Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

avatar
Модератор
Модератор


Во името на Аллах Милостивиот и Сомилосен!


Кур’ани Керим нас, опишувајќи го Аллаховиот Пратеник и неговите асхаби во нивното единство и солидарност, донесува најубав и највозвишен пример на братство во името на Аллах во коешто се одгледуваат значења на милост, љубав, пријтелство па вели Возвишениот:

“Мухаммед е Аллахов Пратеник. А оние кои се со него се строги кон неверниците, а милостиви еднисодруги. Ги гледаш и на руку’ и на сеџде, како ја бараат добрината и задоволството Аллахово.“ Сура-Ел Фетх,29


Во тумачењето на овој Кур’ански ајет Ибн Кесир вели:

“Ова е особина на верникот да биде строг и жесток спрема неверниците, добар и милостив спрема добрите, срдит и намршен во состанок со неверниците, насмеан и весел кога ќе го сретне својот брат верник.“ (Тефсир Ибн Кесир 7/242)


Пратеникот саллаллаху алејхи ве селлем објаснувајќи ги меѓусебните односи на муслиманите рекол:“Примерот на верниците во нивната меѓусебна љубав и сомилост е како пример на едно тело. Кога еден дел од телото ќе се разболи и останатите делови трпат од болките и грозниците.“ (Го забележува Муслим бр.2568 поглавје за доброчинство, меѓусебните врски и адаби; "Pohvalnoosprr ostais kromnosttie zabmnjenops.


Исто така саллаллаху алејхи ве селлем рекол:“Верниците се едни врз други поред градежништво чии што делови меѓусебно се зацврстуваат“. (Го забележува Муслим бр.2585 Поглавје за доброчинство, меѓусебни врски и адаби; наслов “"Pohvalnosto prostai skromnostit e zabranjenospt sovke"

Двата хадиса се сахих т.е. се веродостојни.
Ел-Ел-Бегави во тумачење на ајетот вели:“Жестоки спрема нив (неверниците) како лав спрема својата жртва; спрема нив не осетуваат сомилост, додека едни врз други се сакаат и осетуваат, како детето на родителот.“ (Тефсир Ел-Бегавија 5/121).


Размислувајќи за наведениот ајет Ел-Несефи вели:“Нивната жештина спрема неверниците заминала до таа мера запазиле да облеката или телото на неверникот не го допрат, а нивната меѓусебна сомилост ги довела до тоа кога верникот ќе го види на верникот, се ракува и се загрнува со него.“ (Тефсир Ел-Несефи 4/241)


Исламското братство е благодат од Аллаха Милостивиот спрема своите робови кој им го подарил кога ги поврза срцата нивни, Возвишениот рекол:

“И држете се цврсто-сите-за јажето Аллахово; не разединувајте се и сетете се за благодетите Аллахови кон вас:“И сетете се кога бевте непријатели. Тој, тогаш, ги обедини срцата ваши; потоа со благослов Негов станавте браќа. И кога бевте на границата од огнената бездна-ве избави од тоа! Ете, така Аллах ви ги објаснува ајетите Свои за да бидете упатени. Сура-Али Имран,103Веродостојно е забележано дека Пратеникот саллаллаху алејхи ве селлем, кога Мухаџирите дошле со него во Медина, ги побратил Абдуррахмана ибн Ауфа и Са’да ибн Реби’у па Са’д му рекол на Абдуррахман:

“Јас сум еден од најбогатите енсарии, па земи половина од мојот имот, а имам и две жени, па види која ти се допаѓа повеќе, јас ќе ја пуштам па ти штом ќе и помине причекот, ожени се со неа!“
Рече:“Аллах да ти подари берекет во твојата фамилија и иметок, покажи ми мене каде ви е пијацата!“ (Го забележува Бухари бр.5072; Поглавје за брак 67;наслов:“Кажи му на својот брат: која сакаш од моите жени).Ова е голема школа, и не е да се чудиме на неговите ученици дека се на оваков степен на морал, затоа што нивниот учител во таа школа е Мухаммед саллаллаху алејхи ве селлем,“затоа што ти си навистина со најубави чуда.“ Сура-Ел Калем,4


“О луѓе! Зарем не бевте во заблуда, па Аллах преку мене вас ве упати?!
Зарем не бевте разединети, па Аллах преку мене вас ве соедини?!
Зарем не се боревте едни против други, па Аллах преку мене ве побратими?!“
Рекоа: “Така е Аллахв Пратенику“.
“Зарем јас уште не сум меѓу вас?!“ рече.
“Да Аллахов Пратенику“ одговорија.
“Зарем не ми доаѓа објава а јас сум меѓу вас?!“ рече.
“Ти доаѓа“ рекоа.
Рече:“Па што е тогаш ова?!“, па им го проучи сурето Али Имран, па се покајаа за тоа што го направија, се помирија, прегрнаа и оружјето го фрлија. (“Пратениковиот животенопис“ од Хишама 3/93)

Тогаш Аллах објавил:

“О верници, ако им бидете послушни на една дружина на оние со дадената им Книга ќе ве вратат, по верувањето ваше, во неверување. Па, како можете да не верувате кога веќе ви беа кажувани ајетите Аллахови и кога меѓу вас е Пејгамберот Негов? А кој цврсто се држи до Аллах веќе е упатен по патот вистински.“ Сура-Али Имран,100-101


“Живеевме во џахилијет (незнаење), обожававме кипови, работевме лоши дела, ги расипувавме роднинските врски, не убаво се однесувавме спрема комшиите, а јаките меѓу нас ги тепаа на слабите, се додека Аллах на ниеден од нас не испрати како Пратеник чие потекло, вистинска љубов и доверливост одвеќ познаваме и поверувавме во него.“ (Ел-Исабе фи темјизи ес-сахабе од Ибн Хаџер ел Аскалани 2/458)


И тој, саллаллаху алејхи ве селлем, е испратен со вистина, како што Возвишениот Аллах вели:

“Меѓунезнабошците Тој испрати пејгамбер од нив: да им ги кажува ајетите Негови, и да ги очисти, и во Книгата и во Мудроста, иако порано беа скршната во заблуда очигледна!“ Сура-Ел Џум’а, 2

Еве и мухаџирите, сечавајќи се на добрината која им беше направена од нивните браќа енсарии, па вели Енес: “Мухаџирите рекоа:“Аллахов Пратенику никогаш не видовме луѓе, поред овие кои дојдовме, дека солидарни иако имаат малку, ниту убаво да оделуваат кога имаат многу. Се загрижија за нашата опскрба, не зедоа нас за партнери во работите, па се плашиме дека целата награда не оди на нив.“ Рече:“Нема, се додека не им бидете заблагодарни и додека не се молите за нив.“ (Го бележи Ахмед во Муснедот 3/203, и Ибн Еби Шејбе бр.6561 ; Поглавје за едеб, наслов“ Убава заблагодарност.“)

Како ли само е возвишено тоа братство измеѓу Печата на сите веровесници и најдобриот пратеник и највистинскољубовниот во оој уммет Ебу Бекр, Аллах да биде задоволен со него!? Аллах ги поврзал во еден ајет на Кур’ани Керим каде вели:

“Кога двајцата беа во пештера и кога му рече на неговиот другар:“Не плаши се,...“ Сура-Ет Тевба,40

А Пратеникот саллаллаху алејхи ве селлем вели:
“Човек кој што највеќе добрина ми направи со својот имот и опходување е Ебу Бекр, и кога би, поред својот Господар, некој друг за присног пријател зедол, тоа би бил Ебу Бекр, но тука е братството и љубовта во исламот. Сите врати кои директно од куќите водат во џамија заѕидајте ги, освен Ебу Бекровата врата.“ (Бухари бр.3454; Поглавје за врлината на асхабите; наслов: Зборови на Пратеникот с.а.в.с.:“Заѕидајте ги сите врати освен Ебу Бекровите.“

Рекол саллаллаху алејхи ве селлем:
“Кога некого би зедол од жителите на Земјата за присног пријател тогаш би зедол Ебу Бекра, но исламското братство е подобро од тоа.“ (во друго предание:“ но тој е мој брат и друга (асхаб).“)
(Бухари бр.3456; Поглавје за вештината на асхабите; наслов:Зборови на Пратеникот с.а.в.с.:“Кога некого би зедол за присног пријател.“

Еш-Ша’рани вели:
“Абдуллах син Омеров, Аллах да биде задоволен со него, под услов на оној кој сака да патува со него Абдуллах да му сносува сите трошкови на патот потоа да прави измет(слуга или служи) и да муезини.“ (Тенбиху-л-мугтеррин 92).


Извадок од книгата:Братство во името на Аллах

Автор: Абдуллах Рафи’

Превод и обработка: Ахлу-Суннах
[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот