Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Прашање: Познато е дека Ибн Тејмијје рах сметал дека Џехеннемот не е вечен и дека че се затвори (изгаснии). Зарем тое не е голема грешка во акидата (исламското верување) според вас во однос на она “Да ли е дарура да се гласа или не”, а вие не го текфирате Ибн Тејмијје рхм?

Одговор: Пред да одговорам на твоето прашање сакам да укажам на една многу важна работа, а тоа е мора да се води грижа за припишување на одредени одвиненија на селефиите(предходните генерации како што биле асхабите ,табиниите и ткн) и имамите на овој уммет во кој што спаѓа и Шејхул-ислам Ибн Тејмијје, рахимехуллаху теала.

Шејхул-ислам е познат по својата борба против неверниците, муртедиите и разни групации (секти); Ешариите, Матуриитите, Суфиите, Шиитите, Мутезилиите... од таа причина Шејхул-ислам е обвинуван за многубројни оптужби (одвиненија) и клевети кој што немаат основа.

Една од познатите одвиненија (оптужби) е и оваа која што ја спомнуваш во своето прашање. Ние од тебе бараме доказ: каде и на кое место Шејхул-ислам во своите книги спомнал (кажал) дека Џехеннемот е пролазен (не е вечен). Напротив ние со Аллахова помош че ти ги наведиме зборовите од Шејхул-ислам кои го потврдуваат дека ставот на Ибн Тејмијје во оваа месела е став и на Ехли суннет вел Џемааат (дека Џехеннемот е веќен).


1.Ибн Хазм во својата книга “Мератибул иџма”, на која Шејхул-ислам дадол коментар, говорејчи за вечноста на Џеннетот и оганот (Џехеннем): “ Оганот е вистина, нема да исчезне (престане) ниту пак че исчезнат неговите следбеници. Шејхул-ислам на спомнатиот говор не дал никаква забелешка како тоа што го направил на други места каде што не се согласил со Ибн Хазам.

2.Вели Шејхул-ислам: “ Селефиите од овој уммет и нивните имами се согласни дека меѓу створенијата ги има оние кои нема да исчезнат (престанат), како што се Џеннетот, Оганот (Џехеннемот), Аршот и на тоа слично... (Medžmu'ul fetava 18/307)

3.Ибнул-Кашим, за зборовите на Шејхул-ислам вели: “И останувањето на Џеннетот и Оганот (Џехеннемот) се вечни, вели: Ова, заедно со оние кои што че дојдат, ја побива лагата кои што неговите непријатели му фрлиле клевета за прашањето минливоста (не вечноста) на Оганот (Џехеннемот). (Bejanu telbisi el-džehmijje 1/157)

4.Али ел-Кари, познат ханефиски научник, вели: “ А што се однесува за неговите зборови дека Ибн Тејмијје ел-Ханбели смета дека неверниците на крај че излезат од Џехеннемот – тоа е клевета на него. (Er-reddu alel kailine bi vihdetil vudžud 86).

5.Шејх Абдул-Азиз ер-Радзихи вели: “ Она што овие заблудници му го припишуваат на Шејхул-ислам (односно говор за минливоста- не вечноста на Оганот- Џехеннемот) е батил, лага и клевета. Напротив Шејхул-ислам вели спротивно на тоа... Основа е она што Шејхул-ислам го спомнал во своите книги а она што му го припишуваат неговите непријатели тоа не е доказ.Кога ми било тоа веродостојно тогаш тоа би било Хакк (вистина) би било во неговиот говор кој што се совпаѓа со доказот а тоа е говор за вечноста на Оганот (Џехеннемот). (Kudumu ketaibil džihad 84-85). Затоа , на 85, страна вели: “Припишување на овој говор за минливоста на Оганот (Џехеннемот) на Ибнул-Кајјим исто така е батил бидејчи Ибнул-Кајјим го застапува спротивното мислење...”

6.Шејх Ибн Джибрин во предговорот во книгата “Икафул ферикајни ала хулуди ехлид-дарејан”, вели: “Од овие цитати е очигледно да оној кој двајцата Шејхови (Ибн Тејмије и Ибнул-Кајјим) им припишува говор за минливоста на Оганот (Џехеннемот) и престанок на неговиот азаб (казна)- говори за нив без знаење. Нивните книги се присутни кај луѓето и во нив се говори и во акида а меѓу другото постојат јасни текстови дека оние кои го застапуваат ставот за вечно уживање (во Џеннетот) и казната (во Џехеннемот).

Затоа, пред горе спомантите работи не погледнавме да никој од учениците на Шејхул-ислам не му го припишал нему овој говор. Субки, еден од најжестоките непријатели на шејхул-ислам не му го припишал овој говор на Шејхул-ислм.

Овде е бидено да се напомене дека постојат риваети (хадиси) кои што се пренесуваат од одредени асхаби во кои тие спомнуваат (кажуваа) за минливоста на Џехеннемот. Ниту еден од тие преданија во тоа не е веродостоен како тоа што го спомнува шејх Сулејман ибн Улван , хафизуллаху теала, во својата книга “Тенбихул ахјар адеми фени ен-нар”. Меѓутоа, мора да се има во предвид дека некои научници дека тие преданија (хадиси) ги отцениле како веродостојни. Затоа не исправно да се текфири оној кој што смета дека Џехеннемот е минлив затоа што мисли дека преданијата (хадисите) од асхабите се веродостојни.

Затоа оваа месела не може да се споредува со месела за гласање, а посебно кога е во прашање за Парламентарните или прецедателските избори каде што се воспоставуваат тагути кои че го охалуваат харамот, че го охарамуваат халалот и че донесуваат закони во Кои Аллах не објавил никакви докази. На крај напоменувам дека ние не ги текфираме сите гласачи туку во меселаата има детално објаснување. Што повеќе ние во нашите предавања за предупредување на претерување во текфирот спомнавме посебна грешка во текфирот: “ Текфир за сите учесници на изборите без никаква тефсила.Одговор: prof. Idriz Bilibani

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот