Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор


Во името на Аллах,Милостивиот и Сомилосен!Прашање:

Во последно време Да'ветот (повикувањето во Ислам) на Мухаммед бин 'Абдул Вехаб (рахимахуллах) е изложен со клевети и навреди. Не се ниту пак селефиските книги како нпр. 'Ад-Дурар ас-Суннијјах' поштедени. Дојдено е до таа мера да се зборува за оваа книга дека е причина на сите проблеми, искушенија, експлозивни атентати и теквири (прогласување на некоја личност за неверник). Се надеваме дека вашата племенитост ќе се разјасни и ќе го отфли ова.

Одговор:

Да, ви реков вас дека ќе има искушенија до Судниот Ден. Рекол Аллах ('аззе ве џелле):

“И ете, така за секој пејгамбер меѓу силниците Ние определивме непријател.“ Сура-Ел Фуркан, 31

Веровесникот (саллаАллаху 'алејхи ве селлем) имаше непријатели. Што треба тогаш да се каже за другите? Шејхул-Ислам Мухаммед бин 'Абдул-Вехаб (рахимахуллах) не дошол да ги задоволи на луѓето. Дошол да го задоволи Аллаха (субханеху ве те'ала):

“Кој ќе побара Аллахово задоволство повикувајќи гнев кај луѓето, Аллах ќе го заштити од човечките тешкотии, а кој ќе бара задоволство кај луѓето повикувајќи Аллахов гнев, Аллах ќе го препушти на луѓето.“ (Тирмизи (2527). Имам ел-Албани рекол за овој хадис дека е автентичен (Сахих Сунен ет-Тирмизи (2/570))

Шејхот не дошол да ги задоволи на луѓето. Дошол да Му задоволи на својот Господар. Беше даија и доброчинител. Аллах ги искористи на луѓето со неговиот Да'ва, генерации на муслимани живееја и умираа со тој Да'ва, држави се изградени на неа и таа Да'ва е здрава затоа што тежнее на Да'вата од Пратеникот (саллаАллаху алејхи ве селлем).

Не е чудно што лицемерите, неверниците и херетиците зборуваат не убаво за Шејховата Да'ва. Тие зборуваат не убаво за Пратениковата Да'ва (саллаАллаху 'алејхи ве селлем). Не убаво зборуваа за Да'ветите на сите пратеници., обвинувајќи ги за власт и величанственост на земјата. Ги обвинуваа дека се маѓионичари, а Аллах за ова зборува во Кур'анот. Не изненадува нас што овие неправди имаат свои наследници денес. Ја клевеат Да'вата која повикува на добро за самите да би отвориле врата на зло, па оваа Да'ва и корисните книги им допрнеа во грлата.

Некогаш неверничките заедници сметале дека пратениците донесуваат несреќи. Зборуваа дека секоја несреќа која ги задесувала била од пратениците. Зборуваа за Муса (алејхи селлам) дека придонесува несреќа. Зборуваа за Салиха (алејхи селлам) дека придонесува несреќа:

Рекоа: во вас гледаме птица на злото. Ако не престанете ќе ве каменуваме и ќе ве погоди од нас казна болна.“ Сура-Ја-син, 18

Баш ова се зборува и денес, дека оваа Да’ва и книгите за монотеизам и акида се причина на која нас не снајде. Тоа е само празноверие! Сметаа дека Мухаммед (саллаАллаху ’алејхи ве селлем), е најдобро создание, придонесува несреќа. Аллах рекол:

“Ако ги снајде некакво добро, тие зборуваат:’Тоа е од Аллаха’, а ако ги снајде некакво зло, тие зборуваат:’Тоа е од тебе!“ Сура-Ен Ниса, 78

Не е тогаш чудно што неверниците, лицемерите и херетиците го клеветат на Шејх Мухаммед бин ’Абдул-Вехаб и книгите на Ехлус-суннет вел-Џема’а. Покрај се тие имаат претодници меѓу тие неправди:

“И ете, така за секој пејгамбер меѓу силниците Ние определивме непријател. А тебе Господарот твој ти е доволен како упатувач и помагач!“ Сура-Ел Фуркан, 31

Тие самите себеси си нанесуваат штета а заблагодарноста му припаѓа на Аллах. Вистината ќе остане и колку тие да ја негираат. Шејховата Да’ва е јасна а заблагодарноста му припаѓа на Аллах. Во неа нема ништо нејасно, во неа нема екстремизам. Правдината е дека тој забранувал екстремизам и дека наредуваше среден пат и исправност. Беше оновител кој ја обнови верата како и останатите обновители. Секои сто години Аллах испрача обновител да ја оживи верата на својот народ. Ова стои во хадисот.

Ебу Хурејре (радијаллаху ’анх) пренесува дека Аллаховиот Пратеник с.а.в.с., рекол:

“Секои сто години Аллах (субханехе ве те’ала) испрача личност на овој уммет да им ја обнови верата.“

Дали вие мислите дена народот на зло ќе се заблагодарат на Шејхот и неговите книги? Никогаш! Ние тоа не го очекуваме единствено што очекуваме е клеветење. Рекол песникот:

“Ако заостаната личност те клевети тогаш знај дека си добар“

Ова нас ни ја разјаснува Шејховата (рахимахуллах) добрина. Поради него неправедните гледаат црвенило пред себе а во себе се разједају. Ова ја докажува неговата добрина – Аллах нека му се смилува.


Автор:Салих бин Фаузан ел-Фаузан

Извор: Касета ”Ashâb Nadjât-il-Ummah”

Превод и обработка: Ахлу-Суннах

[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот