Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор


Во името на Аллах, Милостивиот и Сомилосен!

Прашање:


Дали секогаш и секаде има следбеници на новотарија (ехл-ул-бид'а) и како да им одговориш на најдобар начин?

Одговор:

Да. Следбеници на новотарија сеуште има. Нема време а тие да не бидат присутни. Затоа Веровесникот, саллаллаху алејхи ве селлем, ги известил на нив и на новотариите.

Наша должност е да ги советуваме. Ние ќе им го објаснеме опаснотиите и штетите на новотариите и дека Пратеникот, саллаллаху алејхи ве селлем, ги опишал говорејќи:

“Секоја новотарија е заблуда а секоја заблуда е во Оган.“

Наша должност е да ги советуваме и да им објаснеме. Ако прифатат, слава и заблагодарност му припаѓа на Аллах. Ако не прифатат, ние сме ја извршиле својата должност. Ако не прифатат, совет тогаш ќе се изолираме од нив. Нема да седеме со нив се додека не се покаат на Аллах, 'аззе ве џелл.

Говорник: Салих бин Фаузан ел-Фаузан

Извор:http://sahab.net/forums/showthread.php?t=384322

Превод: Ахлу-Суннах

[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Ibn Kaab напиша:


Во името на Аллах, Милостивиот и Сомилосен!

Прашање:


Дали секогаш и секаде има следбеници на новотарија (ехл-ул-бид'а) и како да им одговориш на најдобар начин?

Одговор:

Да. Следбеници на новотарија сеуште има. Нема време а тие да не бидат присутни. Затоа Веровесникот, саллаллаху алејхи ве селлем, ги известил на нив и на новотариите.

Наша должност е да ги советуваме. Ние ќе им го објаснеме опаснотиите и штетите на новотариите и дека Пратеникот, саллаллаху алејхи ве селлем, ги опишал говорејќи:

“Секоја новотарија е заблуда а секоја заблуда е во Оган.“

Наша должност е да ги советуваме и да им објаснеме. Ако прифатат, слава и заблагодарност му припаѓа на Аллах. Ако не прифатат, ние сме ја извршиле својата должност. Ако не прифатат, совет тогаш ќе се изолираме од нив. Нема да седеме со нив се додека не се покаат на Аллах, 'аззе ве џелл.

Говорник: Салих бин Фаузан ел-Фаузан

Извор:http://sahab.net/forums/showthread.php?t=384322

Превод: Ахлу-Суннах


[You must be registered and logged in to see this link.]







Колку убаво кажано ако не прифатат ќе се изолираме од ними, значи бегај од ними.
А камо ли да се биде исти сафф со ними, да се клања позади ними, да им се верува, да се зема знаење од ними и т.н.

Иначе каква би била таа изолација од ними!!!
Која би били формата на та изолација само да не се пие кафе со ними или да не се игра фудбал со ними No No No !!!!!!

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Е види се научив да ставам овие фигурчињава мали Laughing !!!!!
Елхамдулиллах!!!!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот