Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Мута (шиитски брак) и Мисјар (сунитски брак) во споредба

Прашање:

Ес селаму алејкум,

Која е разликата меџу бракот мута кај шиите и бракот мисјар кај сунитите? Имам слушнато, дека шиите го донесуваат често аргументот со мисјар и покушуваат со тоа нивниот брак мута да го оправдаат - а од друга страна го гледаат на бракот мисјар како поднижена институција.

Дали можете да ни ги објасните разликите меџу овие два бракови и да ни кажете, како да му одговориме на некојх шиит, кој што не конзултира со ова?

Одговор на тимот од ехлул-бејт:

Ве алејкум селам

Како прво: Самите шии веруваат, дека бракот мисјар е дозволен. Тие сами, додека пропагираат против мисјар, се опфаќаат во замка. Доброволноста на бракот мисјар се потврдува на официјалната интернет страница од ајатола систани.

Читаме следно:

-------

Прашање:

Дали е дозволено да одиме во бракот мисјар? Кој е стафот на сајид систани во врска за истиот?

Одговор:

Во името на Аллах, милоствиот, се милостен

Ес селаму алејкум

Правилата на тој брак се во книгите за фетви забележани. Дозволен е, додека се исполнати условите за тој брак.

-------

Фторо: Бракот мута е современ, што значи, тоа е проституција. На против е бракот мисјар - тој е перманентен, не ограничен, и вистински брак. Тоа е фундаменталната разлика меџу мута и мисјар. Во бракот мута ја плаќа шиитот на проститутката со неколку долари и влегуваат заедно во тој брак за време од еден саат. Мисјар е, како што напоменавме, без трајност и за секогаш. Харам е да се отиде во бракот мисјар, ако човекот нема намера за секогаш да остане во брак.

Што е тоа мисјар? Бракот мисјар се користи, кога жената се сложува, дека од нејзиниот маж нема да добива финанциски поддршки. Ова е на пример кај оние практично, кои што сеуште студираат на факултет и кои што со тоа немаат могучност да финанцираат жена. За да не скренат на патот од гревови, имаат могучност да отидат во бракот мисјар - а во исто се сложува жената, да не биде финанциски поддржана од нејзиниот маж. Значи мажот нема никакви финанциски обврски кон неа.

Тоа е бракот мисјар, кој што во никој случај не се споредува со шиитскиот брак мута.

Мута = темпоререн = проституција

Мисјар = перманентен = Брак


Шиите го споредуваат мисјар со мута, за да ги релативираат нивните коруптни внатрешни верувања. Една друга фундементална разлика меџу тие бракови е, дека сунитските алими го гледаат на мисјар како мекрух или го дозволуваат кај студентите, кои што имаат намера, по нивните студии, да го опфатат бракот како озбилен, што значи, на жената да ја поддржуваат финанциски. А шиитските алими од друга страна, не само што го дозволуваат, него му даваат голема предност на бракот мута - некои од нив тврдат дури, дека жена, која што нејзиното тело на двајца мажи го продава (значи го извршува бракот мута нај малку два пати), ја добива апсолутноста и ке оди во рајот.

Аллах да чува!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Selamunalejkum ve Rahmetullah!!!

Kako prvo kako ste mi, oddavna ne sum pisuval ama sum pratel cesto temive, halalete poradi zafatenost.

[You must be registered and logged in to see this link.]od kade ti se ovie citati?
Dali sme zapoznaeni za Muta brakot?
Kakov e propisot za Muta brak vo Islamot?

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Келиметул-Хакк напиша:Selamunalejkum ve Rahmetullah!!!

Kako prvo kako ste mi, oddavna ne sum pisuval ama sum pratel cesto temive, halalete poradi zafatenost.
[You must be registered and logged in to see this link.]od kade ti se ovie citati?
Dali sme [You must be registered and logged in to see this link.]zapoznaeni za Muta brakot?
Kakov e propisot za Muta brak vo Islamot?

Wa alejkum Salam Altan!

Milo mie sto te citam - nazalost sto ne se vidovme kaj nas - no hair inshAllah.

Tekstot e samo kratko objasnuvanje za onie, koi sto se konzultirani so ovaa tematika od strana shiite - fakt e, deka brakot muta e zabranet - i spored toa ne treba da navleguvame dalje vo toa. A ako ima interes od strana na citatelite/clenovite, ke objasnam vo svoja tema koga i vrz koi usnovi bil toj brak dozvolen - inshAllah.

BarakAllahu Feek

As Salāmu aleykum


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

ibret

avatar
Активен член
Velite deka misr brakot e dozvolen ,ama ne vidov nisto klonkretno so sto e toa so go pravet dozvolen ovoj brak?
Allah dz.s. emanet n a site !


______________________________________________

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Во следниот линк можете да прочитате нешо повеќе за Мута Бракот или “привремен брак“

[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
ibret напиша:Velite deka misr brakot e dozvolen ,ama ne vidov nisto klonkretno so sto e toa so go pravet dozvolen ovoj brak?
Allah dz.s. emanet n a site !

Ne veleme deka e dozvolen, nego, deka e neje Haram - tueka e razlikata. Od golem broj na ulemata sunitska se gleda brakot "misjar" kako mekruh. Vidi sega sto e toa detalno:

Ti sie student - ja zapoznavash nekoja devojka - i sega, za da ne vleguvash vo grev, se venchate na islamski nachin za sekogash - no vo prvoto vreme, dodeka seushte ne si zavrshen so tvoite studii na fakultet, nemozesh da ja poddrzuvash financiski - obichno, nemash moguchnos da e kupuvash obleka, jadenje itk. -

Vo brakot misjar ke se dogovorete, deka nemash nikakvo financiski obvrski kon nea, se dodeka studirash - od koga ke pochnes da rabotash - imeno - koga ke imash financiski moguchnosti za i nea da ja gledash (obleka, jadenje itk.) se skinuva brakot misjar i prodolzhuva kako naj normalen brak.

Edna od tie lichnosti koja sto ne go dozvuluvashe toa e, Ibn Usejmin - zatoa sto mnogu devojki na toj nachin beja iznevereni, i mazhite nivni, posle zaminuvanje na vremeto misjar (bez financiski obvrski) gi napushtia na zhenti - i toa e haram - ne dozvoleno! Spored ovaa prilika, go zabranuvashe spomantiot shejh na toj brak.

Prednosta na toj brak e objasnat - so samoto dogovoranje izbegavaat dvajcata madlici od Haram rabota, imeno, od zina. Od koga ke zamina vremeto misjar, se storuvi istiot vo obichen brak.

InshAllah bev jasen.

p.s. da na pomenam deka vo saudiska arabija misjar ne predizvikuva nikakov problem, zatoa sto devojkite se skoro site vo dobra financiska situacija.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Ова ми е малку чудно, без обзир кој ја дал фетвата за забрана или дозволеност ама сепак ми е чудно, се отвара врата на многу работи.
Искрено кажано баш ќе проверам некои работи.

ibret

avatar
Активен член
Abu Al-Amin Muhammad напиша:

Ne veleme deka e dozvolen, nego, deka e neje Haram - tueka e razlikata. Od golem broj na ulemata sunitska se gleda brakot "misjar" kako mekruh. Vidi sega sto e toa detalno:

Ti sie student - ja zapoznavash nekoja devojka - i sega, za da ne vleguvash vo grev, se venchate na islamski nachin za sekogash - no vo prvoto vreme, dodeka seushte ne si zavrshen so tvoite studii na fakultet, nemozesh da ja poddrzuvash financiski - obichno, nemash moguchnos da e kupuvash obleka, jadenje itk. -

Vo brakot misjar ke se dogovorete, deka nemash nikakvo financiski obvrski kon nea, se dodeka studirash - od koga ke pochnes da rabotash - imeno - koga ke imash financiski moguchnosti za i nea da ja gledash (obleka, jadenje itk.) se skinuva brakot misjar i prodolzhuva kako naj normalen brak.

Edna od tie lichnosti koja sto ne go dozvuluvashe toa e, Ibn Usejmin - zatoa sto mnogu devojki na toj nachin beja iznevereni, i mazhite nivni, posle zaminuvanje na vremeto misjar (bez financiski obvrski) gi napushtia na zhenti - i toa e haram - ne dozvoleno! Spored ovaa prilika, go zabranuvashe spomantiot shejh na toj brak.

Prednosta na toj brak e objasnat - so samoto dogovoranje izbegavaat dvajcata madlici od Haram rabota, imeno, od zina. Od koga ke zamina vremeto misjar, se storuvi istiot vo obichen brak.

InshAllah bev jasen.

p.s. da na pomenam deka vo saudiska arabija misjar ne predizvikuva nikakov problem, zatoa sto devojkite se skoro site vo dobra financiska situacija.

Es selamun alejkum na site!
ovdeka e mnogu nejasno i nerazbirlivo , i so barme povece od ona od koe Allah subahane ni dozvolil ozenise kako so treba so po ,2,3,,4,
i zas vakvi sumlivi i nepotrebni raboti.
Allah dz.s. zabranil vakov odnos,daj bareme ,nemat nikakov dokaz a a go napavile dozvolen,ova ne drzi voda!!!


______________________________________________

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
ibret напиша:
Abu Al-Amin Muhammad напиша:

Ne veleme deka e dozvolen, nego, deka e neje Haram - tueka e razlikata. Od golem broj na ulemata sunitska se gleda brakot "misjar" kako mekruh. Vidi sega sto e toa detalno:

Ti sie student - ja zapoznavash nekoja devojka - i sega, za da ne vleguvash vo grev, se venchate na islamski nachin za sekogash - no vo prvoto vreme, dodeka seushte ne si zavrshen so tvoite studii na fakultet, nemozesh da ja poddrzuvash financiski - obichno, nemash moguchnos da e kupuvash obleka, jadenje itk. -

Vo brakot misjar ke se dogovorete, deka nemash nikakvo financiski obvrski kon nea, se dodeka studirash - od koga ke pochnes da rabotash - imeno - koga ke imash financiski moguchnosti za i nea da ja gledash (obleka, jadenje itk.) se skinuva brakot misjar i prodolzhuva kako naj normalen brak.

Edna od tie lichnosti koja sto ne go dozvuluvashe toa e, Ibn Usejmin - zatoa sto mnogu devojki na toj nachin beja iznevereni, i mazhite nivni, posle zaminuvanje na vremeto misjar (bez financiski obvrski) gi napushtia na zhenti - i toa e haram - ne dozvoleno! Spored ovaa prilika, go zabranuvashe spomantiot shejh na toj brak.

Prednosta na toj brak e objasnat - so samoto dogovoranje izbegavaat dvajcata madlici od Haram rabota, imeno, od zina. Od koga ke zamina vremeto misjar, se storuvi istiot vo obichen brak.

InshAllah bev jasen.

p.s. da na pomenam deka vo saudiska arabija misjar ne predizvikuva nikakov problem, zatoa sto devojkite se skoro site vo dobra financiska situacija.

Es selamun alejkum na site!
ovdeka e mnogu nejasno i nerazbirlivo , i so barme povece od ona od koe Allah subahane ni dozvolil ozenise kako so treba so po ,2,3,,4,
i zas vakvi sumlivi i nepotrebni raboti.
Allah dz.s. zabranil vakov odnos,daj bareme ,nemat nikakov dokaz a a go napavile dozvolen,ova ne drzi voda!!!

Ве алејкум селам

ибрет - зашто да не носи вода? Што не е јасно?

Еве уште еден пример:

Како што знаеме, Аллах субаханаху ве теала им дадол на жените права, со кои што имаат могучност да одат во брак. Така?

Е сега - јас имам ниет да се оженам, и кога дојдува времето за да зборуваме за самиот брак, фклучуваме договор, каде што жената се слага, дека мажот нема да има финанциски обврски кон неа - и дури каде што се слага, дека таја и даље ке живее кај мајката и таткото - значи, во мајчината домовина.

Али пази, таја не је присилена или слично, него сето тоа го прави од добро воља - а самиот брак се фклучува неограничено - до смрта на тие двајца.

Во договорот имаат могучност тие да наведат пазуси, кои што на пример гласат „...кога ке има финанциски могучности, двајцата ке живеат во една домовина и мажот ке ги има сите финанциски обврски кон неа...„.

Овој брак неје насилство, него брак со договор и со сите шериатски прописи.

Знаеме, дека во договорите за брак може да стои, дека мажот треба, да е даде толку и толку пари (злато, сребро итк.) - или пак во ситуација на раздвојство да е плати толку и толку пари. А зашто да е забрането да пишува, на пример „...жената се слага, да не добива никакви пари итк...„?

Хаир иншАллах - поентата ми беше, да се знае, дека мута и мисјар немаат ништо заедничко, како што сакаат шиите да биде!

А Аллах се нај добро знае!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот