Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 citanje na cesniot kur'an on Вто 16 Окт 2012, 8:37 pm

kur'an

avatar
Нови член
Нови член
sellam aleykum
nova sum na forumov i skav da prasam imam slusnato deka dokolku se zaboravi da se cita cesniot kur'an na arapski jazik toj covek ima dzehenem. dali toa e tocno? bidejki jas kako pomala znaev da citam ama so tek na vreme za zal bidejki ne povtoruvav zaboraviv da citam sega gi znam samo nekoi bukvi i tolku. bi sakala da mi objasnite malku za ova.
neka e allahovata milost nad site nas

2 Re: citanje na cesniot kur'an on Вто 16 Окт 2012, 11:01 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
kur'an напиша:sellam aleykum
nova sum na forumov i skav da prasam imam slusnato deka dokolku se zaboravi da se cita cesniot kur'an na arapski jazik toj covek ima dzehenem. dali toa e tocno? bidejki jas kako pomala znaev da citam ama so tek na vreme za zal bidejki ne povtoruvav zaboraviv da citam sega gi znam samo nekoi bukvi i tolku. bi sakala da mi objasnite malku za ova.
neka e allahovata milost nad site nasOva mi lichi na nekoe sueverie. Kako prvo, ehlen ve sehlen vo nashiov forum. Osechajse udobno!

Ne mie jasno, kako mozhat ludzhe da go tvrdat, koga Allah subahanahu ve teala veli, so priblizhno znachenje:

"Allah navistina nema da mu oprosti pridruzuvanje. No se osven toa, ke mu oprosti na komu sto saka." [Surah an-Nisa 39]

Spored predhodniot kuranski ajet gledame, deka samo pridruzuvanje na Allah, imeno "Shirk", nema Toj da ni oprosti - a se sto e po dolu od toa, oprostuva na komu sto saka! A zaboravanje na citanje kuran e daleku od toa, narochito dodeka si bila seushte malechka.

wa Allahu Além


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

3 Re: citanje na cesniot kur'an on Сре 17 Окт 2012, 12:11 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
kur'an напиша:sellam aleykum
nova sum na forumov i skav da prasam imam slusnato deka dokolku se zaboravi da se cita cesniot kur'an na arapski jazik toj covek ima dzehenem. dali toa e tocno? bidejki jas kako pomala znaev da citam ama so tek na vreme za zal bidejki ne povtoruvav zaboraviv da citam sega gi znam samo nekoi bukvi i tolku. bi sakala da mi objasnite malku za ova.
neka e allahovata milost nad site nas


Еселамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху!!!

Добре ни дојде почитувана сестро на нашиот форум Ahlu-Sunnah-Македонија, чуствувајсе удобно, и иншАллах во иднина ќе бидеш дел од нашето семејство Smile.

Драга и ценета сестро, како што и братот Abu Al-Amin Muhammed веќе ти одговори тоа е и мој одговор и би се сложил со него, а водедно земај го и ти тоа како совет од нас.

Друго што сакам да те советовам тоа е, како што и самата кажавте во Вашето прашање дека сте го знаеле арапското писмо и знаевте да ја учите Аллаховата книга, а сега поради не пофторување сте го заборавиле арапското писмо, тоа навистина е жално за еден Муслиман или Муслиманка кој/која што вложил/вложила време и труд за да научи а сега да го заборави.

Јас би ви предложил да дадете уште еднаш отпор, време и труд да го научите арапското писмо и да научите да ја читате Аллаховата книга. Да се вратите во поранешните времија и да ја поправите вашата грешка. Сигурно сте млада а и колку да бидете возрасна јас ви ветувам дека ќе научите и ќе ја читате Аллаховата книга.

Бидете упорна во тоа, бидете силна и уверена дека можете да научите и ќе научите.

Еселамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот