок на животот. Човечки чувства ќе добијат место и значење што го заслужуваат.

Што ќе биде важна карактеристика на ова движење е дека тоа ќе биде општо движење. Објавено основа на светскиот мир ќе биде воспоставување на една светска религија. Единство, која сега се нарекува различен карактер. Значи имаме единство на крвта, според климатските единство, единство на јазикот, со силата на единство ... Имам Мехди, ниту еден од овие единства не ќе го прифати и ќе побара таа да биде културни или религиозни единство. Во Сурат (Али Имран, 64) вели:

"Кажи:"
О луѓе на Книгата, дојдете заедно околу еден збор, и нас и вас: дека
никој освен Аллах не се поклонат пред никој со Него, и дека ние не го
сметаат едни со други освен Аллах не го држете богови "

Исто како што Пророкот (sav), основана единство на културата и религијата, па јас ќе го направи Махди. Основа на ова единство е затоа култури и религии во кои се вистински човечки вредности почнат да ја ценат. Вредностите
кои сега се во сила, како воена сила, економија и слично. Ќе го изгубат
своето значење, и значењето на стихот кој вели дека праведниците ќе
биде највредното сликана во пракса само во времето за имамот Махди.


Непријатели на пророкот (sav) се оние кои грешат од Аллах (џ.ш.) дури и ако тие се поврзани со крв до него. Имамот Али во Nahjul Belaga вели Мехди кинење на врските и синџирите кои се врзани човечки нозе. Сите оние кои се робови на доаѓањето на имамот претходниот систем ќе бидат ослободени. Ќе исчезнат човечки наслови како г-дин, aga, бегство, итн. Единствениот начин луѓето ќе бидат оценување на нивната Takvaluk - праведност.

Откако
овие чекори, и природата ќе бидат целосно достапни за да се обезбеди
таков систем, се вели дека земјата ќе роди себе од она што беше до
тогаш крилја. Со крајна скрушеност, земјата ќе ти ги дадам клучевите на богатство скриено во него. Што значи ова? Ова не треба да се земе буквално. Всушност,
тоа значи дека земјата ќе доживее еден човек во последно што нејзината
влада треба да владее со Божјиот закон, и поради тоа ќе стане свитливи.
Ние
би можеле да се спореди со изградба на авионот, каде што луѓето првпат
се откриени на законите на гравитација и потоа можат да се издигнува
кон небото. А токму тоа е значењето на стихот кој вели дека Аллах (џ.ш.) му даде на народот на земјата располагање. Сепак,
тоа ќе биде достапна само кога сите научни однесување пребарување и да
откриете законите со кои тие ќе се утврди она што го содржи. Човечкото знаење ќе дојде до тоа ниво, човек ќе знае сите тајни на природата, а тоа знаење ќе се користат многу. Аламо Tabatabai во tafsir на стихот: "Дали имате на располагање и на небото и на земјата ..." вели дека светот нема да исчезне се додека некој не го совладате сите закони на природата.

Следната карактеристика на владеењето на имамот Махди е воспоставување на вистинска правда меѓу луѓето. Имам
Али вели: "Кога човекот се карактеризира со моќта на сите вистинско
знаење, имплементација во пракса морал и знаења ќе бидат во можност да
се создаде закони да се знае точно правдата разбере кога неговото
значење, и ќе биде во можност да ја спроведат во пракса Инаку, ако не..
исполнуваат
овие услови никој не може да тврдат дека се исполнети или дека е во
состојба да спроведе вистинска правда, бидејќи тој не ги имаат сите
предуслови за тоа. имамот Хусеин вели дека чувството своите способности
и вредноста на човечките срца отстранета завист. Еден од начините на
општеството поправат сите недостатоци е тоа што секој добива чувство на самопочит.

Ако
некој стане научиле, ако го поставите високи цели за себе и љубов си
жив за другите луѓе, тој може да се каже: "Јас не сакам да биде
завидлив, јас не зборувам лошо за никого, од денес не сакам да лежи,
јас ќе ми биде драго да го видиш успех во животот на другите ". Затоа велам дека мнозинството од феномени, како што се завист, клевети, лаги, и слично., Постои затоа што човек нема морал. Студентите на филозоф слушнале дека наставникот нема да се разведе од неговата сопруга. Беа изненадени за тоа, го бара причината за развод. Тој им кажа дека тој е еден од најлошите човечки карактеристики со оние лоши квалитети на оние најблиску до открие на другите. После
тоа имаше развод и сопругата заминал, студентите се вратија и побара
објаснување: "Сега кога вашата сопруга не е блиску, можете да ни кажете
зошто имаше развод." Неговиот
одговор беше: "Тоа е сега член на оваа заедница, а Аллах не ме напушти
во позиција да се опишат карактеристиките на Неговите робови, ниту го
дозволуваат морал." Ова
е добар пример за тоа како еден човек, кога станува учеше и ги
совладуваше кога моралот, а не избегнува практикуваат лоши навики.

Еден од следните работи на агендата ќе биде оживување на имамот Куран и традицијата на Пророкот. Сето тоа е Божјиот закон беше напуштен и заборавен, во времето на имамот Махди ќе се обнови. Патот се стигнува Мухамед одеше и живееле целосно. Прашањето е како тоа ќе се постигне, без разлика дали војни или на некој друг начин? Пророкот никогаш не започна војната во прв план. Секогаш дозволувајте непријателот истрелала првите стрелка. Тој советува дека војната во поглед жени, старци, деца и тие не треба да биле повредени. Животинско злоупотреба е строго забрането. Неговата
благост кон животните отиде на степенот на неговата воини советува да
не им дозволи да се преземат победничкиот ревност, така што нивните
jahalice принудувајќи повеќе отколку што може да издржи. Во војните што се водеа дрвја никогаш не е набран или запалија култури. IMEC беа prisvajani. Ако треба да се води Махди ќе ги почитува сите принципи што ние се одржи и пророкот (sav). Куранот ќе биде основа на општеството. Жалбата на пророкот се однесува на Аллах: "О, Боже, мој уммет го остави на Куранот." повеќе нема да има смисла. Во Surah (Ал Ma'ida, 65-66) вели:

''
И Луѓето на Книгата веруваат и се снимени грев, отидовме над нивните
грди акции и бидете сигурни дека ние ги донесе во градините на
задоволство. Дека
тие се придржуваат на Тората и Indžila и она што тие ги објавуваат
своите Господ, тие ќе немаат што да јадат, и она што е над нив и она
што е под нивните нозе. "

Од
Куранот е супериорен во однос на овие две книги, кога се стави во
пракса, несомнено ќе исто така, доаѓаат bericet Аллах од сите страни. Во Surah (Ал-A'raf, 96) се вели:

"...
Дека жителите на селата и градовите се верува и да се држат настрана од
гревот, ние ќе ги благослови од небото и го испрати надвор од земјата,
но тие беа одбиени, а потоа ние ги казни за она што тие го спечалиле."

Кога
Западен социолози праша зошто муслиманите се назад додека повеќето
христијани напредува, тој одговорил: "Тие запоставени нивните Куранот,
а ние не ја научија нашите Евангелието, исто како што го одбие Куранот
почна да се враќаме и почнавме одбива Indžila напредува.
Тоа е затоа што Куранот бара размислување на човекот и науката, и
Библијата против науката и напредокот. Значи, ние остави и отиде да
библиски учења дојде до нашиот напредок, и кога тие го оставија на
Куран и запоставени науката неизбежно се влоши. "

Споменатите
стих од Surah A'raf Ma'ida и објаснува врската помеѓу создавањето на
човекот и човекот, од една страна, и делата на човекот и животната
средина, од друга страна. На пример. ако некој се обиде и да стане научник, дека неговата напорна работа и знаења ќе доведе до докажана резултати во природата. Го разгледа случајот на мајка која Муса побара Аллах да ја направам Firaun не убие нејзиното чедо. После
тоа таа беше испратен wahy (Откровение) да се стави детето во кошница и
спуштаат во реката Нил, по што тој ќе ја преземе и непријател на Алах. Таа беше кажано да не се грижите, бидејќи тоа нема да биде само обновени, но исто така, направи пророк. Како е ова можно? Аллах е Еден под чија власт природа: тоа е неговиот послушен војник. Чиста вода, која спаси Мојсеј a.s. и му даде уверување, на Firauna беше пропаст и смрт. Истиот пожар, што е карактеристика што гори и изгореници, за Авраам Беше студено и освежувачки.

Прашањето
е: Дали сите овие достигнувања, за која сега знаеме што треба да се
постигнат во времето на доаѓањето на имамот Махди, и владеењето,
навистина треба да се почека за неговото доаѓање, или ние треба да
почне да работи на нив? Неопходно е да се види дали ние сме во состојба да стигнат до нив или не. Првиот успех ќе биде да воведе закон во праведно општество. Прашањето е дали ние сме во состојба да се воспостави таков закон? Одговорот е да, бидејќи сите Пророци и нашите пророкот дојде со мисија да обезбеди само законот е човек за живот.

Друга достигнување на имамот Махди е поставување за животот на Куранот. Ние
може да се направи, бидејќи Куранот и надолу само за да биде темел на
нашите животи, и ако тој стане навистина ќе имаат најдобра живот. Како
и за општиот мир, ако не можеме да влијаат на мирот на светот, барем
можеме да го создаде во моето семејство, каде што работи, и слично. Имаме моќ да го контролира својот бес, јазикот, рацете, очите, итн. Како
и за ширењето на науката и знаењето, не можеме да бидеме оние за кои
пророкот рече: ". Блажени се оние кои се лекциите кога ќе се види, не
заборавајте Аллах кога тие зборуваат, и кога ќе молчат размислување"

Како
за постигнување на единство во светот, прашањето е: "Може ли да се
надминат постоечките поделби и групни култура и да се воспостави
единство и едномислие Ако некој има добра функција, не би ние горди Ако
некој блиску до нас има лош особина ми се? можеме
да привлече внимание кон неа, и да се движат подалеку од оние кои,
сепак, остануваат сиромашни? Дали не доаѓаме заедно со добри луѓе, дури
и ако живеат во друг град, во друга земја?

Следниот достигнување е развој и стекнување на вистинските хумани вредности. Ако овие вредности да се оживее, не би можеле да имаат корист од она што природата ни дава? Куранот вели дека можеме. Еден
од законите на природата е дека поединецот е секогаш проследено со
мнозинство гласови, а ако поголемиот дел од причините за Куранот,
резултатот ќе биде општ bericet, и само ако поединецот го следи
Куранот, тогаш тоа само ќе добие нивниот удел bericet. Ако
ние стануваме научен и побожни, и ако ние се запознаат со законите на
создавањето, барем може да се врши правдата во неговото семејство. Семејства
во кои има побожност и посветеност, тоа ќе остави впечаток на соседите,
а тоа може да биде дека еден човек кој минува низ вистинска позитивно
влијание врз целата заедница. Колку
малку светулка во целосна темнина осветлува околината себе и за
другите, и човек кој рака овие квалитети, може да го осветлуваат
комплетна морална темнина и да биде пример за другите. Имамот
Хомеини за ова во велејќи: "Немојте да мислите дека не сте во состојба
да, бидејќи секој може да [во моралот] голем напредок."

Имам
Али Малик Ashtar беше советувано дека, кога тој ме праша советници, тие
не ги земаат кои стојат надвор и се очекува да биде доделена високо
место. Меѓу обичните луѓе може да најдете дека тие се bogobojazniji кои знаат повеќе и немаат големи очекувања. Оние
кои се удираат своите гради, фалат своите вештини и достигнувања,
нивните трошоци за живот се повисоки во првите денови на војната да
избега и кога да вилушка од ќе најдете стотици причини не го стори тоа.
Кога човек паѓа во криза, како ќе биде прв да го напушти и да одат во неговите непријатели најбрзо. Луѓето
кои живеат во прекрасниот заедница на прочистена морал и просветлен
чиста вера не имаат некој од овие својства, што покажува дека секој од
нас може да стане основа на заедничко живеење.

Следниот чекор ќе биде да се оживее Куранот и Sunnah на пророкот. Дали ние самите не се во можност да направи многу за ова прашање? Ние само треба цврсто да одлучи дека Куранот и Sunnah на пророкот да биде водечки ѕвезда во нашите животи.

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
emir muhminin напиша:selamun alejkum braca i setri kako prvo fala za wozwratniot post i go postuvam twojot post sto se potrudi da mi objasnis za imam mehdi kako prvo ne mi objasni zasto vo vreme na hulafatot na abasitite potocno na abbas bila kucata na imam askeri blokirana celi 5 godini vo site knigi e nawedeno toa jas se raduvam deka se potrudi od siitskite knigi da izvadis citatt deka imam mehdi ce naprawi ova ili ona da go ostawime towa za nego site weruvame deka ce bide pod direktiwa na allah dz.s . sega da se wratime na hadisot deka ce dojdat prawednite 12 wladari ajde sega da gi izbroime koi bile pravedni wladari ebu bekir r.a omer .r.a osman r.a ali.r.a hasan r.a posle muawija ili jezid ili posle marwan ibn jezid dajte ljuge zaglawiwme malce kaj muawija naprawil vojna protiw ali r.a od znaenje ili neznaenje dajte sega dokazi bitkata na kamelata se sluci kade zaginal zubejr r.a wo koja bitka zaginal dajte citajte malce sega da widime borba medju muslimani halifatot sega od sura preodja vo nasledstwo muawija go postawil za halifa na jezid halifatot preodza vo nasledstwo neli birawme halifa so sura deka pisuva vo kuran diskutirawme vo ovaa tema no sto prawime sega nema sura preodja vo nasledstwo i towa prawedni vladari brat zaglawi malce daj dokaz za muawija i jezid deka bile prawedni halifi edniot povel vojna protiv alir.a a drugiot protiw hussein brat mi postirase deka husein go ubile kufjanite jas znam deka shimr ne bil vo vojskata na kufjanite bil vo vojskata na jezid i zaludno e da gi prawdas dojdowme do tocka kade ne mozeme da izbroime pet halifi a kamoli 12 dajte naprajte malce razlika ne deka jas gi pravdam nekoi no dokazite se tie i jas rekow deka ce donesam dokazi za imam mehdi odgoworete zosto bila kucata na askeri celi pet godini blokirana ne smeese nikoj da wleze wnatre


Твојот хадис, кој што го копира и постира, за 12'те имами - нели јас ти го објаснав, затоа што ти, пази сега, имаше напишано, дека во хадисот се спомнати 12 Имами - а тоа неје тачно, како што ти докажав!

Не те разбирам - што сакаш сега? сакаш да дискутираме за имамите? За халифите? За муавија? За језид? За битката на камелата? За Кој го уби на хусејн радихуАллаху Анх? За куќата од имам аскари, која што била окупирана? За шурата? Одлучисе за една тема - не мешај ги сиете теми во еднаш - или пак си збунeт?

Но ајде иншаАллах, да се обратиме на твоите „КОПИРАНИ и ПОСТИРАНИ„ текстови - и со „Google Translate„ обработени ...овие ли ти се фактите твои? Зашто не се обидуваш сам нешто да напишеш - а од друга страна јас со саати седам преку компјутер, со голем број на книги до мене, и се трудам на нај добар начин да ти ја објаснам вистината - дали е ова за тебе она што го сакаш „факти, докази„ итк.?

Да се обратам на твоите копирани и постирани текстови:

Како прво: Зборовите од ибн ал-араби ми се познати, дека тој не зборуваше за таја тематика, затоа што значењето не му беше познато. Ибн тејмија, рахимуАллах, кажува за тоа: „И од нив имаат некои кои што рекоа: „Не го разбирам значењето„ - на пример Абу бакр (не првиот халифа) и ибн ал-араби.„ [Ибн тејмија минхаџ ас-сунет 8/173]

И имам ен-невеви пренесува од ал-кади 'ијадх следно: „И Аллах знае нај добро, за интентицијата на неговиот пејгамбер . [Имам ен-невеви шарх сахих муслим број 12/203] - Ибн ба'ал пренесува од ал-мухаллаб следно: „Никого не сум видел, кој што беше апсолутно сигурен за хадисот; со тоа мислам [апсолутно сигурен] едноставна дефинирана ствар.„ (ибн хаџар тах ул бари, 13/211)


Основата на сето ова (несигурност за дефиницијата и обајснувањето) е таја, што Аллаховиот пратеник нив не ги спомна по име. Значи логично е, дека алимите не се согласуваат сите, во смисла на толкувањето, затоа што ова неје прашање кое што спаџа под иџтихад. Но ова неје тотално така, затоа што е познато, дека во некои работи се согласуваа Алимите. Но други, како што спомнав, не се согласуваа во толкувањето. И ова е нормално во прашање за иџтихад. Исто така е познато, дека Алимите се согласуваат, дека првиот муџаддид на исламот беше Омар ибн Абд ал-Азиз - но не се согласуваа муџаддидиде после него, од следните генерации.

Проблемот на тие, од каде што го имаш копирано текстот е, дека не разбираат арапски!

ولست بنحو يلوك لسانه ولكني سليقي يقول فيعرب

Под следниов линк ги имаш сите одговори детално - бујрум, пратиим го линкот слобдоно на тие, од каде што го имаш копирано текстот: [You must be registered and logged in to see this link.]

Фторо: Се спознава, дека зборовите од тие пренеусвања зе извртени на начин, кој што имплицира, целиот текст да се разбере сасим по инако! Но тоа е познато, кај шиите!

Првиот халифа на умајидите беше језид ибн муавија а последниот марван ал-химар. Заедно се 13. Бес осман, муавија и ибн зубејр, затоа што тие се гледаат како Асхабии. Ако го тргнеме сега на марван бин ал-хаким, затоа што неје сигурно дали беше Асхабија или не, или според тоа што беше на власт, додека народот го поддржуваше Абдуллах ибн зубејр, го стигнуваме бројот на 12...Кога се манифистира калифатството, имаше голем не мир, додека Аббасиите се етаблираа на власт. Според ова, првите основи се комплет сменати.


Имам ал-куртуби, рахимуАллах, ги пренесува зборовите од ибн џевзи рахимуАллах вака: „Првиот од нив беше језид бин муавија, потоа неговиот син муавија бин јазид. И даље вели: „Ибн аз-зубејр не се спомна, затоа што беше Асхабија - исто така и Марван, дека го одзеде правото од ибн аз-зубејр. После нив следеа Абдилмалик, после ал-Валид, после Сулејман, после Омар бин абд ал-Азис, после јазид бин Абдилмалик, после Хишам бин Абдилмалик, после ал-Валид бин Језид, после Језид бин ал-Валид, после Ибрахим бин ал=валид, после Марван бин Мухаммед. И тие се 12 на број! После ова се префрли калифатот на Бан ал-Аббас.„ [Имам ал-куртуби ал муфхин 4/8-9]


Или да ја погледниме изјавата на имам ан-невеви, рахимуАллах, која што е тотално ПОГРЕШНО преведена (од тие, каде што го копира текстот и плус заборави изјавата на имам ан-невеви да ја постираш тука - но барем изворот го имаш постирано од неговата книга - затоа ке ти го преведам оргинално):


Имам ен-невеви р.А. вели: Исто така може да значи, дека 12'те имами ке стигнат во време на исламскиот сувенерски период. Во време, кога ке биде исламот нај доминантна Религија. Тие калифи, во нивното време, ќе го овеличуваат на исламот.

Вистинскиот превод е:

Имам ен-невеви ја спомнува изјавата од ал-Кадхи хијадх: „Значењето на тој хадис може да е, дека тие, кои што го заслужуваат калифатот, се исправните. Некои од нив, кои што се како исправни познати, поминаа. И обавезно треба бројот на тие да се исполни, до крајниот ден.„ [Имам ан-невеви, шарх сахих мулсим 12/202]

И кога се спомнува ибн кесир, рахимуАллах, дали можеш да ми објасниш, зашто неговото мислење не се спомнува експлицитно за тој хадис? Еве што вика во неговото објаснување: „И во овој хадис има индиција, дека ексистенцијата на дванаесете имами мора да биде. Што се однесува за ниф, тие сите ке бидат од курејшите, тие ке го имаат лидерството и ке донесеат правда.„ [ибн кесир, тафсир ал-Куран ал-Азим 6/78]

Трето: Во твојот копиран текст имаат неколку пренесувања од имам аз-зехеби (ad-Dhahabi), рахимуАлах, како и од ал-џувани, шеихот на Кхуразан и афтор на Фараиду-с-Симхаин. Тој е Ибрахим бин Мухаммед бин а-Муајјад ал-џувани ал-Кхуразани. Живееше 644 до 722 п.Х.. Имам аз-зехеби рече за него: „Шеихот на кхуразан бараше дрва во темниците (ла хибу лаил) значи: во смисла за прнесувачот на хадисот.„ [ал-Саркали ал илхам ли-Кхаири=д Дин 1/63]

Значетео на ла хибу лаил во смисла на науката на Хадиси е: „Исто како некој што бара дрва во темниците, и во исто не може да разликува меџу добри дрва и лоши дрви - исто така е таков човек еден, кој што нема знаење и неможе да разликува меџу добри и слаби пренесувања. Но шиите се познати за користење на слаби хадиси, без испитување на истите. Секој хадис кој што им одговара, е приман. Како секогаш.


Но исто така промршиле еден многу важни индиц, во пернесувањето - тоа е, дека ал-Џувани е припадник на без грешните Имами.

عن عبد الله بن عباس قال : سمعت رسول الله (صلّى الله عليه وسلّم) يقول : أنا وعليّ والحسن والحسين وتسعة من ولد الحسين مطهّرون معصومون


Се пренесува од Абдуллах бин Аббас, кој што рече: „Го слушнав на Аллаховиот пратеник кога рече: „Јас, Али, ал-Хасан, ал-Хусејн и девет од наследниците од ал-Хусејн се чисти." [значи зичистени од сите грешки] (ибид, 2/133)

Како се осудивате да ги споредите на ехлу сунет со ваква личност, кога неговиот учител беше шиитот Џалалудин Абдул Хамид? [погледните и во ал-дхариах 2/442]

И пренесувањето, дека првиот халиф од тие дванаесет би Али а последниот ел-Мехди, се објаснува вака:

Како прво треба да се испитаат изворите! Категорички одпаднува пренесувањето на имам аз-Зехеби, затоа што горе објаснав како мислел за ал-џуваини ал-Кхуразани. Неговата книга „тадкхират-ул-хуфадх неје книга со збирка на хадиси. Исто така ад-Дурар ал-Каминах од ибн хаџар. И спомнав веќе, од која категорија тој припаџа (пренесувачот). Да се постира само Хадис од имам аз-Зехеби, без самото објаснување на истиот, е на вистина знак од лицемерството на рафиидите, кои што поема немаат он науката на хадиси.

Исто така треба да знаеш, дека ат-Тахрани (види во Табакат ахлам ал-Шиах том 5 страна 4) тврдеше, дека ал-џувани беше еден од големите шиитски алими, кој што во неговата книга пренесува од ат-Тузи. Значи, таја книга секако дека не носи вода, а за „сунитски„ доказ, никако!

Би можел уште многу даље да продолжам со објаснување, кои слаби и од контекст извадени се твоите текстови. Но зашто? За ти и даље да бараш докази, а од друга страна воопшто не се обидуваш самиот да седенеш и да се потрудиш да наведиш асалани текстови?

Четврто: Доколку си во стање оргиналните текстови на арапски јазик да ги наведиш и објасниш, со задоволство ке дискутираме и даље за Шиитските 12 Имами, кои што се од таја секта измислени!

Петто: Крајно резуме, кој се тие 12'те Халифи, е прашање на иџтихад. Но ајде сега да ја свртиме темата. Ајде докажими, колку имами се досега познати, кои што навистина се познати. 11 или 12? 11'иот Имам е познато, дека немал дете! Сега што направивме?

Алтан - верувајми! Тие, текстовите, кои што ги копира од на босанската страница, се од на англиски јазик 1:1 преведени! И сите тврдења на таја страница (англиската) се одавна побијеним, затоа што шиите поема немаат од наука на Хадиси! Јас никаков проблем немам во верувањето на некојси сакриен човек - се што сакам е, една куранска потврда - затоа што по шиитското верување, верувањето на имамите е фундаментално - но никаде потврдено!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

emir muhminin


Нови член
Нови член
selamun alejkum braca i sestri fala altan za vozvratniot post jas kako prvo ne sakam da gi mesam temite zatoa ke se bazirame na edna tema ewe neka bide za imamite mi postirase iladnici prenesuvaci na hadisi sto e sosema vo red sekoj moze da weruwa wo awtetnicnosta na hadisite toa e vo red no moeto prasanje bese ne mozeme da se bazirame samo na pisanoto treba da go istrazime nie gi priznawame prvite 4 prawedni halifi dali e taka no posle se zaglavuvame kaj muawija sekoe skolo si ima swoe mislenje za muavija kako prwo jas malce po opsirno ce obrazlozam zasto ne moze da bide halifa muawija i jezid . kako prvo muawija go ogovaral alija r.a deka gi krie ubicite na osman r.a i zatoa pocna vojnata izmedzu muawija i alija poznata kako borba na deveto ili kamilata vo taaa borba brat zaginaa mnogu ljugze medzu niw bese i zubejr poznat ashab na resulallah zar morase da se sluci taa borba . zar moze alija da gi krie ubicite na osman r.a . toa bese izgowor da se zeme halifatot na alija deka pocnal da pravi wistinski reforni vo islamskata drzawa. towa nekomu ne mu odgowarase deka pocna da gi smenuwa gradonacalnicite muawija za towa vreme bese gradonacalnic na damask i stwori swoja imperija zatoa mislam deka muawija ne moze da bide halifa se sprotistawi na halifatot na alija i posle uste po tragicno go postawi swojot sin za halifa sega halifatot preodza vo nasledstwo ne birame so sura tuku odi direktno vo nasledstwo sega da zborime deka jezid koristel i alkohol wednas ce recete deka towa ne e tacno ali da se bazirame na deloto sto go storil ja prekrsil surata pocnal da postawuwa halifi toj koj saka posle muavija doadza negoviot sin jezid posle muawija ibn jezid zasto ebu bekr r.a ne go postawil swojot sin za halifa muhamad ibn ebu bekr tuku pocnalo kaj muawija

emir muhminin


Нови член
Нови член
altan me prasa deka 11 imam nemal dete ajde malce da podiskutirame na taa tema jas mislam deka imal dali si procital deka kucata na askeri bila blokirana celi 5 godini i go imame podatokot deka nemal deca deka bil nagleduwan towa e fakt inace od kade ce znaeme deka nemal deca ewe ti eden link ako razbiras malce angliski mislam deka ce sfatis deka deka e roden [You must be registered and logged in to see this link.] ajde da ne mu weruwame toj e eden od siitite te molam pogledni go spotot pa moze malce da debitirame

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
emir muhminin напиша:selamun alejkum braca i sestri fala altan za vozvratniot post jas kako prvo ne sakam da gi mesam temite zatoa ke se bazirame na edna tema ewe neka bide za imamite mi postirase iladnici prenesuvaci na hadisi sto e sosema vo red sekoj moze da weruwa wo awtetnicnosta na hadisite toa e vo red no moeto prasanje bese ne mozeme da se bazirame samo na pisanoto treba da go istrazime nie gi priznawame prvite 4 prawedni halifi dali e taka no posle se zaglavuvame kaj muawija sekoe skolo si ima swoe mislenje za muavija kako prwo jas malce po opsirno ce obrazlozam zasto ne moze da bide halifa muawija i jezid . kako prvo muawija go ogovaral alija r.a deka gi krie ubicite na osman r.a i zatoa pocna vojnata izmedzu muawija i alija poznata kako borba na deveto ili kamilata vo taaa borba brat zaginaa mnogu ljugze medzu niw bese i zubejr poznat ashab na resulallah zar morase da se sluci taa borba . zar moze alija da gi krie ubicite na osman r.a . toa bese izgowor da se zeme halifatot na alija deka pocnal da pravi wistinski reforni vo islamskata drzawa. towa nekomu ne mu odgowarase deka pocna da gi smenuwa gradonacalnicite muawija za towa vreme bese gradonacalnic na damask i stwori swoja imperija zatoa mislam deka muawija ne moze da bide halifa se sprotistawi na halifatot na alija i posle uste po tragicno go postawi swojot sin za halifa sega halifatot preodza vo nasledstwo ne birame so sura tuku odi direktno vo nasledstwo sega da zborime deka jezid koristel i alkohol wednas ce recete deka towa ne e tacno ali da se bazirame na deloto sto go storil ja prekrsil surata pocnal da postawuwa halifi toj koj saka posle muavija doadza negoviot sin jezid posle muawija ibn jezid zasto ebu bekr r.a ne go postawil swojot sin za halifa muhamad ibn ebu bekr tuku pocnalo kaj muawijaКако прво алтан - види:

Случката меџу Али радихуАллаху Анх и Муавија беше навистина тажна, со која се предизвика раздвојство меџу муслиманите. Една од нај голимте грешки која што ја прават шиите е, што се дефинтивно тотално против муавија, и што го нарекуваат како „насиби„ (одпадни, кафир итк.) - зашто тоа?

Јасно е забележано, кој се патиштата на Али и муавија - еве ти доказ:

„Се колна во Аллах, моето мислње е за муавија е тоа, дека тој е по добар за мене него тие, кои што викаат дека се (шиа) припадници мои!„

[забележано во Ебу Мансур ат-табарази, ал-Ихтиџаџ том 2 број 290-291 ---> значи шиитска референција]

А еве што вика муавија за Али радихуАллаху Анх:

„Али е по добар и по исправен од мене. Разликата со него е само во врска со „кисаас„ за османа, и ако се сложет за кисаас за осман, ке бидам јас еден од првите во сирија, кој што ке му даде бајах.„

[ал-Бидајат ван-Нихаја том 7 страна 129; 259]

Двајцатам еден со друг, во никоја случка не се гледале како одпадници или кафири, како што тврдат денешните шии. Исламските научници од ехлу сунет се во конзус, дека Али радихуАллаху Анх беше во право - но во никој случај не викаат, дека тој или неговит син језид биле одпадници, мушрици или кафири!

Интересно е, зашто ги кријат шиите ваквите факти, од нивните книги? Зашто му го одземаат судењето на Аллах субаханаху ве теала? Оти знаеме, дека Единствената правда ке ја има Кај Него! Се слагаме во ова?

Од друга страна, пратијата (шиите) на Али р.А. бејат баш тие, кои што предизвикаа раздвојство меџу Али р.А. и муавија - а Али р.А. во секој случај сакаше мир и заедница меџу Муслиманите. Тоа беше еден од карактерите на прекрасниот Али радихуАллаху Анх - кој што никогаш не упатуваше дови против неговите браќа во ислам, како што прават денешниве шии.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
emir muhminin напиша:altan me prasa deka 11 imam nemal dete ajde malce da podiskutirame na taa tema jas mislam deka imal dali si procital deka kucata na askeri bila blokirana celi 5 godini i go imame podatokot deka nemal deca deka bil nagleduwan towa e fakt inace od kade ce znaeme deka nemal deca ewe ti eden link ako razbiras malce angliski mislam deka ce sfatis deka deka e roden [You must be registered and logged in to see this link.] ajde da ne mu weruwame toj e eden od siitite te molam pogledni go spotot pa moze malce da debitirame

Го разгледав малку видеото - но фактите кои што шиите ги носат се истите, како и секогаш.

Како прво, да почнеме од коренот на Фамилијата на расулАллах . Зашто Абасситите ја окупирале на домовината на имам аскери? Оти види пази, тие се исто од ехлул бејтот - или не се согласуваш, дека Аббас радихуАллаху Анх (чичкото на Мухаммад ) и ибн Аббас (прв братучед на Мухаммад ) од неговата фамилија? Аббаситите, кои што биле во тоа време на власт се исто така од ехлул бејт - наведените Асхабии (Аббас и неговиот син ибн Аббас радихуАллаху Анхум) се од шиите акцептирани како чесни Асхабии и припадници на ехлул бејт - што значи, ако е навистина така како што викаат шиите, дека сите биле против фамилијата на Мухаммад , треба да почниме од самата ехлул бејт - не?

Од друга страна, зашто секогаш се крие состојбата на исламските учењаци од ехлу суннет, како Абу ханифа р.А., Имам малик р.А., Ахмед ханбали р.А. и многу многу многу други, кои што исто така беја од тогашните владари окупирани, во притвор однесени и убиене!?!

Зашто даље тврдат шиите, како се работи за имам џафер ес-садик, дека Абу Ханифа, Малик ибн Аннас, Шафии итк., биле ученици негови? Значи, кои што земале поука од него - а од друга страна се баш тие наведени Алими, кои што ги прогласуваа на шиите, дека се кафири, дека не смее зад нив да се клања, дека се нај големи лагачи - а на самиот зафер ес-садик го гледаат како чесен припрадник на ехлул бејт?

Значи види алтан - проблемот неје во верувањето на предноста на ехлул бејт или нивната предност во религијава, него проблемот во шиитското верување и нивните преносени Лажни хадиси, кои што немаат никаков ланец и кои што се, ако се слага некој со нивната наука, против ехлул бејтот. Никогаш чесниот ехлул бејт не клеветел против Асхабиите итк. - напротив тогашните лажни шии (лажни според изјавите на ехлул бејт Али и неговите наследници) како и денешниве.

ИншАллах се разбираме.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

emir muhminin


Нови член
Нови член
selamun alejkum altan kako prvo fala za vozrwatniot post so seta pocit za trudot sto go naprwawi jas go cenam towa no edno e jasno i kaj nas nacite na prenesuvaci ne se jasni na hadisi zatoa ima skolo na prenesuvaci imame 32 skoli za towa zamisli od strana na siitite i tie kazuwaat deka i niwnite hadisi ne se se sahih ako hadisot ne se slaga so kuranot ne e sahihsega da se wratime na temata jasno mi e deka abasitite bile od familijata na ehlu bejtot no ne bile ehlu bejt

siitite zemaat znaenje samo od ehlu bejtot od nikogo drugo a ne znaci deka bile familije so abasitite i ne prawele nisto loso poznato ni e deka i jezid bil abasiti pa go ubil hussein wo spotot jasno so ime i prezime kazuwa deka askeri ne kazal nikomu deka ce mu se rodi sindeka samata baba negova gi prinuduvala vojskata da proweruva vo kucata na askeri te molam samo pogledaj go spotot do kraj i se ce ti bide jasno

emir muhminin


Нови член
Нови член
i brat me prasa dekali i muawija se slagale jas znam wo towa wreme bese halifa ali ne muawija kodod na odnsuwanje go preskrsi muawija ne ali go znaes ajetot vo kuranot ako spasis eden musliman kako da go spasi celiot swet ako ubijes eden musliman ubi cel swet zasto zemame zdrawo za gotowo seograduwame od towa jas znam edno samo muawija rabotese za swoi interesi go postawi swojt sin za halifa sega nemame sura tuku preodja wo nasledstwo zatowa istorijata na islamot e bolna ima mnogu intrigi sto gi postawija ljugeto

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
emir muhminin напиша:selamun alejkum altan kako prvo fala za vozrwatniot post so seta pocit za trudot sto go naprwawi jas go cenam towa no edno e jasno i kaj nas nacite na prenesuvaci ne se jasni na hadisi zatoa ima skolo na prenesuvaci imame 32 skoli za towa zamisli od strana na siitite i tie kazuwaat deka i niwnite hadisi ne se se sahih ako hadisot ne se slaga so kuranot ne e sahihsega da se wratime na temata jasno mi e deka abasitite bile od familijata na ehlu bejtot no ne bile ehlu bejt

Класификација на хадиси, како што имаме ние, шиите немаат. Се, што се слага со шиитството школо, односно, со нивното верување, е сахих - а се што не се слага, е даиф или лага. Тоа ли е метода?

Од друга страна, имаат хадиси, кои што не треба да се слагаат со куранот - сугурно се прашуваш сега зашто? Одговорот е толку едноставен колку самото прашање: Пренесувања, кои што го опишуваат на еден човек, на пример, на Али, на Муавија радихуАллаху Анхум итк. - не треба тоа да се слага со куранот - и баш за тоа е многу важен сеннедот, ланецот на пренесувањето, за да се испита колку е веродостојно.

emir muhminin напиша:siitite zemaat znaenje samo od ehlu bejtot od nikogo drugo a ne znaci deka bile familije so abasitite i ne prawele nisto loso poznato ni e deka i jezid bil abasiti pa go ubil hussein wo spotot jasno so ime i prezime kazuwa deka askeri ne kazal nikomu deka ce mu se rodi sindeka samata baba negova gi prinuduvala vojskata da proweruva vo kucata na askeri te molam samo pogledaj go spotot do kraj i se ce ti bide jasno

Мислам дека имав еднашка спомнато, дека пренесувања, изјавници и кажаници од шиите не примам, затоа што тие живеат во сасим друга атмосфера (во метафонска смисла).


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
emir muhminin напиша:i brat me prasa dekali i muawija se slagale jas znam wo towa wreme bese halifa ali ne muawija kodod na odnsuwanje go preskrsi muawija ne ali

Ти објаснав предходно, кое мислење имаше муавија кон Али радихуАллаху Анх, и дека воопшто немаше врска со калифатот негов - на против - тој само го обвинуваше на Али радихуАллаху Анх за Осман радихуАллаху Анх - а тука не беше во право - но сето ова не го изваџа од ислам. Еве зашто не го изваџа - не треба многу да сакаме по докази, да ги прашаме шиитските библии, кој оглед имал Али радихуАллаху Анх спрема Муавија:

„Во почетокот на нередот се собраа луџето на шам [шиите на муавија / припадниците] со шиите на Али р.А.. Али рече: Очигледно е, дека нашиот Господар е Истиот, нашиот пејгамбер е истиот и дека повикувањето во ислам е истото. Ние не се гледаме како подобри во верувањето или во верувањето на Аллаховиот пратеник од нив [шиите муавојови], и тие не се гледаат по добри од нас. Нашиот пат е еден, освен што имаме контрадикции [иџтихад] во смисла на крвта османова - а ние не сме криви за убиството негово.„

[Забележано во шиитската книга (како бухари, муслим иик. кај суннитите) со име „наџл ал-Балагха том 3 страна број 648„]

После смртта на муавија, рече ал Хусејн бин Али ибн Абу Талиб радихуАллаху Анх (по шиитско верување3'иот без грешен Имам) следно: „Иннаа лиллахи ва иннаа илахи рааји'оун„ и „Аллаховата благословија да биде со муавија и да му ја даде Неговата награда.„

Знаеш ли каде е ова забележано? Еве погледни под следнава шиитска страница, една од нај познатите низ веков:

[You must be registered and logged in to see this link.]

[Треба да забележиме, дека ништо неје чудно, што ал-Хусејн радихуАллаху Анх чуствувал толку благословија за Муавија, затоа што тој беше неговиот (муавијов) Амир - значи лидер на војска во џихад! Погледни тука: [You must be registered and logged in to see this link.]

emir muhminin напиша:go znaes ajetot vo kuranot ako spasis eden musliman kako da go spasi celiot swet ako ubijes eden musliman ubi cel swet zasto zemame zdrawo za gotowo seograduwame od towa

Секако дека го знам - зашто мислиш муавија сакал да зборува со Али радихуАллаху Анх? И зашто изјавил, така, како што веќе наведив? еве уште еднаш:

„Али е по добар и по исправен од мене. Разликата со него е само во врска со „кисаас„ за османа, и ако се сложет за кисаас за осман, ке бидам јас еден од првите во сирија, кој што ке му даде бајах.„

emir muhminin напиша:jas znam edno samo muawija rabotese za swoi interesi go postawi swojt sin za halifa sega nemame sura tuku preodja wo nasledstwo zatowa istorijata na islamot e bolna ima mnogu intrigi sto gi postawija ljugeto

Како што погледнавме, муавија не работеше само за негов интерес - може тоа да е твоја интерпретација - но погледниго уште еднаш забележувањето на Али радихуАллаху Анх, кој што го изговори:

„...повикувањето во ислам е истото...„

Значи, паушално да се реќе, дека работил само за негов интерес, неје тачно.

Но во едно се согласувам - Муавија ете беше инциатор на наследството од својата фамилија, за позицијата на халифатот! Но зашто ондак си голем симпатизер на мислите, дека само 12'те имами смеат да се валдини и акцептирани? Јас не гледам тогаш разлика меџу муавија и Али - мислам дека ме свачаш, која мие поентата на ова.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

emir muhminin


Нови член
Нови член
selamun alejkum fala na wozratniot post kako prwo ne treba da dawame prawo nikomu treba da ja zborime vistinata jas naglasiv mnogu pati deka covek treba da ja zbori vistinata sega muavija sto zgresil dali mu dava prawo da povede vojna protiv alija samiot gest sto go naprawi se protiwese na alija zasto posle smrta na alija bese 6 meseci halifa hasan pa posle mu go predade halifatot na muawija mislam deka ni e jasno toa . imase nesto tuka mislis deka nemase zakani na hasan jas powtoruvam ne mozemo da ja oprawdamo vistinata za muawija naprawil presedan vo halifatot pocnal vojna protiv alija go zel halifatot na hasan mislam deka samite dokazi kazuwaat za towa

emir muhminin


Нови член
Нови член
i uste nesto sto zaborawiw sto e na primer so lanet nosenje na ali estagfurlah sto go vospostavi muawija sekoj dzuma namaz na hutbe se nosese lanet na alija mislam deka si slusnal za towa
80 godini se nosese lanet na ali i towa od hutbe od dzamiite

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
emir muhminin напиша:selamun alejkum fala na wozratniot post kako prwo ne treba da dawame prawo nikomu treba da ja zborime vistinata jas naglasiv mnogu pati deka covek treba da ja zbori vistinata sega muavija sto zgresil dali mu dava prawo da povede vojna protiv alija samiot gest sto go naprawi se protiwese na alija zasto posle smrta na alija bese 6 meseci halifa hasan pa posle mu go predade halifatot na muawija mislam deka ni e jasno toa . imase nesto tuka mislis deka nemase zakani na hasan jas powtoruvam ne mozemo da ja oprawdamo vistinata za muawija naprawil presedan vo halifatot pocnal vojna protiv alija go zel halifatot na hasan mislam deka samite dokazi kazuwaat za towa

Незнам - не сум сигурен, дали ме разбираш што ти пишав до сега. Ти зборуваш, дека неможеме да го оправдаме итк. - Кој се тие што го оправдуваат? Нели ти напишав, дека Али радихуАллаху Анх беше во Хакк? Проблемот неје во случката „кој беше во право или не„, проблемот е во рафидиските клевети кон муавија и неговите наследници.

Ти донесов еден Докас, од шиитска книга, дека Али радихуАллаху Анх го гледаше него како МУСЛИМАБ, како БРАТ негов! Исто така ти донесов докас, дека и ал-Хусејн радихуАллаху Анх упати дова после смртта на Муавија, во која што му пожелуваше благословија Аллахова. итк. итк. итк.

Факт е, дека за ситуацијата на Муавија никој неје во стање да дискутира, а нај малку Рафиидите, кои што се нај големи противници на чесниот Ехлул-Бејт а.с.!

emir muhminin напиша:i uste nesto sto zaborawiw sto e na primer so lanet nosenje na ali estagfurlah sto go vospostavi muawija sekoj dzuma namaz na hutbe se nosese lanet na alija mislam deka si slusnal za towa
80 godini se nosese lanet na ali i towa od hutbe od dzamiite

Неје тачно! Прочитај уште еднашка кај учителите твои. Муавија не носел клевети (ланет) кон Али радихуАллаху Анх, него ги форсирал на сите присутни во џамиите, да носат ланет на Ехлул-Бејтот (вклучливо Ехлул Бејтот), да им се спротивуваат на Ехлул-Бејтот, да го гњават и мразат итк. итк. итк. - Мислам, така е забележано во главите на Шиитските заблудници, кои што користат слаби пренесувања, со одметнување на јаките/здравите пренесувања.

Види - разликата меџу Суннах и Шиа Рафидах е едноставна: Која Книга, која интернет Страница или која Џамија да ја посетиш, резултаот е истиот. Ехлул Бејт - Ехлул Бејт - Ехлул Бејт! Но Аллах субаханаху ве Теала не не создаде за да веруваме и се молеме кон Ехлул Бејтот, него само нему САМ да му се Молиме и да бараме помош. Ние не правиме слики од Фамилијата на Пејгамберот - ние не ги цртама, со зелени турбани, со што знам ја колку далга или кратка брада - не сме ние тие! Ние не одиме да се тепаме и да крвраеме на денот Ашура, затоа што 3 години после убиството на Хусејн радихуАллаху Анх една група од Куфа свтаила, која голема грешка на правила против Ал-Хусејн радихуАллаху Анх - и која што по тоа секоја година сама се казнела...! Итк. Итк. Итк. - НИЕ НЕ СМЕ ТИЕ!

Во секоја дискузија, во која што ја имам досега водено со шии, е истото. Вие сте противници на Ехлул Бејт, вие ги негирате, не ги сакате, и на пејгамберот не го сакате итк. итк. итк. Но вистината е, ние сме тие, што искрено го следат и го сакаат на Ехлул Бејтот! Ние сме тие, што во нашите молитви не мислиме ниту во еден Момент на некој друг, освен Аллах! Ние сме тие, што го следиме патот на Ехлул Бејт, во Таухид, во Фикх и во се - а не Шиа рафида!

Ајде сега, докажимиго постојанството на 12'иот имам - дека бил син на Имам Аскари итк. - знаеш што сакам да кажам - се што имаш, информации, пренесувања, дали шиитски, дали сунитски - без разлика. Се што можеш да најдеш и да копираш, бујрум - само подрусие со превод на македноски јазик, за и осталите членови да имаат могучност да се окористат од твоите докази.

Чекам иншАллах - па по тоа, ке ти кажам, во кој заблуд си настанал - шиитскиот, наследниците на Убијците од Ехлул Бејт а.с.!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
emir muhminin напиша:i uste nesto sto zaborawiw sto e na primer so lanet nosenje na ali estagfurlah sto go vospostavi muawija sekoj dzuma namaz na hutbe se nosese lanet na alija mislam deka si slusnal za towa
80 godini se nosese lanet na ali i towa od hutbe od dzamiite


Нека е Аллахово Проклетсво на оние кои го измислиле ова!!!

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Келиметул-Хакк напиша:
emir muhminin напиша:i uste nesto sto zaborawiw sto e na primer so lanet nosenje na ali estagfurlah sto go vospostavi muawija sekoj dzuma namaz na hutbe se nosese lanet na alija mislam deka si slusnal za towa
80 godini se nosese lanet na ali i towa od hutbe od dzamiite


Нека е Аллахово Проклетсво на оние кои го измислиле ова!!!

Aллахума Амин! Ке погледнеш сега, кои сунитски докази ке донесе, од ан-несаи, од сахих муслим итк. - баш инетерсно дискутирање ке биде.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 3]

Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот